על פי מה אומרים שמחיר המניה הוא זול או יקר?

ערן145

New member
על פי מה אומרים שמחיר המניה הוא זול או יקר?

כיצד זה נקבע לפי ניתוח של איזה פרמטרים ?

נניח היום בנק הפועלים בשער של 1300 משהו כזה, האם זה זול יקר כיצד מנתחים את זה ?

תודה רבה

dw2322

New member
מכפיל רווח או מכפיל הון

כמה שיותר נמוך יותר טוב.
זה לא מדע מדוייק אולם כדאי להעדיף מניות עם מכפילים נמוכים.
מכפיל רווח זה שווי חברה חלקי רווח שנתי, מכפיל הון זה שווי חברה חלקי הונה העצמי. חברות בד"כ נסחרות במכפילי רווח של 5-25, ומעל הונן העצמי, אבל יש המון חריגים.

למשל, פרידנזון אותה אני מזכיר מדי פעם, נסחרת במכפיל רווח 4, ולפי רבעון אחרון - אפילו מכפיל 2. זה בהחלט נחשב לזול.
מצד שני יש לנו את בבילון, הנסחרת במכפיל 30. זה די יקר.
אממה, כפי שרשמתי קודם, זה לא מדע מדוייק וצריך להעריך גם את יכולת צמיחת החברה, ולגבי בבילון למשל, היא נהנית מכיסוי אנליסטי, כאשר האנליסטים צופים לגביה צמיחה ברווחים בשנה הקרובה, כך שהמכפיל ירד (אבל הוא עדיין יהיה הרבה יותר גבוה מ 4 או 2).
על פרידנזון, בהיותה חברה קטנה מאד, אין כיסוי אנליסטי.

לגבי הבנקים נהוג להסתכל גם על מכפיל הון, וכאשר הוא מתחת ל 1 זה נחשב לזול. יש catch והוא אם חלילה הבנקים יאלצו למחוק חובות אבודים, מה שיוריד להם מהרווחים - ומההון העצמי. כמעט כל הבנקים כיום נסחרים מתחת להונם העצמי (פועלים ולאומי משהו כמו סביב 0.7 על ההון, דיסקונט בחצי על ההון (הסיבה לתמחורו הנמוך בהשוואה לסקטור היא שהוא בנק פחות מוצלח ופחות יעיל), מזרחי סביב הונו העצמי). הסיבה לכך שהם נסחרים מתחת להון היא שצופים שהם ימחקו חובות אבודים במידה מסויימת (ואז ההון יורד, ומקרב אותו לשווי השוק).

ניתוח חברות זו תורה שלימה, ותצטרך לקרוא ספרים בנושא או לעבור קורסים, וגם אז תבין רק חלק מהדברים, אבל זה לפחות יתחיל לתת לך איזושהי אינדיקציה ראשונית להיות נייר זול או יקר.

dov45k

New member
הערות

א. מכפילים צריך לראות מול מה קורה ענפית,
דהיינו השוואה של חברות רבות באותו ענף.
ב. צריך להיזהר מאד (!) מתרגילים חשבונאיים שבאים להסוות, להציג אחרת
לנטרל ולעוות נתונים חשבונאיים ובאופן זה לעוות את נקודת הניתוח.
רואי חשבון הם עם מדוייק אבל תחמן. זהירות היא מילה טובה מאד כאן.

aeonf

New member
תיקונים קלים

1. חוב אבוד לא מוחקים, הוא כבר מחוק. מפרישים יותר לחובות מסופקים.
2. חוב מסופק או חוב אבוד לא מוריד מההון העצמי, לכל היותר הבנק פשוט מרוויח פחות. כדי שבנק ממש ימחוק מההון העצמי משהו זה צריך להיות חוב אבוד/מסופק מטורף ובקנה מידה גדול מאד.
3. בבנק, (כמו בכל חברה) חשובה מאד גם התשואה על ההון העצמי.
בנק שמביא תשואה של 6% יתומחר בזול יותר מבנק שמביא תשואה של 12% (ראה ערך מזרחי/דיסקונט).

ערן145

New member
הי תודה על התגובה - מהו בעצם ההבדל העיקרי

בין מכפיל הרווח וההון?

מכפיל הרווח זה מעין אינדיקטור לממוצע הזמן בו אתה מכפיל את ההשקעה שלך?
וככל שיותר גבוה כך הסיכוי יותר נמוך וזה יותר מסוכן?

יש ספר מומלץ לניתוח חברות? או קורסים שאפשר לקחת שקשורים בנושאים האלו ?
תודה !

mnakash

New member
יש ים ספרים וידע ברשת

אם יש לך תחת לשבת וללמוד אני חושב שברמת הידע שלך כדאי להתחיל מהבורסה למתחילים ומשם הייתי ממשיך עם ספר נחמד שהוא מבוא להשקעות ערך בשם הספר הקטן שמכה את השוק.
אח"כ בעברית יש את המשקיע הנבון שאני חושב שהוא OVERATED (למרות שקראתי אותו יותר מפעם אחת) ואם אנגלית זו לא בעייה אני ממליץ בחום על
http://www.amazon.com/Five-Rules-Successful-Stock-Investing/dp/0471686174
לדעתי זהו אחד הספרים הכי מתחת לרדאר בתחום. אם תקרא ותבין אותו תוכל לבצע הערכות שווי באופן סביר לרוב החברות הלא מסובכות.

את המסלול שכתבתי לך כאן לקח לי משהו כמו שנתיים שלוש ללמוד. קח את הזמן ותתחיל להשקיע בקטן. עם הזמן והביטחון שייגבר תוכל להשקיע סכומים גדולים יותר.

מבחינת אתרים בעברית יש שניים מצויינים:
SHOOKRUN של עודד קרייזל
http://www.shookrun.com/

והאתר של KOBERIDER
שגם כותב פה לעיתים קרובות
http://www.thebigpicture.co.il/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=2&Itemid=4

יש עוד המון מקורות אבל כדי לא להתבלבל אני מציע לך לעכל את החומר לאט ולא לערבב מקורות. לצערי נתקלנו בפורום בבחור שקרא וקרא ועשה עירבוב לא שימושי מכל הידע והיום אני בספק אם יצליח להוציא מהידע שהשיג את המקסימום. עדיף שתתאזר בסבלנות שגם ככה תצטרך אם תחליט להשקיע לפי פונדמנטלים ותקרא את הספרים לפי הסדר. אחרי הראשון (הבורסה למתחילים) תוכל להתחיל ממקורות אחרים ממה שהמלצתי אבל כדי לשמור על ראש נקי מבלבול קרא לפחות אותו בלי לערבב מקורות אחרים.

בהצלחה

snupon

New member
קח בחשבון את זה

שיכול להיות חברה שמתומחרת עם מכפיל נמוך מאוד (נניח 3)
בדרך כלל זה בגלל שצופים שהרווחיות שלה תרד אז יכול להיות שאפילו במכפיל 3 היא יקרה.
ואותו דבר להפך עם מכפילים גבוהים.
בדרך כללל חברות מתומחרות "בזול" (לא לפי השווי האמיתי )
במצבים של פחד ושווקים יורדים,ובאופן הקיף גם החברה יורדת לפעמים שלא בצדק

למעלה