שאלה חשובה

מריו

New member
שאלה חשובה

הייתי רוצה לדעת את הדרך הכי נוחה והכי טובה לצילום ברקים לקראת הסערה שאמרו שתבוא מחר אני רוצה להיות מוכן(אלא אם כן החזאי שוב קרא עתידות מעטיפה של בזוקה). אז בגלל שאני לא יודע מה צריך לעשות בנוגע לברקים אודה לכם אם תרשמו לי מה עושים וגם טיפים אם אפשר. מריו

backlight

New member
ראשית זהירות

ולא בצחוק לצלם בסופת ברקים אמתית זה לפעמים מסוכן. ראשית חצובה מצלמה וסרט צילום רגישות 100 אסא עדשה בסביבות 50 מ"מ+- חשיפה במצב B עם כבל מחשף. כוון את המצלמה לכיוון הסערה ולחץ . המתן לברק או למספר ברקים... צמצם רצוי בסביבות 11 . כמובן אם תנסה לצלם ברגע הברק אז התוצאה תהיה שמים שחורים... כמובן שאם הסופה רחוקה אז צריך להמתין למס´ ברקים או לברק אחד פצץ. נסה לתכנן את התוצאה לפי מבנה הברקים בסופה. אם הם ברקים בסגנון של קווים היורדים כלפי מטה. אז תפתח את הזום ותכניס גם את הקרקע אם הם מפוזרים בשמים אז עדיף לחכות לסופה אחרת. אם הם קרובים ובתדירות רבה נסה לחפש נושא שהם יאירו ותכלול אותו בצילום. אם הם ברקים מתפצלים אל תחשוף מס´ ברקים יחד או שתסגור צמצם למקסימום מחשש לחשיפת יתר בקטעים מסוימים בפרם. אל תסתפק בפרם בודד צלם הרבה התוצאה בהתאם.

מריו

New member
למה יצא שמים שחורים

אם אני מצלם כשיש ברק? אם כשאני מצלם כשיש ברק זה לא יתפוס אותו אז מתי אני אמור ללחוץ על השוטר?

backlight

New member
אני לא יודע איך אתה אבל

אם אני אחכה לברק ואז אלחץ יקרה כך... אני רואה את הברק... המוח נותן פקודה ליד... היד לוחצת... המצלמה מגיבה... והתוצאה ...שמים ללא ברק = שמים שחורים. חוזר על הדברים שכתבתי. לוחץ לפני הברק ומחכה, אתה במצב B כך שכול עוד אתה לוחץ המצלמה חושפת . חייב להעיר כי כל סופת ברקים שונה במבנה בעוצמה בקצב וכו´ כך שאם זאת סופה של פה ושם ברק ואפילו לא באותה הסביבה חבל על הזמן. בהצלחה

Jazzphoto

New member
תשובה כהלכה...נהניתי לקרוא ../images/Emo45.gif

גרמה לי לחשוב על ברקים בצורה שונה ומיוחדת.

komandatore

New member
אז תדייק ,יש הבדל בצמצם -

אם אתה מצלם שטח פתוח או תמונה כללית של עיר למשל ואז אתה צודק והייתי משתמש ב F11-16 למשל, אבל אם אני מצלם מבנה בזמן סערת ברקים הייתי בוחר בצמצם כזה ולא בוחר ביותר מדי עומק. הטבלה היא לא שלי במקור אז זה מה שיש ולא פירטתי את כל האפשרויות לכל המצבים.

backlight

New member
סליחה, לא הבנתי את תשובתך בכלל

מה אתה מתכוון "אז תדייק" ולמה אתה מתכון ואני מצטט אותך . "הייתי בוחר בצמצם כזה ולא בוחר ביותר מדי עומק שדה" איזה צמצם אתה מדבר עליו? איזה עומק שדה? מה הקשר בצילום לילה ועומק שדה כשהמצלמה מכוונת לאין סוף גם בצילום בשטח פתוח.הרי הברקים בשמים לא שני מטר ממך... טבלה צריך להבין . המצלמה במצב B. הצמצם (גודלו) קשור לכמות האור ולחדות הברק !!!

komandatore

New member
קודם אתה אומר שהטבלה לא נכונה-

ואז אתה אומר שזה לגבי טבלת חשיפות הלילה. כדאי לדייק - יש כמה אפשרויות לצילום ברקים,לצלם את הברקים בשטח פתוח כשהברקים הם הנושא העיקרי/יחיד ואז היה צריך צמצם F11/8 ויש אפשרות לצלם נושא כמו עץ/מבנה שהברק הוא נושא משני. אנחנו מסכימים על השימוש במצב B לצילום והשאלה היא לגבי הצמצם- אם כטענתך גודל הצמצם קשור לכמות האור וחדות הברק אז יש להתחשב במשך החשיפה שהיא צריכה להיות ארוכה ואת זה לא הבאת בדברך. בכל מקרה של תנאי צילום משתנים עדיף לשנות את החשיפות כדי לקבל את התוצאה הטובה ביותר ולהשתמש ב BRACKETING. בכל מקרה את הטבלה לא אני בניתי והעלתי אותה לכאן כמו שהיא ואם

k_dov1

New member
קומנדטור, הייתי ממליץ לך לקרוא

מחדש בעיון רב את הכל הסבריו של דורון. דברי חכמים (וגם מנוסים) בנחת נשמעים (ואז גם נלמדים). זו סתם המלצה אישית שלי אליך. כל מה שכתב דורון - נכון ומדויק! אתה צריך יותר להתעמק בתחום אור בזק ותחום של B לטעמי אתה קצת מערבב את סוגי החשיפות (כך זה נראה לי) דב

komandatore

New member
עם כל הכבוד לנסיון

גם דני ברנר למשל לא בדיוק מקור לימוד לאף אחד - הוא לא רוצה להיות כזה והוא בכלל לא נותן אפשרות להתווכח הוא פשוט זורק משהו ונעלם אם מישהו צלם מקצוען הוא יכול להעלות את דבריו-ובצורה מדויקת ולא לתת הרגשה שהוא כתב את חוקי הצילום או משהו כזה גם כשהוא לא מדייק.

backlight

New member
אבל ברק מפיץ אור עצום...

מה הקשר בין חשיפה בצילום לילה לצילום ברק. גם אם תחשוף את הברק בצמצם 16 למשך זמן הופעתו. בהתאם למה שציינתי מרחקו כמות מיקום וכו´ אתה תראה אותו יפה מאוד חד מאוד . אין במקרה זה קשר לצילום במקום פתוח או לעיר! אם תקרא שוב את מה שכתבתי תגלה שהצעתי יותר מרעיון אחד לצילום ! לגבי כל השאר אין אף אפשרות לקבוע מראש את חשיפת הצילום לברק כעין טבלה. מאחר וכמו שציינתי לפעמים ברקים מופעים רחוק בפיזור דרך עננים וכו´ כל מקרה לגופו. אני התיחסתי לסערה אמתית ברקים בקצב ברורים במקום אחד ויחסית קרובים. סערות כאילו נדירות מאוד בארצנו הקטנטונת. לגבי זמן חשיפה כשאומרים B זה לא זמן אבסלוטי זה תלוי בגורמים משתנים לפחות לכך כונתי. שוב בדבריי צינתי שאור הברק יכול לפתוח נושא נוסף .אתה רוצה לקרוא לכך מישני עיקרי תחליט לבד... ולגבי פיצויי חשיפה במה בשינוי צמצם או מהירות . אנחנו במצב B איזה שינוי הארכת הזמן אחרי שהברק נעלם? אם הכל שחור לא יתן כלום אם אתה קרוב לנושא מואר אז כן . ושוב מתחילים מחדש כי יש להתחשב באור הנופל על הבניין. אז אם ככה יש הרבה גורמים משתנים ולצאת לשטח עם טבלה? אתה יודע גם על קופסאת הקרטון של סרט הצילום יש טבלה. אתה משתמש בה ?

k_dov1

New member
אז תקרא שוב לאט לאט עם קפה 24 קארט

זה לא אחד השעורים הראשונים בצילום..... ותפנים לאט לאט, ואח"כ תנסה, מה כבר יכול לקרות, זה לא משכנתא, רק סרט צילום. דב

ilan_k

New member
קפה 24 קאראט ../images/Emo35.gif

קפה של אשכנזים, קפה עם הל זה הקפה.

k_dov1

New member
טוב, אפשר ג´קובס, תה ירוק, וגם

עם קפה עם הל. והעיקר זה להבין עם או בלי הל. דב

komandatore

New member
העיקר שהטבלה לא נכונה

בתמונות שראיתי כולם משתמשים במצב B וצמצמים מ 2.8 עד 45 העיקר שתטען שהטבלה לא נכונה ואתה מתייחס למצב "סערה אמיתית ברקים בקצב ברורים במקום אחד ויחסית רבים.סערות כאלו נדירות מאוד בארצנו הקטנטונת"... בתבה על ברקים ב "כמעט 2000" ואתר נוסף עם צילומי ברקים

למעלה