על תעוד ועיבוד ואיבוד

giulietta

New member
על תעוד ועיבוד ואיבוד

כשהיינו בתחילת גיל ההתבגרות שלנו, אי שם בסוף הסבנטיז, ראשית האייטיז, אני זוכרת כשהיינו חוזרים מטיול שנתי או מחנה קיץ, המשימה הראשונה בבוקר שאחרי היתה לרוץ לצלמניה הקבועה שלנו ולמסור את הפילם לפיתוח. בחרדת קודש היתי מביטה בצלם המיומן, כיצד הוא פותח את מכסה המצלמה ושולף ממנה את הסליל שהכיל את התעוד של החוויות הכי חשובות בעולם - כך, בעיני מתבגרת. מעט מאד פעמים העזתי לפתוח בעצמי את המצלמה ולהחליף סרט צילום. טכנופובית שכמותי, תמיד הייתי בטוחה שמה שלא אעשה, בסוף אשרוף את הסרט וכל האוצר הבלום שבתוכו ילך לאיבוד. החרדה הזאת התגברה כאשר בסיום השמינית, בטיול שציין את סוף התיכון, שאלתי את אחד המורים אם יש ביכולתו לסייע לי בהחלפת סרט הצילום, והוא, ביהירותו הרבה, שיכנע אותי שהוא יודע לעשות זאת ובהינף יד חשף לאור סרט שהכיל 72 צילומים יקרים מפז [זוכרים את מצלמת "אולימפוס" שהיתה מכפילה סרט של 36 תמונות ל-72?], החשיך אותם ואת עולמי. אבל בחנות הצילום הייתי רגועה, סומכת לגמרי על איש המקצוע. הוא היה מוציא את הסרט, ורושם את פרטי ההזמנה על שקית נייר משובצת ריבועים ריבועים. גודל סטנדרטי? מבריק או מאט? אחר כך מצמצם גבותיו, מסתכל דרכי ואומר: "תוך שבוע, עשרה ימים, זה יהיה מוכן". תולש לי את הספח המאשר את הפקדת סרט הצילום היקר מהשקית המשובצת ומתפנה ללקוח הבא. שבוע ההמתנה שלאחר אותו יום היה מלווה בהתרגשות מסוימת. התרגשות של ציפייה. יכולתי לדעת בעל פה אילו צילמים צילמתי, מי צילם מה, האינטימיות המסוימת שהיתה בצילומים אחדים, החברות שנשקפה באחרים. חיכיתי בדריכות לתוצאות. במהלך אותו שבוע שיחזרתי מחדש את חווית הטיול או המחנה, או המסיבה והרצתי אותה בדמיוני. וכשחזרתי לקבל את התמונות, ההתרגשות התעצמה בעודי מעיינת בצילומים עוד בחנות, מחזירה את הפגומים ומבקשת כבר שיכפולים למוצלחים שבהם. ואחר כך, שיחזור החוויה עוד הלך ונמשך עת סודרו הצילומים באלבומים ולצידם נכתבו אמירות שובבות מתוך עולמנו הפנימי שזר לא הבינו. חשבתי על זה הבוקר כשהמטפלת שלנו נכנסה הביתה. אתמול חגגנו לבת החמש [הפרחחית] יומולדת [מזל טוב! תודה!
] ומיסטר פיקסמן שהיה ממונה על העוגה, היה ממונה גם על הצילומים. שעתיים לאחר המסיבה כבר היה בידינו די וי די של הארוע. המטפלת שאלה הבוקר את הפרחחית איך היתה המסיבה, והיא , במקום לספר לה איך היה ומי בא ואילו מתנות קיבלה, היא פשוט אמרה לי: "אמא, תביאי את הדי וי די". ההתפתחות הטכנולוגית בודאי מבורכת. הקלות בה ניתן היום לתעד את חיינו ממש מרשימה. קודם הגיעו מצלמות הוידאו הביתיות ואחר כך המצלמות הדיגיטליות שמאפשרות לנו לצלם שוב ושוב, ללא צער על "אובדן" פילם, ואף לראות מיידית את התוצאה, ואחר כך התווספו הפלאפונים שגם ללא תיכנון מוקדם יכולים לשמש כמצלמה לעת מצוא. זה בהחלט דבר נפלא. אבל המיידיות של התעוד, חוסר התכנון [נצלם ונמחק ושוב נצלם ושוב נמחק] והאלבומים הממוחשבים [שההנאה בדיפדוף בהם לא מתקרבת להנאה של דיפדוף באלבום אמיתי, על הספה בסלון, באחר צהריים גשום של שבת], כל אלה, גורמים לי איכשהו לתחושה שמשהו בעיבוד החוויות שלנו, בעומק שלהן, הלך לאיבוד. דור האינסטנס כבר אמרנו?

נ י ש

New member
צודקת

גם אני מעדיפה את התמונות ההן שקצת דהויות בצדדים או סתם מפוזרות בין מאות תמונות אחרות בתוך ארגז או סל מקש (כמו אצל אמא שלי)...וכל פעם שמתחשקת קצת נוסטלגיה שולפים תמונות מהארגז... וזה מתקשר לי גם לעבודות השורשים הבאה עלינו לטובה...נכון שיש עבודות ממוחשבות מדהימות אבל אין כמו (לדעתי) עבודה שהוכנה במו ידינו.. אהלן ג'ולילה

aphanisis

New member
ג'ולה את כל כך צודקת...פעם בכמה זמן

אנו שולפים את התמונות וצוללים לתוך הנוסטלגיה..בכיף גדול פאן אחר של העניין , הבת שלי התכוננה לשלוח חבילה לחייל חמוד ולצרף מכתב ישבה וחשבה,חשבה וישבה ואז אמרה לי אין לי מה לכתוב לו, אני מדברת איתו עשרים פעם ביום !! גם לכתוב מכתבים זה פאסה , מקסימום SMS

ק o ם

New member
ובדיוק מהסיבה הזאת...

אני עדיין דואגת לפתח תמונות שצולמו בדיגיטלית
תענוג לקרוא אותך ג'ול - החזרת אותי לטיולים ולחוויות מהעבר

חתולון*

New member
אין ספק שאת צודקת, תענוג לקרוא

ולגלוש על גלי הנוסטלגיה. לשמחתי, נשארתי אותו <ילד בן 5> כמו ביתך,
עם ההתלהבות! נהנתי לקרוא מה שלא שייך למשטרה ולברווזים.

מיקושה

New member
../images/Emo13.gifעדיין אני נאמנה למצלמה הישנה

יש משו יפה.. בהמתנה הזאתי(לפעמים קצת יותר מידיי).. והציפיה.. לא אוהבת תטכנולוגיה החדשה..

סגולית

New member
אז תעשי מה שאני עשיתי

לפני שבוע צרבתי על דיסק 200 תמונות מהשנים האחרונות, ונתתי שידפיסו לי מהן תמונות אמיתיות!!! עכשיו רק חסר מי שיסדר את כל הבוכטה באלבום....

סגולית

New member
../images/Emo178.gifלא להאמין,

סידרתי ת'אלבום בצ'יק ועוד הספקתי אלף דברים אחרים תוך כדי...

המהירות, הנגישות, השפע והקלות

מעוררים המון שאלות. המון מחקרים כבר קבעו שהטכנולוגיה לא עושה בהכרח את חיינו קלים יותר ו\או מפנה יותר זמן לפנאי אבל לי לא ידוע על מחקר שבודק האם הדור שיכול לשמוע שיר ברדיו ואחרי 30 דקות לצרוב את כל הדיסק בלי לזוז מהכסא יותר מסופק ושמח מהדור שלי- שחסך כל החודש כדי לקנות בהתרגשות קלטת אוסף של דאנס מיקס או התחנף קשות לאלו שהיה להם את הקלטת על מנת לקבל להעתיק אותה בדאבל קאסט. למרות העדר המחקרים, נראה לי שעבורי, רכישת הקלטת, או הדיסק בשנים שאחר כך, וההאזנה להם, היו מרגשים יותר מהשפע המוסיקלי הנגיש שקיים כיום, שעל רובו אנחנו מוותרים, בשל בחירה או עצלנות, שהרי השפע הזה יהיה נגיש לכאורה תמיד. אפשר גם לקחת את זה לכוונים של תקשורת בינאישית- מי מאושר יותר- החייל בסיני, שחיכה חודש למכתב כתוב בכתב יד מאהובתו או דור ה-IM והסמסים?

הצופה.

New member
אם את רוצה לומר לנו משהו

על פיקסמן לא צריך להתחיל בילדות (-: לא עונה

giulietta

New member
חחחחחחחחחחחחחחחח

חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח

זה פורום נשואים ונשואות או

קשישים וקשישות? מה זה פרץ הנוסטלגיה הזה?
אישית, לא מתחברת לגעגועים האלה. הם מזכירים לי את אמא שלי שהיתה מספרת בגעגועים על הימים בהם היתה מכבסת על קרש, ומרתיחה כבסים בגיגית. אז לא הבנתי למה היא מתגעגעת כשיש מכונה שמקצרת את כל ההליכים. והיום לא מבינה מה אתם מתגעגעים לטכנולוגיה ישנה.. זה לא שהטיולים היו יותר יפים, זה לא שהחוויות היו יותר מיוחדות. זה רק הטכניקה של התיעוד שהיתה שונה. זה הכל. אני מאושרת שהתמונות יושבות לי על המסך, שאני יכולה לשלוח תמונות של הנכד לסבתא רגע אחרי שצלמתי אותן, שאני יכולה בקלות רבה לשתף חברים רחוקים בחוויות היוםיום, רגע אחרי שהן מתרחשות, ובמקרים ממש מוצלחים אפילו תוך כדי. ואם ממש בא לי להתבוננן באלבום באחר צהריים גשום, אני לוקחת את הלפ טופ, מתרווחת על הספה, מתחילה מצגת, ומתענגת. אפילו לא צריכה להפוך דפים.

נעמי 1

New member
אני לא יודעת בת כמה את

... אבל תהיה בטוחה שגם עליך זה לא יפסח [מניסיון]. אבי ז"ל, תמיד היה אומר לי [חכי שתגיעי לגיל שלנו] אני צחקתי... אבל היום אני מבינה על מה הוא דיבר אז.

לא כל כך צעירה...

וזה לא שאני לא נוסטלגית. אבל, הנוסטלגיה שלי היא לחוויות האישיות שלי, לעבר הפרטי שלי. לא ל"כמה טוב היה פעם". ואבא שלי גם היה אומר את זה "תגיעי לגילי ונראה אותך". בינתיים, הגעתי כבר לגיל שבו הוא התחיל להגיד את זה. בינתיים, עומדת בזה בכבוד
עדיין לא אומר "אוי, איך שהוא צדק...". לא יודעת מה יהיה בהמשך. מתחייבת רק על הבינתיים...

מיקושה

New member
חחחחחחחחחחח..וואלה צודקת..חחחחחחחחח

אולי זה רגע לפני ה"קשישיםקשישות"חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח נו מורנוסטלגיה.. אהההם..עוד משו..
אני המנהלת
חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח

למעלה