על ערבות בנקאית וערבויות בכללי

על ערבות בנקאית וערבויות בכללי

במסגרת השיחות והדיונים הקבועים לגבי המגורים בשכירות והעלויות שרק הולכות ועולות, עלה נושא הערבויות כמשתנה עיקרי: בזמנו כשחיפשתי דירה/חדר להשכרה, התעניינתי תמיד בעלות שכ"ד ו-זהו. נושא הערבויות נראה לי תמיד מובן מאליו ולא נתון למיקוח - ברוב המקרים ביקשו ממני שטר או צ'ק ביטחון וחתימה של שני ערבים. כשהתחלתי להתעניין במגורים לבד גיליתי את הדרישה שנקראת "ערבות בנקאית", ואם בהתחלה היה נראה לי שהדרישה הזאת מגיעה מאנשים שנכוו בעבר ו/או מצד מי שמעוניינים לסנן שוכרים ולוודא שהשוכר הוא אדם בעל עבודה מסודרת ויכולות כלכליות, קיבלתי רושם שהדרישה לערבות בנקאית הפכה לדרישה בסיסית יחסית, לפחות לפי כמות התלונות שעולות בנושא בקבוצות מסוימות...

האם אתם נדרשתם לתת ערבות בנקאית כששכרתם את הדירה שלכם? מה עמדתכם בנושא?

המשכירים שביננו - האם אתם דורשים ערבות בנקאית מהשוכרים שלכם? מה עומד מאחורי הדרישה/היעדר הדרישה?

im mitzi

New member
עונה

היתה דירה אחת שדרשו ממנו ערבות בנקאית, אחרי מו"מ הסכמנו על צ'ק ביטחון, אבל מאחר ובעל הדירה עירב עו"ד שהחליט שהוא לא מקבל צ'ק ערבון מההורים החלטנו לרדת מאותה דירה.
&nbsp
בדיוק השבוע חידשנו חוזה בדירה שלנו לשנה שלישית ולא היה דיבור כלל על הערבות שלדעתי כבר לא בתוקף.
&nbsp
כבעלת דירה אני לא מבקשת ערבות בנקאית, אני נוטה לסמוך על השוכרים שלי ומשתדלת לבחור אותם בפינצטה.
כבר יצא לי להגיד לדייר פוטנציאלי שאני לא מעוניינת להשכיר לו כי הוא עשה עליי רושם לא טוב ושום ערבות לא תשנה את התחושה שקיבלתי ממנו.
הדיירים שלי נותנים לי צ'ק ביטחון מאחד ההורים שלהם, כמובן אחרי שראיתי תלושי משכורת מסודרים, זה מרגיש לי מספיק

לא וכן

לא ביקשו ממני ערבות בנקאית כשוכרת.
אני כן מבקשת ערבות בנקאית כמשכירה
כמשכירה לא איכפת לי ללכת לבנק עם השוכר ולשלם את העמלה שהבנק גובה ממנו, אין לי בעיה שזה יהיה על חשבוני. כן, נכוויתי, וזו הסיבה היחידה והעיקרית.
אנשים לא יודעים את זה, אבל לשטר ערבות אין ערך מוחלט, אם לא מחדשים אותו כל שנה, ורוב המשכירים לא מחדשים את שאר הערבות כל שנה יחד עם החוזה. .

עוגיפלצת112 - וכמה עולה בימינו תשלום העמלה עבור הערבות

הבנקאית?
&nbsp
תודה מראש

alondr

New member
אני מסכים איתך

גם ממני לא ביקשו ערבות בנקאית בדירה הנוכחית ואני שוכר דירה די יקרה

הבעיה בערבות בנקאית היא שהיא דורשת שיהיה לך סכום כסף פנוי לטובת סגירה בבנק בגובה הערבות וכמובן דמי הערבות שיכולים להגיע ל5% מסכום הערבות לשנה אם לא מנהלים התמקחות של שוק טורקי מול הבנק כי המשחק פה גדול מאוד...מצד שני הבנק סוגר את הכסף בפיקדון בריבית עלובה ובפועל הכסף שלך מאבד מערכו

בדירה קודמת ביקשו כזו וביקשו חצי מעלות העו״ד כי היה עו״ד מעורב ... הסכמתי לשלם 1200 לעו״ד מהסיבה שהעו״ד היתה בסדר והוגנת כולל הדרישות שלה מבעל הדירה והערבות הוחזקה אצלה מה שאומר שבעל הדירה לא היה יכול לרוץ ולממש אותה רק כי מתחשק לו אלא העו״ד חייבת לאשר לו זאת קודם...
בחוזה היתה אופציה ואחרי שנתיים הסתדרתי עם עו״ד על תשלום מופחת של 1500 לגבי החידוש ושילמתי מחצית מזה.... כי הדירה היתה ממש טובה והמחיר טוב... אני בנוסף הסכמתי לשלם מראש כל פעם לשנה מראש תמורת הנחה משמעותית של 10% במחיר השכירות ולי זה השתלם כי היה לי כסף פנוי בצד והריבית שאתה מקבל עליו עלובה ביותר אז ההנחה השתלמה וכמובן שחלק מהסכום שימש לטובת הערבות

ואני בדירה שלי שאני משכיר מבקש וגם מוכן לכמות לשלם את עלות הערבות אבל לא בכל אזור בארץ יש לקהל היעד של השוכרים סכומים כאלו לטובת ערבות וחייבים להתפשר ... מה שאפשר לדרוש ממשפחה שבה שני בני זוג עובדים אי אפשר לדרוש מסטודנט או מזוג עולים מבוגר

ראיתי פעם איזושהי דירה

שמאד מצאה חן בעיני, ורציתי לשכור אותה. ואז בעלי הדירה (אנשים נחמדים) ביקשו שאשלם חלק מעלות העורך דין. לא הסכמתי. אין אצלי דבר כזה. אפילו אם זה במחיר של להפסיד דירה שמאד מצאה חן בעיני. זו לא דרישה לגיטימית שהשוכר ישלם עלות עו"ד של המשכיר. ועוד לשלם פעם שנייה לעו"ד על חידוש חוזה? השתגעת?
אם יש לך יותר מידי כסף אתה יכול לתת קצת לי.
דרשתי ערבויות גם "מסטודנטים" (הם לא היו סטודנטים, אבל היו בגיל והתגלגלו בכל מיני עבודות), דרשתי ערבויות באזור שקשה להשכיר בו מאד. דווקא ככל שיותר קשה להשכיר את הדירה והאזור יותר קשה, כך יש יותר טעם לבקש ערבות, כי כמשכירה אני מתפשרת על השוכרים שלי.

alondr

New member
כמה תובנות

לא לא השתגעתיולא עניין של כסף מיותר עניין של שיקולי עלות תועלת
עו״ד יצא 600 ש״ח לשנה לשנתיים ראשונות ו500 ש״ח לשנה בשנתיים השניות ... די הוגן לטעמי לאחת ששמרה על האינטרסים שלי כולל הורדת סעיפים בחוזה שהיו בעייתים ודרישה ליישור קו וביצוע תיקונים בדירה לפני הגניבה ובפרט שרצה על זה שהמשכיר לא ירוץ לבנק עם הערבות ויפדה אותה... ויש מספיק בעלי דירות נבלות שמסוגלים לעשות את זה כמו אלו שמבקשים פיקדון מזומן וממציאים לך נזקים כדי לא להחזיר... לי זה השתלם לשקט הנפשי שלי

ולא אמרתי שלא לקחתי ערבויות מסטודנטים ... התכוונתי שלא לכל סוגי האוכלוסיה יש מספיק כסף נזיל בצד ויכולת לסגור אותו לטובת ערבות בנקאית ולכן במקרים מסויים אם לא תוותרי על ערבות בנקאית אלא תסתפקי בשטר חוב ושני ערבים ושיקים מהשוכר ומהערב שלו לא תצליחי להשכיר והדירה תעמוד ריקה... מה ששוכרים יסכימו לגבי דירה בצפון הישן בת״א לא יעבוד לגבי דירת שיכון ישנה בשכונה מהפחות טובות בראשון/רמלה/חולון

תמיד מוצאים שוכרים בסוף

גם להפיל על מישהו לחתום לך ערבות זה לא תמיד כזה קל. זה לא נכון להתמיג את זה כאילו מישהו ירוץ להפקיד את הערבות שלך ואתה חסר אונים. המשכיר מקבל ממך כמה עשרות אלפי שלים, במקרה הטוב,אתה יושב בנכס ששווה כמה מאות אלפי שקלים במקרה הרע. כל אחד נותן ומקבל פה משהו ולשני הצדדים יש מה להפסיד אם לא ינהגו בהגינות.

alondr

New member
ברור שמוצאים

השאלה כמה זמן את מוכנה לחכות שיגיע שוכר מתאים ולקחת בחשבון שהדירה תעמוד ריקה ולספוג את זה
בבאר שבע למשל ליד האוניברסיטה מי שלא מצליח להשכיר סמוך לפתיחת השנה עלול להתקע עם דירה ריקה עם תחילת הסימסטר הבא

ובעיקר בתל אביב את שומעת סיפורי זוועה על בעלי דירות שמחליטים ערבויות כנוהג יש כמה ידועים כאלו
תחפשי בגוגל רמי לוטרמן או יהודה וכטל ותזדעזעי...
בתל אביב יש המון דירות שיש תשלום חודשי לחברת ניהול/מתווך/עורך דין שמנהל את הדירה ואין לך דרך לברוח מזה כי במקומך עומדים בתור 100 איש ... עניין של היצע וביקוש
לגבי עורך דין בעת ההשכרה הראשונה אחרי שרכשתי את הדירה נעזרתי בעורך דין לניסוח החוזה ולא סמכתי על כל מיני חוזים שמורידים מהאינטרנט ויכולים להיות בעייתים ולוקים בחסר ברמה שמסכנת את משכיר... אחרי זה את כמובן יכולה לרוץ עם החוזה הזה בלי בעיות

מסכימה ולא מסכימה

ברור שמה שיסכימו שוכרים בתל אביב ייחשב כשערורייתי בקרב שוכרים בעכו/נהריה, אבל לא בהכרח בערי מרכז אחרות (כשלוד קצת יוצאת מהכלל כאן). כל עוד לא מדובר בדירת חדר לא משופצת ו/או בדירה מחולקת, אני לא אתקשה להבין בעלי דירות שלא יתפשרו על ערבויות כולל ערבות בנקאית, שבחלק מהמקרים מהווה סוג של סינון שוכרים. כתבת על השקט הנפשי שלך, ויש גם את השקט הנפשי של בעלי הדירה.
&nbsp
&nbsp
&nbsp

alondr

New member
מסכים איתך

אבל נניח שאת דורשת והדירה עומדת ריקה חודשיים... אם את תלוייה בדירה לשלם למשל שכירות שלך או משכנתא אז החשבון הוא שונה כי ההפסד הכספי יכול להיות משמעותי...
&nbsp
הערבות הבנקאית כאמור נועדה לסנן ולהראות רצינות של השוכר אבל גם פה שומעים לפעמים סיפורי זוועה לגבי זה שכשדייר נוכל שרוצה להרוס לך את הדירה יכול לגרום לך נזק במאות אלפי ש״ח ששום ערבות לא תכסה וגם לפנות אותו יעלה בנוסף כסף רב

ברור שבמקרים כאלו כדאי למשכירים להתגמש

אבל אלו לא המקרים הנפוצים, וכמו שהמשכירים לרוב מתמחרים את שכ"ד שדורשים בהתאם למחירי השוק באזור בו ממוקמת הדירה, מי שיבקשו ערבות בנקאית לרוב אלו לא מי שמשכירים דירת חדר בפריפריה...
&nbsp
גם אני שמעתי על סיפורי זוועה שכללו נזקים לדירה שהערבויות לא כיסו, אבל במקרים כאלו לפחות יהיה לבעל הדירה במיידי סכום לא סמלי + במידה ומדובר בדייר שיכול להרשות לעצמו ערבות בנקאית, הסבירות שיהיה מדובר בנוכל ו/או במישהו בעייתי נחשבת לנמוכה יחסית, בהנחה שלא מדובר בעבריין. יש מי שיגידו גם שערבות שכזאת משמשת סוג של אפקט פסיכולוגי - ברגע שאתה יודע שבעל הדירה שלך יכול בקלות לפדות את הערבות, אתה לא תקל ראש.

למעלה