קצב ההשמדה בפתרון הסופי

סיקסטי

New member
קצב ההשמדה בפתרון הסופי

קראתי בביוגרפיה של קרשו על היטלר, כי בסוף שנת 42' כבר חוסלו ,ע"פ רישומי הס"ס, כ4 מיליון יהודים. השאלה שלי, האם אנחנו יודעים באמת מה היה קצב ההשמדה , או שיש אומדנים סבירים לכך. קראתי בכל מיני מקורות שבאושוויץ' היו מחסלים בין 15 ל20 אלף יהודים ביום, כמדומני שהמס' התייחס , לקצב ההשמדה של יהדות הונגריה, כלומר ממרץ 44 ואילך. בנוסף, כמה יהודים היה אפשר להציל , ע"י פעילות בנות הברית, האם "רק" את יהדות הונגריה?

nitsansh

New member
זה לא נשמע הגיוני...

מחנות ההשמדה הגדולים בפולין הוקמו במהלך שנת 1942... לא נראה לי סביר שבפחות משנה רצחו 4 מיליון, וביותר משנתיים אח"כ "רק" פחות מ-2 מיליון... אני לא חושב שאפשר לעשות חשבון כמו "כמה אפשר היה להציל"... זה הסטוריה בדיונית של "מה היה קורה אילו"...

I Was Hoping

New member
../images/Emo45.gif לגבי ההערה האחרונה

לא חושבת שניתן לענות במדוייק לגבי "כמה אפשר היה" בהיסטוריה.

nitsansh

New member
אי אפשר לענות בכלל...

אם בעלות הברית היו פועלות אחרת לפני 1942 אולי המלחמה היתה מתפתחת אחרת לגמרי, ואם היו פועלות אחרת לפני 1939 אולי בכלל לא היתה מלחמה ולא היתה שואה...

Y. Welis

New member
לא סביר. ההשמדה נכנסה לקצב מלא רק

בתחילת 1943. החיסולים לפני כן היו לא-שיטתיים (בערך מליון וחצי עד שניים). לאחר המרידות שהיו באותה שנה, והתרחבות מחנות ההשמדה, הוחלט על חיסול שיטתי של הריכוזים העיקריים.

טרה10

New member
ההחלטה על ההשמדה

לזה קראו תכנית 'הפתרון הסופי' שעליו הוחלט בועידת ואנזה בברלין-בינואר 1942. ושעליה נודע רק בנובמבר 1942 מ'מברק ריגנר' שהיה נציג הצלב האדום' ושהגיע למרכז הצלב האדום בשוויץ. לבן גוריון זה נודע כאשר ראש ממשלת פולין הגולה-ביקר בארץ. בגלל המשמעות הנוראה של הדברים הנהלת הסוכנות החליטה לא להודיע על כך בפומבי. מיד

טרה10

New member
לפי מה שכתבו בעיתונים--

וזה לא נכון שלא כתבו ולא ידעו-מאמצע 1943 -כשנעלמו קהילות שלמות. כך היו הכותרות- לפחות ב'דבר' ו'הארץ'. את מספר היהודים בקהילות ידעו בערך.היו ידיעות שהיהודים נשלחים למזרח- ולגבי ההשמדה-לא האמינו שקיים מנגנון מיוחד לשם כך. גם ב-1961 כשהביאו את אייכמן לא הרבה ידעו מי הוא היה. אז בודאי שבשנות הארבעים-כשהעיקר היה המלחמה ולא ההשמדה-לגבי העולם- לפחות- לא היו מספיק פרטים להפנים את כל ענין ההשמדה. מה גם שהנאצים הצליחו להסתיר את הענין.

למעלה