שאלה לעניין פנסיה

Yogev1982

New member
שאלה לעניין פנסיה

שלום לכם,

אישתי עובדת במקום עבודה מסויים מזה כ - 5 שנים,
עד היום המעסיק הפריש לה לפנסייה 8.5%,
היום החליט שעקב קשים כלכלים הוא מוריד את אחוז ההפרשה למינימום בחוק (לטענתו המינימום אני לא בדקתי...האם כך באמת?) 6%
בנוסף לאחר שהביא לכל העובדים לחתום על אחוז ההפרשה החדש, אמר שמי שלא יחתום הוא יראה את זה כהתפטרות !

אז השאלות הן כאלה

א. האם המינימום הוא אכן 6% ?
ב. האם מותר לו להוריד את אחוז ההפרשה לאחר תקופה כה ארוכה ? זה לא נחשב הרעה בתנאים ?
ג. אני מניח שה"איום" שלו לא חוקי במיוחד, או שאני טועה ?! היא חייבת לחתום ? או שהיא יכולה לבחור לא לחתום ומצידו הוא יכול "רק" לפטר אותה ?

המון תודה מראש !!
יוגב

denis19822

New member
תראה לדעתי הוא יכול להפחית את ההפרשה

מה שכן הוא לא יכול להגיד שאם היא לא תחתום אז הוא יראה את זה כהתפטרות

שיפטר אותה , היא תקבל כל מה שמגיע לה על פי החוק..

nogaash

New member
אני חושבת שאתה מתכוון להפרשה לפיצויים

ולא לפנסיה.

ההפרשות לפנסיה הן 5.5% ע"ח העובד + 6% ע"ח המעסיק.

מעבר לזה יש הפרשות לפיצויים שהמקסימום הוא 8.33% והמינימום הוא 6%.

בעיקרון הוא יכול להוריד את גובה ההפרשות אבל, זה ייחשב להרעה מוחשית בתנאי עבודה מהסיבה שכספי הפיצויים המופרשים לעובד לקרן הפנסיה שייכים לעובד ולא מוחזרים בשום מצב למעסיק, גם לא במקרה של התפטרות ולכן, זו הרעה מוחשית בתנאי עבודה.

מה שהוא לא יכול לעשות, זה להכריח את אשתך לחתום על המסמך החדש, היא בהחלט יכולה לסרב וזה לא ייחשב כהתפטרות, בטח לא כזו שאינה מזכה אותה בפיצויי פיטורים מלאים.

מה שאתם יכולים לעשות כרגע, זה להוציא מכתב למעסיק בו אישתך מבהירה כי היא מסרבת להרעת התנאים הנ"ל וכי היא דורשת שהמצב יחזור לקדמותו, אחרת, תיאלץ לפנות לבית הדין לעבודה בדרישה לחייב אותו לעשות כן.

Yogev1982

New member
אני מדבר על פנסיה לא על פיצויים

לא שזה משנה (לדעי)
מבדיקה שעשיתי מינימום של פנסיה על חשבון המעסיק הוא 6% אבל הוא יכול לתת גם יותר ....כמו שעשה עד עכשיו

ואת זה הוא הוריד לה מ 8.5% ל 6%

למעלה