קק"ל

קק"ל

נתקלתי בשם הזה כמה פעמים פה. אמרו משהו על האורנים המחורבנים שלהם, ואמרו משהו על תכניות. אני אישית אוהב אורנים, וחי בדעה שקק"ל היא הגוף הירוק הגדול במדינה. קק"ל גם קבלה הכרה כגוף ירוק על ידי הועדה הירוקה של האו"מ (לא זוכר בדיוק איך היא נקראת). אני יודע את זה כי עבדתי איתם בקייץ שעבר בהפעלת בני נוער. אז חבר'ה, מה הקטע עם קק"ל?

שני קטעים עולים לי לראש כרגע

1. אורנים הם לא עצים טובים. הם מונעים במידה רבה מאוד צמחייה אחרת מתחתם בגלל כיסוי המחטים הנושרים מהם. 2. יעור אזורים מדבריים בהם לא אמור להיות יער, ובכך אולי גרימת נזק לאקוסיסטמה מסויימת. ויש גם דברים שלא נוגעים לשמירת טבע ואולי נשאיר אותם מחוץ לפורום... אבל סך הכל, נטו, הארגון עשה המון לטובת הטבע במדינה.

כל צמח מתאים לסביבתו ה"טבעית"

קיימים אתרים המתאימים לשחזור צמחית האורן כמו שיש אתרים המתאימים לשחזור הצמחיה המדברית. לא תמיד היה המדבר כפי שהוא נראה כיום ולא הטבע בלבד הביאו למצבו דהיום. באשר לקק"ל אכן הוא עשה רבות אבל גם עשה שגיאות רבות. מחלקן הוא למד את הלקח ועל אחרות הוא חוזר מדי פעם. בסה"כ מאזנה חיובי בפיתוח הארץ וביצוב מראהה.

בדיוק, שכחתי נקודה חשובה זו

הקמת ישובים חדשים ו"גאולת" קרקעות על ידי חלקאות לא עולה בקנה אחד עם שמירה על הסביבה והטבע. בדיוק כמו שבעית תקציב הגוררת אחריה חציבה והקמת גשרים לצורך גביית כספים ממבקרים בשמורות טבע, לא עולה בקנה אחד עם שמירת טבע.

ובכן

המתיחות בין קק"ל לראשות הטבע והגנים ידוע ברבים. וכל מי שלא יודע, ובא להכיר מעט את הגופים הפועלים בעניין יכול להסיק מכך מסקנות. יש כתבים שווים בעצמת האשמותיהן גם כנגד ראשות הגנים, רשות העתיקות, וכל שאר הגופים שבאים במגע עם הקונפליקט הנטור-אורבני. יש לזכור שקק"ל לא הוקמה כגוף ירוק, אלא 'זרמה' לכיוון הזה. אולי בגלל האנשים שנמשכו למפעל הזה, שפרץ ביעור חסר תקדים, ואולי בגלל מה שהם יכלו להרוויח אם יוכרו ככזה. בכל מקרה - הקרן הזו זרמה לכיוון ירוק.

קק"ל

עוד שני דברים: חוסר רגישות אקולוגית, לדוגמה ייעור המדבר, מה שאולי נשמע טוב, אבל עלולות להיות לו השלכות מרחיקות לכת. כמו כן הוזכרו האורנים האהובים על הקק"ל, שחוץ מזה שהם מוליכי אש יעילים הם גם חונקים את הקרקע במחטים שלהם ומונעים גידול טבעי של צמחיה מקומית נמוכה שמאפיינת את החורש הים-תיכוני. דבר שני: מדובר בארגון פוליטי שמנהיג מדיניות מפלה. הוא עוסק בגאולת קרקעות ליהודים.

האורנים

אין לי שמץ של יכולת לומר אם ישראל היא סביבה טבעית לאורן או לא. אם מישהו יכול לומר לי מה מקור השם 'אום-אל-פחם', מתי היא הוקמה ומה היה עיסוקה העיקרי בזמנים אלה, ולשפוך מעט אור על ההסטוריה על הסביבה, הוא יוכל לחזק טענה שלא ניתן לדעת בוודאות אילו עצים גדלו כאן. יכול להיות שהיו אורנים, יכול להיות שלא. בכל הקשור לחרובים, תאנים, שקמות, שקד - אותם ראיתי ביער חרובית למשל. אין לי זמן לבדוק, אבל זכורים לי עוד. ועל החולה - ראה הודעתי מעט יותר למעלה. קק"ל לא הוקמה כגוף ירוק. היא הפכה לכזה.

ועוד על קק"ל והאורנים...

מלבד המינוסים של האורנים שכבר הוזכרו (הכנסת המין למערכת שבה לא היה מלכתחילה, הפרעתו לצמחייה סביבו להתקיים, דליקותו), קיים גם שטח הפנים הקטן של העלים (מחטים) שלו, כך שהוא נופל מעצים אחרים גם ביכולתו לבצע פוטוסינתזה. אורן הוא עץ טוב, פשוט... יש עצים יותר טובים, רבים וטובים מהם היו בארץ מאז ומעולם, ולמעשה זקוקים להגנה ולשימור (אלונים, אלות, חרוב, תאנה ועוד). ונקודה חשובה נוספת, אפילו יותר מהנקודות שהוזכרו: ייבוש החולה! הפרויקט המגלומני וחסר התועלת הזה הוא אחד האסונות הסביבתיים הגדולים שידעה ישראל, והאחריות מוטלת על כתפיה של קק"ל, ההוגה והמבצעת. יש לציין, כי עברו כבר כמה עשורים טובים מאז, והיום הקרן עושה לשיקום החולה, ועל כך מגיעות לה נקודות זכות.

למעלה