עקב חוסר ברזל בגופי

ספר יקר

New member
עקב חוסר ברזל בגופי

אני נוטל כדרי ברזל (FERROCAL- לטיפול באנמיה הנגרמת מחוסר ברזל, עפ"י המלצת הרופא) וכן משתדל לצרוך מוצרים עשירים בברזל. בחיפושיי אחרי מוצרים כאלה, עיינתי ברשימה שהדיאטנית נתנה, אשר בראשה שני גדני בוקר:
1.פייבר וואן, נסטלה (כוס אחת - 60 גרם- מכילה 9.53 מ"ג ברזל).
2. ספיישל K, קלוגס (כוס אחת-60 גרם-מכילה 9.30 מ"ג ברזל).

בסופר (שכונתי) מצאתי רק את הסוג השני (שפספסתי את העובדה שהוא מכיל המון אורז, והדבר תרם לעצירות שנגרמת לי גם ככה מהכדורים...
), וראיתי שלמעשה יש כמה מוצרים שונים עם הכותרת "ספיישל K" ואף אחד מהם לא הכיל כמות כזו של ברזל. הכי הרבה היה 3.5 מ"ג ברזל למנה של 30 גרם (קרי ב60 גרם-כוס- יהיה 7 מ"ג ברזל).

אני יודע שבנוסף סיבים תזונתיים (ומוצרי חלב) מפריעים לספיגת ברזל (ואילו ויטמין C עוזר לספיגה), אבל זה רק אמור להקטין את כמות הברזל שבפועל מופקת מהמוצר, ולכן אני משער שהרשימה שהדיאטנית הביאה לי מוטעית. אלא אם כן מישהו מכיר את הדגנים המדוברים?

תודה רבה

vegetalien

New member
סיבים לא מונעים

ספיגת מינרלים, אלא חומצות שונות (כמו חומצה פיטית בדגנים, קטניות ואגוזים, או חומצה אוקסאלית, בעיקר בירקות ממשפחת התרד והסלק) אחראיות לכך.

לגבי מוצרים מועשרים - נראה לי שהברזל מהם נספג לא רע בכל מקרה, אלא אם יש נוכחות גבוהה של סידן.
דגני בוקר יבשים אחראיים במידה לא-קטנה להתקפי עצירות, כי תכולת המים שלהם נמוכה. זה לא האורז, זה המוצר.
לא כדאי להסתמך על רשימות, במיוחד לא כאשר מדובר במוצרים תעשייתיים, מאחר שהיצרן יכול להעשיר את המוצר במידה שהוא חפץ בה. לא מדובר במאכל עשיר בברזל (במקור).

מדוע לא לנסות מאכלים שעשירים באופן טבעי בברזל, כמו פטרוזיליה (שגם מכילה ויטמין C) או קטניות כמו שעועית ועדשים (יחד עם פלפל אדום, למשל)?

ספר יקר

New member
אעשה כדברייך, תודה

ובכל מקרה, את המנה-שתיים של הדגנים שאני רגיל לאכול ביום,
אני מעדיף לתעל גם לענייו הברזל. אם אוכל את הדגנים לצד שתיית הרבה מים-זה אמור להפחית הסיכוי לעצירות, לא?

2. מישהו בכל זאת מכיר דגנים עם ברזל בסדר גודל של 4 מ״ג ברזל ב30 גרם מנה (ב100 גרם- כ- 13 מ״ג ברזל)

vegetalien

New member
כן.

ולגבי שאלה 2, אני חושב שדגני הבוקר של תלמה (כמו קורנפלקס, ברנפלקס וכל אלו שעוברים העשרה) מכילים 4.90 מ"ג ברזל ל- 30 ג'.

אמנם אינני בטוח, אבל זה מה שזכור לי. כדאי לבדוק.

ספר יקר

New member
אוקיי, תודה.

באופן כללי אני הבנתי שסיבים תזונתיים זה דבר חיובי לגוף, וזה גם דבר שקיים בשיעור גבוה בכל הפחמימות הבריאות (קמח מלא, אורז מלא וכו' וכו'), אז אני לא כ"כ מבין את הצד שאומר (שאפשר/צריך) להמנע מסיבים תזונתיים.

Der Papierene

New member
דגני בוקר עם ברזל

אני אוכל את Quaker Squares, יש בהם 17 מ"ג ברזל למנה (56 גרם). גם אני אוכל את הדגנים בלי חלב סויה כדי לא לפגוע בספיגת הברזל, והם טעימים גם סתם בתור קינוח מתוק. החיסרון הוא המחיר הגבוה יחסית, בין 20 ל-24 ש"ח בשביל חבילה של 412 גרם.

יש גם את מולטי צ'יריוס של נסטלה, עם 8.4 מ"ג ברזל ל-30 גרם. המחיר נמוך יותר ויש בהם יותר ויטמינים, אבל זה פחות משביע מה-squares, אני תמיד נשאר אחריהם עם חשק לעוד.

ספר יקר

New member
אגב, מוזר שאת אומרת שהדגנים גורמים לעצירות

כי הם עשירים בסיבים תזונתיים שדווקא מקלים על היציאות.

vegetalien

New member
הסברתי

למה - כי הם יבשים. מטרתם של הסיבים (הלא-מסיסים) היא לספוג נוזלים. העניין הוא שאין יותר מדי נוזלים בדגני הבוקר, ולכן כדאי לשתות הרבה, כדי לפצות על כך.

וזאת בניגוד לפירות, ירקות וכו', שמכילים בעיקר מים.

ספר יקר

New member
בעיקרון אני שותה חלב פרה

פשוט בגלל שאני עכשיו מקפיד על הנושא של ברזל, אז אני נמנע מלאכול את הדגנים המועשרים בברזל (או כל מאכל אחר עם כמות ברזל משמעותית) לצד מוצרים עם סידן (שמונע ספיגת הברזל). לכן גם חלב סויה לא רלוונטי. אבל תודה לך, בכל מקרה

בתור צרכנית פרוקל ותיקה

הם כדורים טובים
תלוי מה החוסר.
אם החוסר אקוטי, ממליצה להשקיע חד פעמית ולרכוש בקבוק אחד של ברזל נוזלי [בקירוב 100 ש"]
פותר את הבעיה מיידית ואיתה גם ההרגשה הפיזית משתפרת פלאות.
אם מדובר בחוסר לא גדול במיוחד, כדורי פרוקל גם יעשו את העבודה אחרי 3-4 שבועות.

חשוב לברר ממה החוסר נובע.
רק מתזונה?
אין קשר למחלה, או משהו אחר?

הרבה בריאות.

ספר יקר

New member
תודה. לא מדובר בחוסר אקוטי.

והוא נובע רק מתזונה לקויה (על פי אבחנת הרופא נכון לעכשיו). מעניין שהוא לא הציע לי את הגרסה הנוזלית.

תודה!

אם אין לך בעיה להתנסות עם דברים חדשים

אני ממליצה לשתות מיץ עשב חיטה על הבוקר
כן יש לזה טעם של דשא...
אין עוררין
אך זו פצצת בריאות שמקפיצה ערכי ברזל למעלה.
אפשר לקנות חבילה של קפואים סחוטים מראש.
בד"כ מגיע בחבילות של 20 בעלות של 100 ש"ח +-

ספר יקר

New member
תודה, אבל הוא גם עשיר בסידן, כך שספיגת הברזל

לא תהיה טובה במיוחד..

למעלה