שאלה "חוקיות שוק ההון"

מצב
הנושא נעול.
שאלה "חוקיות שוק ההון"

שאלה "חוקיות שוק ההון"
ממעקב צמוד שאני מבצע אחרי מספר מניות קטנות הנסחרות ברשימת "היתר" יצא לי להפגש עם תופעה מסויימת שעדיין לא מובנת לי החוקיות שלה. ישנם מספר ניירות ערך הנסחרות בשערים מאוד נמוכים עקב חוסר פעילות,חוסר רווחיות החברה,חוסר עיניין הציבור וכו' והן עומדות ברוב שעות היום עם נפח מסחר מזערי ביותר של מאות שקלים בודדים. עקב ציפיות עתידיות בניירות מסויימים צפיתי במשך מספר חודשים במסחר במשך רוב שעות היום ושמתי לב שבעלי האינטרסים באותן ניירות מעלים ומורידים את הנייר במסחר אפסי של מאות שקלים בודדים דבר שגרם לאחר מספר חודשים של "יבוש" ליצירת ידיים חלשות שהחלו למכור בהפסד לאותם בעלי אינטרסים בשערים נמוכים מאוד. כמו כן במניות אחרות ולפעמים גם באותן מניות שדבר זה התרחש נפגשתי עם תופעה נוספת של שמירת שער ע"י בעל/בעלי אינטרסים. אם לדוגמא בנייר מסויים ישבו 3 ביקושים בלבד והגיע מוכר שמכר ל-2 הביקושים הראשונים והשאיר את הביקוש השלישי רחוק רחוק משער המניה מייד (ממש תוך דקה-2) הגיעו 3 ביקושים חדשים בשערים גבוהים בכדי להסתיר את חוסר הביקושים או לחילופין למנוע מכירה לאותו ביקוש דבר שיגרום לנייר לצנוח אף על פי שהוא מחוסר פעילות ועיניין לציבור מצד עצמו ולשמר את ערך הנייר על כמה שיותר גבוה. השאלה שלי היא כזאת,האם חוקית מותר לחברה בורסאית להכניס ביקושים על בסיס קבוע בכדי לשמר ערך מניה על פי רצונה?? (ואני מדבר על חברה בורסאית עצמה ולא על קרנות נאמנות או כל גוף כבד אחר באשר הוא). ואני שואל זאת מפני שאין לי ספק בקיומם של גורמים אינטרסנטים במניות היתר וכמו כן יצא לי לא פעם להפגש באתרי החדשות עם כתבות על מעצר חשודים בהרצת מניות שלרוב היו משקיעים קטנים שהריצו דרך הפורומים,אך עדיין לא יצא לי לראות פעולה מסויימת של הראשות לניירות ערך כנגד גופים גדולים,ואם אני בתור משקיע קטן נפגשתי עם התופעה לאורך חודשים ארוכים אין לי ספק שהראשות לניירות ערך יודעת על הנעשה בשוק,אך עד היום לא ראיתי ולו פעם אחת פעולה של הראשות. בתודה מראש למשיבים משהו פשוט לא מסתדר לי פה :)

מצב
הנושא נעול.
למעלה