פרילנסרית או עובדת זמנית?

מצב
הנושא נעול.

jnuyk

New member

שלום יש לי שתי שאלות: א. אני מנסה לקבוע מהו מעמדי ע"פ החוק- פרילנסרית או עובדת זמנית? ב. האם אני יכולה למצוא באינטרנט מקום שמפרט מהו פרילנס ומהו עובד, ע"פ החוק? אני עובדת בטלוויזיה החינוכית ומוגדרת ע"י המעבידים כפרילנסרית. באותו מעמד כמוני יש עוד כשלושים עובדים. אני עובדת ע"פ שעות- יש לי כרטיס אותו אני מחתימה בתחילת וסיום עבודה. (אם עבדתי בחודש פחות משמונה שעות ביום- מורידים לי כסף, אם עבדתי יותר- אני לא מקבלת שעות נוספות) את כל העבודה אני עושה בחדר שלי בחינוכית, שם יש לי שולחן וטלפון (הבנתי ממישהו שזה משמעותי) אף על פי שהסכום שאני מקבלת הנו תלוי שעות, בדפי החשבון הוא רשום כתלוי תחקירים, כאילו קיבלתי משכורת ע"פ 18 תחקירים שערכתי (אם עבדתי פחות, אתבקש לכתוב שערכתי פחות תחקירים)- סה"כ- 4235 ש"ח פלוס נסיעות. כל העובדים במעמדי מקבלים את המשכורת ע"פ תחקירים, בין אם הם תחקירנים ובין אם לאו, ובלי קשר למספר התחקירים שהם עורכים. כל חודש אני ממלאת דף חשבון של החינוכית, שייתכן שהוא מקביל לחשבונית ואני מקבלת הביתה בדואר דף שמאשר את הסכום שאני מקבלת, אך איננו תלוש משכורת. הטלוויזיה החינוכית מורידה מהמשכורת שלי את הביטוח הלאומי. לפני תחילת עבודתי חתמתי על הסכם שאומר שאין ביני לבין הטלוויזיה החינוכית יחסי עובד מעביד ואם ארצה לתבוע אותם יום אחד, אצטרך להחזיר את הכסף שהם נותנים. מה אני? פרילנסרית או עובדת? תודה מראש jnuyk

שיר ורד

New member
את פרילנסרית

שלום יש לי שתי שאלות: א. אני מנסה לקבוע מהו מעמדי ע"פ החוק- פרילנסרית או עובדת זמנית? ב. האם אני יכולה למצוא באינטרנט מקום שמפרט מהו פרילנס ומהו עובד, ע"פ החוק? אני עובדת בטלוויזיה החינוכית ומוגדרת ע"י המעבידים כפרילנסרית. באותו מעמד כמוני יש עוד כשלושים עובדים. אני עובדת ע"פ שעות- יש לי כרטיס אותו אני מחתימה בתחילת וסיום עבודה. (אם עבדתי בחודש פחות משמונה שעות ביום- מורידים לי כסף, אם עבדתי יותר- אני לא מקבלת שעות נוספות) את כל העבודה אני עושה בחדר שלי בחינוכית, שם יש לי שולחן וטלפון (הבנתי ממישהו שזה משמעותי) אף על פי שהסכום שאני מקבלת הנו תלוי שעות, בדפי החשבון הוא רשום כתלוי תחקירים, כאילו קיבלתי משכורת ע"פ 18 תחקירים שערכתי (אם עבדתי פחות, אתבקש לכתוב שערכתי פחות תחקירים)- סה"כ- 4235 ש"ח פלוס נסיעות. כל העובדים במעמדי מקבלים את המשכורת ע"פ תחקירים, בין אם הם תחקירנים ובין אם לאו, ובלי קשר למספר התחקירים שהם עורכים. כל חודש אני ממלאת דף חשבון של החינוכית, שייתכן שהוא מקביל לחשבונית ואני מקבלת הביתה בדואר דף שמאשר את הסכום שאני מקבלת, אך איננו תלוש משכורת. הטלוויזיה החינוכית מורידה מהמשכורת שלי את הביטוח הלאומי. לפני תחילת עבודתי חתמתי על הסכם שאומר שאין ביני לבין הטלוויזיה החינוכית יחסי עובד מעביד ואם ארצה לתבוע אותם יום אחד, אצטרך להחזיר את הכסף שהם נותנים. מה אני? פרילנסרית או עובדת? תודה מראש jnuyk
את פרילנסרית
עם מספר מאפיינים שעשויים לעזור לך במקרה שתתבעי אותם לקבלת זכויות עובד על פי חוק בטענה שמתקיימים יחסי עובד מעביד. המאפיינים לטובתך , העברת כרטיס שעון וקיצוץ מהשכר עם לא עמדת במכסת השעות. מקום העבודה - חצרי המעסיק, תשלום בגין נסיעות והפרשת ביטוח לאומי. מאפיינים לרעתך, ההתחיבות החוזית, דווח לפי תחקירים , העדר תנאים אחרים המגיעים לעובד (חופשות, חגים , ימי מחלה וכדומה). נושא שעשוי להפשיע בהחלטת בית הדין, האם את רשאית לעבוד בתפקיד דומה גם עבור לקוחות/מעסיקים אחרים. אם כן, זה יחזק את הכוון של פרילנסארית. אחרת, זה מחזק את הכוון של שכירה. אין חוק בנושא זה. כל מקרה (שבו מוגשת תביעה) נבדק לגופו על סמך המאפיינים שהזכרתי ואחרים. מאחר ומדובר במקום עבודה ותיק, יתכן שכבר הוגשה תביעה כנגדו וכבר התקבלה פסיקה בנושא זה. לכן , שוה לבצע בדיקה האם קיים פסק דין לגבי מקום עבודה זה ותפקיד זה, והאם בעקבות פסק דין שבו זכה העובד, בוצעו שינויים בשיטת ההעסקה , כדי למנוע זכיה חוזרת של עובדים בתביעה כזו.

מהדברים שאת מעלה אני חושבת שיש

מהדברים שאת מעלה אני חושבת שיש
בפרוש מקום לטעון לקיומם של יחסי עובד מעביד. פסיקת בתי הדין קבעה מבחנים לקביעת מעמדו של עובד בשאלה האם הוא עובד או לא. כשאני קוראת את הדברים שלך אני מוצאת יותר נתונים שמצבעים על קיומם של יחסי עובד מעביד מאשר שלא. אני מסייגת את דברי מאחר ואני מסתמכת רק על מה שכתבת כאן בפורום וזה בפרוש לא מספיק בכדי לתת חוות דעת מקצועית. במידה שבית הדין ימצא כי אכן מתקיימים יחסי עובד מעביד, העובדה שחתמת על חוזה בו את מצהירה כי אין יחסי עובד מעביד לא תשנה את התוצאה. אם יקבע כי אכן מתקיימים כאלה יחסים, בכדי שתצטרכי להחזיר כספים, המעסיק יצטרך להוכיח כי הוא למעשה משלם לך ביתר וכי התשלום ששילם לך כלול גם תשלום בגין זכויותיך הסוציאליות, פיצויי פיטורים וכדומה. לדוגמא, אם הוא יוכיח שהשכר המקובל בענף שלך הוא X ואילו הוא שילם לך יותר מ-X ולכן בשכר זה כלולות כבר כל זכויותיך. רק במקרה כזה, אם יפסק כי אכן הוא חייב לך סכומים בגין הזכויות, יחול סעיף הקיזוז והסכום שתזכי בו יתקזז מול מה שכבר שולם לך. בתביעות שעולה בהן סוגיית קיומם יחסי עובד מעביד מאוד מומלץ לפנות לעורך דין ולא לתבוע לבד.

מצב
הנושא נעול.
למעלה