פיטורין בחל"ת לאחר חופשת לידה

מצב
הנושא נעול.

ב-21.9.05 ילדתי ואחרי חופשת הלידה נשארתי בבית לאחר שהודעתי למעסיק שאני מעוניינת להישאר כ-1/2 שנה בבית. אני עובדת שם מ-12/2002 .מקום עבודה פרטי. המעסיק שינה סטטוס בחברה , הכניס שותף שלקח את עיקר המניות בחברה וכל העובדים פוטרו עכשיו(מרץ 2006) ומתחילים לעבוד בחברה החדשה מ-אפריל 2006 הובטח שהתנאים של כל עובד יישארו כפי שהיו מבחינת השכר, אבל הותק וכל מה שכרוך בזה מתחיל מ"אפס" וכמובן שמקבלים פיצויי פיטורין. השאלה שלי: האם מותר לפטר אותי (בדיוק בחודש מרץ 2006 חזרתי לעבודה) עכשיו? האם אני נפגעת מהעניין בפיצויים שאני מקבלת? כלומר אם לא הייתי חוזרת לעבודה ( הם האיצו בי לחזור) עכשיו האם גם אז מותר/ אסור לפטר אותי? ואולי אסור ואז הייתי מקבלת פיצויים של תקופה ארוכה יותר? אם כן עד מתי אני "מוגנת" מפיטורין? תענו בבקשה, בדף קודם "שכחתם" אותי. תודה מראש

תוספת לשאלה-חישוב הפיצויים

ב-21.9.05 ילדתי ואחרי חופשת הלידה נשארתי בבית לאחר שהודעתי למעסיק שאני מעוניינת להישאר כ-1/2 שנה בבית. אני עובדת שם מ-12/2002 .מקום עבודה פרטי. המעסיק שינה סטטוס בחברה , הכניס שותף שלקח את עיקר המניות בחברה וכל העובדים פוטרו עכשיו(מרץ 2006) ומתחילים לעבוד בחברה החדשה מ-אפריל 2006 הובטח שהתנאים של כל עובד יישארו כפי שהיו מבחינת השכר, אבל הותק וכל מה שכרוך בזה מתחיל מ"אפס" וכמובן שמקבלים פיצויי פיטורין. השאלה שלי: האם מותר לפטר אותי (בדיוק בחודש מרץ 2006 חזרתי לעבודה) עכשיו? האם אני נפגעת מהעניין בפיצויים שאני מקבלת? כלומר אם לא הייתי חוזרת לעבודה ( הם האיצו בי לחזור) עכשיו האם גם אז מותר/ אסור לפטר אותי? ואולי אסור ואז הייתי מקבלת פיצויים של תקופה ארוכה יותר? אם כן עד מתי אני "מוגנת" מפיטורין? תענו בבקשה, בדף קודם "שכחתם" אותי. תודה מראש
בנוסף לכל הצרות עקב מחלה שלי אני נאלצת לעבור טיפול רפואי שבמהלנו אעדר מהעבודה כרגע לצורך בדיקות ובהמשך ( אולי עדיין במרץ ואולי כבר באפריל למשך כשבועיים. האם סכום קטן יותר בתלוש הזה(מרץ 2006 ) ישפיע על חישוב פיצויי הפיטורין ואיך? אני עובדת לפי שעות ובחודש מרץ חזרתי לעבודה אחרי שישבתי בבית מ-21.9.05 אז ילדתי. כלומר 3 חודשי חופשת לידה + חודשיים של חל"ת? איך מחושבים הפיצויים במקרה זה? תודה

שיר ורד

New member
חישוב הפצויים

בנוסף לכל הצרות עקב מחלה שלי אני נאלצת לעבור טיפול רפואי שבמהלנו אעדר מהעבודה כרגע לצורך בדיקות ובהמשך ( אולי עדיין במרץ ואולי כבר באפריל למשך כשבועיים. האם סכום קטן יותר בתלוש הזה(מרץ 2006 ) ישפיע על חישוב פיצויי הפיטורין ואיך? אני עובדת לפי שעות ובחודש מרץ חזרתי לעבודה אחרי שישבתי בבית מ-21.9.05 אז ילדתי. כלומר 3 חודשי חופשת לידה + חודשיים של חל"ת? איך מחושבים הפיצויים במקרה זה? תודה
חישוב הפצויים
הפצויים מחושבים על פי שכר אחרון *תקופת העבודה בשנים. במידה ואחוזי המשרה השתנו במהלך תקופת העבודה יש לחשב לכל תקופה את אחוזי המשרה הרלבמטיים ולהכפילם במשך התקופה. (את השכר האחרון יש לחלק באחוז המשרה באותו חודש , כדי לקבוע שכר אחרון ל 100% משרה. אם השכר מופחת שלא כתוצאה מהפחתת אחוזי משרה/היקף המשרה, ישולמו הפצויים בגין התקופה שקדמה להפחתת השכר על פי השכר שקדם להפחתה, ויתרת התקופה תחושב על פי השכר האחרון. תקופת החל"ד נחשבת כחלק מתקופת העבודה לצורך חישוב פצויים. רק שבועים מתקופת החל"ת יחשבו כתקופת עבודה לצורך חישוב פצויים.

שיר ורד

New member
תשובה

תשובה
1. אם עבדת פחות משנתיים עד ללידה מותר לפטר אותך כמו כל עובד. 2. אחרת , במהלך 45 יום מחזרתך לעבודה מותר לפטר אותך רק לאחר קבלת אישור מהמפקחת על עבודת נשים במשרד התמ"ת. 3. לאחר 45 ימים אלו מותר לפטרך בהודעה מוקדמת רגילה כחוק.

ותק בעבודה

תשובה
1. אם עבדת פחות משנתיים עד ללידה מותר לפטר אותך כמו כל עובד. 2. אחרת , במהלך 45 יום מחזרתך לעבודה מותר לפטר אותך רק לאחר קבלת אישור מהמפקחת על עבודת נשים במשרד התמ"ת. 3. לאחר 45 ימים אלו מותר לפטרך בהודעה מוקדמת רגילה כחוק.
ותק בעבודה
עבדתי שם מדצמבר 2002 אבל גם אז לא רצוף ביולי 2003 ילדתי את הבת הבכורה וחזרתי לעבודה בינואר 2004 -כלומר גם אז נשארתי בבית בחל"ת. אח"כ המשך עבודה רגיל עד ההריון והלידה הנוכחית. האם במקרה זה מותר לפטר אותי מיד , כמו שבוצע או שצריך להחזיר אותי ל- 45 יום ואז הודעה מוקדמת? תודה לך על התשובות

תשובה

ותק בעבודה
עבדתי שם מדצמבר 2002 אבל גם אז לא רצוף ביולי 2003 ילדתי את הבת הבכורה וחזרתי לעבודה בינואר 2004 -כלומר גם אז נשארתי בבית בחל"ת. אח"כ המשך עבודה רגיל עד ההריון והלידה הנוכחית. האם במקרה זה מותר לפטר אותי מיד , כמו שבוצע או שצריך להחזיר אותי ל- 45 יום ואז הודעה מוקדמת? תודה לך על התשובות
תשובה
על-פי חוק עבודת נשים, חל איסור על מעביד לפטר עובדת בחופשת לידה, או במשך תקופה של ארבעים וחמישה ימים לאחר תום חופשת הלידה (לרבות הארכה כחופשה ללא תשלום). חל איסור לכלול בתקופות הנ"ל ימי הודעה מוקדמת לפיטורים. מעביד שמעוניין לפטר עובדת בתקופה הנ"ל, מחוייב לפנות לממונה על עבודת נשים במשרד התמ"ת ולקבל היתר. אחת ההצדקות להיתר היא שהמעביד הוכיח כי עסקו חדל לפעול. בכל מקרה, ההיתר לא יינתן לגבי תקופה שקדמה ליום שבו חדל העסק לפעול או ליום הגשת הבקשה להיתר, המאוחר מביניהם. במקרה שלך, אם המעביד לא ביקש וקיבל היתר מיוחד לפיטורייך, הרי שהפיטורים שלך הם בניגוד לחוק עבודת נשים, ואת יכולה להגיש תביעה לקבלת פיצוי על כך לבית הדין לעבודה. לצורך כך אני ממליצה לך לפנות לייעוץ משפטי (בלשכות המשפטיות של נעמ"ת נותנים ייעוץ, ואם צריך - ייצוג, מקצוע, אמין ובמחיר סמלי). בהתייחס לחישוב פיצויי הפיטורים: לצורך חישוב וותק, חופשת הלידה בה קיבלת תשלום מהמוסד לביטוח לאומי (12 שבועות) מובאת בחשבון; תקופת היעדרות שלך מהעבודה לתקופת ההארכה של חופשת הלידה (חופשה ללא תשלום) אינה מובאת בחשבון לצורך חישוב תקופת העבודה לפיצויי פיטורים. אם הבנתי נכון, עבדת לפי שעות בהיקף משרה משתנה, ולכן חישוב המשכורת האחרונה שלך, יהיה ממוצע 12 המשכורות האחרונות עד ליום סיום העבודה. אם בחודש האחרון לא עבדת חודש מלא, או נעדרת הרבה, אל תכניסי אותו לחישוב וקחי 12 משכורות אחרונות מלפני כן. כמובן, שבמקרה שלך, ייתכן שהמשכורות לא תהיינה רצופות, אך זה לא משנה. לאחר שחישבת את הממוצע, הכפילי אותו במספר שנות הוותק שלך בעבודה (פחות תקופות החופשות ללא תשלום - הארכת חופשת הלידה). זהו סכום פיצויי הפיטורים המגיע לך. אם לא שולם לך הסכום תוך 15 ימים מיום סיום העבודה, את זכאית גם לפיצויי הלנה. עוד עילה לתביעה כנגד המעביד.

מצב
הנושא נעול.
למעלה