שאלה בפיסיולוגיה

שאלה בפיסיולוגיה

הי, אודה למי שיעזור לי להבין את הטעות שלי בשאלות הבאות: (חישוב פוטנציאל ש"מ של ממברנה) 1. נתונה מערכת עם 2 מדורים ביניהם תתכן דיפוזיה חופשית. בין שניהם מתקיים מצב עמיד לגבי NaCl כך שבמדור 1 ריכוזו גדול פי 10 מבמדור 2. מה שיעור פוטנציאל הדיפוזיה ב-T=20 אם נתונה הניידות: U(na)= 4.33*10^-4, U(cl)= 6.52*10^-4. (כלומר ניידות של כלור גדולה מניידות של נתרן). פתרתי לפי משוואת נרנסט וקיבלתי שהפרש הפוטנציאלים הוא 27.3 מילי וולט. (עד כאן התשובות מסכימות איתי). עכשיו אני מנסה לקבוע איזה מדור יהיה יותר שלילי: לדעתי מדור 2 יהיה שלילי ביחס למדור 1 כי כלור יעבור למדור 2 (בגלל הפרש ריכוזים). כלור עובר יותר מנתרן למדור 2 בגלל שהניידות שלו יותר גדולה. אבל בתשובות כתוב שמדור 1 יהיה יותר שלילי, ולא הבנתי למה. 2. נתונה מערכת בעלת 2 מדורים שבזמן 0 מתקיים מערך הריכוזים הבא: תא 1: אשלגן 0.102 , כלור 0.1, אניון לא חדיר 0.002. תא 2: אשלגן 0.1 , כלור 0.1, אניון לא חדיר 0. [ריכוזים במולר] השאלה היא לחשב את ריכוז היונים במצב שיווי משקל ואת כיוון הפרש הפוטנציאלים. חישבתי את הריכוז החדש (משוואת דונן) והוא יוצא כך: (כמות החומר שעברה היא 0.0005) תא 1: אשלגן 0.1015 , כלור 0.0995, אניון לא חדיר 0.002. תא 2: אשלגן 0.1005 , כלור 0.1005, אניון לא חדיר 0. (עד כאן הכל בסדר). עכשיו ניסיתי לחשב מי מהתאים יותר חיובי: (תא 1 אמור להיות שלילי, לפי התשובות). אני לא מבינה למה: אני גם לא מצליחה לקבל את זה ממשוואת נרנסט (כי אני יכולה לרשום את הריכוזי של אשלגן או של כלור ולקבל אותה תוצאה בסימן הפוך) וגם מבחינת הביולוגיה. תודה מראש לעונים!

bodas

New member
אוף

גם כאן אני רואה את השאלות המזעזעות האלה
קיוותי לא להיתקל בהן יותר לעולם... לגבי השאלה הראשונה שלך - עירבבת בין הכיתוב של שאלה 8 לתשובות של שאלה 9. תחליטי על מי מהן ענית

תיקון הטעות

סליחה (פשוט נתקעתי על אותו דבר גם בשאלה 9). לגבי שאלה 8: אכן התוצאה היא הפרש פוטנציאלים של 0.117 כך שהמדור שהיה דליל יותר בהתחלה יהיה חיובי. (אלו פתרונות לתרגילים שיש לי משנה שעברה). תודה רבה! ------ רק עוד שבוע, ואני אדם חופשי (ל-4 (!) ימים).

mbm

New member
בשאלות 8 ו9

מדור 1 חיובי ביחס למדור 2. במשוואת הפוטנציאל את מציבה (ln(c2/c1 כלומר מדור 1 ביחס למדור 2. התוצאה חיובית ולכן מדור 1 חיובי ביחס למדור 2. אם את רוצה לדעת את הפוטנציאל של 2 ביחס ל1 תציבי c1/c2 ותקבלי אותה תוצאה בסימן הפוך- מדור 2 שלילי ביחס ל1. לגבי השאלה השניה: כדי למצוא את פ' הממברנה תשתמשי בשוואת נרנסט. מדור 1 ביחס למדור 2: 58log(1.005/1.015)=-0.25mV. מדור 1 שלילי ביחס למדור 2. אם תציבי את ריכוזי הכלור לא תקבלי 0.25 כי את אמורה להכפיל ב(-1) בגלל שZ=-1.

למעלה