קריסטאלנאכט בהמבורג

Dorian76

New member
קריסטאלנאכט בהמבורג

שלום, שבוע שעבר ראיתי בלוחות של האוניברסיטה שמארגנים עצרת לליל הבדולח. היום בשלוש וחצי. קצת רקע: אוניברסיטת המבורג ממוקמת באיזור שנקרא גרינדלהוף, גרינדל היה המקום בו היהודים בהמבורג (הקהילה התגבשה במאה ה-16, בעיקר יהודים מספרד ופורטוגל (סוחרים אלא מה? המבורג הייתה מרכז מסחרי עצום) יותר מאוחר באו יהודים מרוסיה. בכל מקרה, בית הכנסת בגרינדל היה מפואר ויפה, ראיתי תמונה ומאוד אהבתי את הארכיטקטורה, היהודים עברו לגור באיזור מסביב לבית הכנסת (וגם להפך, כנראה שבנו אותו שם כי היה שם ריכוז יהודי לא קטן). בליל הבדולח הוא נהרס קצת, הוא נהרס כליל שנתיים מאוחר יותר. עיריית המבורג החליטה לא לבנות במקומו בית כנסת חדש (בנו אותו במקום אחר), במקום, החליט להשאיר כיכר ריקה ועליה מסורטט דגם בית הכנסת, כלומר קו המתאר של הרצפה. הכינוס היום היה במקום בו היה בית הכנסת, ממש צמוד לאוניברסיטה. היו בערך 150 אנשים, רובם אני חושבת לא היו יהודים, היו פרופסורים ואפילו שופט אחד ולצערי מעט מאוד צעירים. אבל היה מכובד, צנוע, פשוט ואמיתי. ליל הבדולח הראשון שלי בגרמניה. מעולם לא ציינתי את היום הזה. היום זה היה סמלי ואמיתי בשבילי. מי שרוצה מידע על הקהילה היהודית של המבורג, מוזמן לבקר בלינק הבא. ד"א - בית הכנסת החדש במינכן מרשים מאוד בעייני. אהבתי את השילוב אל אבן ירושלים (או משהו בסגנון). * אני יודעת שעדיף לא להתשמש בשם קריסטאלנאכט כי זה יופמיזם נאצי, אבל ככה אני למדתי את זה לבגרות! לילה טוב! עידכון על החיים באוניברסיטה כאן, בקרוב!

yaelisam

New member
לפחות כאן אני יכולה לקרוא קצת

על חייך... ממש חסר לי הבלוג שלך!!! (אבל מקבלת את ההודעות שלך לאי-מייל- לשאלתך)

למעלה