שאלה בנושא מערכת סינון אב"כ לממ"ד.

arielm74

Member
החוק קובע שהחל ממאי 2010 חובה להתקין מערכות סינון אב"כ בממ"ד.

האם החוק הזה חל רק על הגשת תכנון. זאת אומרת שקבלן יכול להגיש תוכנית ולאשר אותה ב- באפריל 2010 ללא צורך במערכת סינון אב"כ.
ואז להשלים את הבניה ארבע שנים מאוחר יותר והוא לא יהיה מחויב במערכת סינון?

האם יש עליו חובה להשלים את המערכות הנ"ל לאור פרק הזמן שעבר?

אשמח לתגובה ממי שמכיר את הנושא, קבלנים וכד'

ai27

Well-known member
החוק קובע שהחל ממאי 2010 חובה להתקין מערכות סינון אב"כ בממ"ד.

האם החוק הזה חל רק על הגשת תכנון. זאת אומרת שקבלן יכול להגיש תוכנית ולאשר אותה ב- באפריל 2010 ללא צורך במערכת סינון אב"כ.
ואז להשלים את הבניה ארבע שנים מאוחר יותר והוא לא יהיה מחויב במערכת סינון?
האם יש עליו חובה להשלים את המערכות הנ"ל לאור פרק הזמן שעבר?
לא - זאת הפכה לדרישה כדי לקבל טופס 4.
אז לא משנה מתי הגשת תוכניות, צריך להשלים את המערכת.

מצד שני - מי שאחראי לוודא מה הושלם ומה לא - לא בהכרח הקפיד על זה.
אצלנו למשל - העירייה התעלמה מחסרון של המון אישורים שלכאורה חייבים, ונתנו טופס 4 לשכנה.
כשלחצנו גם אנחנו קיבלנו (אבל אצלנו דווקא יש מערכת סינון).
ויש את אלו שהציגו (כנדרש) קבלה שקנו מערכת כזו - אבל התקינו אותה במבנה אחר.

EVA1111

Member
לא ברור. האם השאלה היא היפותטית של חזרה בזמן או שזה באמת קורה והקבלן בונה כבר 4 שנים.

arielm74

Member
לא ברור. האם השאלה היא היפותטית של חזרה בזמן או שזה באמת קורה והקבלן בונה כבר 4 שנים.

לעצם השאלה שלך.
קניתי דירה מקבלן, הוא סיים אותה לקראת אוגוסט 2014.

הקבלן בנה ממ"ד ללא מערכת סינון. לדבריו (כיום), זה אושר לו. (לא הציג אסמכתאות) מצד שני יש טופס 4.
השאלה שלי אם אישור והנחיות לבניית ממ"ד ניתנות במעמד הגשת התוכניות ואז אין כל משמעות לזמן שחולף מאישור התוכניות ועד לביצוע?
לא צריך לעשות התאמות כאשר עובר פרק זמן ארוך (לטעמי) ממאי 2010.

יש לציין שאני סגרתי חוזה לרכישת הבית במהלך שנת 2014. ולא רכשתי בית על הנייר ולכן אני מצפה לקבל ב- 2014 בית שעומד בתקינה של הג"א שרלוונטי לאותה שנה או שנה אחורה- ומדובר על מערכת שניתן להוסיף ולא בשינוי תקינה של עובי הברזלים בקירות הממ"ד.
אם היה מדובר בפער של חצי שנה- שנה, בין מועד עדכון דרישות הג"א למסירת הדירה, הייתי מבין שיש כאן בעיה שאולי הקבלן לא אמור לספוג אותה.

נערך לאחרונה ב:

בינא

Member
הקבלן מחוייב להתקין את המסנן אך ורק כדי לקבל תעודת גמר ולא כדי לקבל טופס 4 !
בהחלט ייתכן שעדיין אין תעודת גמר מכל מיני סיבות, כולל הקורונה ואי-תפקוד ועדות בנין ערים והמפקחים שלהם באותה תקופה ואי-תפקוד
פיקוד העורף בנושא מאותה סיבה, בעיות עם אשור כיבוי אש בגלל שינויי תקנות לאורך השנים ועוד ועוד...
כיום אין הפרדה וטופס 4 חובר לתעודת הגמר, אך יש טופס אחר שמאפשר לקבלן לקבל חיבור חשמל מחח"י ושעון מים סופי למגורים, כדי להתקין
ולהפעיל את המערכות השונות לבדיקה.
תקצר היריעה מלרשום כמה בתים משותפים נמצאים במצב של אי-קבלת תעודות גמר לאחר שקיבלו טופס 4...
כי אף אחד כבר לא "ממהר" לשום מקום...
לצערך השואל, אין לך שום דרך להשפיע על משך התהליך לקבלת תעודת גמר וזה גם ימנע ממך למכור את הדירה, אם תרצה בכך...
למה?
כי זה החוק...

EVA1111

Member
אם התוכנית אושרה והבניין קיבל טופס 4, הקבלן לא מחויב בכלום.
לא מדובר בליקוי אלא בסך הכל בתוספת מכשיר שעולה כסף ואולי בזמן הקנייה היה יכול לשמש כקלף מיקוח.
התקנים כל הזמנים משתנים ואין כל אפשרות לדרוש עידכון.
בכל מקרה אם חשוב לך, ולדעתי זה חשוב, ניתן לקנות את המתקן, יתכן שדווקא דרך אותו קבלן תקבל אותה בהנחה.
בהצלחה!

למעלה