פירסמתי את המאמר על הומור וצחוק

22ק ו ס ם

New member
פירסמתי את המאמר על הומור וצחוק

זו גירסה קצת מורחבת של מה שהתפרסם החודש בכתב העת גלילאו. אתם מוזמנים לקרוא אותו כאן.

../images/Emo6.gif

טוב, כמו שכבר הבטחתי, אני לא אגיב, אבל את הכותרת הייתי חייבת...

the new L

New member
שאלה

הפסקה "מדוע חושבים שלהומור יש שורשים אבולוציוניים?" מסבירה מדוע צחוק הוא תופעה פיזיולוגית. היכן ההסבר שזוהי תופעה שנבררה בברירה טבעית?

22ק ו ס ם

New member
ומה זה פיזיולוגיה?

כל דבר שהוא פיזיולוגי הוא בהכרח ביולוגי ולא תרבותי. מה מעורר אותו זו כבר שאלה אחרת ועל זה הרחבתי בהמשך.

the new L

New member
אבל איך אתה יודע

שברירה טבעית גרמה לאותו משהו ביולוגי? איך אתה יודע שיש יתרון להומור, ולא פשוט שאין לו חיסרון?

22ק ו ס ם

New member
זו שאלה טובה

אתה בעצם שואל איך אנחנו יודעים שתכונה אבולוציונית מסוימת היא אדפטציה, ולא תוצר לוואי של תכונה אחרת. למשל, מקובל לחשוב שהסנטר שלנו אינו אדפציה אלא תוצר לוואי. כדי להוכיח שמשהו הוא אדפציה צריך להראות שהתכונה מיועדת להשיג מטרה מסוימת שתתן לאורגניזם יתרון אבולוציוני (רבייה או שרידה). ככל שהתכונה מורכבת יותר וככל שיש התאמה גדולה יותר בין הצורה שהיא באה לידי ביטוי למטרה שהיא משיגה כך רבים הסיכויים שהיא אדפטציה. הרעיון הוא להראות שתכונה באה לפתור בעייה אדפטיבית מסוימת. ככל שהתכונה מורכבת יותר, מדויקת יותר, יעילה ויציבה יותר, כך הסבירות שהיא אדפציה עולה. אני חושב שאפשר להראות את זה עם הומור. התמקדתי בעיקר בנושא של בחירת בני זוג, אבל יתכנו מנגנונים נוספים שקשורים לפונקציות חברתיות. כמובן שצריך להראות שהמנגנונים הללו אוניברסליים, שיש מנגנונים ספציפיים במוח שאחראים עליהם וכו'. לא הכל ידוע אבל בשביל זה מבצעים מחקרים.

mummy

New member
כל הכבוד, נראה מרשים ביותר

מקיף, מעמיק, מקורי (אבל לא מצחיק באמת, איך זה יכול להיות שזה לא מצחיק
). כן ירבו

סליחה שטרם הספקתי לקרוא

(ואני הייתי החצופה שביקשה לינק
). אבל שמרתי במועדפים, ואני מקווה להגיע לזה עם ראש צלול קצת יותר, ואחרי כמה שעות שינה, בימים הקרובים.

למעלה