שאלה לגבי קסם שורט מעוף פי 3

michaelbl

New member
שאלה לגבי קסם שורט מעוף פי 3

רציתי לגוון את התיק שלי ולקנות תעודת סל קסם שורט מעוף פי 3 בתור הגנה על התיק. אני מבין שאם המעוף עולה אני מפסיד ומוכן לזה. מבדיקה של מחיר התעודה בעבר עושה רושם שלפני חצי שנה כשהמעוף היה בשיא היא ירדה לשער 150. כעת היא בשער 215 בערך ואני מודע לאפשרות של ירידה בשער. השאלה שלי היא האם מעבר לדמי ניהול של 1.5% שאני מפסיד אם אני מחזיק אותה לאורך זמן, האם יש איזה עלויות נסתרות או סעיפים סודיים באותיות קטנות שיכולים לגרום לי הפסד מעבר למה שציינתי. עוד הערה, ככל שהבנתי אין לתעודה פקיעה אז אני מבין שתאורטית היא אומורה להתקיים אל האינסוף ואין מצב שהכסף שמושקע בה פשוט נמחק?

michaelbl

New member
הקפצה

יש למישהו תשובה? השירשור הארוך העיף את ההודעה לתחתית

בעקרון, תעודות ממונפות לא מתאימות לגידור

ארוך טווח של תיק מניות.
מעבר לדמי הניהול, העלות העיקרית שאתה משלם באה לידי ביטוי בשחיקה עקבית במחיר.
כלומר, התעודה לא 'עושה' מה שהיא אמורה לעשות בטווח הארוך, ולפעמים אפילו לא בטווח הקצר.
העלות הזו נובעת מכך שהתעודה משקיעה במכשירים ממונפים, כמו אופציות למשל, ובמכשירים ממונפים זמן=כסף.
במילים אחרות- התעודות הללו בנויות באופן כזה שלאורך זמן, הכסף שתשים בהן אכן ימחק לחלוטין.

במקרה של התעודה הספציפית הזו, עד כמה שידוע לי יש לה לא מעט עיוותים (מבחינת היחס שהיא אמורה לבטא מול המדד) גם בטווחים הקצרים יותר,
שנובעים מן הסתם גם מניצול המכשיר ע"י גופים שונים לצורך עושק של משקיעים פרטיים ומהמרים שלא מבינים את הכלי.

mnakash

New member
היו דיונים פה בעניין

המסקנה הסופית אם אני זוכר נכון הייתה להתרחק מהתעודות הממונפות אם זה לא מיועד למסחר יומי (שזה בעיקרון גם משהו שסביר שכדאי למשקיע ממוצע להתרחק ממנו).
המסקנה הייתה שהתעודה לטווח ארוך תאבד ערך באופן קבוע בלי קשר למה שעשה נכס הבסיס (כלומר אם צדקת או לא בכיוון).
אם זה מעניין אותך חפש הודעות בנושא באמצעות גוגל או הממשק של תפוז.

טשאפק

New member
מינוף יומי הוא בעייתי

תעודה כזו היא הימור לא רק על הכיוון הכללי של השוק לאורך זמן אלא גם על צורת הירידה. ייתכן מצב שבו לאורך זמן השוק יירד, אבל התעודה תרד גם היא. אתה יכול להיכנס לאתר של לאומי ולהשוות את גרף התעודה לגרף ת"א 25 ב-12 החודשים האחרונים - היו נקודות ששניהם היו בירידה לעומת נקודת ההתחלה.

דוגמה להמחשה: אם המדד עולה באחוז ולמחרת יורד באחוז, בסיכום היומיים הוא יהיה נמוך במאית האחוז. לעומתו התעודה תרד בשלושה אחוזים ביום הראשון ולמחרת תעלה בשלושה אחוזים ביחס לשערה בסוף היום הראשון, ובסך הכל היא תרד בתשע מאיות האחוז. (0.97*1.03).

לדעתי רצוי להתרחק.

למעלה