קשיחות בולם ו-QR - דיון "מדעי" ...

טיראן מ

New member
קשיחות בולם ו-QR - דיון "מדעי" ...

מכיוון שיש פה מהנדסים רבים, הנה שאלה תיאורטית. ידוע ומקובל שבולם קדמי עם ציר 20מ"מ (QR20) מקנה קשיחות צידית רבה יותר. חשבתי מעט על הנושא וקשה לי להבין- איך ? איך ציר מעובה מגדיל את קשיחות הבולם ? איפה בדיוק ציר רגיל מתעוות וציר מעובה לא ? אני לא מצליח למצוא אפשרות לעוות את הציר בלי לעוות את הנאבה עצמה (מה שלא סביר, גוף הנאבה לא מתעוות) או את הדרופ-אוף של הבולם (גם לא סביר). האירו את עיניי.

כנס

העיוות הוא לא בנאבה. הקשר בין הנאבה לבין המזלג הוא זה שיוצר את העיוות או יותר נכון: בציר ה20 מ"מ התפיסה של הציר היא ע"י חבק שחובק את הציר על כל היקפו ואינו פתוח מלמטה. בנוסף ישנם ברגים שסוגרים על כל העסק.המגרעת עצמה ,שבה יושב הציר רחבה יותר ומדוייקת יותר. כמו לתפוס מטאטא מקצה אחד עם האצבעות בלבד ולנסות שוב אך הפעם עם סגירה של כל כף היד. זה ההבדל. הקוטר המוגדל של הציר יוצר ביחד חבילה קשיחה יותר. למעשה ישנן חברות שמייצרות בולמים הפוכים שאין להם את קשת החיזוק, ומסתמכים שם למעשה רק על קשיחות אותו הציר. בבולמים ארוכים ממומלץ להשתמש בציר 20 מ"מ בגלל העומס הנוסף שיש על בולמים אלו והמומנט המוגבר.

לדוגמא: הלפטי של קנונדייל...

ללא קשת וללא רגל ימנית-קשיח מאוד. עכשיו תאר לך את אותו דבר רק עם ציר בקוטר רגיל??? איכילוב, תחזיקו חזק אני מגיעעעעע......

טיראן מ

New member
הלפטי שונה ...

בלפטי ברור לגמרי היכן נגרם העיוות של הציר. בציר רגיל אני עדיין לא מצליח להבין. מעבר לברגים, אומים, סגור/פתוח, מדוע ציר עבה קשיח יותר ? נניח שיהיה ציר רגיל עם פטנט דוגמת ה-Maxel של RS, מה אז ? לחילופין, החלפה של השיחרור המהיר באומים.

טיראן מ

New member
אמממ ....

ברור שצינור עבה קשיח יותר מצינור דק ("מוט" יהיה מתאים יותר). אבל זה לא המצב בדיוק בעניין הציר. במקרה זה המוט (הציר) נמצא בתוך גוף אחר (הנאבה) לכל אורכו. כל תפקידו של הציר הוא לאפשר קיבוע של זרועות הבולם לנאבה. הנקודה שאני מעלה היא, שמה שמשפיע על הקשיחות איננו הציר עצמו אלא שיטת הקיבוע שלו לרגלי הבולם והלחץ על הנאבה שהוא מייצר.

uvF700

New member
אז לפי מה שאתה אומר ב-PIKE

ציר ה-20 מ"מ פחות יעיל כי יש לו שחרור מהיר?

oren_hershco

New member
מה באמת העניין ב PIKE ../images/Emo35.gif

ראיתי אותו מקרוב, וזה נראה כאילו יש שם ציר 20 מ"מ כדי שהרוכב יוכל להגיד "יש לי ציר 20 מ"מ"... אין שם לפיתה של הציר, ולכן לא ברור מה התרומה לקשיחות. אורן

ntha

New member
הציר עצמו מתרחב

לציר של הפייק יש מנגנון שיוצר התרחבות והצמדה לרגלי הבולם מבפנים עם ידית בסגנון Quick Release כך שהאפקט דומה לחיזוק של ברגים מבחוץ. מה סגור יותר חזק? אני חושב שזה לא העניין. מה שחשוב הוא עובי הציר ושטח המגע עם רגלי הבולם. לא אמור להיות הבדל בקשיחות מול בולמים אחרים בהקשר של שיטת הסגירה. אם יש הבדל הוא נובע ככל הנראה מסיבות אחרות (איכות בניה, חומר, תכנון יותר או פחות טוב וכו') ולא בטוח שהפייק פחות קשיח מבולמים אחרים. בנוסף, הפייק נמצא בחלק הקצר של סקאלת הבולמים בעלי ציר 20 ממ שזה גורם נוסף ש"תורם" לקשיחות.

oren_hershco

New member
נו, אבל אני טוען ש:

הוא היה קשיח באותה המידה גם לו היה לו ציר סטנדרטי. ואני לא מקבל את ההסבר הזה של "הציר מתרחב". הציר לא מתרחב לשום מקום - מדובר על צינור מתכת עם דופן עבה למדי. גם שטח המגע עם המזלג לא ממש מעניין, כל עוד זה חפשי במידה כזו שאתה דוחף את הציר בקלות פנימה. למישהו יש הסבר יותר משכנע
אורן

ntha

New member
אבל הוא מתרחב - באמת.

יש לי בולם כזה וזה בדיוק מה שקורה

ntha

New member
קישור

חפש ב - Technology את ה - Maxle http://www.the-red-pill.com/redpill_4_flash.html

פרסס

New member
אכן כן....

לאחר שמכניסים את הציר פנימה ומסובבים עד תום ההברגה המקבעת את הציר במקומו,ה-QR מרחיב את הציר בנקודות המגע עם רגלי הבולם,(האזור הזה בציר כנראה מחורץ בצורה מסויימת)

ntha

New member
../images/Emo131.gifמנגנון פשוט מאד

למעטפת החיצונית של הציר יש חריצים בכל אחד מהקצוות וקונוסים מגומי קשיח שהסגירה של ה QR מקרבת אותם ממול אחד לשני וכל אחד מהם לוחץ על המעטפת הזו ומפשק אותה מעט בכל קצה. מעט אבל מספיק כדי שכל העסק לא יזוז. ב- Boxxer זה כנראה לא מספיק אבל בשימושים להם הפייק תוכן ה נראה מספיק לגמרי

uvF700

New member
כלומר קשיח יותר מציר רגיל אבל פחות

מציר 20 מ"מ "אמיתי"

ntha

New member
לא פחות קשיח מציר 20 אחר

הכוונה היא שבכל-זאת, בעומסים שמופעלים בפעילות FR ודאון-היל, חיים של מנגנון כמו ה - Maxle עלולים להתקצר ועדיף משהו פשוט כמו ברגים. הקשיחות היא לא העניין. לא, אני לא קשור ל- RS...סתם נסחפתי עם ההסבר

ilan carmel

New member
גם בבוקסר ה"מקסל" עובד מצויין !

אתה יכול לברר בפורום FR/DH או פשוט לשאול את סטיב פיט...

למעלה