פרדיגמה ומתודולוגיה

trilliane

Active member
מנהל
מה ההבדל בין השניים? יש להן חלופות בעברית?
זו פשוט לא אותה מילה, אז השאלה מה ההקשר. זה נכון גם לחלופה עברית.
למשל בתחום הדקדוק "פרדיגמה" היא מערכת הנטייה, כלומר מערכת של כללים/חוקים.
ממליצה לך לקרוא את הערכים הרלוונטיים (למשל בוויקיפדיה ובמילונים, אפשר להיעזר באתר האקדמיה ללשון) ואם יהיו לך שאלות לפרט ולחדד אותן.
 

נוף-צלול

Active member
אלה הם שני מושגים בעלי שטח ועומק רב, כך שלענ"ד הדיון בהם לא מתאים, ואינו יכול להתמצות, במסגרת של פורום דוגמת פורום זה, "פורום השפה העברית".
לפני שמחפשים חלופות עבריות, צריך להבין (למשל תוך שימוש באנציקלופדיות וספרי יען) במה בכלל מדובר, ורק אז לנסות למצוא חלופות עבריות (שעשויות להיות שונות בתחומים שונים, ב"מגזרים" שונים, בהם משמש כל אחד מהמושגים).
מה שאוסיף להלן אינו אמור להיות בבחינת פרסום פומבי בפורום, אלא שיחה פנימית ביני לביני, בלתי מחייבת לחלוטין, ללא שום יומרה מעבר לכך.
הייתי חושב שפרדיגמה היא ניסיון לתשובה לשאלה כגון "מה" הוא/הם/הן, בעוד שמתודולוגיה נועדה להשיב לשאלה כגון "כיצד"
למשל: פרדיגמה: מה הן הנחות היסוד ותפישות היסוד של הכימיה, או של הביולוגיה המולקולרית, או של מדעי העצב (neuroscience), או של חקר מבנה החומר, או של הגיאולוגיה, או של טקטוניקת הלוחות או של אסטרופיזיקה. אם להתגדר רק בתחומי מדה"ט. וכן אילו מושגים הם "מחוץ לגדר" בתחומים אלה, כגון - פעולה של מלאכים או התערבות של "כוח עליון". [המושגים פרדיגמה ומתודולוגיה משמשים גם בתחומים שונים במובהק, כגון מדעי החברה, וכן "מדעי הרוח", ועוד ועוד].
מתודולוגיה: כיצד בוחנים (= באילו שיטות וכלים משתמשים כדי לבחון) תופעות, ממצאים, טענות ותיאוריות בכל תחום מהנ"ל (למשל: בדיקת עכירות ובליעת אור באורכי גל שונים, שקילת גזים, בדיקת שינויי טמפרטורה, בדיקת פעילות רדיואקטיבית, בדיקות שינויים חשמליים בוולטמטר, בדיקת שינויים המופיעים בבדיקות בתהודה מגנטית, שימוש בגלאים לבדיקת חלקיקים שהם תוצרי התנגשות במהירויות גבוהות, מדידות שינויי מיקום ב-GPS ועוד ועוד).
 
נערך לאחרונה ב:
למעלה