שאלה לגבי לימודים

pc girl

New member
שאלה לגבי לימודים

אהלן, אני מקווה שזה בסדר שאני שואלת את זה כאן, ואם לא אז אני מתנצלת מראש

קצת רקע-
אני בת 22, עם ידע בסיסי ומעט וניסיון בבניית אתרים ותכנות (html,php,asp,js,java,vb).
השתחררתי לפני שנתיים כתצפיתנית, והשנה התחלתי ללמוד מדעי המחשב. לא התחברתי לתואר הזה בשום צורה, בעיקר בגלל המתמטיקה המטורפת שהוא כולל, ואני מתכננת לפרוש בסוף הסמסטר. קשה לי מאוד ללמוד ולהשקיע בדברים שלא מעניינים אותי ושאני לא מתחברת אליהם, כך שאני מאוד אוהבת את הפרקטיקה ואת העשייה, ולא את כל התאוריות שמסביב שמאפיינות תואר.
כרגע אני עובדת באבטחה במשרה של בין 5-6 משמרות לילה בשבוע, עם אופציה ללמוד בזמן המשמרות.

אני מתלבטת איך להמשיך מכאן הלאה. האפשרויות שחשבתי עליהן זה - או ללכת וללמוד תואר לא פרקטי שמעניין אותי, רק לשם התעודה (ביולוגיה), או ללכת ולעשות קורס מקצועי שיניב לי עבודה טובה, עם שכר מכובד בתחום שמעניין אותי.
כרגע האופציה השנייה נשמעת לי ממש טוב, אבל קצת מפחיד אותי שאין את התעודה הגדולה בסוף שאפשר לתלות על המקרר.

*על סמך מה שכתבתי, מה אתם מייעצים לי ללמוד? רשתות, QA, בניית אתרים, או אולי לחילופין, תחום אחר שלא חשבתי עליו?
*איך העבודה במקצועות האלה? יש ביקוש לתחומים האלה? השוק רווי באנשים עם תעודות כאלה?
*ולקינוח- איך המשכורות? איך התנאים? איך ולמה בכלל?

תודה רבה, ואני מקווה שלא חפרתי יותר מידי

אני אענה לך בקיצור את דעתי לגבי QA

בגלל שטרחת ופירטת הרבה - לרוב מתיש לענות פה ויש תשובות לרוב - רק חפשי אחורה קצת.
אגב - כשרון החיפוש הזה די משקף יכולת התמודדות במקצוע שלנו, אז ראי זאת כמבחן האם כדאי ואפשר - אם לא תחפשי ולא תמצאי - ותרי.
אם את לא אוהבת את זה וזה שייך לתחום הלא פרקטי שמעניין רק לשם התעודה - הקורס לא יועיל, ואם בכלל תצליחי להתקבל לעבודה - לא תצליחי להתקדם בשכר.
אם את כך נמשכת לזה - לכי על תואר בתחום.
לגבי המשכורת והתנאים - נמוך יותר ממתכנתים בממוצע. יכול להגיע גבוה מאד, אבל מתחיל נמוך מאד (4-6 אש"ח לחודש בתור התחלה, אם בכלל מוצאים עבודה, וזה כשלעצמו יכול לקחת כמה שנים!!, במיוחד אם אין לך תואר).

halperin

New member
מנהל
לטווח הקצר את יכולה להכנס לתחום ללא תואר

אם יש לך קשרים - אולי אף לא תצטרכי לעשות קורס לפני קבלת המשרה הראשונה - ואולי החברה תממן לך זאת.
מצד שני, בכל חיפוש עבודה עתידי (בהייטק זה יכול להיות כל 2-5 שנים בערך) - את מדורגת כאחרונה - פשוט משום שאין לך תואר רלוונטי.
ישנם אנשים שעושים זאת, ומחזיקים מעמד בכל זאת - אך זה יותר קשה - אפילו על הנדסאים מסתכלים לעיתים כאילו חסר להם רקע.

ישנם דרכים ללמוד בצורה עצמית את מקצוע הבדיקות, וניתן גם ללכת לקורס קצר בן 4 ימים לערך (במיוחד כשאת מציינת שיש לך רקע בתכנות)

פרטים נוספים ראי בתחתית שירשור:
>> 1. שירשור בנושא הדרכות/לימודים/קורסים - ולימוד עצמי
http://www.tapuz.co.il/forums2008/forumpage.aspx?ForumId=936&MessageId=162751628

itaystud

New member
נו, מזמן לא היה לנו ויכוח בנושא

היום, ניסיון עדיף הרבה יותר מאשר תואר רלוונטי.
כל מתמודד למשרת QA בעל ניסיון של שנתיים וללא תואר יקבל אוטומטית עדיפות על פני מישהו שיש לו תואר ואין לו ניסיון.

אוסיף ואציין שבתואר לא מלמדים דבר וחצי דבר על בדיקות תוכנה, וזה נועד בעיקר להעשרה (לפחות בשנים הראשונות) ועוזר לעבור סינון ראשוני של מראיינים שהחליטו שתואר זה כלי סינון טוב (בחיי שאין לי מושג למה).
כלומר, כאשר נתונים 2 מתמודדים למשרת QA ספציפית כשלאחד מהם יש תואר ולשניהם אין ניסיון, במקרה הנ"ל לבעל התואר תינתן עדיפות.

לא שאני נגד תואר (לי בעצמי יש אחד כזה), אבל אם כבר לעשות תואר אז לפחות לשלב אותו עם עבודה ורצוי מאוד קודם למצוא עבודה בתחום ואז לעשות תואר במקביל.

כך לפחות לדעתי.

halperin

New member
מנהל
אין בינינו כמעט ויכוח בנושא -השאלה היא ה-טווח

ולא בכדי רשמתי כי בטווח הקצר - היא יכולה להכנס גם ללא תואר..

אחרי מס' שנים - דבר זה יקשה עליה במציאת מקומות עבודה.

כאשר מחפשים בין אנשים עם ניסיון - פעמים רבות קורות חיים של חסרי תואר נזרקים עוד בשלבי המיון הראשוני.
בשלב זה של חייה המקצועיים - היא עדיין לא מודעת למגבלות אלו (והן שם - למרות ששנינו כנראה לא חושבים שזה מה שצריך להיות),
להציע לה ללמוד תוך כדי עבודה (וכנראה גם מחויבויות אחרות שמגיעות עם הזמן) - כאשר סיכוייה לסיים כך תואר הינם נמוכים בהרבה - זה יותר גרוע מאשר להציע לה לוותר מלכתחילה על התואר.

itaystud

New member
היום רוב הסטודנטים עובדים

ואגב כך גם מממנים את התואר שלהם.
אז נכון שעבודה ב QA זה בד"כ משרה מלאה, אבל עם כוח רצון אפשר לעשות את שניהם, אני לא חושב שזה מקטין את הסיכוי לסיים תואר. אגב, אם כבר יש מקום עבודה, אפשר למשוך את התואר לאורך מספר שנים.

adimor79

New member
מי שרוצה להוציא תואר מוציא אותו

בלי שום קשר לזה שהוא יכול לעבוד במקביל ואילוצים נוספים.
עשיתי את זה עם התואר הראשון שלי (סיימתי אותו כשהייתי בהריון ועבדתי משרה מלאה)
עשיתי את זה עם ההסבת מקצוע (שנה וחצי של לימודים עם תינוק בבית ומשרה וחצי)
ואני הולכת לעשות את זה כנראה פעם שלישית (תואר שני עם שני ילדים בבית ומשרה מלאה)

adimor79

New member
צר לי להיות האיש עם האצבע המורה

אבל במציאות בימינו בלי תואר מאד קשה לחדור ואם כבר תצליחי לחזור יהיה לך מאד קשה להתקדם.
תואר לא חייב להיות בצורה הקונבנציונאלית של המילה.
את יכולה לבדוק אופציה לתואר במכללה החדשה של גון ברייס, תבדקי את נושא האוניברסיטה הפתוחה.
אבל אם את שואפת רחוק, כנראה שלא תוכלי להתחמק מנושא התואר.

אני תמיד טוענת שמשכורת זה לא תמיד המדד לבחירת מקצוע (למעשה זה ממש לא), זה כמובן משפיע אבל המשכורת משתנה גם למידת המקצועיות שלך, ובכל מקצוע אפשר להגיע מאד רחוק, הכל עניין של יכולת ומוטיבציה.
וכן עבודה עם משכורת גבוהה וחוסר עניין, זו בעיני עבודה עם תועלת מאד נמוכה........

itaystud

New member
ג'ון ברייס נותנים תואר?

את בטוחה?

אגב, למה לה לעשות תואר ממש נגיד באוניברסיטה הפתוחה שבו לא מלמדים בדיקות תוכנה, להשקיע שנים וכסף, כדי שבסוף תצטרך לעשות קורס בדיקות תוכנה ממילא? אם כבר תואר, למה לא להפוך את הסדר?

halperin

New member
מנהל
מכיוון שלבדיקות צריך רקע בתוכנה ולא להיפך...

שוב - עיקר היתרון בתואר הוא ביכולת למצוא עבודה בקלות יחסית בהמשך.
קורס בדיקות או לימוד עצמי ניתן לעשות מתי שרוצים - אפילו במקביל ללימודים.
אבל התובנות שיקבל אדם שיש לו רקע בתוכנה ומכיר את המונחים יהיו גדולות יותר.

itaystud

New member
תובנות?

אנשים רוצים להתפרנס.
את אותן תובנות הם יקבלו במהלך העבודה.
וגם אז אגב הם יוכלו לעשות תואר או קורסים (רלוונטיים) אחרים.

אמנם יש לי תואר, אבל את התואר עצמו קיבלתי לאחר שצברתי מספר שנות ניסיון בתחום כאשר עבדתי במקביל.

adimor79

New member
כן ג'ון ברייס נותנים תואר

הם פתחו מכללה לפני שנתיים.
ולפי הסילבוסים שלהם זה הולך להיות אחלה מקום.

הם פונים המון לצד המעשי בתואר.

צריך לבדוק.

אני לא בטוחה שיש תואר בבדיקות תוכנה - את זה צריך לבדוק

itaystud

New member
נכנסתי לאתר שלהם ולא ראיתי מילה על תואר

תוכלי בבקשה לתת לי לינק עם יותר מידע?

גם חיפוש בגוגל לא הניב תארים לג'ון ברייס..

halperin

New member
מנהל
או"פ בצורה מרוכזת כן - במקביל לעבודה לא כדאי

הסיכויים לסיים תואר באו"פ במהלך עבודה הינם נמוכים מאוד - ומדובר בשנים רבות (~6-8 במקרה הטוב),
אני מכיר אנשים רבים שלמדו באו"פ במקביל לעבודה (חלקם החלו מנקודת יתרון של הנדסאי) - ורק יחידי סגולה שסיימו תואר.
לעומתם אחוז גבוה יחסית מאלו שלמדו במכללה/אוניברסיטה בצורה מרוכזת (אפילו במקביל לעבודה-"קריעה בפני עצמה") - סיימו התואר.
הלימודים באו"פ - קשים ומחייבים בהרבה מכל אוניברסיטה אחרת - חייבים להגיש עבודות בכמות רבה, אין התאמה של הציונים בהתאם לממוצע של התוצאות ועוד.

adimor79

New member
טוב אז אני יחידת סגולה

וכנראה גם כל המשפחה שלי, כי כולנו בוגרים של הפתוחה (וחוץ מאחי שהוציא את התואר שלו תוך כדי לימודים בתיכון) כולנו עבדנו תוך כדי.
לי אישית לקח להוציא את התואר 5 שנים (וזה כי עשיתי הפסקה של שנה בזמן שהכרתי את בעלי ותכננו את החתונה)

halperin

New member
מנהל
אכן כן - והלוואי וזה היה מוערך בשוק בהתאם.

לפי ההערה לגבי האח, והסטטיסטיקות המצביעות על

.. המצביעות על השפעה גנטית בתחום - כן, את יחידת סגולה :)

אבי ע

New member
כשהבת שלי שאלה אותי שאלה דומה...

(ואז היא הייתה בגילך ובמצבך), הצעתי לה לעשות מה שאני עשיתי באותו גיל: ללמוד מה שמעניין אותה, בלי קשר לשאלה אם זה פרקטי או לא. מתי תעשי את זה אם לא עכשיו?
אין לך כרגע שום מושג לאן החיים ייקחו אותך. תואר בביולוגיה, אם זה מעניין אותך, זה מעולה. ומי יודע, אולי יתאים לך גם להמשיך לתואר שני ו/או שלישי?

אגב, עם תואר בביולוגיה ביד תוכלי בעתיד להשתלב בתעשיית הביוטק והפארמה שהיא שוק גדול שרק ממשיך וגדל.
ועוד אגב, בחיים לא תנחשי באיזה מקצוע לא פרקטי אני עשיתי תואר; כיום אני בעמדה בכירה ומתוגמלת היטב בתחום איכות התוכנה, תחום שאינו קשור כהוא זה למה שלמדתי - אבל קשור היטב לכך שלמדתי לעומק משהו (ולצורך העניין לא חשוב מה).

למעלה