רק לא קרליבך

אי-מייל

New member
רק לא קרליבך

מצורף קובץ עם מאמר בנושא של תפילות קרליבך, וניגוני לכה דודי. מה דעתכם בנושא של שירים וניגונים בזמן התפילה. האם זה מפריע לתפילה ולכוונה, או דווקא מגביר את הדביקות? באחד המניינים ליד הבית שלי (אולי גם שלך מיקי10), בלכה דודי, בבית האחרון, יוצאים לרחבה שליד בית הכנסת ורוקדים קצת כדי לקבל את השבת בשמחה. מה דעתכם על זה?

בטטה גם

New member
אני אישית מזה אוהבת את זה..

היינו עושים כאלה מיניינים בסניף לפעמים בתוך בית והיינו יכולים לרקוד שעות בקבלת שבת.. זה היה ממש מרומם וממש הכניס לאווירה של שבת..

the river

New member
עיבדו את ה` בשמחה

אמרו רבותינו אין עבודה אלא תפילה. בשביל מנין של קרליבך אני הולך כמעט בכל ערב שבת כשלושה ק``מ (כולל הדרך חזרה...) עד לישיבת ההסדר ביישוב. אני מרגיש בתפילת קרליבך שאני ממש מתענג על ה`! כמובן שאני לא הולך בכל שבת כיוון שאבי מתפלל בבית הכנסת שעל יד ביתינו ואני לא רוצה להסב לו צער בכך שאיני מתפלל עימו אולם כל עוד אפשר למה לא?

סוריא

New member
אישית

לא סובלת קרליבך , באמת. לא יכולה לשמוע את זה . מזכיר לי סרטי שואה.

אני לא סובל את זה

אין לי סבלנות לשירה וריקודים,אני לא מוצא בזה שום טעם זה מתיש.זו לא שמחת תורה ולא פורים. מה עוד שאנחנו מתפללים לידם והם כל שישי עושים כל הזמן רעש. ובנוסף לכל הם מסיימים מאוחר,אנחנו מתחילים לאכול הם רק סיימו

מה היינו עושים לולא הקב"ה

זיכה אותנו ברב קרליבך זצ"ל ובניגונים המחיים (מלשון חיים) שלו????!!!!!!! וכמה שאני מתגעגעת לתפילה כזו, כבר המוןן המווון זמן לא הייתי בכזו....

מאיר GS400

New member
קרליבך?

שירים מקסימים! רגש במובן הכי אמיתי שיש. לגבי תפילה בסגנון `קרליבך` - לא הייתי מתנגד מידי פעם, אבל לא באופן קבוע, חשוב שבית הכנסת יחרט בראש כמקום רציני ומאופק, מקום שאפשר לנשום בו את הכבוד והמכובדות. כמו שלא היית רוקד בבית משפט, כך לא בבית כנסת, אבל בהחלט מותר מידי פעם לנסות סגנון כזה, לפעמים זה יכול לחבר את המתפלל לרגשות שלא שם לב שהם נמצאים בו.

savvysunflower

New member
מה רע לרקוד בבית משפט?

אני בעד!
בית כנסת זה בסך הכל מקום שמתכנסים בו כדי להתפלל. זה לא מיני-מקדש. השכינה לא שורה בו יותר מאשר במקום אחר. כמובן שצריך לכבד, אבל לא מתוך כבדות ראש דווקא. לדעתי שירה וריקוד זה ממש לא ההפך מכבוד. זה לא אומר שאני חושבת שצריכים להיות שם תמיד שרים רוקדים וצוהלים. אני בעד שילוב--קצת שירה וריקוד, קצת שקט ו"מכובדות".

מאיר GS400

New member
ביהכ``ס נקרא גם `בית מקדש מעט`.

את מסכימה שיש מקום ל`שקט` ו`מכובדות`, השאלה היא רק המינון, אני חושב שבכדי לשמור על המעלות הייחודיות של סגנון `קרליבכי` (ויש מעלות רבות!) צריך להזהר לא להפריז בזה עד כדי הרגל. כשנוהגים באיפוק, גם אם זה קבוע לא מאבדים את האפקט, כשרוקדים ומפזזים בקביעות, זה עלול (עלול, לא מוכרח) להפוך לכרוניקה של `כהגלות נגלות אחד הריקים` (דברי מיכל לדוד שרקד ופיזז לפני ארון ה`), אך כמובן שאין פסול בעצם הריקוד, שהרי זה מה שדוד ענה לה: ושמחתי לפני ה`.. והייתי שפל בעיני.

the river

New member
אל תביא בתור דוגמה את דברי מיכל

היא נענשה על מה שאמרה והייתה עקרה עד יום מותה. זה מופיע בשמואל ב` פרק ו` פסוק כג`, שלושה פסוקים לאחר שלגלגה על דוד שריקד לפני הארון: ולמיכל בת שאול לא היה לה ילד עד יום מותה

מאיר GS400

New member
העונש לא קשור לאמיתות הטענה בכלליות

היא נענשה על כך שזלזלה בדוד המלך, אני לקחתי בהשאלה את הביטוי הנכון לכשעצמו - (ולא היה נכון בקונסטלציה המסויימת ההיא, עיין במפרשים במקום הסבר תשובתו של דוד שלא היה פה פחיתות כבוד גם בעיני האמהות, משמע שאם היה בזה פחיתות כבוד בעיניהם לא היה נוהג כך. ואכמ``ל)

מיקי10 א

New member
קרליבכיות

מצד אחד מסכימה עם מה שמאיר אמר - וזה מניסיון. מצד שני מסכימה גם עם מה שאמרה סאבי..וכו. ולכן לדעתי צריך ללמוד את הרעיון של לרקוד ולשיר בתפילה. ללמוד את זה ממקום של איך לשיר ולרקוד מתוך חיבור לנשמה כמו שלעניות דעתי התכוון ר` קרליבך. ולאחר שבאמת מפנימים את היכולת לשיר ולרקוד מתוך דבקות אמיתית אז אפשר להמשיך להתפלל מבלי לצאת מריכוז... לדעתי. שיהיה אחלה לילה ושבוע מלא הפתעות

דעתי בנושא

השירים של ר' שלמה הם מדהימים, אבל פעמים הקבלות שבת הללו הופכות לטירחא דציבורא, במיוחד בקיץ. זה נחמד מפעם לפעם, בשבתות מיוחדות, אבל יש מקומות שזה כבר הפך להיות יוצא דופן שלא עושים קרליבך..... אבא שלי, למשל, תמיד אהב את שירי ר' למה, עוד לפני שהם הפכו לטרנד והפריע לו שבבית כנסת שלו, היה איזה חודש שכל שבת עשו קבלת שבת קרליבך. הוא לא כל כך מת על זה

אי-מייל

New member
תקדים?

זכיתי לאחת ההודעות שלך שהן תגובה ולא קשורות לשיעורים במשנה?

למעלה