צריכה להתייעץ, לא יודעת כבר מה לעשות.

צריכה להתייעץ, לא יודעת כבר מה לעשות.

אני משלכם, חייבת לקבל קצת עצות "מבחוץ" כי אני כבר לא יודעת מה אפשר לעשות. סליחה על השם הבדוי אבל מכירים אותי כאן ולא הייתי רוצה להיחשף ככה.
מדובר באח שלי. בחור מוכשר מאין כמוהו, חכם בצורה מדהימה. מלאו לו 30 לאחרונה.
כבר תקופה מאד ארוכה שהוא מסובך כלכלית עד מעל לראש. לכאורה, אין סיבה. הוא כמעט תמיד עבד והרוויח (אמנם לא משכורות גבוהות אבל בכל זאת), הוא רווק ולמעט הוא עצמו, הוא לא צריך לממן אף אחד. איכשהו, תמיד היד שלו היתה קלה על הארנק ועל הכסף שיש או אין לו, תמיד קנה לעצמו מותגים, סמארטפונים, גאדג'טים, נסע לחו"ל, בזבז ובילה בלי הכרה - הכל על חשבון הכסף שיהיה אחר כך, או על חשבון כרטיס האשראי, או על חשבון הלוואות ומינוס. עם השנים החובות תפחו עד שהגיעו למימדים הזויים, ובתקופה האחרונה נפתחו לו במקביל כמה וכמה תיקים בהוצאה לפועל. כשלא היה לו מאיפה לשלם כאן ועכשיו סכומים שנדרשו ממנו, הוא פשוט התחיל לבקש מהמשפחה (תמיד ביקש, היו כבר מקרים בעבר בהם היה צריך פה אלף שקל ושם אלפיים, ותמיד מישהו מההורים/אחים נתן לו). העניין הוא שעכשיו מדובר בסכומים גדולים והתדירות עולה וזה פשוט לא נגמר. כל שבועיים שלושה הוא בא בבקשה לכסף, תמיד נלווים לזה המון התנצלויות והבטחות שיחזיר אחר כך (כמובן שהוא לא מחזיר וגם לא מצפים ממנו כי אין לו מאיפה). לאף אחד מאיתנו (המשפחה הגרעינית שלו) כבר אין לתת, כל אחד יש לו את הבעיות שלו ובאמת שאנחנו לא יכולים להוציא יותר ולתת לו. מדובר גם בסכומים לא קטנים - תמיד זה ארבע ספרות ולמי יש לשלוף סכומים כאלו בתדירות דו שבועית בלי שזה יבוא על חשבון משהו אחר? כולנו עובדים מאד קשה בשביל הכסף וזה כבר הפך לבלתי אפשרי.
אני אוסיף ואומר שהיו לו אלף הזדמנויות "להשתקם", הוא חזר לתקופה לגור בבית ההורים על מנת לחסוך ולצאת מהחובות, אבל כשכבר התחיל לנשום אויר ולהסתדר, מיד התחיל שוב להוציא כספים שאין לו ושוב חזרו החובות לאותם הממדים פחות או יותר. בנוסף, התחושה הנלווית לכל העניין היא שהוא פשוט לא רוצה להתאמץ, לא רוצה לעבוד באמת קשה כדי לסגור את הסיפור. הוא יכול להוסיף עוד חצי משרה על המשרה שהוא עובד בה כיום, יש המון עבודות מזדמנות שעולות מפעם לפעם ואנחנו מציעים לו, את כולן הוא דוחה על הסף עם תירוץ כזה או אחר.
העניין הוא שאנחנו פשוט מאד מאד דואגים לו. ליתר דיוק, אנחנו דואגים ממה שהוא עלול לעשות לעצמו, חלילה. הוא קצת דכאוני ועל כדורים פסיכיאטריים (לא ממש ברור כמה הוא עקבי בנטילה שלהם אבל עקרונית הוא מטופל), מצב הרוח שלו מאד לא יציב, ויש לו הרבה סיבות אובייקטיביות לא לאהוב את החיים האלו במיוחד (החיים לא האירו לו פנים, יש עוד המון צדדים לסיפור הזה שלא אפרט אותם עכשיו אבל אף פעם לא היו לו חיים קלים לבחור הזה). אתמול הוא בא וביקש סכום נוסף ונענה בשלילה. לאף אחד אין לתת לו יותר. ועכשיו כולם מוטרדים ממה שעובר עליו ומה שעלול לקרות לו מהייאוש...
אני באמת לא יודעת מה לעשות. מה אפשר לעשות במצב כזה? החובות שלו הם באמת גדולים ואף אחד מאיתנו לא יכול לכסות עבורו אפילו רבע מזה. ניסינו לעזור לו באלפי דרכים למצוא מקור הכנסה נוסף. הוא היה בהוצאה לפועל, הגיש מאות מסמכים כדי להראות את המצב הגרוע בו הוא נמצא וכדי שיגיעו איתו להסכם בו הוא משלם סכום מסויים סביר מידי חודש וזהו, אבל איכשהו הדברים האלו נגררים ונגררים (גם באשמתו) ולא ברור איפה הדברים עומדים עכשיו, רק ידוע שאחת לשבועיים שלושה פתאום הוא נדרש לשלם סכום גדול. כל פעם הוא אומר שזה רק עכשיו וזו פעם אחרונה, והנה הנה הדברים מסתדרים, אבל כאמור, בכל פעם מחדש באה בקשה אחרת לעוד כסף....

אני מתנצלת על הבלבול ועל חוסר הקוהרנטיות. אשמח לכל עצה טובה. אנחנו ממש דואגים שמשהו עלול לקרות ונצטער שלא עשינו משהו בזמן, אבל באמת שאנחנו לא יודעים מה עוד אנחנו יכולים לעשות.

Cafe Latte

New member
אני מתנצלת על התגובה המהירה. אבל זה פשוט

זועק מבין השורות. לדעתי, רק מטפל טוב מאוד, ידע להוציא אותו מהמקום הזה. כי כנראה מדובר במשהו קונסיסטנטי (כמו הימורים). זה גדול עליכם בכמה רמות.

יש פה כמה בעיות

הבעיה הראשונה והמיידית היא בעיית החובות, הבעיה השנייה היא הבעיה הנפשית.
לא כתבת, ואני משליכה מהנסיון האישי שלי, אבל נשמע כאילו אחיך הוא ביו-פולר, וההסתבכויות הכלכליות הן פועל יוצא של המאניה, ומהצד השני- הדכאון העמוק....
בתכלס- עד שאחיך לא יקח את הנושא ברצינות- גם את הבעיה הכלכלית, ובעיקר את הבעיה הנפשית, לא תוכלו לעזור לו.
אתם צריכים לבחור אחת משתי דרכים- לשתיהן יש השלכות להמשך.

הראשונה (הנכונה לדעתי)- להפסיק לסייע לו בכסף. כשהוא בא לבקש הלוואה- לא לתת. להבין שהוא יפעיל עליכם מניפולציות, ולהיות ערוכים לכך. איך? אם הוא מבטא מחשבות אובדניות, לעשות לו בייביסיטר, לוודא שהפסיכיאטר יודע, לשקול אישפוז (לא אישפוז כפוי, אישפוז מרצון). לוודא שהוא לוקח את התרופות, לעשות לו "ביקורי בית" על בסיס יומיומי. אם יש צורך- שיחזור להורים. כלומר להציע עזרה ותמיכה נפשית, אבל לא כסף.
ולהבין שאי אפשר לעזור למי שלא מוכנים לעזור לעצמם. זו תובנה מאוד כואבת, אבל היא נכונה.

אפשרות שנייה- לתת לו, כי "מי יודע מה הוא יכול לעולל לעצמו", להבין ולקבל שזה לא יגמר לעולם, זה רק ילך ויחריף.

לבי איתך. זה מצב מאוד לא פשוט וכואב, ולא נגמר.

foofoo77

New member
אני הולכת לומר משהו שהוא לא פוליטיקלי קורקט

אבל תפסיקו לעזור לו
גם לא ב 1000-2000 שקל
שיתמודד לבד עם הצרות האלה שלו
כשהוא יצטרך להתמודד לבד הוא ימצא את הפתרון ויבין מהי הדרך שהוא צריך ללכת בה.
תתמכו , תהיו שם לידו אבל תפסיקו לתת לו כסף.

Cafe Latte

New member
זה פשוט לא נכון. לא הקטע של לא לתת כסף,

עם זה אני דווקא מאוד מסכימה, אלא הקטע שהוא יתמודד לבד ויבין. זה מאוד קלישאתי, וסרט אמריקאי. במציאות, לדעתי, הוא רק ישקע ויסתבך עוד יותר.

foofoo77

New member
יסתבך יותר ממה שהוא כבר מסובך הוא לא יוכל

הבנק לא יתן לו אשראי הוא מעוקל
הוא לא יקבל כרטיס אשראי הוא מעוקל
לא יהיה לו מאיפה להוציא כסף כי הוא במינוס והבנק לא יאשר גם 100 שקל.
בגיל 30 פלוס צריך לקחת אחריות אי אפשר להסתמך על המשפחה כל הזמן .בסופו של יום בית המשפט יחייב אותו לגמור עם הסיפור הזה ואם מזה הוא לא ילמד את הלקח אין לו כבר תקנה.

איילה א

New member
ואז יש חשש להסתבכות עם טיפוסים מפוקפקים...

טיפוסים כאלה צריכים ליווי צמוד.

קודם כל טיפול, אחר כך ליווי משפטי או של מישהו מהמשפחה שיבין איך בדיוק נראה המצב שלו מול הוצל"פ. לפי תדירות הבקשות נראה לי שהוצל"פ הקצו לו הסדר שאין לו סיכוי לעמוד בו, או שהוא משתמש בכסף שהוא לוקח מהמשפחה לצריכה שוטפת כדי שזה לא יופיע בחשבון הבנק או בשכר שלו כי שניהם מעוקלים.
אם זה היה בנאדם שמוכן להתאפס ולעזור לעצמו ולוקח אחריות על החוב, הייתי ממליצה להגיש בקשה לאיחוד תיקים ולצו תשלומים אחיד, אבל כאן זה יהיה טיפול בסימפטום הנוכחי ולא בבעיה. אני חושבת שהם כמשפחה צריכים להתאחד ולהכריח אותו לקחת את עצמו בידיים. לתת לו כסף זה לא "עזרה", זה בדיוק ההפך.

"רק לכרגע" - קחי בחשבון שהסכנה הכי גדולה כרגע היא לא פשיטת רגל או שיזרקו אותו לרחוב, אלא שהוא יפנה לאפיקים של שוק אפור אחרי שיוואש מכם. אופייני במיוחד במקרים של אנשים לא מאוזנים נפשית ושלא מבינים ומפנימים את תוצאות מעשיהם מראש (אם הוא היה מבין מראש הוא לא היה במצב כזה). זה מסוכן לא רק לו אלא לכל המשפחה, ואני ממליצה שתשימו עליו עין טוב טוב בזמן הקרוב. יש דברים יותר גרועים מהסתבכות עם הוצאה לפועל.

hag70

New member
קל להגיד. בפועל זה לא כל כך פשוט.

תשמעי סיפור אמיתי:
עבד איתי פעם בחור צעיר (35?) נשוי עם ילדה.
התחיל להסתבך בכסף. על פניו מסיבה אמיתית (הבת נולדה עם איזה סיבוך שדרש ניתוחים מאד יקרים)
אבל כנראה ההתנהלות שלו לא היתה ממש חכמה.
ואולי היו עוד דברים שאנחנו לא יודעים.
אנחנו גילינו את זה בעבודה רק כשהוא התחיל להעדר מהעבודה בלי סוף ובלי התרעה מוקדמת
וכשהוא הגיע הוא לא ענה לטלפונים במשרד וכו'.
מסתבר שהשוק האפור רדף אחריו. ולא בגלל 50,000ש"ח.
היו מגיעים גם אנשים מפוקפקים לשער של המפעל ומחפשים אותו והשומר הדף אותם בכח.
ההנהלה, בצעד נדיר וראוי להערצה, החליטה לעזור לו.
תפסו אותו לשיחה ושאלו כמה הוא חייב.
קודם הוא הכחיש ואז הוא הודה ונקב בסכום של 200,000ש"ח. נתנו לו הכל. לא הלוואה. מתנה. רק שיחזור לשגרה.
חלק החברים לעבודה נתנו וחלק החברה.
אחרי שבוע הסתבר שזה לא כל הסכום והרוטינה של האיומים וההעלמויות חזרה.
אחרי שבוע הוא נעלם יחד עם המשפחה. פשוט נעלמו.
עד היום, 12 שנה אחרי, אף אחד לא יודע לאן.
ומדובר ביישוב די קטן שכולם מכירים את כולם.

אז בוודאי שאפשר להסתבך יותר ממה שהוא מסובך היום.

Cafe Latte

New member
מסכימה לחלוטין!

JoIIy Roger

New member
זה סיפור מסובך

בחור צעיר שקונה וקונה או מהמר, כמה פעמים ישברו לו את הרגליים. אם הוא לא ילמד ישברו לו גם את הראש.

yoyo10

New member
זה התמכרות כמו כל התמכרות

ולכן הטיפול צריך להיות כזה ולא משנה איזה איבר ישברו לו הוא מכור
התמכרות זאת מחלה קשה

JoIIy Roger

New member
לא במקרה של פותחת השרשור, לדעתי

היא כותבת בפירוש שהבחור קונה וקונה. בסיפור של האג זה נשמע כמו הימורים.
אם את חושבת שבזבזנות זו התמכרות, איפה הגבול? מתי שנגמרת המסגרת? חוזרים צ'קים? הצלפ?

yoyo10

New member
ברור שופוהוליק זאת התמכרות לקניות

זאת התמכרות ידוע בעולם בארץ יש טיפולים פרטנים וקבוצות תמיכה ומטפלים בזה בדיוק כמו בהתמכרות להימורים

yoyo10

New member
התמכרות היא תלות פסיכולוגית

מתחילים לטפל בה שהיא פוגעת באיכות החיים של הלוקה בה

foofoo77

New member
לא כל אדם ירוץ לשוק האפור

יש אנשים שהפחד מספיק להם
אני הייתי יוזמת שיחה איתו ואומרת
בוא הנה
כמה אתה חייב?
בוא נחשוב איך עושים את זה ביחד ומתקדמים.
אם צריך פשיטת רגל
אבל הוא לא היה רואה ממני שקל

hag70

New member
אז הכי טוב לבדוק אם הוא אדם כזה או לא

אם הוא לא ילך לשוק האפור - מצויין.
אם כן - גם מצויין, לאנשי השוק האפור...
ואולי זה שתגידי לו שאת לא תתני לא שקל זה ילחיץ אותו והוא יבין שהשוק האפור הוא ה אופציה היחידה בשבילו?
לא שיש לי פתרון למצב הזה, אבל יש דברים שלא הייתי פוסל או מתעלם מהם.

foofoo77

New member
אתה מכניס לי מילים לפה

בן אדם נורמטיבי (גם מדוכא שמטופל בכדורים) לא ירוץ לשוק האפור
הוא לא הלך עד היום (אני מקווה) הוא כבר לא ילך.
יש אנשים שזה לא בכלל במחשבות שלהם אפילו ואם אתה שואל אותי אני לא אדע אפילו איך פונים לשוק האפור אם תחלוף מחשבה כזו במוחי.

למעלה