רומא נגד קרתגו

רומא נגד קרתגו

מדוע היה צריך כל כך הרבה מילחמות כדי להביס את קרתגו? שלכם חנה גונן
 
בשלב המלחמות הפוניות

רומא היתה מעצמה איזורית באיטליה וקרתגו מעצמה ימית שוות ערך. רומא נהיתה למעצמה אבסולוטית רק מאוחר יותר, אחרי כיבושי יוליוס קיסר
 
גם קרתגו.למעשה, עד מלחמת הפונים

השנייה, קרתגו היתה האימפריה החזקה יותר.
 

פראזניק

New member
ומבחינה ימית קרתגו היתה חזקה יותר.

למעשה, אם איני טועה, הרומאים בנו את הצי שלהם באותה מתכונת, לאחר שהתגלגלה לידיהם ספינה קרתגנית.
 

Blond Fox

New member
האם?

לדעתי בכלל חניבעל לא נוצח, אלא נבגד בידי עמו.שהעדיפו סחר על מלחמה.
 

tcexhx

New member
חניבל

"נבגד" היא מילה כבדה מידי. לדעי הוא ננטש ע"י אנשים קצרי ראות, ומעדיפי אינטרסים לטווח הקצר.
 

gadi7

New member
קרתגו היתה מעצמה מסחרית

עם הגמוניה באגן המזרחי של הים התיכון, עם שליטה על שטחים בצפון אפריקה (לוב דהיום) , שליטה על ספרד (באגן המערבי של הים התיכון) שבה היו מכרות כסף ולמעשה על נתיבי השייט שעברו דרך עמודי הרקולס=מיצרי גיברלטר המחברים בין אירופה לצפון-אפריקה. שליטה זו של קרתגו הפריעה קשות לשאיפות הרומיות להגמוניה אזורית, ואילו המשיכה להתקיים (כלומר אילו רומא לא היתה מנצחת במלחמות הפוניות) רומא לא היתה מצליחה להפוך את הים התיכון לאגם רומי (Mare Nostrum). נדרשו לה לרומי שלוש מלחמות על מנת להסיר מהדרך יריב קשה ועיקש זה, רק בשל גאוניותו של אדם אחד - חניבעל. המצביא היחיד בעת העתיקה שהצליח לקרוא תיגר על מכונת המלחמה הרומית.
 

the man is back

New member
שתי טעויות

לקרתגו הייתה הגמוניה רק באגן המערבי של הים התיכון. היו עוד מצביאים בעת העתיקה שהביסו צבאות רומאיים: המצביאים הפרתים, המלך הפרסי ששבה את הקיסר הרומי וכמובן המלכים הגרמניים.
 
הגרמנים הביסו, אבל רק באמבוש

שני האחרים אכן הביסו צבאות רומיים במערכה גלויה. גם הגאלים, אגב, אבל זה קרה בימיה המוקדמים של הרפובליקה.
 

nazgulheir

New member
קצת הרחבה

המנהיג הגרמאני שהביס את הרומאים נקרא ארמיניוס (או הרמן). הקרב התרחש ביער טויטובורג, שם טמן ארמיניוס יחד עם אנשיו - שבט החרוסקים - אמבוש לשלושה לגיונות רומיים בפיקודו של וארוס. ארמיניוס לא היה סתם ראש שבט, אלא קצין באחד מן הגדודים הגרמאנים של הצבא הרומי.
 

hastings

New member
ועוד דבר

אתה אומר "נדרשו לה לרומי שלוש מלחמות על מנת להסיר מהדרך יריב קשה ועיקש זה, רק בשל גאוניותו של אדם אחד - חניבעל". אני אשמח אם תוכל להסביר לי את השפעתו על המלחמה הפונית הראשונה, שנסתיימה כאשר האו היה בן 6, ואת השפעתו על המלחמה הפונית השלישית, שהחלה כ 40 שנה לאחר מותו. או בקיצור - חניבעל היה אחד הגאונים הצבאיים הגדולים של כל הזמנים, אבל אנא חשוב לפני שתאה כותב.
 

סמיאגול

New member
שתי שאלות באותו עניין

1. אם מישהו יודע מהם התכסיסים בהם השתמש חניבעל בכל קרב וקרב אשמח אם המידע ישותף. אני יודע שבאחד הקרבות בו היה לו יתרון בפרשים אך חיסרון ענק ברגלים הוא פרש את כוחותיו לרוחב בעוד המצביא הרומי העדיף את כוחותיו פרושים בצורה צפופה יותר. חניבעל הורה למרכז הצבא שלו לסגת,הצבא הרומי לחץ קדימה וכך נוצר מצב שהצבא הרומי היה מוקף משלושה עיברים. הפרשים של חניבעל הבריחו את הפרשים הרומים וסגרו את המלכודת על הצבא הרומי. איני זוכר באיזה קרב זה היה 2. מישהו הזכיר פה שבייה של קיסר רומי,אשמח לפרטים נוספים
 

tcexhx

New member
קרבות חניבל

אתה מדבר על קרב קאני (או קאנה). התכסיס הקלאסי של מרכז נסוג ואגפים מסתערים על האויב הלכוד. קרב ששמש השראה לעשרות ומאות מצביאים (שרובם לא הצליחו לחזור על כך שוב. גם היריב שמע על הקרב מסתבר). יותר פרטים תמצא ב: "קרבות מופת" מאת כתריאל בן אריה. יש שם פרק ארוך העוסק במלחמה הפונית השניה ובחניבעל. "היסטוריה" מאת פוליביוס. תיאור המלחמות הפוניות שנכתב זמן קצר אחריהן ע"י פוליביוס (היסטוריון רומי), שכתב את גרסת הצד המנצח שהיא גרסת ההיסטוריה.
 

סמיאגול

New member
אם כבר מדברים על ספרות מופת צבאית

צריך להזכיר את חכמת המלחמה של סון טסו ואת ספר חמש הטבעות של מיאמוטו מוסאשי
 
למעלה