צמחים ומעופפים: מישהו יכול להמליץ על צמחים לגינה שטובים לצופיות? וצמחים

raya

Well-known member
משה - תודה רבה!
כבר לפני מספר חודשים הודיתי לך, והתנצלתי שלא התכוונתי לעצים, אלא לשיחים או מטפסים.
שוב - תודה רבה!

תודה רבה רעיה על הצעתך. אני מוכן - ובתודה - לאמצה בשמחה.
ואולם אני חושש מאד מאופן המשלוח: איך תשלחי לי? אני בירושלים, ובירושלים הדואר מתבסס עדיין על הדיליזנס הטורקי.
לפני זמן מה קיבלתי בדואר רשום מכתב מעיריית ירושלים שנשלח 5 חודשים קודם לקבלתו........ מרחק 2-3 ק"מ חמישה חודשים.
נראה לי שעד שיגיעו אליי הפקעות, תפקע סבלנותי....
אם את במקרה בסביבת ירושלים - אבוא לקחת בשמחה, ולנסות. גם אם הן פורחות תקופה קצרה, אולי במקרה הן פורחות בזמן שאין הרבה פריחה אחרת בגינה.
תודה רבה רעיה!
הדואר - לפעמים באמת מאוד עייף, ולפעמים מפתיע לטובה. בכל מקרה היות והחורף עדיין לא ממש כאן, מעט מאוד קרוקוסמיות הוציאו עלים, וחלק ניכר עדיין לא התעוררו.
אין לי בעיה לשלוח לך, כתוב לי בפרטי להיכן לשלוח. (שלחתי לרן פאוקר מכתב שהגיע יחסית סביר, והספר ששלח לי הגיע ממש מהר).
אמנם הבן שלי גר בירושלים, אבל אני לא רוצה להטריח אותו, ואנחנו לא כל כך נוסעים לירושלים.
אשמח לשלוח בדואר......
רעיה
התמונה מאוד ישנה, כיום יש הרבה מאוד "ילדים" של צמח האם.

קבצים מצורפים

• קרוקוסמיה 2007.jpg
    קרוקוסמיה 2007.jpg
    KB 195.5 · צפיות: 1

tomerrose

Member
שמחתי מאוד לדעת שהדקפרי טוב להן, לאחרונה גם אני שתלתי אותו בלי לדעת זאת וזה משמח מאוד! אנסה גם מרווה ובת שבע אחרי הבירור שלך...
ולדעתי הן אוהבות גם את הלפופית בחצר שלי (פרחים כחולים), אסתכל עליהן קצת כדי לראות אם אכן כך. חוץ מזה משהו חשוב לא הוזכר כאן...
לדעתי, לא בכדי קרויה היערה באנגלית honeysuckle (מילולית יונק דבש...) ויש לי הרגשה שהן מאוד אוהבות אותה. כרגע היערות שלי קטנות עדיין אבל הייתה לי גדולה אחת ולדעתי זו התקופה שבה הן ממש קיננו בחצר שלי, ייתכן מאוד שזה היה קשור.

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
שמחתי מאוד לדעת שהדקפרי טוב להן, לאחרונה גם אני שתלתי אותו בלי לדעת זאת וזה משמח מאוד! אנסה גם מרווה ובת שבע אחרי הבירור שלך...
ולדעתי הן אוהבות גם את הלפופית בחצר שלי (פרחים כחולים), אסתכל עליהן קצת כדי לראות אם אכן כך. חוץ מזה משהו חשוב לא הוזכר כאן...
לדעתי, לא בכדי קרויה היערה באנגלית honeysuckle (מילולית יונק דבש...) ויש לי הרגשה שהן מאוד אוהבות אותה. כרגע היערות שלי קטנות עדיין אבל הייתה לי גדולה אחת ולדעתי זו התקופה שבה הן ממש קיננו בחצר שלי, ייתכן מאוד שזה היה קשור.
יש לי עץ ברכיכיטון אדרי. כשהוא פורח מגיעים עליו יונקי דבש רבים.

נוף-צלול

Active member
יש לי בגינה עץ מוזר שנקרא קיגליה. https://www.google.com/search?q=קיגליה+תמונה&rlz=1C1EJFC_enIL914IL914&sxsrf=AOaemvJo0i9ZZTGuGN_v7r59YwuWG6R2bw:1638163580615&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=XNjDtfuddEcRtM%2CkK6juj6ND-EDeM%2C_%3Bqdxcz7Y9LAhuJM%2CFgSa78yEpPXlmM%2C_%3B-rV_Myii8ytfDM%2Cb1CWXRYH8F8eVM%2C_%3B3aKsIplqb7qGUM%2CdSAsR-_jljwhuM%2C_%3BZlWj6Kkgf10SwM%2Ch9wuMNUyEuRvOM%2C_%3BYktvYavQAx6k5M%2CEedVU_4jDZq2DM%2C_%3BJA_MXJzqxJexLM%2C0pogcPVABMYCbM%2C_%3BUIl7gUK2pD_MgM%2Cb1CWXRYH8F8eVM%2C_%3Bjn5u3mudW1_RYM%2C0pogcPVABMYCbM%2C_%3BlLuIlOX0Yh2axM%2CEvwFiTa4uQ2ZwM%2C_&vet=1&usg=AI4_-kTtlfAxogQtBPnWhwFkNfZeEctkfQ&sa=X&ved=2ahUKEwjRqrny6rz0AhWYg_0HHX7kCHYQ9QF6BAgIEAE#imgrc=qdxcz7Y9LAhuJM

עץ זה שייך גם הוא לביגנוניים, ויש לו פרח ענק ומלא צוף. דבורים רבות מבקרות אותו, אבל איני זוכר שראיתי עליו צפיות.
הייתי מעריך שיש לכך 2 סיבות [אם לא 3]...
א. הפרח נפתח סביב השעה +17, ומחזיק מעמד בערך עד השעה 06:00.
כלומר, זהו פרח "לילי". ריחו דוחה למדיי והוא מושך אולי עטלפים שמגיעים אליו (ולעתים מפרים אותו).
ב. בשעות האור, עדיין מגיעות לפרח דבורים רבות, ויש אולי איזה דיבור ביו הדבורים לבין הצופיות, שלא כדאי להילחם על טריטוריית דבש, שמא הקטן יעקוץ לגדול.
ג. אולי אני סתם מקשקש דברי הבל וכן מגיעות גם צופיות, אבל עיני לא הבחינה בהן? יש מצב...
ויש כמובן גם את הסיגלון ששייך לאותה משפחה ופרחיו גדולים, אבל גם שם, יתכן שמרוב כחול, איני מבחין בצופיות. כי מה לעשות? אני מסתכל יותר על הצמחים מאשר על מה שמסביבם.
אז אם תתהה הכיצד יתכן שכן הבחנתי בצופיות שמגיעות לבקר את הברכיכיטון המרוקאי (אדרי) שלי?
אז המענה הוא.... שהברכיכי הזה נמצא ליד חלון השירותים שלי וכשאני נמצא שם ב"ישיבות", אני שומע היטב את קול ציוצן הקולני. אז כשאני מביט החוצה, אני רואה, שתמיד מעופפים סביבו לפחות 4 כאלה, שמצייצים בשמחה לנגד השלל הרב שמצאו.
על הקשר שבין צרעות - דבורים לבין צופיות אוכל לומר רק זאת: יש לי שני כלים לשתייה/האכלה (תמיסת סוכר) של צופיות, קרובים זה לזה מתחת סוכת גפנים. גם הצרעות וגם הצופיות משתמשות בהם (הצרעות בעיקר בימים חמים). נדמה לי - אינני בטוח - שכשהצרעות חשות משהו מעופף גדול מהן הן מעדיפות לפרוש לזמן מה.
לביגנוניה המטפסת שאצלי, עם הפרחים הוורודים, יש ריח דוחה רק כשממוללים את העלים/הענפים. כשהוא שלם אינני מרגיש ריח.
אגב אומרים שציפורים ברובן אינן חשות ריחות. אינני יודע ספציפית ביחס לצופיות.
תודה רבה

למעלה