שאלה/דיון סיפתח לפורום

Alleycat74

New member
שאלה/דיון סיפתח לפורום

טוב ראשית אומר שזה ממש לא פייר - כתבתי הודעה ארוכה ומושקעת ותפוז אכל לי אותה!!!!
אז אני משחזרת... הזאוניחיות ההולנדית... למיטב הבנתי Zuinig פירושו "חסכן" ואני שואלת איפה עובד הגבול בין חסכנות לקמצנות כשזה מגיע להולנדים.... ברור לי שיכול להיווצר פה שרשור טעון (ואני כבר רואה בעיני רוחי חלק מהתגובות... שצפויות למדי) ובכל זאת אסביר מדוע אני שואלת... mijn schoonmoeder מגיעה לבקרנו באחד באפריל למשך 11 יום. כאשר היא העלתה את רעיון הביקור היא ביקשה שנברר לגבי בתי הארחה, צימרים או בתי מלון קרובים. הסברנו לה שעקב מיקומינו (בקריות) צימרים ובתי הארחה אין קרובים והכי קרוב זה חיפה ושם יש בתי מלון.... בדקנו ומצאנו שמלון טוב מאוד 3 כוכבים בחיפה יעלה לתקופה שלה 600-700 יורו (בכל זאת פסח!). היא שמעה המחיר והתחלחלה. אמרה לא ולא - יקר מדי. הצענו לה להתארח אצל הוריי, יש שם חדר אורחים, הדירה מרווחת והם נחמדים... לא רוצה. היא רוצה אצלינו.... אצלינו זה דירה של 58 מטרים רבועים שחלקם מרפסת וחדרון אחסון, יש לנו רק חדר שינה אחד (שלנו) והשאר חלל פתוח, מקלחון ושירותים בחדרון קטן וצפוף וכמובן חתול.... החמות שונאת חתולים. ובכל זאת היא רוצה אצלינו. אז במשך 11 יום היא תישן בחדר השינה שלנו (כי הוא היחיד שיש לו דלת שאפשר לסגור) ובעלי ואני והחתול נישן על הריצפה בסלון.... (ה"סלון" רק שתבינו משמש לנו כחדר עבודה ויש בו לכן שני שולחנות כתיבה כבדים וצמודים לקיר - מורכבים עליו - כך שלא ניתן להזיז אותם ומבחינת הגודל - גם כשהסלון ריק לגמרי אי אפשר להכניס בו ריהוט סלון נורמלי כי הוא קטן מדי...). או אז אמר לה בעלי שהכל טוב ויפה אבל אם היא רוצה להנות מהחופשה ולראות את הארץ ומאחר שהבית יהיה כל כך צפוף ולא נוכל לשהות בו יותר מדי... היא צריכה לשכור רכב כי לנו אין ואין כסף לשכור רכב. תחבורה ציבורית לא לכל מקום יש והיא יקרה... אמרה בסדר תבררו כמה עולה. ביררתי ומצאתי דיל מהסרטים שאין בשום מקום - רכב אוטומטי ל- 8 ימים, ללא הגבלת קילומטרים וכולל נהג נוסף (כי השוכרת ללא מע"מ אבל אני הנהגת) - 235 יורו!!! בהתלהבות רבה סיפרנו לה רק כדי לקבל את התגובה "אוייש זה נורא יקר!!! יקר מדי!!! אבל מה לעשות...אין ברירה אז נשכור". מהיכרותינו עמה אנחנו לא מצפים שתביא איתה מתנה (את ההורים שלי למשל היא עוד לא מכירה ופעם ראשונה תהיה אצלם בבית ובליל הסדר אצל המשפחה המורחבת שלי), לא מצפים ממנה לשלם על הדלק, על האוכל או כל כניסות למקומות ואנחנו מנסים להיערך בהתאם (היערכות שכוללת בשלב זה שבירת פיקדון שנועד להיות "רשת ביטחון" פשוט כי אין כסף אחר!). לשם גילוי נאות - חמותי עובדת למחייתה במשרה מלאה, היא מקבלת קצבת שארים וביטוח חיים פרטי של בעלה המנוח (בסכומים גי גדולים), היא שוכרת בית פרטי שמתוכו היא משכירה בשכירות משנה שני חדרים במחיר 120 יורו לחודש כל אחד והיא מקבלת מביתה (גיסתי) שכר חודשי עבור שמירה על הילדים פעם בשבוע.... (כן כן - הנכדים שלה עצמה). כאשר בעלי אלץ לשוב לחיות איתה לאחר שפשט רגל היא ביקשה ממנו תשלום חודשי עבור מים וחשמל והגבילה אותו בשימוש בהם (למשל מקלחות של לא יותר מ- 5 דקות ורצוי לא כל יום...), הוא קנה את האוכל של עצמו וכך גם אני כשבאתי לבקר... עכשיו תמיד אפשר לבוא ולטעון שהיא פסיכית באופן חריג אבל נדהמתי לשמוע סיפורים דומים מאוד מאוד על לא מעט הולנדים.... בכל מיני גילאים. נשאלת השאלה מי בעצם החריג? האם אנשים בהולנד שנוהגים כמו חמותי הם החריגים והם סתם "קמצנים"? או שמא ההולנדים רובם ככולם "חסכנים" באופיים, בתרבותם ובמסורתם (כולם מכירים את מנהג העוגייה... לא?) ואילו הנדיבים הם החריגים בנוף? *אלי ממתינה לתשובות*

מלפפiן

New member
חמה מהגיהנום...

תשמעי, זה ידוע שההולנדים קמצנים אבל הסיפור הזה הוא באמת יוצא מהכלל. עד הקטע של ה"גילוי נאות" נאלצתי לחייך ולהודות שזה באמת התנהגות הולנדית טיפוסית, אבל מהבדיקת רקע שלה... נראה לי שיש לה איזה בעיה בראש, לקחת כסף מהילדים שלה עצמה על בייביסיטר או מגורים אצלה בבית? זה ממש פסיכי. האמת שבמקומך הייתי אומרת לה- תראי, בית מלון בחיפה עןלה 600 יורו, אצלנו בבית עולה 500 יורו. אז את יכולה לבחור. נראה לי שהיא תעדיף ללכת לבית מלון....

Alleycat74

New member
אבל אני לא אגיד דבר כזה

לימדו אותי אחרת..... זה שהיא חמה מהגיהנום אני יודעת אבל... את עצמך אומרת שעד הגילוי הנאות חייכת כי זו התנהגות טיפוסית אז אני חוזרת לשאלה... איפה הגבול? הנה סיפור נוסף - כשהחלה בהלת הסנסאו בהולנד היא כמובן החליטה שהיא חייבת מכונת קפה סנסאו... היה בחנות ליד הבית במחיר 59 יורו.... אמרה זה יקר. חיפשה חיפשה וידעה ומצאה במחיר 57 יורו (שני יורו פחות!) במרחק חצי שעה נסיעה.... נכנסה לאוטו, נסעה חצי שעה לכל כיוון וקנתה מכונת קפה במחיר 57 יורו. יומיים אחרי זה הורידו את המחיר בחנות ליד הבית ל 56 יורו והיא נכנסה לדיכאון.... לא משנה שרק הדלק שהיא בזבזה בשביל שני יורו בטח עלה יותר! האם זה למשל משהו "סטנדרטי"???

מלפפiן

New member
../images/Emo6.gif זה מאד סטנדרטי!

הם לא חושבים על ההוצאה הכללית - כולל דלק וזמן יקר, הם חושבים רק על מה שהם רואים שיוצא להם מהארנק. והם יסעו גם יום שלם בשביל הנחה של חצי יורו. דודה של ההולנדי מלאה בסיפורים כאלה על הקמצנות ההולנדית, למרות היותה הולנדית, ולא עשירה, אין אצלה את הקטע של החסכנות. היא סיפרה לי לפני כמה ימים שהגיעה אליה מישהי לביקור, פעם ראשונה, וכשהיא שאלה אותה מה היא רוצה לשתות אז הגברת ענתה לה מים. הדודה הסתכלה עליה בתמיהה ואמרה "מים? את לא רוצה אולי קסיס או משהו אחר?" אז האורחת ענתה לה- "קסיס? את מוכנה לתת קסיס לאורחים?" סתם לידע כללי- קסיס זה מן משקה פופלרי פה כמו קולה רק בטעם פירות יער, ומה לעשות, זה לא יוצא מהברז וצריך לשלם על זה בסופר, אז לא כולם מוכנים לתת דבר כזה לאורחים

Alleycat74

New member
חחחח מעולם לא הוצע לי (וטוב שכך)

אי שותה רק מים במילא אבל למשל כשהפסקתי לשתות קפה...הבאתי איתי מהארץ תיונים בכל ביקור, וגם זרעי פשתן וגם רכז רימונים ואפילו צימוקים משלי... דברים שמותר לי לאכול... כשהתחתנו היא קנתה בקונדיטוריה עוגות, בעצם פרוסות עוגה אישיות ולא טורט שלם (או אפילו פס לצורך העניין) ושאלה מראש מי בא אליה הביתה אחרי הטקס.... היא קנתה מספר מדוייק לפי האנשים.... נראה לי שהיא הולכת לחטוף התקפת לב והלם תרבותי מכמויות האוכל והמשקה שיהיו על השולחן פה... ועוד היא באה לליל הסדר!!! חחחח

מלפפiן

New member
כן, ליל הסדר בהחלט יהיה הלם תרבותי,

ולא רק בגלל כמות האוכל, אני מתארת לעצמי שאם המשפחה שלך היא כמו המשפחה שלי או בכלל משפחה ישראלית ממוצעת, היא תהיה בשוק מהצעקות והבלגנים והחוסר נימוס הישראלי טיפוסי שמאד מאד מנוגד לאופי ההולנדי...

Alleycat74

New member
נהיה כ- 50 איש

וחלקם לא ממש נחמדים - בואי נאמר שאני לא ממש אוהבת אותם למרות שאני קשורה בהם גנטית...

Alleycat74

New member
חחחח אולי דווקא לא ../images/Emo190.gif

כמה זמן בן אדם שורד עם התקפת לב?
אני רעה!

ayala26

New member
תארי לעצמך שחבר שלי יהיה נוכח

ביוני בחתונה ישראלית-יהודית רבת משתתפים!! בחתונות הולנדיות אין אוכל, יש רק בירה, חטיפי "בשר" (מגעילים) וגבינה צהובה..

Alleycat74

New member
כשבעלי בא לארץ בפעם הראשונה

שבוע אחרי זה הוא היה בחתונה של בת דודה שלי!
הלם תרבותי וקולינארי זו לא מילה! תכיני אותו לזה....

ronnl

New member
אופס ../images/Emo6.gif

הם עיראקים? תימנים? מה? מעניין מה יהיה כשאנחנו נגיע ארצה בפעם הראשונה

Alleycat74

New member
רומנים לחתולין!!!

נו באמת.... אנחנו רומנשטי מבטן ומלידה ומתנהגים כיאה... האמת הלא נחמדים באמת תימנים (אחים של אבא שנישאו לתימניות... או יותר נכון אחד מהם במיוחד)

made in holland

New member
בת זוגתי תימניה אבל

הדבר האחרון שאני יכול להגיד זה משהו רע אל המשפחה שלה, אנשים נהדרים ואמא שלה פשות מלאכית!!

Alleycat74

New member
חתונה ביוני? אולי אתם מוזמנים אלינו

חחחח אחותי מתחתנת ביוני

ayala26

New member
מזל טוב

אבל אני מוזמנת לחתונה של אח שלי והוא לא הולנדי..

ayala26

New member
אז גם לא אותה חתונה

כי החתונה שלנו עיראקית כמעט משני הצדדים

Alleycat74

New member
חחח מתי שלכם?

שלנו בארבעה ביוני... והצד השני חצי רומני חצי פולני (אללי!!!!)

למעלה