שאלה בקשר לחוב חיצוני של מדינות

מצב
הנושא נעול.

marskoy

New member

אתמול התפרסמה הכתבה הזאת לאחר ששאלתי בפורום אחר והסתכלתי על ההגדרה של חוב חיצוני הבנתי שזה למעשה רק צד אחד של המטבע, ובשביל לקבל תמונה מלאה של מצב מדינה X צריך להסתכל על עוד פרמטר (הפוך כביכול לחוב החיצוני), אחרת לפי הטבלה כל אירופה פושטת מחר את הרגל... מישהו יודע מה הפרמטר או יכול להסביר לי איפה אני טועה? תודה

marskoy

New member
תיקון קישור

אתמול התפרסמה הכתבה הזאת לאחר ששאלתי בפורום אחר והסתכלתי על ההגדרה של חוב חיצוני הבנתי שזה למעשה רק צד אחד של המטבע, ובשביל לקבל תמונה מלאה של מצב מדינה X צריך להסתכל על עוד פרמטר (הפוך כביכול לחוב החיצוני), אחרת לפי הטבלה כל אירופה פושטת מחר את הרגל... מישהו יודע מה הפרמטר או יכול להסביר לי איפה אני טועה? תודה
תיקון קישור
20 המדינות עם יחס חוב חיצוני\תוצר הגבוה ביותר

tomi32

New member
המשתנה השני הוא התוצר הלאומי הגולמי

תיקון קישור
20 המדינות עם יחס חוב חיצוני\תוצר הגבוה ביותר
המשתנה השני הוא התוצר הלאומי הגולמי
לא מספיק לדעת כמה מדינה חייבת. מעניין יותר לדעת מה היחס בין החוב לבין כמה שהיא מייצרת בשנה. זו המשמעות של היחס עליו כתוב בכתבה (כל הדקדקנים נא לחסוך בהערות. ברור שההסבר לא מדוייק). תחשוב על חובות של חברה: אותו חוב של מאה אלף דולר נראה אחרת לגמרי בעיני חברה שהמחזור שלה הוא מאה אלף דולר לשנה ובחברה שהמחזור שלה הוא עשרה מיליון דולר בשנה. כך גם אצל מדינות.

תשובה

תשובה
אני לא חשוב שיש פרמטר שהוא הפוך לחוב החיצוני אבל יש פרמטרים נוספים פרט לחוב חיצוני ( לא הצלחתי להיכנס לקישור אז אני מניח שהחוב החיצוני הוא חוב נטו - כלומר פחות מה שחייבים למדינה ). אחד הפרמטרים הנוספים החשובים ביותר הוא אחוז הגירעון הממשלתי ( הוצאות ממשלה פחות הכנסות ) מהתמ"ג. אחוז הגירעון מראה לנו בעצם בכמה גדל החוב של המדינה בכל שנה. ( אחוזי גירעון של 7-8 % נחשבים מאוד גבוהים ובמדינות רבות עליה לאחוזים כאלה הובילה ( כנראה ) להתפוצצות בועה ולבריחת כסף זר מהמדינה מה שלעיתים הוביל לפשיטת רגל שלה ( ארגנטינה 2001 לדוג'). כמובן שגם על הפרמטר הזה קשה להסתכל בנפרד וצריך להסתכל גם על שיעור הגידול בתוצר הרי אם החוב גדל ב7% אבל התוצר ב-15% אזי בעצם מצב המשק השתפר כי אחוז החוב מהתוצר ירד. לסיכום אין מדד אחד ויחיד אלא שילוב של כמה מדדים שיכולים לתת תמונה כללית.

gili667

Member
ועדין איך מחזירים חובות כה גבוהים באחוזים

תשובה
אני לא חשוב שיש פרמטר שהוא הפוך לחוב החיצוני אבל יש פרמטרים נוספים פרט לחוב חיצוני ( לא הצלחתי להיכנס לקישור אז אני מניח שהחוב החיצוני הוא חוב נטו - כלומר פחות מה שחייבים למדינה ). אחד הפרמטרים הנוספים החשובים ביותר הוא אחוז הגירעון הממשלתי ( הוצאות ממשלה פחות הכנסות ) מהתמ"ג. אחוז הגירעון מראה לנו בעצם בכמה גדל החוב של המדינה בכל שנה. ( אחוזי גירעון של 7-8 % נחשבים מאוד גבוהים ובמדינות רבות עליה לאחוזים כאלה הובילה ( כנראה ) להתפוצצות בועה ולבריחת כסף זר מהמדינה מה שלעיתים הוביל לפשיטת רגל שלה ( ארגנטינה 2001 לדוג'). כמובן שגם על הפרמטר הזה קשה להסתכל בנפרד וצריך להסתכל גם על שיעור הגידול בתוצר הרי אם החוב גדל ב7% אבל התוצר ב-15% אזי בעצם מצב המשק השתפר כי אחוז החוב מהתוצר ירד. לסיכום אין מדד אחד ויחיד אלא שילוב של כמה מדדים שיכולים לתת תמונה כללית.
לטעמי הכתבה הזו צריכה להיות לכל אחד מול העינים

מסכים איתך

לטעמי הכתבה הזו צריכה להיות לכל אחד מול העינים
מסכים איתך
.זה לא יהיה פשוט לרוב מדינות העולם להחזיר את החובות האלו. צריך גם להיות מוכנים לזה שמדינות מסויימיות יבחרו בטח בדרך הקלה של קיזוז החובות ויגרמו לעליית אינפלציה.

marskoy

New member
אז למה אירופה לא עושה את זה כבר עכשיו?

מסכים איתך
.זה לא יהיה פשוט לרוב מדינות העולם להחזיר את החובות האלו. צריך גם להיות מוכנים לזה שמדינות מסויימיות יבחרו בטח בדרך הקלה של קיזוז החובות ויגרמו לעליית אינפלציה.
למה היא לא מדפיסה יורו? הרי הם לא מרוצים מזה שהיורו חזק

זה לא כל כך פשוט

למה היא לא מדפיסה יורו? הרי הם לא מרוצים מזה שהיורו חזק
זה לא כל כך פשוט
צריך לזכור שגוש היורו הוא אמנם אחיד מבחינת מדיניות מוניטארית אך מורכב מערב רב של מדינות שהמדיניות הנ"ל תשפיע על כולן. אם תשים/י לב מצבן של המדינות הנ"ל מאוד שונה אחת מהשניה ככה שיכול להיות קשה להגיע להסכמה. חוץ מזה זה כמו כדור שלג אין משהו שאפשר לעשות שלא ישפיע על משהו אחר. ולאינפלציה גבוהה יש אפקטים שליליים רבים.

marskoy

New member
כנראה הטבלה הזאת מדברת על חוב ברוטו

מה שהופך אותה ללא כ"כ רלוונטית... הגעתי למסקנה הזאת לאחר שראיתי כתבה על יוון בוואלה, והנה ציטוט "לפי הערכות האיחוד האירופי, חובותיה של יוון יגיעו ל-124.9% מהתמ"ג בשנה הבאה, דבר אשר יהפוך אותה למדינה החייבת ביותר מבין 16 המדינות החולקות את מטבע היורו" לפי הטבלה יוון לא המדינה החייבת ביותר (ובהפרש ניכר)

mikesahm

New member
זה לא שמחר צריך להחזיר 2 טריליון דולר

מה שהופך אותה ללא כ"כ רלוונטית... הגעתי למסקנה הזאת לאחר שראיתי כתבה על יוון בוואלה, והנה ציטוט "לפי הערכות האיחוד האירופי, חובותיה של יוון יגיעו ל-124.9% מהתמ"ג בשנה הבאה, דבר אשר יהפוך אותה למדינה החייבת ביותר מבין 16 המדינות החולקות את מטבע היורו" לפי הטבלה יוון לא המדינה החייבת ביותר (ובהפרש ניכר)
כמו בעסקים גם מדינות ממחזרות חוב מדינות כמו בריטניה או גרמניה לא צפויות לקשיים במיחזור חוב לעוומת זאת מדינה שמדורגת נמוך(ואני לא סומך על הדירוגים) תתקשה יותר מקרים של פשיטות רגל קרו גם שלמדינה היה יחס חוב לתוצר לא איום ונורא למשל רוסיה אם זכרוני אינו מטעה אותי יחס חוב לתוצר ב98 היה נמוך מ 80% ועדיין היא פשטה את הרגל בדרך כלל פשיטות רגל הן עקב ניהול חוב גרוע או ואיבוד אמון של השווקים ואי הצלחה במיחזור חוב כמו בהתפוצצות בועת דובאי

פוליטיקה

כמו בעסקים גם מדינות ממחזרות חוב מדינות כמו בריטניה או גרמניה לא צפויות לקשיים במיחזור חוב לעוומת זאת מדינה שמדורגת נמוך(ואני לא סומך על הדירוגים) תתקשה יותר מקרים של פשיטות רגל קרו גם שלמדינה היה יחס חוב לתוצר לא איום ונורא למשל רוסיה אם זכרוני אינו מטעה אותי יחס חוב לתוצר ב98 היה נמוך מ 80% ועדיין היא פשטה את הרגל בדרך כלל פשיטות רגל הן עקב ניהול חוב גרוע או ואיבוד אמון של השווקים ואי הצלחה במיחזור חוב כמו בהתפוצצות בועת דובאי
פוליטיקה
גם כשהיחס חוב תוצר הוא נמוך יחסית אבל פתאום קורה משהו פוליטי ( נפילת בריה"מ ) אזי המשקיעים בורחים ולכן המדינה לא יכולה למחזר את החוב אלא נאלצת להדפיס כסף בכמויות מה שגורם להיפר אינפלציה

lernery

New member
אולי תרים לעצמך את הכפפה ותבדוק לעומק את

אולי תרים לעצמך את הכפפה ותבדוק לעומק את
הנושא? באמת מאוד מאוד מעניין לראות מי המדינה עם שיעור החוב החיצוני נטו הגבוה ביותר והאם הטבלה נכונה או לא.

מצב
הנושא נעול.
למעלה