פסיקה שרלוונטית לכם: נשללו מרבית הפיצויים ממתכנת שדרש העלאה משמעותית בשכרו

BravoMan

Active member
אם אתה משאיל לי את המחשב שלך, ואני לא מוכן להחזיר לך אותו עד שתשלם לי כסף, ורק אחרי פניה לבית משפט או משטרה אני מחזיר לך אותו יש מצב שזה כן עובר את הרף של "סחיטה באיומים" (הרי אומרים שפושעים מחפשים אנשים שיהיה קל לעשות מהם קורבן).
רק שהתיק לא היה על סחיטת באיומים אלא על החזרת רכוש.

קלייטון.ש

Well-known member
דיברתי על החלק שבו הוא מסרב לתת את הקוד (שהוא רכוש של החברה) ומנסה לסחוט כסף בתמורה עליו.

אם אתה משאיל לי את המחשב שלך, ואני לא מוכן להחזיר לך אותו עד שתשלם לי כסף, ורק אחרי פניה לבית משפט או משטרה אני מחזיר לך אותו יש מצב שזה כן עובר את הרף של "סחיטה באיומים" (הרי אומרים שפושעים מחפשים אנשים שיהיה קל לעשות מהם קורבן).
הוא לא סחט כסף בתמורה לקוד וזה גם לא פסק הדין.
הוא דרש העלאה בשכר, כדי להמשיך בעבודתו.
כנגד דרישת הקוד הוא העמיד את הזכויות שלו, בהבנה שהדרישה מגלמת פיטורים.
פסק הדין עוסק בסעיף בדיני חוזים, ולא בסעיף סחיטה שהוא בחוק העונשין והוא עבירה פלילית.
אין עבירה פלילית. יש התנהלות שלא כדין במשא ומתן עסקי.
סעיף 17 לחוק החוזים עוסק במצב בו צד חזק כופה על צד חלש חוזה לא הוגן בצורה קיצונית.
המצב שבית הדין מתאר הוא לא בקשר לקוד המקור אלא בקשר לחיוניות של העובד למעסיק. הנקודה היא הכוח שהוא צבר, בזכות היותו בלב העסק.
זה לא עניין טכני כמו איפה המחשב ואיפה הקוד. זו היכולת שלו.
יש מעט מאד מקרים שהסעיף הזה הופעל, ועד עכשיו הוא תמיד הופעל בתרחיש עסקי בין גופים עסקיים.
למשל בנק לאומי, רשות העתיקות, יהלומן, שותפים עסקיים באיזה מיזם.
זו הפעם הראשונה שסעיף 17 לחוק החוזים מופעל על עובד שכיר.

Nuke1985

Active member
הוא לא סחט כסף בתמורה לקוד וזה גם לא פסק הדין.
הוא דרש העלאה בשכר, כדי להמשיך בעבודתו.

תחשוב שאתה עובר ניתוח בהרדמה מקומית אצל רופא פרטי, ואחרי שכבר "פתחו אותך", הרופא אומר שהוא רוצה יותר כסף ואם אתה לא נותן לו הוא מפסיק לעבוד (וזה לא כזה רחוק מזה, אתה ייכול להפוך פה נכס ששווה עשר מיליון לנכס שלא שווה שקל), זה לא סחיטה? (אם לא במובן הפלילי, במובן המילולי?)

אין פה חידוש, הבן אדם הפסיק לעבוד כאשר הוא מחוייב לעבוד (הוא הסכים לחוזה) מתוך גישה סחטנית, למיטב זכרוני היה מקרה כזה עם איזה מנהל שהשאיר סחורה בחוץ להירקב כי הוא לא קיבל כסף, למרות שעובד בעיקרון לא אחראי על נזק כלכלי שנגרם למעסיק עדיין בית משפט חייב את המנהל בהוצאות. יש פה הפרת חוזה חמורה.

קלייטון.ש

Well-known member
הרופא אומר שהוא רוצה יותר כסף ואם אתה לא נותן לו הוא מפסיק לעבוד
קודם כל המתכנת ההוא ביקש הבטחה לשכר ולא את השכר עצמו.
כלומר הוא אמר תאשר לי העלאה בשכר, אחרת וכ"ו.
אחרי שקיבל אישור, המשיך בעבודה. השכר עצמו שולם בהמשך, אחרי שהעדכון יצא וכולי. זה לא מופיע בפסק הדין, בית הדין התעלם מעובדה זו. זה מופיע בדיון הוכחות. שואלת שם העורכת דין את המנכ"ל מתי יצא העדכון. אומר לה ב-27 לינואר. שואלת ומתי שילמתם? עונה לה ב-10 לפברואר.
המנכ"ל היה יכול פשוט לא לשלם, ולהמשיך בהליכים שהוא פתח בהם לקבל את הקוד. אבל הוא שילם. בלי כפיה ובלי סחיטה.
אז הבטחה המתכנת ההוא אולי סחט. כסף לא. כסף נתנו לו מרצון.
זה אלף, אבל מה שיותר חשוב בדוגמה שלך, נניח שהרופא אומר את זה.
אז אתה עונה לו, אדוני, אני שוכב פה פתוח. אתה עכשיו לא מקבל שום דבר. יש לך שתי אפשרויות: או שאתה מפסיק לעבוד, ואם אני אשרוד את זה אני אפרק לך את הצורה בבית משפט, ואם לא אשרוד אז התוצאות שלך בהתאם.
אפשרות שניה אתה ממשיך לעבוד וניפרד כחברים, ואתה לא תגיע לכלא.
מה לדעתך הרופא יבחר?

קלייטון.ש

Well-known member
שם גם יש אתר של תוכנה חלופית שהוא מנסה עכשיו לשווק
אכן, והמערכת שלו דווקא טובה.
חוץ מזה שזו מערכת השכר האינטרנטית המלאה היחידה בישראל. כל המערכות המקבילות הן שולחניות.
לבנות מערכת שכר זה חתיכת פרויקט. לא פשוט בכלל.

Nuke1985

Active member
חוץ מזה שזו מערכת השכר האינטרנטית המלאה היחידה בישראל. כל המערכות המקבילות הן שולחניות.

אם אתה מכיר את הבחור אישית אני מציע לך שתנסה להכניס לבחור קצת היגיון, היה סיפור לפני כמה שנים על איזה זמר ששרף את כל הכסף שלו על איזה תביעה חסרת כל סיכויי (דומה לסיפור הזה, הוא סירב להבין שלאנשים יש זכויות מסוימות בלי קשר למה הוא מרגיש ש"הוגן")

Nuke1985

Active member

הקוד עצמו זה לא הכל בעסק טכנולוגי, צריך לבנות אמון ולשמור על סוג של PR טוב, ובמקרה הזה הוא יצר לעצמו סוג של PR nightmare שלא בטוח שהוא יוכל להתאושש ממנו, וזה בלי לדבר על האפשרות שמתחרים ישחקו מלוכלך ויעשו איזה smear campaign (כלומר ינסו לפגוע לו במוניטין במכוון).

לא ברור אם יש ערך עסקי מהותי במערכת אינטרנטית במקרה הזה, אם כבר זה מוסיף סיכון אבטחה כי יותר קשה לפרוץ לתוכנה שולחנית.

קלייטון.ש

Well-known member
ו... כתבה בגיקטיים.
דיברו עם הבחור בטלפון אז אפשר לקרוא משהו מהצד שלו.

Nuke1985

Active member
ו... כתבה בגיקטיים.
דיברו עם הבחור בטלפון אז אפשר לקרוא משהו מהצד שלו.

נראה לי שחלק מהמתכנתים קצת מנותקים מהמציאות מבחינת הערך העסקי שהם מספקים לחברה (רק תבדוק את שולי הרווח של ענקיות הטכנולוגיה, 10-30 אחוז, זה לא שכל עובד מביא להם מיליונים).

אמרו גם שהחברה שווה 10 מיליון (אני מניח שזה בהתאם לרווח של משהו באזור של 500 אלף שקל), לפי האינטרנט papaya global (גם חברה שעוסקת בשכר) גייסה 440 מיליון.

צריך גם לעמוד באיזה סטנדרט של תשואה על ההון, גם אם החברה מרוויחה 5 אחוז ייכול להיות שלבעלים עדיין משתלם לסגור את החברה ולשים את הכסף שהם הרוויחו במקום שייתן להם יותר כסף (במיוחד אם יש משקיעים מקצועיים שצריכים לתת תשואות תחרותיות).

נראה לי יהיה שיגעון להסתמך על התוכנה שלו עם המשכורות של החברה שלך, תחום כל כך רגיש ומסוכן, אחרי שרואים איך הבחור התנהל (הוא הודה שהוא סירב לתת את הקוד, זה גם מופיע בתכתובות שהוצגו לבית המשפט. ובית המשפט ממש לא מאמין לחברה בלי הוכחות וגם מעלה שאלות על ההתנהלות שלהם, עם כל הביקורת שיש לו גם על העבוד. לפחות זה מה שאני קראתי בדיון ההוכחות, לא כמו קלייטון). מה אם מחר הוא לא יאפשר לייצא את הנתונים ולא ייתן להמשיך הלאה לפני שמסכימים לתעריף החדש של המנוי החודשי?

user32

Well-known member
מנהל
תגובה למגיבים כאן:
אתם מסתכלים על העולם דרך החלון שאתם מכירים ה"היייטקס" שאתם רגילים אליו.
הבחור עובד שם משנות ה90 והיה שם מתכנת יחיד. תכירו: יש עולם אחר. לא של סטארטאפים, לא של "סקליביליות", גיוסים, שווים מנופחים, חברות חלום, ספאקים, יוניקורנים, FAANG למיניהם. עולם שבו אנשים פותחים עסקים, מציעים שירותים ללקוחות ומרוויחים מהעסק. החברה המצ'קומקת הזאת הרוויחה ומרוויחה יותר מוויקס, יותר מטסלה, ויותר מכל היוניקורנים הישראליים שהנפיקו בשנה האחרונה ביחד. עשרות העובדים כבר 30 שנה מתפרנסים מהשירות והמוצר שהם מציעים ויש כנראה כמה אלפי לקוחות שמרוצים ומוכנים לשלם על כך.
אז כן, זה לא מה שאתם רגילים. לא מגייסים צוותי פיתוח כל יומיים, לא משלמים 40K לחודש ולא, לא הייתי הולך לעבוד שם (אבל כן הייתי מקים עסק כזה בעצמי וגם עשיתי דברים דומים בעבר כפרילנסר).
המנהלים עשו טעות בשיקול דעת ונתנו אמון מוגזם או סתם רשלנות. רוב הסיכויים שהם בכלל לא מודעים למושג "קוד מקור" ופשוט הניחו ש"יהיה בסדר" עם הבחור הזה. ואותו מתכנת כנראה לא אדם סטנדרטי לגמרי לטוב ולרע.
על טעויות משלמים, שני הצדדים במקרה הזה.

BravoMan

Active member
רוב הסיכויים שהם בכלל לא מודעים למושג "קוד מקור" ופשוט הניחו ש"יהיה בסדר" עם הבחור הזה.
זה החלק שאני הכי לא מבין, ואני מודה שמעולם גם לא שקלתי להקים בעצמי עסק, אז אולי בגלל זה, אבל איך אתה מגיע למצב שאתה מנהל עסק 30 שנה, ולא מבין איך ליבת העסק שלך עובדת?

Nuke1985

Active member
הבחור עובד שם משנות ה90 והיה שם מתכנת יחיד. תכירו: יש עולם אחר. לא של סטארטאפים, לא של "סקליביליות", גיוסים, שווים מנופחים, חברות חלום, ספאקים, יוניקורנים, FAANG למיניהם. עולם שבו אנשים פותחים עסקים, מציעים שירותים ללקוחות ומרוויחים מהעסק. החברה המצ'קומקת הזאת הרוויחה ומרוויחה יותר מוויקס, יותר מטסלה, ויותר מכל היוניקורנים הישראליים שהנפיקו בשנה האחרונה ביחד. עשרות העובדים כבר 30 שנה מתפרנסים מהשירות והמוצר שהם מציעים ויש כנראה כמה אלפי לקוחות שמרוצים ומוכנים לשלם על כך.

אני לא חלילה מתנשא, ייכול להיות שבן אדם שמקים עסק כזה מרוויח יותר מכל מי שכותב בפורום הזה, הנקודה הייתה שזה נאיבי לחשוב שמגיע לו לקבל 30K נטו (מה שהוא ביקש למיטב זכרוני) בגלל שנניח העסק מרוויח 500K.

וטסלה הרוויחה 5.5 מיליארד בשנה האחרונה , עם שולי רווח של 10 אחוז וצמיחה של יותר מששים אחוז, אני גם מכיר לפחות סטארטאפ אחד אחד שעשה הנפקה ומרוויח, וצריך להגיד את האמת, כנראה שעם המתחרה שלך פי 100 יותר גדול ממך אתה יותר בסיכון אם הוא בערך בגודל שלך (מה שאומר שתצטרך לשמור על תשואה על ההון גבוהה יותר כדי שההשקעה תהיי כדאית , מה ששוב אומר שאם המשכורות יהיו גבוהות מדי אולי עדיף לסגור את הבסטה).

קלייטון.ש

Well-known member
הנקודה הייתה שזה נאיבי לחשוב שמגיע לו לקבל 30K נטו
רוב הסיכויים שהוא לא חשב שמגיע לו ולא התכוון לקבל את זה
קוראים שם את ההתכתבות, רואים שהעסק כבר היה מדורדר לגמרי בשלב שהוא דרש את זה.
סביר שהוא היה בטוח שהוא כבר מפוטר. סתם זרק מספרים.
והוא צדק, בשלב הזה המנכ"ל שם כנראה כבר החליט שמספיק לו.

user32

Well-known member
מנהל
לא יודע מה נאיבי או מה לא, האיש עבד שם 30 שנה אז כנראה היו להם תקופות יותר מוצלחות.
זה סתם סכסוך עם הרבה אמוציות. אי אפשר לדעת מי חשב מה ולמה.
אני רק טוען שיש מקום לעסקים קטנים-בינוניים שמשתמשים בדיגיטל ומרוויחים את לחמם ביושר. לי אישית יש לקוח מ2010 בתחום הלוגיסטיקה והשליחויות. היה להם מתכנת שכיר שבנה מערכת פנימית עליה החברה מסתמכת. אחרי שהוא עזב, קיבלתי את ה"תיק", בין השאר משום שייעצתי להם עוד ב2006 (!) ואנחנו כבר 12 שנה עם טכנולוגיה שרובה נכתבה לפני 12-15 שנה, עם מתכנת אחד שנותן 10-20 שעות בחודש של התאמות, פיצ'רים ובעיקר אינטגרציות למערכות חיצוניות של ספקים ולקוחות.
זה עובד, אין לי רעיון איך לשנות את זה והמתכנת שלנו (בעצמו פרילנסר) שרד חילוף של 3 מנכ"לים ו2-3 CFO ולמעשה הוא העובד הכי וותיק שם.
חברה שמכניסה 30-40 מליון בשנה, מעסיקה כמה עשרות עובדים ב3 מיקומים בעולם, צי רכבים ומחסנים לוגיסטיים. אבל וואלה, הם לא חברת הייטק ולא יתחרו באמזון על גיוס והעסקת מתכנתים למרות שהמערכות תוכנה שלהם קריטיות לתפקוד.

Nuke1985

Active member
זה סתם סכסוך עם הרבה אמוציות. אי אפשר לדעת מי חשב מה ולמה.

אם אני זוכר נכון (אחרי קריאה מהירה של הטקסטים), זה מה שהיה שם (גישה של "מגיע לי"), ייכול להיות שזה גם מה שקיעקע את האמינות שלו (או תום הלב שלו) מול הבית משפט, לפי מה שהבנתי בדינים לא פליליים לפחות בארצות הברית, "מעבר לספק סביר" לא דורש הוכחה בהסתברות של מאה אחוז.

למעלה