פרשת אנרון

מצב
הנושא נעול.

אנוציקה

New member
פרשת אנרון

פרשת אנרון
בדיוק היום ראיתי חלק מהסרט על פרשת אנרון. זה לא כ"כ קשור לפורום, אבל משהו יכול לכתוב ולהסביר לי על פרשת אנרון. מה היה שם? איך זה עבד? ואיך התגלו כל המחדלים? תודה

anavi131

New member
ישרבלוף אמריקני...

פרשת אנרון
בדיוק היום ראיתי חלק מהסרט על פרשת אנרון. זה לא כ"כ קשור לפורום, אבל משהו יכול לכתוב ולהסביר לי על פרשת אנרון. מה היה שם? איך זה עבד? ואיך התגלו כל המחדלים? תודה
ישרבלוף אמריקני...
זיוף דוחות ברמה שלא תאמן.

KobeRider

New member
סיפור אנרון

פרשת אנרון
סיפור אנרון
בקצרה. אנרון היה תאגיד אמריקאי ענק, בין 10 הגדולים בארה"ב, כשעיקר הפעילות היה מסחר באנרגיה והקמת תשתיות אנרגיה. לחברה היו קשרים עמוקים בפוליטיקה ובבית הלבן. בשנות השיא ההכנסות היו בשווי 100 מיליארד דולר. הועסקו בה 20 אלף עובדים. עד כאן החדשות הטובות. בשנות האלפיים אנרון נכנסה לתחום רוחב פס וביצעה השקעות ענק בטכנלוגיות בועתיות. את כל ההשקעות היא ביצעה באמצעות עשרות חברות קש, שמות בדויים, קודים סודיים, ועוד כהנה וכהנה תרגילים. מתישהו רואי החשבון של החברה (חברת ארתור-אנדרסן, שגם מואשמת בחלק מתרגילי ההונאה) הודיעו להנהלת החברה שעליה לדווח על כל ההשקעות שהיא ביצעה (שעד אז לא באו לידי ביטוי בדוחות). בדו"ח הבא נמחק מיליארד דולר מההון עצמי ונרשם הפסד של כמעט 700 מיליון דולר (אל תקח/י אותי במספר, יכול להיות שאני טועה). הרשות לניירות ערך החלה לשאול שאלות לגבי נתונים שנראו סותרים בדו"ח והמנייה החלה להדרדר. למדורה נוסף קיסם נוסף בדמות מנהלי החברה, שהודיעו יום יום שמצב החברה מצויין, שהנפילה במנייה זמנית, שהחברה הולכת להראות ביצועים מעולים, וממליצים לכל אחד לקנות מניות, בזמן שהם למעשה מכרו בכמויות ולא תמיד בצורה גלוייה. חודש אח"כ, אם אני לא טועה בזמן, פירסמה ההנהלה דו"ח מתוקן שבו היא מודיעה שעל החברה לשלם 700 מיליון דולר חוב תוך מספר ימים. אחרי יום או יומיים, שוב התפרסם תיקון, והפעם החוב הוא למעשה 4 מילארד דולר! באותו זמן ממש היה תהליך מיזוג בין חברת אנרון לחברת דיינג'י. דיינג'י הודיעו אחרי ההודעה השנייה שהיא מפסיקה את תהליך המיזוג (כמה ימים לפני שהוא היה אמור להסתיים). הם כנראה ניצלו בנס. הירידה של המנייה עד עכשיו נראתה כמו מישור לעומת הצלילה שבאה שעקבות ביטול המיזוג. תוך שבוע-שבועיים עו"ד של אנרון ביקשו תהליך הגנה מנושים בבית המשפט. בתחילת השנה נפתח משפט נגד בכירי אנרון ורואי החשבון בחשד להטיית דוחות, הטעיית משקיעים, וכו'. לפני שבוע-שבועיים נמצאו כולם אשמים.

מצב
הנושא נעול.
למעלה