עץ ליצ'י ועץ לימון בעציצים במרפסת. שאלה.

סרוטי

New member
עץ ליצ'י ועץ לימון בעציצים במרפסת. שאלה.

יש לי שני עצים קטנים (שני מטר גובה בערך) במרפסת. בעציצים גדולים.
עץ הליצ'י, העלים שלו נהיים חומים בקצוות. ואני רואה שעל עצים כאלה בגינות, יש עלים חדשים עכשיו בעונה הזו.
על שלי במרפסת החלו לגדול פרחים (נראה לי ככה)
עץ הלימון, יש עליו ממש מעט עלים יפים. הרוב נושרים ויבשים. אבל יש פרחים ופירות מתחילים לגדול.

שאלות.
כמה צריך להשקות כל עץ כזה?
צריך לדשן?
יש משהו שצריך לעשות בכללי?

תודה רבה

jeshu

New member
כמה אתה משקה כרגע כרגע?
איך אתה משקה?
האם יש צלחת לעציצים?
האם דישנת?
האם יש הרבה רוח במרפסת ? (מקום גבוה?)

זה נראה לי כמו נזקי המלחה. מה שצריך לעשות זה לשטוף את מצע הגידול - אתה צריך להשקות כך שמים יוצאים מתחתית העציץ ובמקרה שכבר התרחשה המלחה משמעותית, אתה צריך להעביר בעציץ איזה פי 1.5 מהנפח שלו ולייתאר ביטחון הייתלי מעביר פי 2 מנפח העציץ. אחר כך לא לדשן ישר ולתת לעצים להתאושש.

סרוטי

New member
תודה על התשובה המהירה.

אני משקה כמעט כל יום. בערך 2 ליטר מיים לכל עציץ
יש צלחת מתחת ומים יוצאים ממנה.
יש רוח במרפסת
לא דישנתי אף פעם.

jeshu

New member
ההשקיה לא נשמעת נוראית מבחינת כמויות
בייחוד עקב כך שיש נגירה החוצה אל הצלחת.
המים אחרי חלק מההשקיות ישנם מים שעומדים בצלחת כך שהם במגע עם קרקע העציץ? (צלם את צלחות העציצים)
האם על פני שטח העציץ יש משקע לבן דק? (צלם את קרקע העציצים מלמעלה מקרוב בתצלום חד)
מה שיכול לקרות הוא שיתאדו מים מהצלחת ושישאר בה משקע מלח שיעלה אחר כך חזרה אל המצע כאשר הוא מתייבש ומפעיל כוח יניקה על המים שבצלחת. (כמו שאם תיקח רגב אדמה ותחזיק אותו חצי בתוך דלי מים וחצי בחוץ, המים יעלו אל רגב הדמה כמו לתוך ספוג).
מה גודל העציצים?
בכל אופן, המלצה די גורפת היא להיפטר מהצלחות. עדיף שהמים ירטיבו מעט את הריצפה ויתייבשו.
עניין נוסף זו הרוח. יכול להיות שאתה לא משקה מספיק? העלים מאדים מים בקצב יותר גבוהה ממה שהמצע יכול לספק. אתה יכול לנסות להגן עליהם איכשהו. הם מקבלים כרגע שמש ישירה?

סרוטי

New member
תודה

אין לבן על האדמה
יש מים בצלחות
יש שמש ישירה רק שלוש שעות ביום בערך.

drorim69

Active member
2 ליטר נשמע מעט מאד מאד!! יש מצב שהתערובת יבשה

והמים פשוט מחלחלים בלי להרוות אותה.
מה גודל העציצים בכלל?
קח בחשבון שהמים שאתה משקה צריכים להרטיב את תערובת השתילה במקום שבו השורשים נמצאים ולא רק להרטיב את פני השטח למעלה.
צריך גם לשטוף את התערובת ממלחים שמצטברים בה אם העציץ עומד על תחתית. פעם בחודשיים-שלושה להוציא את התחתית ולהשקות השקיה ארוכה, איטית שתדיח את המלחים היטב ורק אחרי שהמים מסיימים לטפטף החוצה להחזיר את התחתית.
צריך לדשן פעם ב אבל לא מדשנים כשיש חשד לעקה (סבל כלשהו) של העץ. קודם כל מבררים אם הכל בסדר ורק אז..

jeshu

New member
זו באמת אפשרות שלא חשבתי עליה
מצע יבש שלא מחזיק מים. איכשהו דימיינתי מצע לח שכל פעם מוסיפים לו מעט לחות.

jeshu

New member
בני כמה הם? כמה זמן הם האצלך?
שתילי עצי פרי צעירים הגיעו כבר די מוטענים ביסודות הזנה מהמשתלה, כך שהדישון שתתן עשוי לא להיות משמעותי. הוא עשוי גם כן לעזור בהמשך, אז כדאי לדשן, אבל מעט. אפשר להשתמש בדשן בשחרור איטי - כדורים קטנים של פולי-סוכרים שמתמוססים לאט ומשחררים יסודות הזנה אל מצע הגידול. כך גם נמנעים מהמלחה ע"י דשן (שגם הוא מלחים שונים).

avi5199

New member
בעצים אצלי בגינה גם יש עלים כאלה

יש לי בגינה גם ליצ'י וגם הדרים שנים
אני חושב שזה נגרם ממכות הקור שהיו השנה.
חוץ מעלים חומים וכל מיני כאלה יש גם ליבלוב חדש ופריחה בילצ'י וגם בהדרים ( לימונים תפוזים קלמנטינה ...)
אני לא מיחס לזה חשיבות בכלל.

תן תמונה של המיכלים.תכתוב מה מכיל המצע.תערובת עם

הומוס ודשן?תערובת לבד?חמרה עם קומפוסט?חמרה לבד?מה גובה האדמה?מהם כיווני השמש?הומוס פעם בשנה?מהם משטרי הרוחות?זה לא ענף שבור שם?

סרוטי

New member
העצים אצלי כבר שנה.

אף פעם לא דישנתי
האדמה די לחה.
המים ניגרים מלמטה.
העציצים גדולים. מכילים למטה אבנים כאלה ... ואדמה משקית שקונים במשתלה.

gimel123

New member
מה נפח העציצים? יש מצב שהם כבר מלאים בשורשים ולא נשארה אדמה

בגדול זה עצים שמיועדים לאדמה ולא לעציץ. מראש עדיף למנוע בעיות ולהעביר את העצים לאדמה. גם אם תפתור את הבעיה הזאת, בעיות אחרות יצוצו בהמשך.
בעציצים תשתול צמחים שמתאימים יותר למרפסת שיספקו לך הרבה הנאה במקום כאב ראש מתמשך

סרוטי

New member
ביררתי טוב לפני שקניתי אותם

ובעציצים הללו אין בעיה לגדל עצים קטנים.
העציצים גדולים. והעצים פחות מ 2 מטר גובה.

drorim69

Active member
אם כבר ביררת, מה הבעיה?

תגדל אותם ושיהיה לך בכייף..
מנסים לעזור לך, כי בכל זאת העצים לא נראים משהו.
זה נראה צילום מקומה גבוהה, אתה לא נותן פרטים על רוחות, לא נותן צילום של ה'עציץ הגדול' וכאילו טוען שאצלך הכל בסדר כי ביררת ורק העצים לא מסתדרים לכאורה..

בצמחים אין הרבה עקרונות - כשטוב ומתאים להם, הם נראים טוב.

jeshu

New member
מה זה "גדולים"?
תראה, לומר במדוייק כמה אתה משקה אותם יכלת וזה יפה. עכשיו תן לנו את נפח העציצים כדי לדעת איך להתייחס.

סרוטי

New member
תודה

אני אוסיף אדמה עד למעלה.
כדאי לדשן? אף פעם לא דישנתי.
ובמה מדשנים?
&nbsp
שבת שלום

אל תסיק שצריך להוסיף אדמה למעלה.מוסיפים למטה לא למעלה.י

כשתחליף מיכל מלא אדמה עד למעלה.יש להוסיף הומוס ודשן בשחרור מבוקר פעם בשנה.

למעלה