פיית השיניים (Tooth Fairy)

l o r e

New member
פיית השיניים (Tooth Fairy)

פיית השיניים המפורסמת היא פייה מודרנית וקפיטליסטית למדי, שקיימת בערך מסוף המאה ה-19/תחילת המאה ה-20. עיקרון פעולתה של הפיה פשוט למדי, כאשר לילד נופלת שן, הוא שם את השן מתחת לכרית, ולמחרת הוא מוצא שם כסף. בחלק מהמקרים גם לשים את השן בכוס ליד המיטה הוא פתרון ראוי, המזכה את הילד במעות. אמנם לא נערכו מחקרים מקיפים בנושא (ראו מאמר מצורף), אך כנראה שב-100 אחוז מהמקרים, האחראים לביצוע ההחלפה הרווחית הם ההורים. למרות זאת, שורשיה של הפיה הזאת נמצאים עמוק בתוך המיתוסים האירופאים ומגיעים אף לחבורת הבלונדינים השריריים, המכונה ויקינגים, ולקסם סימפטטי (sympathetic magic), וכמובן למשמעותם של השיניים. קסם סימפטטי: הרעיון שעומד מאחורי סוג זה של קסם הוא שניתן להשפיע בעזרת דבר אחד על דבר אחר. הדוגמא הקלאסית לסוג זה של קסם היא קללת הוודו המפורסמת. בקללה זו, יוצרים בובה של הקורבן, שמכילה חלק מהקורבן, למשל שיער, וכל התעללות שהבובה עוברת גם הקורבן חווה. אם נחזור לשיניים, אפשר בהחלט לראות ששיניים הם מטרה טובה לסוג זה של קסם (גם ציפורניים גזורות), ואכן האמונה הרווחת באירופה הייתה, שמכשפות ושדים יכולים להשתמש בשיניים כדי לשלוט על אדם או לקללו. כדי להימנע מגורל אכזר זה נהגו האנשים להשמיד או להחביא את השיניים בצורות שונות: 1. שריפה באש - באנגליה הילד היה זורק את השן שנפלה לתוך האש. ההסבר לכך הוא כנראה האמונה שמי ששורף את השן, יזכה בשליטה בבעל השן המקורי. כך למעשה הילד מקבל כוח על עצמו. 2. הטמנה באדמה - כדי שתצמח שן חדשה במקומה, וכדי להחביא אותה. 3. הטמנה בקן או מאורה של חיות - לעתים הוחבאו שיניים בקנים של נחשים או מאורות עכברושים, שני יצורים שמכשפות נמנעות מהם בד"כ. גישה נוספת הייתה לשים את השיניים במאורת עכברים, כדי ששן חדשה תצמח מהר, כמו שיני העכברים. 4. לטחון את השן ולאכול את האבקה (בדומה ל-1, וראו גם את השערה 2 בסוף). נזנק כעת לויקינגים, שאצלם היה נפוץ מנהג בשם "Tooth Fee" (שכר שן), כסף שהילד היה מקבל בתמורה לשן שנפלה. הויקינגים האמינו, שילדים וחפצים של ילדים מביאים למזל טוב בקרב, ולכן נהגו לעשות מחרוזות משיני ילדים, כדי לספק לעצמם מזל. כל המנהגים והאמונות הללו התנקזו בסופו של דבר לארצות הברית בעזרת מהגרים מארצות שונות. כדרכם של האמריקנים, בכל דבר חשוב חייב להיות כסף, וכך נוצרה לה פיית השיניים החביבה. אחת השאלות הידועות בנושא פיית השיניים היא "מה לכל הרוחות עושות פיות השיניים עם השיניים?". במאמר המצורף תוכלו לקרוא על מס' רעיונות מקוריים ומשעשעים. שני רעיונות נוספים, אך בכיוון הפנטסטי יותר: 1. שומרות עליהן – זהו רעיון שהופיע בספר Hogfather של טרי פראטצ'ט, והוא די מקביל למה שנאמר על קסם סימפטטי. 2. הרעיון השני, שהועלה כהשערה למשחקי D&D במקור, ואין לו שום סימוכין במקורות כתובים הוא: מכינות ממנו אבקת פיות. אם נתייחס לכוחן של שיניים, ולטוהר המשויך לילדים בפולקלור, זה בהחלט יכול להיות מרכיב משובח לאבקת הפיות. זה גם מכניס פן חדש ואכזרי ביותר לעניין המוחלפים (Changelings)....

fora43

New member
פשוט יפהפה - אין מילים

העתקתי ברשותך את הדף. תודה. זה נוי, המנהל שהיה צריך להיות.

Efeary

New member
וווא מעניין ^_^

עוד סיבה היא שההורים פשוט רוצים לנחם את הילדים, כי שן שנופלת היא ארוע כואב ולא הכי נעים אצל רוב האנשים. אומרים שהן חיות בירח.. עוד משהו משעשע, הוא שתמיד שמים את השן 12 "צעדי אצבע" מתחת לכרית כדי שלהורים (או לפיה) יהיה קל לקחת אותה. פיית השיניים אינה שייכת באמת לפיות שמאמינים בהן, אלא לקבוצת פיות הנקראת "פיות מלאכיות", או במילים אחרות פיות שהומצאו על ידי לבוא למלא אחר איזשהוא אינטרס (למרות שלכל פיה אפשר למצוא כזה). "nursery faeries" הוא גם כינוי מקובל לה ולשאר הפיות בז'אנר תודה רבה ^_^

l o r e

New member
תודה + שאלה

אילו עוד פיות חדר ילדים (Nursery Fairies) את מכירה?

Sonata Of Tears

New member
שמע,אני חושב שבכל פיה

תוכל למצוא את המאפיינים האלו שדומים כל כך לפית השיניים. בחלק של הניסיון להסביר ולהזהיר את הילדים שלא יעשו משהו ,אחרת הפיות יכחו אותו,או יאנישו אותו (כמה פעמים אני יוכל להזכיר את החלק של החלב??) למשל בקוורנוול,וגם ברוסיה היה נהוג לא לנזוף בילד שהחלב שלו נשפך על הרצפה כי זה בה מתוך רצון לתרום לפיות,מזה בה המשפט "לא בוכים על חלב שנשפך" ההורים ניסו ללמד מסר מסויים או כל המפלצות מים האלו,גם מנסים לאזהיר ממשהו,אני חושב שהיה משהו דומה גם ברוחות הפיניות וגם ברוחות הסלאביות

l o r e

New member
אין ספק שמוצאן של מרבית היצורים...

המיתולוגיים הוא עקב אירועים שקרו/מנהגים וכו'... אבל פיית השן היא פייה מודרנית מומצאת בעיקרה.

Sonata Of Tears

New member
כן,את זה ידעתי

אף פעם לא כיבלתי מתנה שנפלה לי שן): לדעתי היא גם גזענית,כמו סנטה קלוואס,הם לא באים לבתים של יהודים ,אולי ביגלל המזוזה

RainBird

New member
יפה רק דבר אחד. אין דבר כזאת "קללת וודו" וודו זאת דת האייטית שבה הכוהנים מאמינים בריבוי אלים. הקללה הסימפפטית עם הבובה היא נחלה של כוהנים/מכשפים שנקראים "בוקור" האפלים. קסם סמפפטי עם בובות למעשה קיים מהתקופה של מסופוטמיה, או לפחות המקור של התיעוד הראשוני שלו. היו מכינים בובה מחומר שנאסף "בשני נהרות" והיו מתקינים חץ וקשת מכפות של תמרים. היו יורים אך ורק 3 חיצים אל הבובה. פגיעה משמעה כאב ומוות, פיספוס משמעו שהאדם מחוסן מפני כשפים... וכן הלאה. אגב, למרות שאני לא כותב הרבה, אני קורא המון. אני תמיד פה לשאלות של פיות ומאגיה. ארדן

Sonata Of Tears

New member
טל אמרה שאני יכול ללמוד הרבה

ממך( אני חושב שהיא התקוונה אליך) אבל אתה לא כותב אף פעם! והיא אמרה שאתה אוהב פיות וכל זה נו אז שפוך! שפוך עלינו קצת ממה שאתה יודע,לא יזיק לחלוק :) אגב,אתה יודע לאיפה טלי נעלמה? הצבא לקח אותה ולא החזיר? מזה): אין למי להציק בשבת בבוקר עכשיו

Efeary

New member
nursery faeries

ישנה קבוצה ובה מספר קטן של פיות איומות, מפחידות, מעוררות פלצות ומטילות אימה. קבוצה זו מכונה בפי העם: Nursery bogies כנראה שפיות מוזרות אלו הומצאו על ידי בני אדם כדי להפחיד את ילדיהם ולגרום להם להתנהג כמו שצריך ולמלא אחר עבודות הבית. . ההורים היו נוהגים לבוא אל ילדיהם ולומר להם: "If you dunna take care i"ll show you Jack-up-the-orchut" "Old scarrty"ll get thee if thou won't come in!" "I"ll send mumpoker after ye!!" (מצחיק איך שהם מדברים..) עוד כמה פיות כאלה: Rawhead-and-bloody-bones, Tankerabogus, Tom Dockin, TOm-poker. היו אפילו פיות מיוחדות שנועדו להפחיד את הילדים מפני גניבת פירות ואגוזים: Lazy Laurence, Awd goggie, gooseberry wife, chrunmilk Peg, Melsh dick. ואחרים שנועדו להרחיק את הילדים מפני המים: Grindylow, Jenny greentheeth, Nelly longarms. ילדים שחצו את גיל עשר כבר לא האמינו בפיות האלו, והמבוגרים בטח ובטח שלא האמינו אבל סיפרו סיפורים בשפע על ילדים שהפיות הללו פגעו בהם. השאלה היא האם יש אמת בפיות הללו, ופשוט נוספו להם אלמנטים נוספים, או שכולן פרי המצאה אחת.

l o r e

New member
לדעתי נטולת האמונה לכל יצור מיתי...

היה איזשהו תפקיד בחייהם של בני האדם לפני שהוא הפך ליצור בפני עצמו. בהתחלה שימשו יצורים מיתיים כהסברים לתופעות טבע לא מובנות, לאחר מכן הם שימשו כאזהרה (בדומה ל-Bogies) או כהסבר וכו'... רק כאשר ההסבר המקורי נעלם או מטשטש, היצור הופך להיות יצור מיתולוגי בעל אישיות עצמית

Sonata Of Tears

New member
סתם קרציה שטלי אספה בשיטוט

שלה בסוואלסיק ,בחיפוש נואש אחרי אנשים ששומעים אלבןקינג.. נראה לי היא מצטערת על היום ששאלה אם יש לי אייסקיו :)

RainBird

New member
מה יש לאהוב בי? טלי חושבת שאני רומנטי להחריד בתפישה שלי והיא די צודקת. היא באמת סיפרה לי על איזה נודניק שמחפש כל הזמן חומר על פיות. זה אתה אני מניח.

l o r e

New member
הבוקור הינם כוהנים/מכשפים אפלים...

של דת הוודו, ולפיכך קללתם של הבוקור היא שימוש בצד האפל של הוודו כדי לגרום נזק. למרות שיש קללות וודו רבות, כשמדברים על קללת וודו, בדרך כלל מתכוונים לבובה+תוספות מעניינות.

RainBird

New member
וודו זו דת אי אפשר להתעלם מכל האספקטים שלה בגלל קללה נידחת אחת, שאני בספק אם הבוקורים אם הם מכירים אותה. וכן, ישנן קללות רבות, בניהן שינוי צורה לחיה, זומבי ושאר ירקות שיגרמו לבובה נעוצת הסיכות להראות ממש בדיחה..

ToryMaster

New member
מעניין ביותר

יורשה לנו להוסיף את הכתבה הנ"ל למאמרים? וסליהח על השאלה, אבל המ הקשר לעניין המוחלפים?

למעלה