רכישת מחשב לצרכי עיבוד תמונה

85balerafon

New member
רכישת מחשב לצרכי עיבוד תמונה

שלום לכולם,
אשמח אם תוכלו בבקשה לסייע לי בקניית מחשב.
המחשב שלי כבר בן 4 ולא מצליח לעבד קבצי RAW שיוצאים מהD7000 שלי...
אני רוצה לקנות מחשב חדש כאשר הדגש הוא בעיקר עיבוד תמונה בפוטושופ.
אני מתכנן להשתמש במחשב גם לצרכים נוספים: אינטרנט, סרטים ואופיס אבל לא משחקי מחשב.
רציתי לשאול אותכם, מה המפרט המומלץ לדעתם:
1. האם אני צריך כרטיס מסך נפרד או שלוח אם חדיש עם כרטיס מסך 'און-בורד' יספיק?
2. זיכרון פנימי: 8 יספיק? צריך יותר?
3. מעבד: i5 מהיר יספיק או ש-i7 יעשה הבדל משמעותי בעיבוד תמונה?
4. הרד דיסק פלאש או שרגיל במהירות 7200 יספיק?
אני יודע שזה לא פורום מחשבים אבל אני בכוונה שואל פה כי אני מניח שאנשים פה עובדים עם RAW ויודעים מה הדרישות של הפוטושופ.
בתודה מראש על העזרה,
מיכאל.

steiff

New member
דעתי

8 גיגה זיכרון, כי זה מספיק בשביל פוטושופ
מעבד i7, בגלל הליבות והפרש המחירים הקטן לעומת i5. לא צריך את הדגם הכי מהיר.
דיסק פלאש - יתרון גדול במהירות אבל חיסרון גדול במחיר.
מעבד גראפי: אם אין שימוש בווידאו, כרטיסי המסך על לוח האם מספקים את הסחורה. עדיף כרטיס עם זיכרון משל עצמו ולא כרטיס שמשתמש בחלק מהזיכרון הכללי.

sagiKor

New member
---->

1. חובה כרטיס מסך חיצוני ורצוי אחד חזק עם GPU חזק כי יש הרבה פילטרים ותוספים שיכולים להשתמש בכוח עיבוד על הכרטיס ולהוריד עומס מהמעבד הראשי של המחשב.
2. זיכרון של 8 יספיק
3. i5 יספיק אבל בדוק מה ההפרש ל i7 כי אם לא מדובר בסכום גדול אז שווה להשקיע. אם ניקח את לייטרום 4 למשל אז יש תלונות שהיא כבדה יותר (אצלי על i7 אני לא מרגיש הבדל אבל עוד לא שיחקתי איתה מספיק), כך שאם תשדרג לגרסת פוטושופ חדשה יותר אולי כן תצטרך את הכח עיבוד. זה בטח יעזור אם פתאום תחליט ללכת על מצלמה כמו הניקון D800 עם הקבצים הענקיים שלה... בכלל אם אתה מתכונן להשתמש בפוטושופ מעבר לתיקון תמונות כמו הכנת גרפיקה להדפסות גדולות או אפילו עיבוד תמונה עם הרבה שכבות שיוצרים קבצי עבודה כבדים אז כדאי שיהיה מעבד חזק והרבה זכרון.
4. אין לי ניסיון עם דיסק מבוסס פלאש אבל שמעתי שזה משפר ביצועים בצורה מורגשת. אם יש את היכולת הכלכלית אז הייתי הולך על זה כדיסק ראשי שיחזיק את מערכת ההפעלה ואת התוכנות ועוד דיסק או שניים (רגילים) בנוסף לשמור עליהם את הקבצים. ככה לא חייבים לקנות פלאש דיסק גדול ויקר.
5. אם זה לא היה ברור אז ווינדוס 7 בגרסת 64 ביט אחרת לא תוכל לנצל את הזכרונות מעבר ל 3 גיגה.

gilres

New member
לדעתי מחשב בן 4 שנים אמור לספק את הסחורה

מה יש לך היום? אולי יש בעיה במחשב או ב Windows שבעקבות זה אתה לא מצליח לעבד קבצי RAW......?

לפני שאתה ממהר לרכוש מחשב חדש תבדוק מה יש לך ...

dudi4321

Member
אני מנסה להפעיל מחשב כזה ללא הצלחה

למשל אין תמיכה בOpenGL הדרוש לתוכנה מסויימת. הOpenGL 2.0 יפעל רק בכרטיסי מסך איכותיים. כדי שהמחשב לא יזחל צריך כמות זכרון של יותר מ4G שזה אומר חלונות גרסה 64 ביט.
ככה שמחשב ישן לא יפעל טוב.
לכן מעבד כמו I5 ומעלה עם זכרון DDR3 והרדיסק של טרה או חצי טרה יהיה התחלה למחשב לעיבוד תמונה.
די דומה למה שכתב sagiKor

atir46

New member
אין צורך לקנות\לשדרג מחשב חדש

אני עובד עם windows XP 32 bit ללא שום בעיות.

LIGHTROOM גרסה 3.6 מספיקה די והותר.

העסק עובד מהר וללא שום פיגורים משמעותיי.

ולאד

New member
מניסיון שלי

אני מעבד תמונות RAW ב-Lightroom 4.1 שרץ על מחשב נייד :
i5, 4GB RAM, Windows 7 64-bit, Samsung (830) 128GB SSD

ממש לאחרונה החלפתי את הדיסק הקשיח (שהיה די מהיר, 7200RPM),
בכונן SSD של 128GB - השיפור במהירות העבודה הוא בסדרי גודל! החסרון היחיד (פרט לעלות הכספית כמובן) הוא מקום פנוי על הדיסק. מניסיון שלי ולדעתי השדרוג בהחלט מומלץ.
קח בחשבון שהתקנה של Windows (+אופיס) תתפוס כ-50GB מקום, וכונן SSD צריך כ-20% מקום פנוי כדי לתפקד בצורה ראויה. בהתאם לזה תחליט איזה גודל אתה צריך. עבורי 128GB הספיק כי אחרי העיבוד של סט תמונות אני מעביר אותן למחשב הראשי שלא חסר בו אחסון, ומוחק מהלפטופ.

אני מתכנן להוסיף עוד 4GB זיכרון, כדי להגיע ל-8GB, כי לפעמים lightroom בכל זאת לוקח קצת זמן עיבוד שתחושתי יכול להצטמצם עם הרחבת הזכרון (במיוחד שהמחירים ברצפה).

בהצלחה

ולאד

New member
נ.ב.

מדובר במחשב נייד, לכן אין בו כרטיס גרפי נפרד (מעבדי i5/i7 מגיעים עם מעבד גרפי מובנה Intel HD 3000). לא אוכל להגיד אם אכן היה עוזר או לא

eldarei

New member
מפרט מחשב

תשובות:
1. לצרכים שלך ולשיפור בביצועים רצוי מאוד כרטיס נפרד.
2. 8 יספיקו בהחלט. קח בחשבון שמחירם של הזכרונות זולים מאוד תמורת קצת פחות מ-250 ש"ח אתה יכול להכפיל את הכמות.
3. לא בטוח שתרגיש הבדל גדול בביצועים בין שני המעבדים (בוודאי לא כמו בהוספת כרטיס נפרד או בעבודה עם כונן SSD). לכן אם יש תקציב הייתי מסתפק ב-i5, אם אין בעיה של תקציב והמחירים דומים קח את ה-i7.
4. שני דיסקים קשיחים - אחד של 120 ג'יגה לפחות. עליו תשב מערכת ההפעלה ושאר התוכנות (ולו רק בכדי לראות את מערכת ההפעלה Win7 עולה בפחות מ-20 שניות!).
עוד אחד (או יותר) בכל נפח לפי בחירתך כשהמומלץ מבחינת תמורה למחיר הוא 2 טרה. על הדיסק הזה תשמור את כל הקבצים.

להתרשמות ממפרטים ומעלויות אתה יכול להעזר באתר הבא:
hwzone

eldarei

New member
תיקונים והבהרות

3. אם יש בעיית תקציב - i5, אם לא, כמובן את ה-i7.
4. הדיסק הראשי שעליו תשב מערכת ההפעלה הוא מסוג SSD.
אגב, לדיסקים הללו נטיה יותר להתקלקל מדיסקים רגילים ולכן רצוי לקחת בחשבון 2 דברים:
א. לבחור מותג ידוע ומוכר כאשר המובילים הם: SanDisk, Intel, Crucial. הם גם עולים טיפה יותר.
ב. להשתדל לשמור את הקבצים החשובים (מסמכים, תמונות וכ') על הדיסק הרגיל. ועם או בלי קשר - תמיד לגבות!

Pumi

New member
אתה צריך להגדיר תקציב

עם יכולת העיבוד של היום, אתה לא באמת צריך I7. ההבדל עקב תוספת ה HT הוא לא כזה גבוהה כל עוד אתה לא תפעיל כמות נכבדה של פילטרים.
ההבדל הוא גם של 500 שקל ביניהם. לא הייתי אומר שההפרש קטן כפי שרשמו קודם.
ה I5 3550 עולה 1000 שקל בערך, וה I7 3770 עולה 1500 שקל. כמובן שגרסאות ה K מאוד מיותרות בשבילך (הן משמשות לביצוע OC, ואני מניח שלא תעשה זאת).

זיכרון כמו שרשמו, 8GB עם מערכת הפעלה 64bit יתן שיפור טוב לעבודה.

מעבר ל SSD בשביל מערכת ההפעלה, ולשימוש ל scratch files דווקא מאוד ישפר את הביצועים, אבל כמובן תהיה חייב לשמור את הכל על HDD נפרד (אתה יכול להשתמש ב SRT של intel, אבל השיפור לא יהיה כזה משמעותי לעומת SSD בלבד).

מבחינת כרטיס מסך, אתה לא צריך כרטיס מסך חזק, ולרוב אתה לא באמת צריך אחד.
אתה כן יכול להוסיף אחד פשוט, כמו ה 550TI למשל (או 630, שהוא אותו הדבר רק עם זיכרון גדול יותר ומסוג DDR3 במקום 5, לא משמעותי), שכולל CUDA של nvidia, ויש plugins ל photoshop לניצול זאת.

ל KSP יש מחשב מורכב בשם iVB2 של I5 3550.
הוספת זיכרון, כרטיס המסך הנפרד, שדרוג הדיסק והוספת SSD בנפח 128GB, יעלה את המחיר שלו מ 2000 שקל ל 3400 בערך, שלדעתי יהיה די והותר מספיק לכל מה שאתה רוצה, ואפילו הרבה יותר.

85balerafon

New member
תודה לכולכם! עזרתם לי מאוד

למעלה