קופות גמל, קרנות השתלמות וחיסכון פנסיוני

סייפיי

New member
קופות גמל, קרנות השתלמות וחיסכון פנסיוני

הייתי מעוניין בקצת מידע על אפיקי חיסכון לטווח בינוני-ארוך מהפינים שבפורום, איך זה עובד פה? האם יש הטבות מס על חיסכון כמו בישראל? האם ההפרשה היא דרך המעסיק או באופן פרטי? האם אתם מחזיקים בחיסכון כזה בעצמכם? אשמח ללמוד קצת על הנושא לפני שאני ניגש לבנק. תודה.
 

Finlandia2

New member
חסכון פנסיוני ופקדונות קצרי טווח

כמה הבהרות: במידה ואת עובד, המעסיק מחוייב להפריש לך כסף לפנסיה בהתאם לחוק. במידה ואתה עצמאי, אתה מחוייב בהפרשת כספים לקרן פנסיה פרטית לאחר הקמת העסק (תקופת המתנה של חצי שנה עד להפרשה הראשונה). פקדונות קצרי טווח, אתה יכול לברר בבנק שלך את ההסדרים ואת הריביות הנהוגות בהתאם לסכומים. קח בחשבון שיש אנשים שהם גם עובדים, גם עצמאים ועדיין חוסכים בפקדונות קצרי טווח. למיטב ידיעתי לגבי זיכויים במס, אם אתה עובד, למיטב זכרוני אין זיכוים מיוחדים במס. אם אתה עצמאי, הזיכוי במס נעשה באופן שבו הדיווח על הפנסיה יורד מהברוטו ואת אחוז המס אתה משלם בכל מקרה על הנטו, אבל זה נכון לגבי כל הוצאה רק שפנסיה אינה מחוייבת במע"מ עפ"י חוק. המלצתי, ב-NORDEA תקבל שירות טוב לגבי הסברי השקעות אבל אם אתה סטודנט בלבד(כלומר, לא עובד או עצמאי) לא בטוחה שאתה יכול להפריש לקרן פנסיה עצמאית. בהצלחה.
 

סייפיי

New member
כרגע אני עובד במעבדה במקביל ללימודים

ומקבל מענקי מחקר, שעליהם לפי מה שהבנתי אין מסים או הפרשה לפנסיה, אני אגש בקרוב לסניף של נורדאה, שם ממילא מתנהל החשבון שלי. מעניין אותי מה המקבילה פה של קרנות השתלמות או קופות גמל, והאם הן בניהול פרטי, או האם יש עליהם הטבות מס כמו בארץ. אני מניח שיש המון הבדלים באיך שהשיטה עובדת. (נקווה רק שהאנגלית של הפקידה בבנק תהיה טובה מספיק כדי שאוכל להבין משהו). תודה.
 

Finlandia2

New member
תשובה

למיטב ידיעתי, אכן עבודה באוניברסיטה במסגרת מלגת מחקר פטורה ממיסים אבל לגבי הפנסיה אינני בטוחה. האם אתה מקבל תלוש שכר? אם כן תוכל לראות אם יש שם הפרשות לפנסיה שכן, זו מחוייבת בחוק ברגע שמתקיימים יחסי עובד-מעביד. כל קרנות הפנסיה הן פרטיות קרי, של חברות ביטוח ואתה בחור לעצמך את ההצעה הטובה ביותר עבורך. באותה הזדמנות שאל בנורדיאה האם יש אפשרות לפתיחת קרן פנסיה עם הפרשה עצמית, למיטב ידיעתי זה לא קיים והשירות ניתן לעסקים בלבד שמחוייבים על פי חוק לבטח את עובדיהם בפנסיה ובהפרשות שונות המופרשות לקלה. ד"א האם אתה משלם תשלומים לביטחון סוציאלי? לגבי קרן השתלמות וקופת גמל, אלמנט החסכון משולב בתוך הפנסיה פה כך שאני לא מכירה הפרדה נוספת. כמובן, שיש אפשרות של חסכון חודשי עם הוראות קבע וכדומה אבל זכור, בפנסיה כמו בקופות גמל וקרן השתלמות יש חלק עובד וחלק מעביד ואם אתה לא מוגדר במסגרת יחסי עובד-מעביד עם האוניברסיטה מי יפריש את החלק היחסי של המעביד? המלצה אישית נוספת, במידה ואתה בעל אשרת קבע, נסה להתחבר לאיגוד מקצועי יש סוגים שונים ואתה יכול לעשות את הבירור באוניברסיטה וזה נושא חזק מאוד בפינלנד. בנורדיאה יש יועצים אישיים ואתה אמור לקבוע פגישה בהתאם לסטטוס שלך בבנק (יש כל מיני סוגי קלאס של לקוחות: normal custemer, key custemer וכדומה) לא ניתן לקבל את המידע לגבי השקעות או חסכון ארוך טווח מהפקידה ואני סמוכה ובטוחה שיימצאו לך משהי שדוברת אנגלית ראויה. ד"א, אני לא יודעת מה התוכניות העתידיות שלך אבל חסכון לפנסיה פה היא מחשבה ארוכת טווח תוכל למשוך או לקבל כספים שאתה מפקיד עכשיו בגילאים מאוחרי מאוד ולא לפני גיל 50 למיטב זכרוני- אז כסף נזיל זה חשוב במיוחד בימים אלו. המלצתי היא שרק שתמצא עבודה מסודרת עם יחסי עבד מעביד תתחיל להפריש לקרנות אלו מתוקף החוק ולא לעשות זאת עצמאית. בהצלחה
 
למעלה