רשמים ממופעים של זמרי אירו מאלבניה ויוון

V e n g a

New member
רשמים ממופעים של זמרי אירו מאלבניה ויוון

שבוע שעבר חזרתי מטיול באלבניה ויוון וממש במקרה יצא לי להיות במופעים של זמרי אירו ורציתי לשתף.

באלבניה הייתי במעין "הופעה" של של יוליאנה פאשה (2010), קייסי טולה (2009) ואולטה בוקה (2008), כולן על במה אחת. בנוסף היו שם עוד כמה מה-X Factor האלבני שהופיעו לפניהן.
המופע הזה התקיים במסעדה של בית מלון באזור התעשייה שנמצא מחוץ לטיראנה.
אולטה בוקה עברה שינוי תדמיתי בערך ב-100% מאז שהיא הייתה באירוויזיון, עדיין נשמעת מצויין, והייתה גם היחידה ששרה את השיר שלה מהאירוויזיון.
קייסי טולה עדיין זייפנית וגם השמינה מאוד.
הכוכבת האמיתית של הערב הייתה ללא ספק יוליאנה פאשה, שהיא פשוט זמרת מדהימה, שלגמרי התבזבזה על השיר שהיא שרה באירו.
הן גם שרו המון שירים ביחד, בעיקר קאברים לשירים מסורתיים באלבנית וגם ללהיטי פופ מהשנים האחרונות כמו Waka Waka או השיר ברזילאי שהיה להיט השנה.
היה מופע מהנה וחוויה תרבותית מיוחדת, אבל קצת הרגשתי רע בשבילהן, שזמרות במעמדן מופיעות במסעדות במקום באולמות גדולים יותר. יותר מזה, יוליאנה פאשה גם הנחתה את הערב והייתה צריכה להעביר כל מיני משחקי שתייה טיפשיים.
אח"כ הן גם שלושתן באו במקרה לאותה מסעדה שאכלנו בה במרכז טיראנה, היה מוזר לראות שהן באמת חברות אחת עם השנייה.

באתונה הייתי במופע של סאקיס רובאס (המופעים של אנה וישי והלנה פאפאריזו נדחו ברגע האחרון לשבוע אחרי), ואני חייב לומר שאף פעם לא הייתה לי ממש הערכה כלפיו, אבל הוא זמר מצויין ופרפורמר מעולה. הוא הופיע במשך כמעט 3 שעות, המקום היה מלא עד אפס מקום, וחלק מהבחורות שעמדו סביבי כמעט עשו אותי חירש מהצרחות שהלכו שם במהלך הערב. מופע הפתיחה שלו אגב היה הלהקה MELISSES שהיו בקדם היווני לפני כמה שנים.
חוץ מזה ראיתי גם את אוודקיה קאדי (קפריסין 2008) ואת טאמטה (קדם שקר כלשהו) שפתחו את המופע של ניקוס ורטיס. אוודקיה קאדי זמרת מצויינת לטעמי, טאמטה הייתה נוראית, ולאף אחד לא היה אכפת שהיא הופיעה (אפילו שני אנשים שאלו אותי מי זו שמופיעה על הבמה...).

סה"כ כל המופעים האלו היו מעניינים ומהנים לרמה כזו או אחרת

ובכלל אלבניה מדינה מאוד מעניינת ויפה.

Simon93

New member
יאא איזה כיף

נראה שממש נהנית, מסוג המדינות שאני ממש הייתי רוצה לבקר, אבל לא נראה לי שיצא לפועל עד שאני אזכה בלוטו ב100 מיליון (שטר כלשהו עדיף יורו), ואז יהיה מספיק לטוס גם למדינות כאלה...

ניאנס מצחיק, בRSC 01 בחרתי באלבניה ברנדומליות, וכמנחות את קייסי ואת אולטה בלי שמץ שהן חברות...

schweine

New member
יאאאא ספר בבקשה על אלבניה כמדינה!

האם היא מיוחדת (ועניה) כמו שאומרים?
איך האנשים שם?

|הוגלחמהלחכגמהמחהה|

אורילה5

New member
גם אני הייתי שם

יש ויש. יש המון כפרים ואזורים עניים מאוד(!) ויש ערים כמו עיר הבירה טיראנה, שיחסית מאוד מפותחת והעוני אינו מורגש שם כלל... קצת כמו מזרח רוסיה ומערב רוסיה...

schweine

New member
למדתי בקורס שקר בסוציולוגיה על ההבדלים

בין הכפרים לערים באלבניה - מתברר שאין בעולם מקרה כזה קיצוני שבו מי שחי בכפרים בריא הרבה יותר ממי שחי בערים!
מתברר שהסיבה העיקרית היא שבזמן שבכפרים אוכלים אוכל בריא (שעיקרו זה שחיטת חיות ומן הצומח) בערים התחילו לאכול אוכל מוכן ומעובד יותר.
עדיין, זה לא מסביר את הסיבה למה בכפרים אחוז החולים הרבה יותר פחות מזה של שבערים אבל אין לחוקרים הסבר אחר..

כמובן ששיא המסתורין, מבחנתי, לגבי אלבניה הוא ספר שראיתי בתוכנית הכי טובה בטלוויזיה "טאבו" שיש ב NG!
מתברר שבאלבניה מעמד האישה הוא די נחות.
אבל ישנו ספר עתיק שנכתב במאה ה-17 האומר שאישה שמתלבשת כמו גבר ומתנהגת כמו גבר מקבלת מעמד חברתי של גבר!
על האישה להיות בתולה ולא להתחתן לעולם!!
הפלא הוא שעדיין יש נשים כאלה! שמוותרות על בעל ומשפחה, עובדות באדמה ובעבודות קשות, מתלבשות כמו גבר, נראת כמו גבר וזוכות למעמד ולהטבות של גבר בכל מה שקשור לקבלת החלטות, מי אוכל ראשון וכו.

מדינה מלאה במסתורין |מדמיין את עצמי ברחוב הומה אדם שבו כולם מדברים אלבנית עם ה-ר' המיוחדת שלהם|

schweine

New member
ואם אפשר עוד פרטים על אלבניה!

איך המחיה שם? אני משער שאוכל, לינה וכו די זולים.
איך האנשים? האם רק צעירים יודעים אנגלית?
והכי חשוב - איך האוכל שם והאם יש להם משקה אלכוהולי מיוחד תוצרת אלבניה שמסביר את השירים המעולים שיש להם בקדמים!?!?!

V e n g a

New member
אלבניה

זה בהחלט מקום מיוחד, הניתוק מהעולם במשך כל השנים האלו עדיין ניכר.
למרות זאת היא לא מדינת עולם שלישי, כמו שאמרו טיראנה היא עיר אירופאית מודרנית לכל דבר, והאיזורים הכפריים ונידחים יותר כמובן שיותר עניים. המדינה ממש יפה במבחינת הנוף שלה, יש הרבה איזורים שלא נגעו בהם הרבה, ורואים את זה. האיזורים שכן נראים נורא, המון זיהום אוויר וחוסר תכנון, במיוחד באיזור שבין טיראנה, דורס וולורה שנראה כמו איזור תעשייה אחד גדול.
האנשים באופן כללי מאוד נחמדים ומקבלי פנים, והם גם מאוד אוהבים ישראלים שם, יותר מזה אבל הם אוהבים אמריקאים, דגלי ארה"ב תלויים שם בכל חור. אנגלית זאת קצת בעיה, מעט מאוד מדברים, יש גם המון צעירים שלא יודעים מילה, הייתי בהרבה מדינות אחרות במזרח אירופה והמצב באלבניה הכי גרוע ממה שראיתי. השפה שלהם מאוד מיוחדת, אבל לא דומה לשום דבר ככה שהיה קשה קצת לקלוט אותה.
המחייה שם באמת זולה (לינה קצת פחות, כנראה כי אין הרבה אופציות), והאנשים שם לא מרוויחים הרבה כסף ביחס אלינו בכלל. אנחנו הרגשנו ממש רע ששמענו כמה הם מרוויחים ובדרך כלל השארנו טיפים גבוהים לכל נותני השירות.
האוכל היה מאוד מאכזב, במיוחד אחרי שבאנו מיוון וחזרנו ליוון. לאורך החוף היה הרבה אוכל ים טוב, אבל השאר זה סתם מאכלי גריל. המשקה שלהם כמו בשאר הבלקן זה רקייה אם אתה מכיר, שבאלבניה מכינים אותו מענבים.

סה"כ זו מדינה מאוד מעניינת ויפה ושונה מאוד ממדינות אחרות באירופה שהייתי בהן.

schweine

New member
איזה כיף לקרוא את זה!

תחילה תודה על ההסבר.
מפתיע אותי מאד שאוהבים את ישראל וארה"ב שם.. במיוחד אותו ארה"ב שהם בטח רואים בה אותה מדינה שתחת חסותה נאט"ו לא תפקד כראוי במלחמת יוגוסלביה (אומנם לא כמו הולנד אבל עדיין).
יש לך הסבר לזה?

תמיד דמיינתי את האוכל שם כאוכל מאד עשיר בבשר. הפתעת אותי אבל כמו שכתבת - כשאתה בא מיוון וחוזר ליוון קשה באמת להתרשם מאוכל במקום אחר חח

לא מכיר את הרקייה האמת אבל זה נשמע משלשל במיוחד חח

V e n g a

New member
זאת בדיוק הסיבה

הם דווקא רואים את ארה"ב כמי שבאה לעזור לאלבנים.
ובנוסף לזה יש הרבה סיוע שמגיע מארה"ב, פגשנו שם מתנדבים מה- US Peace Corps, שהסבירו לנו שארה"ב תמכה הרבה בפיתוח של אלבניה, וכרגע יש שם קרוב ל-200 מתנדבים אמריקאים שתורמים בכל מיני תחומים לזה.

schweine

New member
איזה זיכרון קצר יש להם.. אבל ככה כל העולם

מתנהל.
ארה"ב היא אולי המדינה הכי גרועה מבחינה מדינית.. כמעט בכל מי שהיא תמכה היא בסוף נלחמה ע"ע אלקאעידה וסדאם.
וכאן זה מקרה הפוך - היא די העלימה עין ממה שקורה שם ותמכה ביוגוסלביה ועכשיו היא תומכת באלבנים חח
שונא את הבועה שהם חיים בה כאילו אפשר לשנות אסטרטגיה כל שני וחמישי. לא חראם על הכסף שהם שופכים ככה סתם?

לגבי ההשקעה באלבניה - בטח הם לוקחים על זה אחלה תגמולים. זו מדינה שלא עושה כלום בחינם. מה שלא יהיה, כל עוד זה לטובת אלבניה ולתושבים ששם אני בעד.
לגבי קוסובו - טרם גבשתי דעה על עצמאות קוסובו אני מכיר רק את הגרסאות שלהם ומעולם לא יצא לשמוע מה הסרבים חושבים על זה.

למעלה