שאלה בעניני מחוננים

moma422

New member
שאלה בעניני מחוננים

האם קורה שיש לכן בעיה עם המחוננות של הילד?
אני קצת מתקשה לנסח את הבעיה. אז אולי כדאי שאני אסביר
הגדול (בן 10) מחונן וקורא המון.
אתמול הוא בחר לו 4 ספרים בשבוע הספר:
קיצור תולדות האנושות
דברים שהלוואי שידעתי בגיל 20
ספר של מיכאל הרסגור (לא זוכרת את השם בדיוק)
ואת הגרסה המחודשת לאוליבר טויסט

לא נכחתי במקום כשהוא קנה את הספרים. הוא בחר לבד.
האמת זו בחירה שמתאימה לי מאוד, אילו הייתי בוחרת ספרים לעצמי. אבל זה שהוא בחר בהם לעצמו ,באיזה שהוא מקום זה קצת מוזר לי, גורם לי אי נוחות, "מגרד" לי..., נראה לי מוגזם...
אני תוהה אם אני אמורה להגביל אותו, או לנתב אותו למקום אחר, או פשוט לאפשר לו להתקדם עם החומר בקצב שלו...???

אשמח לשמוע את דעתכן

אוליבר טוויסט מעולה. ספרי היסטוריה גם אין

בעיה אם אוהב, להיפך (גם אני בלעתי אותם בגילו. זוכרת איך בדיוק כשהייתי בגילו הוקרנה בטלביזיה הקרנת בכורה של "עמוד האש" והייתי מכורה
)

למעט ספרים עם אלימות קשה/ מחשבות אובדניות/ סקס פרוע וכו' לא הייתי מגבילה אותו. המבחן היחידי זה מה שמעניין אותו.

אמנם לכאלה עוד לא הגענו

אבל היו לי בעבר דילמות של "האם להגביל". אבל בסופו של דבר הוא לא באמת קורא ספרי מבוגרים. קורה שהוא שאול על משהו אם הוא יכל לקרוא ואנחנו אומרים שזה למבוגרים. בדרך דברים עם תיאורי סקס או באמת אלימות קשה. חוץ מאלה נראה לי שספרים לא מתאימים הוא כבר יזנח בעצמו (הוא קיבל ליום ההולדת את "דיואי", שלא ידעתי על מה הוא חוץ מזה שהוא על חתול, וזנח אותו באמצע בטענה ש"היא מדברת יותר מדי על כל מיני צרות שיש לה, למשל שכרתו לה את הרחם...). מהרשימה שנתת אוליבר טוויסט נראה לי אחלה, קיצור תולדות האנושות אני לא מכירה, אבל אם זה היסטוריה פרופר נראה לי בסדר. מיכאל הרסגור הייתי מציצה (זה הספר של השיחות משעה הסטורית? אם כן, הוא יהיה משעשע, אבל הוא מסוגל לעתים להיות עסיסי מדי). על האחרון לא שמעתי אבל נשמע לי משעשע לקרוא בגיל 10. שמו בכל מקרה מחשיד והייתי בודקת לפני.

מה שכן - הוא קורא גם ספרים שאמורים להתאים לגילו? כי בעצם הספרים הכי כייפים בעולם הם אלה שמיועדים בערך לגיל הזה, ונראה לי חבל לפספס אותם רק כי אתם רוצה להיות בוגר ומסוגל לשאוף למעלה...

morang19

New member
פרת - בנוגע למטפל בשיטת אלכסנדר

עניתי לך בשרשור, אבל לא בטוחה שראית
בן דוד שלי מטפל, מעוניינת בפרטים?

פרמלה

New member
לטעמי יש מקום להגבלה כשהתוכן לא תואם

את היכולות הרגשיות ולא מתאים למה שמעסיק את הקורא הצעיר ברמה החברתית. למשל - ספרי מתבגרים שעוסקים בהתאבדות או במחלת נפש, לא הייתי נותנת לבת 10-11 לקרוא וגם לא ספרים שהעלילה שלהם עוסקת בחבורת בני 16 למשל

מהכותרים שמנית כאן, נראה לי שמקסימום לא יצליח להפיק את כל מה שאפשר מקיצור תולדות האנושות ומהספר של מיכאל הרסגור ויהנה מהם בקריאה חוזרת בגיל מבוגר יותר. אין לי מושג מה זה "דברים שהלוואי ... ", אבל זו בדיוק כותרת שמזמינה עיון מוקדם שלך.

הבחירות שלו מרשימות מאוד

אילו הייתי במקומך הייתי בהחלט מתערבת או יותר

נכון מכוונת.
מקווה שאני לא נקראת שיפוטית.

לא הייתי רוצה שהילדים שלי יקראו בגיל 10 ספרים כבדים כל כך וזה לא קשור ליכולות הלימודיות שלהם (הכוונה מחוננים או לא מחוננים).

הייתי רוצה שיהנו מהילדות שלהם כמה שיותר ויעשו דברים שילדים עושים ויקראו ספרים שילדים קוראים.
לדעתי האישית זה פשוט תורם לשמירה על בריאות הנפש שלהם.

יש להם עוד כל כך הרבה שנים לחיות את עולם המבוגרים ויש עוד כל כך הרבה ספרים יפים שאני בטוחה שהוא עוד לא קרא.

moma422

New member
cgbhi"דברים שהלוואי שידעתי בגיל 20"

קראתי
הלוואי שיקח מהספר הזה משהו.
זה ספר שכתבה אמא לבן שלה כשהגיע לגיל 20

בורוד1

New member
קיצור תולדות האנושות - נהדר

ובאמת חשבתי להמליץ עליו לבכורתי (מחוננת בת 11)
הרסגור ואוליבר טוויסט לא נשמעים בעייתיים.
"דברים שהלואי שידעתי בגיל 20" - אולי בעייתי, לפי השם. לא מכירה את הספר.

אני מניחה שאם היית איתו היית מגבילה. להגביל אחרי שכבר קנה - לא חושבת שכדאי.
את מוטרדת מהפער בין ההתפתחות השכלית לרגשית? כי זו באמת אחת הבעיות אצל ילדים כאלה, אבל לא חושבת שהגבלת קריאה זה הפתרון

את הגרסה החדשה ל אוליבר טוויסט

אנחנו קוראים עכשיו כולנו במקביל (אמא, אבא, בנדיט - 9.5. לבנדיט יש בכורה) ונהנים מאד.
על כל היתר אין לי דעה.
הבנדיט קורא גם ספרות טובה (ע"ע), אבל גם כל מיני "יומנו של חנון", "בון" וכן הלאה. האיזון נראה לי חשוב. לא הייתי רוצה שהוא יהיה ילד פרופסור שאין לו בסיס לתקשורת עם החברים שלו.

Jackie O

New member
האמת?

חוץ מקיצור תולדות האנשוות כולם נראים לי מוקדמים מדי. גם אוליבר טוויסט.
דברים שהלוואי וידעתי - הוא ספר על יזמות ויצירתיות בעולם קפיטלסטי. נראה לי מוקדם מדי.
גם מיכאל הר סגור, שאני מאד אוהבת לשמוע ולקרוא, מביא את הפיקנטריה של ההיסטוריה
לאוליבר טוויסט הייתי מחכה עוד שנתיים

יש לו עוד כל כך הרבה שנים לקרוא ספרים כאלו...אני בהחלט הייתי מנסה לנתב אותו לתכנים שיותר תואמים את גילו...

אני לא הגבלתי מעולם , אם קראו והחליטו

באמתצע שלא מתאים - הפסיקו מיוזמתם.
יכולתי לכוון, להמליץ, להציע אבל לא הגבלתי גם לא ספרי אימה (לשמחתי הם לא ביקשו ספרים עם תאורי מלחמה עקובים מדם אז לא נתגלתה בעיה. )

אני חושבת שהייתי נותנת יד חופשית

אני חושבת שספרים זו דרך התפתחות נפלאה, ואם זה מה שהילד בוחר כי זה מה שמעניין אותו, אני לא רואה סיבה להגביל.
מהצד השני כמובן- אם הוא מגלה שלא מענין אותו, לא יפריע לי אם ינטוש. אבל שיסיק מזה הלאה.

מסייגת כמובן תכנים מיניים או אלימים שלא מתאימים לגילו , שזה לא מה שראיתי כאן אני חושבת.

למעלה