פרעון הלוואה מוקמת שאינה לצורך דיור/משכנתאו

רותם טל

New member
פרעון הלוואה מוקמת שאינה לצורך דיור/משכנתאו

שלום, לקתחי הלוואה לפני חצי שנה על סכום של כ170,000 ש"ח עבור רכב ( הלוואה צמודדת מדד, בריבית של 5.2%) בבנק הפועלים. כיום חצי שנה לאחר מכן אני מעוניינת לפרוע באופן חלקי את ההלוואה על סכום של 134,250 ש"ח. לפי נוהל 454 של בנק ישראל ( נוהל שנקרא פרעון מוקדם של הלוואות לצורך דיור/משכנתא) נאמר שאם הריבית בזמן לקיחת הללואה הינה אותה ריבית כיום לאותה סוג הלוואה, הרי שאין חייב הלקוח בקנס כלשהו מול הבנק ( למעט קנס של 60 ש"ח של בנק ישראל, וקנס של אי הודעה מוקדמת על דך 400 שקל). האם זה אכן נכון? אשמח לתגובתכם המהירה, רותם

לא דייקת. אם ריבית ההיוון זהה לריבית שלך

אז אין תשלום על הקנס. כמו כן, יש עמלת מדד ממוצע בין הראשון לחמש עשר לחודש. הלוואת אי דיווח עומדת על סך 0.1% מהסכום המוחזר. כל העמלות הולכות לטובת הבנק ממנו לקחת את ההלוואה, אך באשור בנק ישראל. בכל מקרה, תרים טלפון לבנק שלך ותבקש תדריך לפרעון מוקדם של ההלוואה, הם מחויבים לתת לך. כל זה בנוגע להלוואות משכנתא כנגד נכס. כל שאר ההלוואות אני לא יודע.

רותם טל

New member
תודה ועוד פרטים

איך מחשבים את ריבית ההיוון? האם זה פשוט הריבית שהייתי מקבלת על אותה הלוואה בדיוק אם הייתי לוקחת אותה כיום? או שיש חישוב אחר? ואז ההפרש בין הריבית שקבלתי אז ( 5.2 ) לריבית שהייתי מקבלת על אותה הלוואה בדיוק כיום זה בעצם הקנס. הפרעון הלוואה שלי הוא לא למשכנתא אלא להלוואה שאינה לדיור, קרי רכב. כמו כן הסניף שלי אינו יודע, יתרה מכך מנהל הסניף בנק לא יודע שכן יש לו תוכנה במחשב שבו הוא מקיש את הנתונים וסכום הקנס מופיע. ביום חמישי הקנס עמד על כ5000 ש"ח בלי שאר הקנסות,(עמלת בנק ישראל, עמלת אי דיווןח מוקדם ועמלת מדד) מה שהיה מפתיע, זה שהשאלה הראשונה שלי למנהל סניף היתה אם הייתי לוקחת כיום את אותה הלוואה באותם תנאים מה היתה הריבית והוא אמר לי 7.1 כך שלא רק שהריבית לא זהה, היא אפילו יותר גבוהה, כך שאני נמצאת בזכות. האם ההשקפה שלי לגבי הנושא נכונה? תודה

אני לא מבין בהלוואות שלא לצרכי דיור

בנוגע לעמלת היוון. ככל שהריבית בשוק יותר נמוכה, כך העמלה יותר גבוהה, אבל ההשוואה היא לא בין הריבית שאת היית מקבלת עכשיו לריבית שקיבלת אז, אלא להבדל בין הריבית שקיבלת אז לבין הריבית להיוון שמפרסם בנק ישראל, כלומר, ייתכן שכבר באותו יום של לקיחת ההלוואה נוצרה לך עמלת היוון, למרות שהריביות בשוק לא השתנו. לעמלת ההיוון יש נוסחה שכוללת גם את ההפרש מהתקופה שחלפה בין מועד קבלת ההלוואה לבין מועד הסילוק לבין התקופה שנותרה לפירעון ההלוואה לפי החוזה. אין לי כרגע את הנוסחה עצמה, אבל אני בטוח שבעזרת חיפוש נבון בגוגל תמצאי אותה, או פשוט תדרשי אותה מהנציג בסניף, בטח יש לו את זה איפשהוא והוא לא טורח לחפש (זה קורה). עדיין לא ברור לי למה את אומרת "עמלת בנק ישראל". לפי מיטב ידעתי בנק מסחרי לא מעביר חלק מהעמלות שלו לטובת בנק ישראל.

למעלה