עצור בחשד לביצוע הפיגוע נגד מלון הישראלים במ...

עצור בחשד לביצוע הפיגוע נגד מלון הישראלים במ...

עצור בחשד לביצוע הפיגוע נגד מלון הישראלים במומבסה
נכתב ע"י: עידן יוסף, צבי נצי"ב

בפיגוע נרצחו 16 אנשים מתוכם 3 אזרחים ישראלים, והמחבלים ניסו ליירט מטוס ארקיע * קניה לא אישרה את המידע

משטרת קניה עצרה אדם שעמד ככל הנראה בראש מבצעי הפיגוע של אל-קאעידה בו נרצחו 16 אנשים מתוכם 3 אזרחים ישראלים. 70 תיירים נפצעו מתוכם 17 מישראל. כזכור, הפעילו המחבלים מכונית תופת בלובי מלון הישראלים "פרדייז" במומבסה ובו-זמנית ניסו להפיל מטוס ישראלי של ארקיע באמצעות טילים.

זהותו של האיש לא אומתה מיידית אולם החוקרים אמרו כי הם מאמינים כי האיש הינו סלאח עלי סלאח נאבחאן. כך צוטט מפקד בכיר במשטרת קניה שאמר לכתב AP מבלי להזדהות, משום שמדובר בנושא סודי.

נאבחאן מבוקש לחקירה בידי האף-בי-אי ומשטרת קניה באשר למעורבות בפיגוע שהיה בשנת 2002 ובאשר למעורבות בפיגוע בשגרירויות האמריקניות בקניה ובטנזניה בשנת 1998, שבהן נהרגו למעלה מ-200 איש. נאבחאן נמלט לסומליה לאחר הפיגוע במומבסה. אשתקד האשים עוזר מזכיר המדינה האמריקני לענייני אפריקה, ג´נדאיי פרייזר, קיצוניים איסלאמיים בסומליה במתן מקלט למבוקש, שעליו הם מנסים לשים את ידיהם.

ארגוני זכויות אדם בקניה התלוננו כי היחידה ללוחמה בטרור של משטרת קניה פוגע באופן קבוע במוסלמים, לבקשת ארה"ב. תלונותיהם בעבר באשר למעצרים המוניים נמצאו כבלתי נכונות. ניקולאס קאמוונדה, מפקד יחידת הלוחמה בטרור במשטרה הקנייתית סירב להתייחס לנושא כאשר נשאל על-ידי העיתונות.

לפני שבוע, פרסמה משטרת קניה שוב מודעה על ראשו של נאבחאן, והפיצה אותה בכל רחבי העיר מומבסה השוכנת לחופי האוקיאנוס ההודי, שם נולד המבוקש. האיש העצור, שמעריכים כי מדובר ב נאבחאן, נעצר לפני שבוע במומבסה לאחר שחלפן כספים שאצלו ניסה החשוד להמיר מטבע זהב נלחץ מהתנהגותו החשודה של האיש, והזעיק את המשטרה. המשטרה חשדה כי מדובר באדם הדומה ל נאבחאן, ועצרה את האיש.

פקיד בכוחות הביטחון הקנייתים, שסירב להזדהות משום שמדובר בנושא סודי, אמר כי אנשי ביון אמריקנים חקרו את החשוד. שגרירות ארה"ב בקניה מסרבת להתייחס.

המעצר התרחש יום לפני ששגרירות ארה"ב בקניה הוציאה אזהרה לספורטאיה מפני מתקפת טרור במומבסה, שתבוצע נגד אירועי ספורט תחרותיים מרכזי האמורים להתקיים ב-24 במרס. ממשלת קניה הגיבה בכעס רב לאזהרה האמריקנית. לממשלה המקומית יש מסורת של סיכול מעשי טרור פוטנציאליים על-מנת להגן על תעשיית התיירות שלה.

אל אמין קימאת´י, מנהל התנועות לזכויות אדם של המוסלמים בקניה, אמר כי הוא יודע על המעצר ועל החקירה. לדבריו, המשטרה מסרה לו את שם החשוד כמוחמד עבול מלכ עבדול ג´אבר - שם בדוי ככל הנראה. "אנחנו מנסים ליצור קשר עם החשוד, אך עד כה ללא הצלחה. האיש נראה מבוהל מאוד", כך לדבריו. "הוא אמר לנו שהוא היה בסומליה, אך מעבר לכך לא סיפק פרטים נוספים". קימאת´י הוסיף שהחשוד בן גילו של נאבחאן ניסה ככל הנראה לברוח מקניה. לדבריו, לחשוד יש מראה מזרח תיכוני ממש כמו נאבחאן.

הטרוריסטים שהשתייכו ככל הנראה לתא מזרח אפריקה של אל-קאעידה הרגו 15 איש כאשר פוצצו מכונית תופת בתוך המלון השוכן ליד חופי מומבסה ב-28 בנובמבר 2002. בו זמנית, חברים נוספים של התא ירו טיל קרקע-אוויר לעבר מטוס נוסעים ישראלי של ארקיע, שהמריא משדה התעופה של מומבסה. הטיל החטיא את המטרה. בעקבות אותו אירוע פותחו חליפות הגנה למטוסים ישראלים.

ארבעה אנשים הואשמו בביצוע הפיגוע, ביניהם אחיו של נאבחאן, מוחמד עלי סלאח נאבחאן, אך יצאו זכאים. שלטונות ארה"ב וקניה מחפשים אחר נאבחאן ושני חשודים נוספים: מפקד התא, פאסול עבדאללה מוחמד, מאיי קומורוס (קבוצת איים עצמאיים באוקיאנוס ההודי) ואבו טהא אל סודאני, אזרח סודן.

עודכן ב- 11/03/2007 01:54:00
 
למעלה