על הטור של דנקנר ושיקוצים אחרים

• פותח הנושא Nire
  • פורסם בתאריך

Nire

New member
על הטור של דנקנר ושיקוצים אחרים

דבר נוסף שדורש התייחסות הוא השאלה כיצד על אדם דתי לנהוג בנוגע לפרשת דרעי. יבחוש, אח שלי- נראה לי שאתה באופן אוטומטי מניח שכאדם מאמין טבעי ואך נכון לדבוק ב``חפותו`` של האסיר המורשע אריה דרעי. למעשה, הסיבה היחידה שציבור מצביעי ש``ס חושבים כך היא נתינת הרשות מצידם לרבניהם לחשוב במקומם מחד גיסא, ודלות החשיבה הרציונלית שלהם לעומת רגשותיהם הדתיים הטהורים מאידך גיסא. מה קל לקחת אדם פשוט, מאמין וטוב, לשכנע אותו שכמו שהאמונה שלו בתורה היא נכונה כך מתחייבים ממנה גם הצבעה למפלגה פוליטית מסויימת (ש``ס למשל), אמונה בחפותו של אדם מסוים (``צדיק הדור`` השואג ומיילל במעשיהו למשל) ואולי גם בכי ואבל על זה שאותו אדם נכנס לכלא. הרגשות של בני ציבור מסויים כלפי אדם שנתן ותרם להם כה רבות מוצדקת ומובנת- וזאת למרות שגם חפר בפצעי הקיפוח העדתי המגלידים וניזון מאותם פצעים שהיו כמובן מקור החיים של ש``ס כתנועה פוליטית- דבריי קשים אך הם דברי אמת ועל כל בר דעת לשים ליבו אליהם! הפשע הוא חוצפתם של מנהיגי הזרם העממי ביותר של ש``ס, זרם ``שאגת אריה`` של ליצן החצר אורי זוהר המתנגד לש``ס של אלי ישי ועתיד למרוד גם בעובדיה יוסף-אותו זרם שמעז להציג את התמיכה באריה דרעי כמאבק דתי ואת ההתנגדות לאריה דרעי כהתנגדות לקב``ה חס וחלילה! אותו זרם הוא שחוטא בשקר, בשימוש בדת הקדושה למטרות פוליטיות ואישיות ולכן חוטא באופן גס, חמור ומחליא בחילול השם!!! אריה דרעי אינו קדוש, הוא אדם שחטא ולקח שוחד ואשמתו הוכחה באופן ברור למדי. עניין מספר העדים אינו רלוונטי-על האדם לא מוטל לסתום את ליבו ולעצום את עיניו בפני האמת, וכשהאמת בידיו עליו להתנהג כפי שהיהדות מחייבת- והיהדות מחייבת צדק, יושר והגינות. רק אנשים חסרי כל חוט שדרה רציונלי ומוסרי יכולים לעקוב כעיוורים אחרי ליצנים כאורי זוהר ולקבל ללא עוררין את המלחמה הפרימיטיבית לשחרורו של אריה דרעי כמלחמת קודש דתית. אנשים אלו הם שוטים, ומנהיגיהם מחללי השם, ויהודי טוב עליו להתרחק כמו מאש מכל נסיון להזין את רפש הפוליטיקה וחטאים האנושיים באורה הקדוש והבלתי נטמא של דת משה- מפני שאותם נסיונות נאלחים גורמים להתרחקות ולסלידה מהדת בקרב הציבור החילוני ואפילו המסורתי, וגורמים לחילול השם אצל טיפשים כמו אלו שהולכים לישיבה שמול הכלא מעשיהו- ישיבה שכל תכליתה לרתום את אמונת האמת למען אדם מסויים ולחזק את הרעיון השקרי לפיו מלחמה למען עבריין מורשע לשם תועלת פוליטית ואישית יכולה להיאחז בדת- הקב``ה הוא ל ב ד ו קדוש, ולעולם לא תשמש דתו משען לפושעים! נ.ב ודנקנר- התחרפן וחבל

אלול

New member
ניר

שמחתי לקרוא את ההודעה . כתיבה לענין כל מלה ומלה . בקשר לדנקנר אני לא חופף עם דעתך . יכול להיות שדנקנר באמת עושה דברים בגלל סיבות חיצוניות כמו רצון להתבלט וכו. מאידך גיסא הוא מבטא מצוקה ידועה בקרב החברה החילונית שאינה חיה חיים מסורתיים ולכן חווה המון בדידות . אני אישית מכיר הרבה אנשים לא דתיים שמתקרבים דווקא משום שהציבור הדתי מחבק באהבה וחום . דבר זר בנוף החברה המערבית בכלל. אם במקרה אתה חובב תאטרון אז ודאי שמעת על ``מי מפחד מוירגיניה וולף `` הצגה מעולה שדנה בנושא. אלול

יבחוש

New member
יקיריי, לא ירדתם לסוף עניות דעתי....

הכוונה בהפניה לטור של דנקנר לא היתה להראות כמה דרעי זכאי (ואגב, ניר, זה שאני אדם מאמין זה לא אומר שטבעי לי שדרעי זכאי - במקרה שלי: נהפוך הוא! (לדעתי הוא צריך לעמוד לדין גם בבית דין של מעלה על חילול ה` ועוד דברים שגלויים רק לפניו יתברך...)) ההפניה הייתה כדי שתקראו את הביקורת שלו על מחנה השמאל - המחנה ממנו הוא בא (- מזכיר לי טענות שאני משמיע לחברי מידי שנה במסגרת שירות המילואים...). וזה גם לא כ``כ קשור למה שאתה, אלול, כתבת על החיבוק החם של החברה אלא על יחס החברה שלו אל מגזרים אחרים. ואולי תתענינו במה שכתב השבוע...

Nire

New member
יבחוש

אח שלי, לא התכוונתי להאשים אותך ביחס כזה- פשוט התכוונתי לתופעה בכללותה. אני מאד מח לשמוע שאתה אדם דתי באמת, ולא מאלו שלא מסוגלים להבדיל בין קדושת ``שמע ישראל`` ובין ``קדושת`` ``נ נח נחמ נחמן מאומן`` (ולא חשבתי שאתה כזה גם קודם)

חיים א

New member
בין דת לדתיים (ודרעי כמשל)

ניר ויבחוש, ראשית עלי לאמר כי יבחוש צודק במאמרו ולאחר מכן איבדתם את הכיוון בתחרות מי יותר דתי. יש להבין כי דת ודתים הם שני דברים שונים ובמצב הקיים היום משניאים חלק מהדתיים את הדת על העם. אגב, האמירה כי חילונים נמצאים בריקנות (יותר מנרמזת במאמר) אינה נכונה לכלל החילוניים והייתי אפילו מעז ואומר כי ניתן להגדיר אנשים אילו כחילונים עם רגשות אשם הבאים מרקע מסורתי/דתי והפכו לחילוניים בגלל שהשניאו עליהם את הדת (ובאופן אישי אני מכיר כמה כאילו. לענין דרעי וחסידיו השוטים, זכרו את בני ישראל במדבר ומאמרם ``זכרנו את סיר הבשר את השומים והבצלים``. חלק ניכר משוטי מעשיהו נהנו ישירות מפועלו הלא כל כך כשר של דרעי (חוקית ו/או מוסרית) וחששם רב לגבי העתיד. מנהיגי התנחלות מעשיהו שייכים לקבוצת העסקנים שניזונו מהפירורים תחת שולחנו (ע``ע הגג) וחלקם נהנו יחד עמו מהטיש המשובח וחרדתם אף גדולה יותר. יש לכן לראותץ מחאה זו כהתחנפות למנהיג בגלות שכאשר יחזור (והוא יחזור) יזכור מי לו ומי לצריו. וטיפה היסטוריה, באירופה של ימי הבינים וגם קודם לכן היה המלך ``מלך בחסדי האל`` בכדי למנוע מההמונים שהיו דתיים (הפעילות התרבותית הזמינה היחידה)ועניים מלמרוד במלך. בנוסף עודדו המשטרים הללו את הבערות (ממש כמו ש``ס) בכדי למנוע חשיבה חדשה שתוביל למרד כזה במנהיגות. מצד שני היו אצילים במספר מצומצם שנהנו מפעילות תרבותית מגוונת יותר ומהשכלה רחבה ולא מרדו במלך מסיבות כלכליות בלבד (כל עוד אילו התקיימו). וכבן, הפיתרון הוא הפרדת הדת מהמדינה שכן לא ניתן להפריד אותה בשום דרך אחרת מהפוליטיקה ומהתקציב, וזוהי יקירי, פרצה הקוראת לגנב.

יבחוש

New member
דרעי למשל ולשנינה...

אכן צדקת ברוב דבריך על ש``ס ומתגודדי מעשיהו. לענין הדת והמדינה, אי אפשר להפריד כי: זוהי מדינתו של העם היהודי, כך הוגדרה במגילת העצמאות (שנתקבלה לאחרונה כחוק) וכך גם כתוב בחוקי היסוד שלה: ``מדינה יהודית ודמוקרטית`` ומדינה יהודית היא מדינה עם צביון יהודי! ולא צביון וערכים מערביים רקובים שהלבישו עליהם איצטלה כאילו יהודית ואומרים שזו היא היהדות (האמיתית)!! אכן, מורכבות זו היא לא קלה, וכעם שכבר 2000 שנה לא ניהל מדינה הוא לא משכיל עדיין לעשות זאת בחכמה וישנם גם רעי לב שעוד מנצלים את האמונה והתורה כמנוף פוליטי כלכלי ובכך חוטאים חטא כפול: גם משניאים את האלוקים על האחרים וגם שומטים את היסוד לקיומה של המדינה כמדינה יהודית. אך כל היסוד וההצדקה לקיומה של המדינה בא מהתורה ומהאמונה ומהקשר של עם ישראל לאלוקיו ולכן הפרדה אינה שייכת, מה שכן שייך זה איך באמת עושים את נכון ובחכמה לטובת כולם! (ועדיין לא נכנסנו לשאילת הדמוקרטיה בכל העסק...) באהבה יבחוש בן דלעת

Nire

New member
לאלול

תודה רבה על הפידבק, אחי. שמחתי מאד לראות שאתה מסכים איתי בנוגע לחילול השם שנעשה בידי אנשי זרם מסויים בש``ס. פירסמתי את ה``מאמר`` בעניין זה גם בפורום אקטואליה, אני רק מקווה שהוא לא יתפרש כאנטי דתי בקרב חלק מהכותבים שם. אני מסכים איתך שהבדידות והדת הן מנוגדות- בדידות היא תחושה של ריקנות וניכור, והאדם הדתי קרוב ב``ה בכל עת ובכל שעה לאלוהיו- ולכן הוא לעולם לא באמת לבד. נכון שהחום היהודי, שנשמר עדיין גם בציבור הלא דתי במידה רבה, יכול להיות בסכנת התמעטות בגלל הריחוק מהדת. אני מקווה שלא, ושלמרות ההתרחקות המצערת מאד מן הדת עדיין נישאר עם חם ככלל, ולא נהפוך למערביים גם בעניין זה. מה שכתבתי על דנקנר כתבתי על דיעותיו בעניין דרעי, וכמו כן מתוך התרשמות אישית שהוא מלא בעצמו קצת הרבה יותר מדי... מצחיק אותי שהוא כותב שמאחר ומדובר במנהיג של ציבור שלם ``לא יקרה כלום`` אם יתייחסו אליו בקצת יותר התחשבות- נכון שזה מה שקורה וכנראה תמיד יקרה במציאות, אבל מבחינה מוסרית אפליה חיובית כזו היא מוטעית וראויה לכל גינוי. לכל אדם מגיע יחס של כבוד והתחשבות, ללא קשר למעמדו והשפעתו בחברה- ולאסיר רגיל יש להתייחס בלא פחות התחשבות מלאריה דרעי. דווקא בגלל האפליה לטובה כלפי אריה דרעי תלונותיה של יפה דרעי מגוחכות לחלוטין. למרות השתייכותו לציבור המזרחי ונסיונו להרגיש מקופח, אריה דרעי הפך כבר מזמן לחלק מהאליטה אותה הוא מתעב. האפליה היחידה כלפי אריה דרעי היא אפליה לטובה שהגיע הזמן שתיפסק, או לפחות שיסתפק בה ולא ישלח את אשתו לקטר בשמו בכל אמצעי תקשורת קיים. אבל יהיה בסדר, בעזרת השם. אני מקווה שתמשיך להשתתף גם אתה בפורום ובפורומים אחרים, אתה יכול לתרום המון. בברכת שנה וגמר חתימה טובה ניר

למעלה