פרופיל הורמונלי חדש- תוצאות קצת מדאיגות

פרופיל הורמונלי חדש- תוצאות קצת מדאיגות

עשיתי היום פרופיל הורמונלי חדש, לקראת הפגישה אצל בר חוה (הקודם מלפני שנה) ונראה שהתוצאות פחות טובות מבשנה שעברה....
ברור לי שזה קורה (מזדקנים... מה אפשר לעשות?
) אבל אני תוהה אם זה שינוי שאמור לקרות תוך שנה (אני בת 32)
הבדיקה בוצעה כמובן ביום ה-3 למחזור, גם היום וגם זו מלפני שנה
E2 246 pmol/L (לפני שנה היה 142)
TSH 3.04 mIU/L (לפני שנה 2.64)
LH 3.50 IU/L (לפני שנה 3.90)
FSH 7.90 IU/L 0 (אוף, לפני שנה היה רק 6.60)
PROLACTIN 398.9 mIU/L (אמאלה- מה זו התוצאה הזו? והייתי ערה שעתיים לפני הבדיקה. לפני שנה יצא 135.9)
פרוגסטרון קטן מ2 בשתי הבדיקות וטסטוסטרון קטן מ0.9 בשתיהן

הפעם בדקו גם DHEA SULPHATE ויצא 6.95 µmol/L (ע"פ הכתוב, הטווח הנורמלי הוא בין 0.60 ל11.90. אני תוהה אם זו תוצאה טובה לגילי
ויש עוד כמה בדיקות שאני לא מכירה- והתוצאות עדיין לא הגיעו

מה דעתכן? עד כמה העליה בFSH ובE2 דרסטית משנה שעברה? ומה לעזאזל אומרת התוצאה של הפרולקטין? והDHEA?

תודה

ענבל ח1

New member
היי מותק

לא ממש בקיאה ברוב הדברים אבל לגבי הfsh זו ממש לא עליה רצינית, גם בשילוב עם העליה של האסטרדיול. זה לגמרי בגבול התקין, גם ביחס לגיל 32. שתדעי שהfsh הוא די תנודתי, כלומר התוצאות משתנות מחודש לחודש כך שיתכן שעוד חודש נניח יחזור להיות 6 ובעוד 3 חודשים יקפוץ ל8. הכל בסדר מהבחינה הזו. בהצלחה!

דווקא בשילוב עם האסטרדיול הוא כן מדאיג אותי קצת

הרי ממילא כשהE2 עולה הוא מוריד את הFSH, אני תוהה מה הייתה הרמה של הFSH אם האסטרדיול היה נמוך יותר...
השאלה היא אם זה הושפע מתמיכת הפרוגסטרון שקיבלתי בסבב האחרון- היא בטוח עיכבה את המחזור (אפילו יותר מבד"כ- קיבלתי לראשונה אוטרוגסטן במקום קרינון, ולראשונה לקח למחזור יומיים להגיע לאחר הבטא השלילית. בד"כ הוא מתחיל ביום הבטא השלילית)- רק לא ברור לי אם היא עיכבה גם את השחלות מלהתחיל סבב ביוץ חדש או שהן התחילו עוד קודם ולכן התוצאה לא משקפת יום 3 למחזור

ענבל ח1

New member
אבל האסטרדיול לא כזה גבוה

האסטרדיול אמנם גבוה אבל לא מדובר במשהו חריג במיוחד.
נראה לי שזה לא כל כך מדאיג.

את צודקת, אבל הוא גבוה בהשוואה לעצמי וזה מה שמלחיץ אותי

(האסטרדיול פי 1.7. וגם פרולקטין- פי 3!)

מה שכן- את הבדיקה לפני שנה עשיתי לפני תחילת הטיפולים, כך שאז בטוח לא השופעתי מהורמונים משום סוג בבדיקה.
אני תוהה אם רופאת המשפחה תסכים לתת לי הפניה נוספת לפרופיל הורמונלי, כדי שאבצע במחזור הבא (במחזור הנוכחי אני עושה הפסקה מטיפולים ולא אקבל שום הורמונים. זו הזדמנות טובה)
היא נוטה לא לאהוב את הבקשות שלי לבדיקות תכופות- והיא בטח תגיד שזו תוצאה נורמלית ואין מה לבדוק שוב

הייתי מבקשת מרופא הפוריות שלי הפניה נוספת- אבל לא נעים לי ממנו (את הבדיקות האלה ביקשתי מרופאת המשפחה בלי ידיעתו כי אני מתכננת לעבור לבר חוה בספטמבר, כך שרופא הפוריות הנוכחי לא ממש מעודכן)

ענבל ח1

New member
אז את גם לא חייבת לעדכן אותו

את יכולה פשוט לבקש הפניה כי עבר זמן מאז שעשית פרופיל (הוא הרי לא יודע על הפרופיל החדש)

בלונד23

New member
אני תוהה אם עשית את זה אחרי סבב הורמונלי?

אם כן, בוודאות יש השפעה. זו שאלה שכבר שאלו פה בעבר.
אני מתכוונת האם ערכת את הבדיקות בחודש שאחרי גירוי הורמונלי?
אגב, גם אצלי בגיל 30 היה FSH נניח 4 או 5 ולפני כמה חודשים (גיל 39) הוא כבר איזה 8.5. זה עולה עם הגיל.

סבב החזרה טבעי- עם תמיכת פרוגסטרון

יש הבדל בין העליה שהדגמת, מגיל 30 ל39, ובין עליה מגיל 31 ל32... בגלל זה אני מודאגת
מה גם שהאסטרדיול גבוה יותר ממה שאמור להיות- מה שמעיד על כך שהFSH כנראה גבוה יותר משרואים

בלונד23

New member
אולי זה בגלל התמיכה...

לא יודעת. התמיכה מן הסתם זה גם כן הורמונים.

נועה312

New member
היי

אני הייתי חוזרת על הפרופיל ביום השני למחזור. הE2 הוא קצת בעייתי כי הוא מעיד שהפעילות השחלתית כבר החלה, כלומר רמת הFSH שנדרשה להעיר את השחלה כנראה הייתה גבוהה יותר מהרמה שאת רואה כרגע, לא נראה לי שהיא היתה גבוהה בהרבה אבל עדיין. לקחת הורמונים בחודש שעבר? כי אם כן יש סיכוי שאולי הם איכשהו משפיעים על התוצאות ואז עוד יותר כדאי לחזור על הבדיקה בחודש הבא בהנחה שבחודש הזה לא תיקחי הורמונים.
לגבי הפרולקטין הלוואי עליי תוצאה כזו
הכל יחסי ובכללית תוצאה של עד 600 וקצת נחשבת תקינה.

הייתי גם חוזרת על התוצאה של הTSH ובודקת יחד איתו גם את כל הנוגדנים של בלוטת התריס. מומלץ שהבלוטה תהיה מתחת ל2.5 לקליטת הריון ואני חושבת שכדאי לך לגשת עם תוצאות הבדיקות לאנדוקרינולוג כמו משה זלוצובר.

ביצעתי החזרה על בסיס ביוץ טבעי

אבל כן קיבלתי תמיכה של 3 אוטרוגסטן ליום ופרוגסטרון ריטארד כל חמישה ימים
לא יודעת אם זה גם משפיע... המחזור הגיע מאוחר יותר משהיה מגיע ללא התמיכה, זה בטוח (גם ככה יש לי שלב לוטאלי קצר בד"כ, והפעם הגיע המחזור יומיים לאחר בטא שלילית. עם קרינון מתחיל בערב הבטא)

נועה312

New member
אני גם לא יודעת אם זה משפיע

אבל אולי זה כן משפיע כי זה כן יצר לך שיבוש במחזור הטבעי שלך.

בכל מקרה לדעתי אל תתעלמי מהTSH ותטפלי בו כי בתחילת הריון הוא ממש קופץ ועם ערכים של 3 בתחילת החודש הוא כבר יחרוג לך מהטווח של קופת חולים בתחילת הריון וזה לא מומלץ. להריון מומלץ שהוא לא יעבור את ה2.5.

לא היה לי מושג לגבי TSH, תודה

חשבתי שאם הוא נמצא בתוך הטווח הנורמלי, ובאמצע שלו- זה תקין
אברר גם את העניין הזה....

orile32

New member
רק לגבי הפרולקטין

מנסיוני, לא מספיקה ערות. צריך ערות פעילה. כשבדקתי פרולקטין בפעם האחרונה יצא לי 800, משהו כזה. חזרתי על הבדיקה חודש אחרי, אחרי שקמתי, התארגנתי, ניקיתי קצת וכו' והתוצאה הייתה לגמרי בנורמה. לגבי שאר הבדיקות אני קצת פחות בקיאה, אבל אם אני לא טועה ומטעה לא נראה לי שיש שם משהו שנראה ממש חריג. בנוסף אל תשכחי שהבדיקות יכולות גם להשתנות מחודש לחודש. אם זה מאוד מדאיג אותך תבדקי שוב בחודש הבא, אפשר גם ביום 2 (יש שיאמרו שאפילו עדיף). בהצלחה יקירה

תודה, דווקא הפעם הייתי ערה

התקלחתי והסתובבתי רוב הזמן
דווקא בבדיקה מלפני שנה זכור לי שאמנם התעוררתי שעתיים לפני הבדיקה אבל דיי ישבתי מעוכה על הספה וצפיתי בטלויזיה- לא ממש עירנית ופעילה ולמרות זאת התוצאה הייתה הרבה יותר נמוכה (למרות שמשום מה זכרתי שזה היה שלוש שעות... או שהזכרון שלי משובש ממרחק של שנה או שבאמת נאמר לי בזמנו שלוש שעות ולכן התוצאה שונה)

אגב- מישהי מבינה בטווחי הdhea?

אני לא ממש מבינה מה זה בודק והאם התוצאה שלי טובה יחסית לגיל (32). היא אמנם נמצאת בטווח הנורמלי בכללית, אבל הטווחים האלה קצת כלליים מידי (זה הרי משתנה בין גילאים שונים וגם גבר/אשה...לא?)

גוגו63

New member
הי חמודה

אני בדקתי FSH ויצא 4.5 ואחרי 3 חודשים יצא 5.6.... באמת שאין לזה משמעות וזה כנראה פונקציה של תנודיות בהורמונים אז אל תדאגי התוצאה עדיין בהחלט בסדר גמור (עד 10 זה ממש תקין). היה לי ערך דומה של DHEA (סביב 7.0) וזה גם תקין. אין לך מה לדאוג מהפרופיל. לגבי הפרולקטין - אני לא בטוחה אבל לדעתי הטווח הוא עד 700, וזה גם ממש תנודתי. לשינוי המינורי בTSH אין כל חשיבות והוא תקין לגמרי (שלי השתנה מ3.14 לפני כמה שנים ל1.3 לאחרונה, הטווח הוא עד 4.5 וכל עוד זה בטווח זה בסדר גמור).
יש לך לדעתי אחלה פרופיל. שיהיה לך רק טוב ובהצלחה בהמשך

נועה312

New member
מצטערת אבל את טועה לגבי TSH

הטווח לא מבדיל בין אישה בת 50 לגבר בן 50 לאישה שרוצה להיכנס להריון.
ההמלצה להריון היא ברורה ומבוססת על מחקרים. אלו סתם שני לינקים של אנדוקרינולוגים לדוגמא:
http://www.tapuz.co.il/forums2008/viewmsg.aspx?ForumId=180&MessageId=173316056
http://www.tapuz.co.il/forums2008/viewmsg.aspx?forumid=532&messageid=128229846&r=1#128216621

ודרך אגב, זה מאוד חשוב מתי את בודקת. הTSH עולה אחרי ביוץ יחד עם הפרוגסטרון ולכן מבקשים לבדוק אותו ביום ה-2-5 למחזור עם הפרופיל ההורמונלי. אם הוא יצא לך מעל 3 אחרי ביוץ אז זה לא רלוונטי..

לי הTSH היה 1.35 ביום החמישי למחזור ובבטא חיובית הוא קפץ באותו חודש בכמעט 200 אחוז ל3.6. אם הוא יקפוץ בצורה דומה אצל מודאגת הוא יחרוג מהטווח ולכן חשוב להתייעץ לגבי זה.

טוליתי

New member
את האמת.

לא ברור לי ממה את מודאגת. הפרופיל יפה. האסטרדיול טיפה גבוה,
ומה שבאמת חשוב זו התגובה שלך להורמונים.
בקיצור, תנוח עלייך דעתך

למעלה