פרס ישראל

Mנטה

New member
פרס ישראל ../images/Emo104.gif

פרס ישראל, כך קראתי בYנט, ניתן השנה ליצחק אוורבוך-אורפז ולישראל פינקס. ישראל פנקס הוא משורר מקורי ומקסים, אבל רציתי להסב את תשומת לבכם, שאם אתם מחפשים סיפורים קצרים שכייף לקרוא, שהם מקוריים, חדשניים, אחרים אבל מקסימים וסוחפים ומעוררי מחשבה, באמת חומר טוב ומשובח, אוורבוך-אורפז הוא בדיוק מה שאתם מחפשים. קראתי כמה ספרים שלו, בערך כל מה שהצלחתי לשים עליו יד ואני ממליצה בחום. אחלה ספרים. (גם למי שבד"כ לא קורא סיפורים קצרים).

מזל טוב לזוכים.

לבושתי, מעולם לא קראתי אף ספר של אף אחד מהם, ועל פנקס גם לא שמעתי מעולם. על איזה ספר סיפורים את הכי ממליצה?

Mנטה

New member
שאלה קשה

אני ממש לא זוכרת את השמות של הספרים שקראתי. אבל אני כן זוכרת שאלו היו סיפורים קצרים (ונדמה לי שיש לו גם רומן אחד לפחות). אני ממליצה לקחת מה שבא ליד. את כולם אהבתי.

מישהו היום הקשיב למילה הבוערת?

עם עירית לינור ואורי אורבך?טוב, למי שפספס אני אעלה את הויכוח שהתעורר ביניהם: עירית לינור טענה שעקב אנונימיותם של הזוכים יורד ערכו של הפרס, ויש לתת את הפרס לסופרים מוכרים יותר, כיוון שספרות היא מקצוע שדורשת קהל, ואומנות שאין לה קהל, היא בהכרח לא אומנות שראויה לפרס, אורי אורבך מאידך טען שדי שהספר נראה טוב בעיני אי אלו מומחים לספרות, כדי שהוא יבחר, וטען שספר יכול להיות טוב גם ללא פופולאריות? מה אתם חושבים?

לטענתה של הגברת לינור

טוב אבל הוא הושווה לדוד גרוסמן א.ב. יהושוע ועמוס עוז כך שהכל יחסי

Mנטה

New member
בעיקרון, לינור היא לא סמכות תרבותית

ואם היא לא מכירה משהו, זה לא אומר שהוא לא מוכר. אני הגעתי לשניהם דרך מאמרים בעיתונות ומאז אני מאוד אוהבת אותם. ולפי טענתה של לינור הסופר הכי טוב בארץ הוא רם אורן והכי טוב בעולם דן בראון. נו מילא. זאת בטח לא השטות הראשונה שהיא אמרה. אז אמרה.

ILet

New member
אני נוטה יותר להסכים עם אורי.

דוגמה: ועדה מפרסמת הצעה להגשת סיפורים קצרים ע"י יוצרים לא מוכרים. חברי הועדה בוחרים את הסיפור המנצח. רק אח"כ הסיפורים שהגיעו למקומות הראשונים מתפרסמים במוספי הספרות. האם גם את מכורה למלה האחרונה? אני ממש משתדלת לא לפספס. האם שמעת ביום ג' את ההצעות לכינויו של המזלט שחיזבאללה שלח אלינו? היו כמה הצעות מצויינות.

אני לומדת ביום שלישי בשעה הזאת

אני תמיד מתפתה (אהה ואגב את צודקת המילה האחרונה לא יודעת מאיפה נכנס לי הבוערת) להקליט. אבל שתפי... (בהצעות זאת אומרת)

ILet

New member
השמות שהוצעו:

מזבלה [מ' בפתח] = מזלט + חיזבלה מעפן אל- אללה [הומאז' לאל-על] טיסנבאום טיס אל נבי טיסונע F.O ACCO [יענו איפה עכו?]

Guy K

New member
גם אני

הרי הסופרים הפופולרים כבר פופולרים, ומה הטעם בפרס ספרותי אם לא לקדם את מי שמגיע לו ולא מקבל חשיפה? לסופרים הידועים יש כבר שם, קוראים, מכירות. הסופרים האלמוניים הם אלו שצריכים פרסים.

הרשה לי לחלוק על דעתך -

פרס ספרותי לא נועד לקדם את מי שמגיע לו ולא מקבל חשיפה, אלא גם להביע הוקרה על פועלו של סופר. נכון שלא תמיד איכות הולכת עם מכירות יד ביד, אבל לא צריך למנוע פרסים מא.ב יהושע ועמוס עוז, רק בגלל שהם ידועים ומוכרים. (אין באמור לעיל משום קריאה להענקת פרס ישראל לעמוס עוז ו/או לא.ב. יהושע).

Guy K

New member
בעצם את צודקת

אבל אני מניח שלשם כך יש כמה סוגי פרסים - פרסי הוקרה על מפעל חיים, פרסים על ספר חשוב או טוב במיוחד, פרסים לסופרים צעירים, ופרסים למכירות של ספרים. איפה בדיוק נופל פרס ישראל בקטגוריות האלו?

הוקרה על מפעל חיים.

והם מציינים את זה בפירוש בנימוקי הפרס. זה וזה קיבל את פרס ישראל על ספריו אלו ואלו.

למי את מתכוונת ג'ודי? לעירית לינור?

אם כן אני מסכימה, בכלל לפי דעתי יש בעיה כוללת של פרגון בין סופרים (אם אפשר לקרוא לעירית לינור- סופרת), ובין אומנים בכלל. למעןם האמת, המצב בספרות עוד טוב בהרבה מזה בתחום האומנות הפלסטית שם הקנאה מאכלת בכל.

Judy2005

New member
בהחלט

לעירית לינור היו בעבר התבטאויות מאוד יהירות ואקסצנטריות ,אני חושבת שיש לה עוד הרבה מה ללמוד ובין השאר איך לשמור על מה שיוצא לה מהפה שלעיתים פוגע בה יותר מאשר באדם אליו הופנה החץ המורעל. יקח לה הרבה שנים להגיע לרמתו של אורבוך אורפז.....

למעלה