עצות

shayke123

New member
עצות

היי חברים

אני מתכנן לבנות ארונית מדפים לספרים..

משהו בערך בגודל של מטר על 30 ס"מ (רוחב X עומק) עם 4 מדפים, עם מרווח של קצת מעל ספר ממוצע בין מדף למדף.

אשמח לקבל טיפים או עצות מנסיונכם (על מנת למנוע חיבורים עקומים או חוסר יציבות לדוגמא)

תודה מראש!

שי

knappertsbusch

New member
יש רוחב, יש עומק, חסר גובה

בקיצור, אנא השלם את כל המידות.
אם בכוונתך ליצור מדפים ברוחב מטר שלם בלי תמיכה,
זה לא כ"כ מומלץ אלא אם כן משתמשים במדפים עבים במיוחד.

בזמנו צירף לכאן אחד מחברי הפורום מחשבון יעיל לחישוב עובי מומלץ של מדפים ללא שקיעה,
בהתאם לגודל המדף.

yuvaleitan

New member
חוזק? אסתטיקה? פשטות? עלות? הצעות:

הי שי,
א. עם איזה חומר חשבת לעבוד?
ב. לשקול: חיבור פשוט עם ברגי משיכה דרך הדופן לתוך המדף (למדוד ולסמן, לקדוח בדופן לשקע ראש בורג מראש, ובמדת הצורך [תלוי בחומר ובברגים] קדח מקדים גם במדף, שלא יתבקע - שלושה לפחות לכל צד של מדף). אבל אז רואים את ראשי הברגים מהצדדים. וגם את הלימון הזה אפשר להפוך ללימונדה - כיסויים דקורטיביים למיניהם. זה חזק ופשוט, ומתאים לרוב חומרי הגלם, אפילו סיבית (רחמנה לצלן..)
לחליפין - מחברי זוית / מחברי רהיטים, שנסתרים מהצדדים, ולפעמים גם מהחזית.
הדרך המסורתית יותר - קדיחת חורים לדיבלים מעץ (לפחות חמישה במקה שלך) בין שולי המדף לדופן. מיקום הקדחים חייב להיות מדוייק. ואז הדבקה. אפשרות קלה יותר - tongue and groove - חריץ בדופן, לשון בשולי המדף, השחלה. אפשר לשון "צפה", כלומר חריץ גם בשולי המדף, והדבקת לשון לתוכו, ואז לדופן.
אם יש ראוטר - כרסום תעלה רדודה בדופן, ברוחב המדוייק של עובי המדף, תתרום מאוד לחוזק. אפשר לא עד חזית הדופן ממש, משיקול אסתטי.
הצעה נוספת: שקול תמיכה מרכזית, באמצע המדף, אפילו לחצי עומק, שתמנע את בעיית שקיעת המדפים (חייב ללכת מלמטה עד למעלה), או קונסטלציה תמיכתית נוספת (למשל חלוקה לשניים / שלושה / שניים שלושה - לסירוגין). אם חצי עומק - אפשר להסתיר עם ספר קטן.
בהצלחה!

shayke123

New member
היי - תודה על התשובה

רציתי לשאול את הדבר הבא:

אני רוצה שהמדפים יחוברו ל-2 עמודי עץ מרובעים (15X15 ס"מ) מכל צד של השידה, והם גם יספקו את המעמד של השידה (המדף התחתון ביותר ימוקם בגובהה של 25 ס"מ מהרצפה - לטובת צעצועים של האחיינית).

באיזו דרך הכי מומלץ לבצע את החיבור הראשוני על מנת לוודא שכל 4 העצים יהיו באותו גובהה והשידה לא תתנדנד?

תודה

שי

yuvaleitan

New member
עמודים במקום דפנות?

הי,
מקווה שהבנתי נכון את הכוונה - נסה אולי לשרטט (אפילו על ניר ותצלם):
אם העמודים במקום דפנות, אני מניח שתבנה אותם מארבעה לוחות כ"א. ואז את המדפים תחבר בין שני העמודים, בלי דפנות צד ברוחב המדף (המדף יבלוט 7.5 ס"מ קדימה ואחורה מהעמוד). את העמודים הייתי מניח על קרש מרובע בגודל 20X20 ליציבות.
קלעתי לכוונה, או שתכננתי משהו שהמשורר בכלל לא התכוון אליו
יובל

למעלה