שאלה לגבי ביקורת דרכונים בנתב"ג

toolyr

New member
שאלה לגבי ביקורת דרכונים בנתב"ג

היי,

שאלה, טסתי וחזרתי השבוע מחו"ל.
ראיתי שבמקום לעמוד בביקורת דרכונים הרגילה היו 2 אופציות מהירות יותר:
מכשיר לדרכון ביומטרי ומכשיר לבדיקת כף היד.
האם אני צודק או שזה אותו הדבר ופשוט מדובר ב-2 שלבים ?
אם לא, מה עדיף לעשות ואיך עושים? אני ממילא צריך לחדש את הדרכון שלי.

תודה ושבת שלום!

דניאלה1311

Active member
מנהל
לגבי הדרכון הביומטרי היו פה דיונים בלי סוף
תוכל לעשות חיפוש בפורום ולקרוא. תוכל גם לקרוא את הדעות מכל המומחים בארץ
אם תעשה חיפוש בגוגל. חבל להכנס שוב לכל הדיון. היום לא מחייבים אף
אחד לעשות דרכון ביומטרי ואם לחדש, תחדש כפי שתחליט אחרי שתקרא כל מה שנאמר.
&nbsp
לגבי קורא כף יד זה משהו שניתן לעשות בנתב"ג עצמו במקום. זה חוסך את התורים.
זה אמנם קורא ביומטרי אבל זה לא דרכון ביומטרי. אתה מקבל כרטיס מיוחד.
כרגיל, אתה זקוק למטרת הנסיעה עצמה לדרכון הרגיל שלך.

אתה לא מוכרח שום דבר חוץ מדרכון רגיל

אפשרות ראשונה - שימוש בדרכון רגיל

אפשרות שניה - כרטיס קורא כף יד.
אתה יכול להוציא בדוכן באולם ביקורת הדרכונים (בצד שמאל) כרטיס מיוחד לזיהוי כף היד, שאתה אחר כך מעביר אותו במכונה לקראת היציאה ומניח את כף היד עד שכל האורות האדומים הופכים לירוקים ויוצא לך פתק אישור, והמחשב רשם אותך שיצאת מהארץ (אחרי שבדק את הנתונים מול מערכת המיחשוב של משרד הפנים), בנקודת המעבר בין החלק הקרקעי והאוירי אתה מציג לשוטרת את הפתק ועברת.
הכרטיס כמובן הוא רק לביצוע במקום ביקורת הדרכונים, ליתר השימושים אתה זקוק לדרכון.
שים לב שבכל החלפת דרכון, אחה חייב להוציא כרטיס חדש. כיוון שהכרטיס הוא מעין נציג של הדרכון, ואם הדרכון הוחלף, יש להחליף את הכרטיס בחדש.
בחזרה לארץ אתה שוב מעביר את הכרטיס במכונה ויוצא פתק המאשר את כניסתך לארץ, את הפתק אתה מראה לשוטר במעבר.

אפשרות שלישית - דרכון ביומטרי.
משפט על הנושא: אתה מוציא במשרד הפנים דרכון ביומטרי (אפשר יחד עם תעודת זהות ביומטרית) בפעם הראשונה בחינם.
הויכוחים היו של המתנגדים לא למסמך ביומטרי אלא למאגר הביומטרי, בהתעלם מכך שיש אלפי מקומות עבודה, לשכות עבודה,ולשכות של ביטוח לאומי שמנהלות מאגרים ואף אחד לא מדבר על זה.

ובכן,
אתה מגיע לשדה התעופה עם הדרכון, מגיע לאולם ביקורת הדרכונים, בצד ימין ישנם מכשירים לדרכונים ביומטרים (המלצה שלי שהדרכון יהיה בלי עטיפה כי היא רק מפריעה), אתה מניח את הדרכון על המשטח ועומד מול המסך שמצלם אותך לאמת את זהותך, לעיתין תידרש גם להניח אצבע, בשני המקרים עקוב אחרי ספירת האחוזים בצג עד 100%.
בסיום, קיבלת פתק המאשר את יציאתך מהארץ עם תמונתך.
אתה מגיע למעבר מהקרקעי לאוירי ולא צריך לעמוד בתור לשוטרת אלא מניח את הפתק על החלונית האדומה עם הקוד בעמדה לא מאויישת, והשער נפתח ועברת.

בחזרה לארץ אותה פעולה של העברת דרכון והפתק פותח את השער הקטן בעמדה בלתי מאויישת, לכניסה לאולם המסועים.

בכל מקרה בקרבת המכונות יש עובדים שמסייעים למי שמתקשה.

תיארתי לך את שלושת האפשרויות, כעת נשאר לך לבחור.
1.אם החלטת לחדש דרכון רגיל, הפרוצדורה מוכרת לך.
2. להוציא כרטיס כף יד, זה אחרי שיהיה לך דרכון בתוקף, אתה מוציא את הכרטיס בשדה התעופה. לפעמים יש תור, אבל לא מחכים יותר מידי.
3. לדרכון ביומטרי, אתה מוציא במשרד הפנים ובאותה עת אפשר להוציא תעודת זהות ביומטרית, בפעם הראשונה חינם. אחר כך בשדה התעופה ההליך הוא מהיר.

toolyr

New member
תודה על הפירוט!

אני ממילא צריך לחדש את הדרכון שלי וראיתי שאם אעבור לדרכון ביומטרי זה לא יעלה לי אפילו אז מה אכפת לי כבר לעשות זאת ועל הדרך ארוויח מעבר מהיר יותר בשדה תעופה ואחסוף לעצמי את הצורך בלהוציא את הכרטיס המהיר בנתב"ג (כף יד)

Yuval I

New member
דרכון ביומטרי הוא לא תמיד בחינם

מי שמחדש דרכון משלם, מי שרק מחליף לביומטרי מקבל בחינם.
מה שכן חוסכים זה להצטלם בחנות צילום כי לדרכון הביומטרי מצטלמים בחינם בלשכת האוכלוסין.
&nbsp

SPnage

New member
לא מדוייק

לא מראים יותר פתק לשוטרת. כל מי שעובר בביקורת הדרכונים, לא משנה באיזה שיטה, מקבל פתק עם ברקוד שאיתו עוברים במכונה. זה שינוי שנכנס לפני מספר שנים ללא קשר לדרכון הביומטרי.
בכל מקרה, מבחינת התור בנתב"ג אין הבדל בין כרטיס כף יד לדרכון ביומטרי. בשניהם עוברים במכונה, מקבלים פתק ואיתו פותחים את השער.
לכרטיס כף היד צריך בפעם הראשונה או לאחר החלפת דרכון לעמוד באופן חד פעמי בתור נפרד לקבלת או עידכון הכרטיס. לפעמים יש שם תור, לפעמים אין. בכל מקרה עושים את זה פעם אחת לכל דרכון.
לעומת זאת, כדי להוציא דרכון ביומטרי חייבים להגיע למשרד הפנים כדי להצטלם.
מי שמחדש דרכון רגיל לא צריך אפילו להגיע למשרד הפנים. פשוט ממלאים טופס, משלמים באינטרנט ושולחים את הניירת עם הדרכון ותמונה חדשה בדואר רשום למשרד הפנים. את הדרכון החדש (ביחד עם הישן) מקבלים חזרה בדואר רשום. לדעתי הרבה יותר נוח מאשר להגיע לסניף ולחכות בתור, אבל שכל אחד יעשה מה שנוח לו.

אני שמח להתעדכן

את הפתקים גם מהדרכון הרגיל וגם מהביומטרי אני נוהג לשמור חמש שנים בנרתיק של מסמכי הציוד שיש איתי, וכך אם תתעורר בעיה, יש לי לכך גישה מיידית, לכל בירור שאיננו מיידי, ניתן לפנות לרשות ולקבל עותק מתאריכי הטיסות.

מי שזקוק לתאריכי טיסה קודמים והחליף דרכון אחרי 10 שנים, מחזיק בדרכון הישן, והכל בסדר.

מה שחשוב זה שלא יעשו לנו שביתות כשאנחנו צריכים לטוס.....

האנפה

New member
מישהו יודע בשביל מה הפתק?

אף פעם לא הבנתי את הקטע של לקבל פתק ולמסור אותו כמה מטרים אח"כ. לא נתקלתי בזה בשום שדה תעופה אחר.

SPnage

New member
בגלל שלא כולם עוברים אצל שוטר גבול

מי שעובר במכונה אוטומטית, מקבל את הפתק בלי להבדק ע"י אף אחד, וכולם יוצאים מאותו שער. במצב הזה הדרך היחידה לדעת שאכן אושר מעבר זה הפתק שמקבלים.
בעבר הלא רחוק היו עומדים שם כמה שוטרים ובודקים ידנית את הפתקים. זה יצר פירצה, שכן השוטרים לא בדקו בדקדקנות כל פתק וכך ניתן היה לזייף את הפתק ולעבור גם בלי לעבור ביקורת דרכונים (למשל, אדם עם עיקוב יציאה מהארץ היה יכול לצאת בלי לעבור ביקורת דרכונים כלל).
כדי לפתור את הבעיה ולמנוע מעבר עם פתקים מזוייפים, הכניסו את המכונה האוטומטית שמסוגלת לבדוק ולאמת כל פתק של כל אדם שעובר.

אודרי11

New member
לי יש כרטיס קורא כף יד

חוסך המון זמן גם ביציאה וגם בכניסה...הדרכון שלי רגיל, אין שום קשר בין השניים.

את הכרטיס עושים במקום בשתי דקות...

האנפה

New member
ובדיוק השבוע גילינו את החסרונות שלו

כשמילאנו בקשות לויזה לארה"ב, אחרי שלא ביקרנו שם הרבה זמן.
נכון שצריך לרשום תאריכים של חמישה ביקורים אחרונים?
אז הפכנו וחיפשנו חותמות בדרכונים הישנים שלנו, ולא מצאנו.
למה? כי באיזשהו שלב עברנו במעבר המהיר ולא החתימו לנו את הדרכון.
עכשיו לך תזכור תאריכי כניסה ויציאה מלפני שנים

barakbl

New member
אם אתם מזמינים כרטיסי טיסה דרך

האינטרנט (וגם אם לא הרבה פעמים) אז יש במייל את כל התאריכים של כל הטיסות.

anigodin

New member
אבל בכניסה לארה"ב מחתימים את הדרכון.

והחותמות האמריקאיות כן יופיעו בו...
אני משתמש בכרטיס הזה מ-2009 ואין לי למעשה חותמות יציאה או כניסה לארץ מאז (והחלפתי דרכון ב-2012).
אבל במדינות אליהן טסתי החתימו את הדרכון, כך שחותמות כניסה ו/או יציאה משם יש לי.

האנפה

New member
בכניסה כן, אבל לא מצאתי שום חותמת של יציאה מארה"ב

וגם החותמות של הכניסה מרוכזות כולן בעמוד של הויזה וזה שממולו, ממש עולות אחת על השניה עד שאי אפשר להבין משם כלום. נדמה לי שאת כל הזמן שחסכנו עם המעבר המהיר בזבזנו על הטפסים האלה...

SPnage

New member
במקרה של ארה"ב

יש להם אתר אינטרנט ובו ניתן להכניס שם ומספר דרכון ומקבלים פירוט של כל הכניסות והיציאות בארה"ב.

למעלה