שאלה בנושא תדרים...

ami09

New member
שאלה בנושא תדרים...

אני רוצה לדעת האם יש אפשרות בצורה כלשהי, לצעוק למיקרופון/משהו שקולט, ושהסביבה לא תשמע אותי רק מי שבצד השני של המקלט/מיקרופון?

יניב ריז

New member
תגדיר סביבה.

אם אתה מתכוון שהמיקרופון יבלע את כל גלי הקול,זה קצת בעייתי,שכן גלי הכל מתפשטים בכל חלל החדר,ואילו המיקרופון רק קולט חלק זעום מכך,וכאן הסוגיה היא של בידוד החדר ולא של תדרים. ואם התכוונת לתדרים שאף אחד אחר לא יוכל לקלוט,ברמת העקרון זה לא אפשרי,שכן אם למישהו יש מקלט שסקאלת התדרים שלו עוברת בתדר בו אתה משדר,והוא נמצא במרחק שמאפשר לו קליטה של הסיגנל,הוא יוכל לשמוע. אי אפשר "להחביא" תדר. מה שכן,תוכל לנסות ולבחור תדר שידור שהסבירות שמישהו בסביבה המאפשרת קליטה לשידורך יהיה נמוך מאוד,אך לא אפס.

ami09

New member
תודה, אולי אני אפרט...

אני רוצה ל"בנות" פלאפון שיהיה פרטי - זאת אומרת שכשאני אשב ברכבת עם עוד המון אנשים אני אוכל לדבר, לצעוק לתוך מקרופון או מקלט (מבחינתי גם שיהיה בתור מסטיק בפה, או חלק בשן או שיבלעו אותו כגלולה), וכל יתר האנשים לא יוכלו לשמוע אותי. בעיקרון וא יהיה ניתן לניתוק/התחברות לפי רצוני... אני יודעת שזה קצת מדע-בדיוני אבל אם זה יהיה אפשרי עוד 5-10 שנים זה גם טוב.

landmn

New member
פעם היינו מדברים לאט היינו מדברים ב

הקול כידוע מורכב מגלים בתדר מסויים ולגלים יש כיוון. הדיבור האנושי מורכב מהרבה תדירויות, משתנה באופן לא סדיר ומתפזר לכל הכיוונים. על פי תכונות הגלים אם תשדרי גל "הפוך" באופן מדוייק לדיבור שלך, באותם תדרים של הדיבור הם "יקזזו" את גלי הקול שלך והתוצאה תהיה שקט. אם יש לך ציוד מספיק מדוייק את יכולה גם לשדר את הגל ההפוך רק לכיווני ה"חוץ" ולא לכיוון המשדר (פלאפון) שלך. הבעיה הגדולה היא שכדי לשדר גל הפוך במדוייק צריך לדעת מראש מה יהיה הגל שאת עומדת לשדר (כלומר - המכשיר אמור לדעת מראש מה את עומדת לומר) וזה כמובן בלתי אפשרי. מה שכן אפשרי זה לשדר גלים באותן תדירויות שיהיו מספיק דומים כך שהם ישבשו לחלוטין את הקול שיוצא (כמו שאת לא יכולה להבין הרבה אנשים שצועקים יחד, רק ביתר יעילות) - החסרון של הפתרון הזה הוא שיווצר רעש מרגיז כל הזמן (במקרה כזה אפשר לוותר על כל המערכת המשוכללת ופשוט לשים רמקול שיעשה רעש מספיק חזק לידך, אני לא אחראי לתגובות הסביבה
. למרבה ההפתעה, בתעשיית המכוניות יש פתרון קרוב מאד לפתרון הראשון - במכוניות יוקרה מסויימות יש מערכת אלקטרונית חזקה שמסוגלת להעריך במהירות את הרעש שהמכונית תייצר ולייצר גל נגדי שיבטל (כמעט לגמרי) את הרעש בתוך המכונית. כמובן שקל יותר לחזות את הרעש של המכונית שהוא די אחיד, מלחזות רעש של דיבור שהוא לא צפוי, אבל אפשר להניח שמערכת מספיק מהירה וחזקה שתכיר את הדיבור הספציפי של אדם מסויים (כמו מערכות זיהוי קול מסויימות) תוכל אחרי תירגול להשתיק את גלי הקול של הדובר באופן סביר, ושהפיספוסים שלה יישמעו בצורת מילמולים סבירים (אולי מעצבן פחות מאשר לשמוע את הרכלנית שמאחורייך מדברת על הטחורים של סבתא שלה). לדעתי כבר עובדים על מערכות כאלה. פתרון יותר קרוב, הוא להשתמש במיקרופון רגיש שיוכל לקלוט גם לחישות (ויש הרבה מיקרופונים כאלו, אפילו בפלאפונים) ולהגביר אותן לשידור. אמנם זה לא ייצור השתקה מוחלטת לסביבה, אבל זו בעצם הדרך בה אנו משתמשים כשאנחנו רוצים לומר סודות בחברה ביום-יום. הבעיה העיקרית היא לשכנע את האנשים לדבר בלחש בפלאפונים שלהם
הפתרון הפשוט ביותר הוא להגביר את המשוב. כלומר להגביר את הרמקול של הפלאפון כך שכשאדם לוחש הוא ישמע את עצמו בקול ברור (ולהשתמש באוזנייה כדי שלא כולם ישמעו את הלחישות שלו מהרמקול) ואם הוא מדבר בקול רגיל הוא ישמע צעקה ואז כמובן הוא ינמיך את קולו. זו דרך-אגב, הסיבה העיקרית (מלבד חוסר נימוסים) בגללה אנשים צועקים בפלאפון - הם לא שומעים את עצמם (ולא רואים את הפרטנר) ולכן הם משוכנעים שהוא לא שומע אותם, והם מגבירים את הקול. הגברה של הרמקול (באוזנייה) של הפלאפון שלהם היתה מועילה לכולנו
החיסרון הוא שיש גבול לרמה שאדם יכול להנמיך את קולו ועדיין לבטא בבירור את המילים כך שיכולו לזהות אותן אחרי ההגברה ולכן מי שקרוב ישמע גם את הלחישות (אבל זו בעיה שכל אדם שלוחש בציבור מסתכן בה). אם המטרה היא לשמור על סודיות ולא רק על איכות הסביבה הנשמעת - בפתרונות עד כה קיימת כמובן הבעיה של האפשרות לקרוא שפתיים שהיא, מסתבר, יכולת של הרבה אנשים גם לא חרשים. פתרון אפשרי לכך - הוא לעצור את גלי הקול שמתפזרים לצדדים. הדרך הפשוטה ביותר לבצע את זה היא לדבר לתוך קופסה (או מחסום) שהמיקרופון בתוכה. עכשיו, את צריכה רק לעצב את המוצר שלך כך שאנשים יסכימו ללכת עם מחסום כמו של כלבים (זמם) על הפה במקום לצעוק לכל העולם איך הכלב חירבן להם בסלון (וסליחה על הדוגמאות הלא מעודנות). דרך יפה לבצע את זה (בשילוב עם הפיתרון של דיבור בשקט) היא להניח מיקרופון קטן על כף היד והאדם שמדבר יניח את היד על הפה וידבר לתוכה בשקט (כאילו הוא יורק מסטיק או סותם את הפה
הפתרון הזה מועיל במידה מסויימת גם למיקרופונים ופלאפונים קיימים. זה מה שרוב האנשים התרבותיים מנסים לעשות - לדבר בשקט, קרוב לפלאפון לתוך היד ולכיוון הגוף של עצמם (שסופג עוד מהרעש). פתרון הרבה יותר מסובך ברוח הפתרון של המחסום לפה, הוא להתקין מצלמה בקצה המחסום ותוכנה שתדע לפענח את תנועות השפתיים (יש דברים כאלו בפיתוח) ואז הדובר לא יצטרך להוציא צלילים בכלל. רק להזיז את השפתיים באופן ברור (כמו שמדברים לחרשים). בהצלחה בפיתוח

Rus Almighty

New member
לא הגזמתה???

ברעיון של יצירת התאבכות הורסת של קול. עדיף כבר לשים "מבודדי קול" והם הרבה יותר יעילים ,זולים ופשוטים. אם אתה לא רוצה שמישהו יצוטט לשיחה שלך פשוט שים מסכה על הפה והפלאפון שתבלע את הקול. ומעולם לא שמתי שמשתמשים בהתאבכות הורסת במכוניות, יותר הגיוני שפשוט ירפדו את המכונית בריפוד מיוחד שבולע קול וישתמשו בזכוכית מיוחדת אשר גם בולעת קול.

למעלה