עכשיו כשטוענים שאנחנו חושבים גם דרך הבטן..

R 1 3

Well-known member
משמע הגוף מושפע ומשפיע על ההחלטות שלנו כמו הקשר גופנפש עליו כולם מדברים
לדוגמא כואב לך בגוף החשיבה שלך מותנית בכך והשיקולים משתנים וההיפך.
נשאלת השאלה אם יש בכלל נפש שהרי לא ניתן לנתק אותה מהגוף המערכות ההורמונליות ומערכת העצבים.
בהמשך מציע לכל אחד/ת להתמודד עם שאלה קיומית מוזרה.. אם התוכן שלנו נמצא כולו במח
היית מוכן/נה שיעתיקו אותו לגוף אחר (יפה ובריא יותר) בשלמות ולוותר על הגוף שלך בתמורה?
האם המעבר לגוף חדש עם אותו מח היתה ממשיכה את חייך ברצף, או למעשה יוצרת מישהו אחר?

R 1 3

Well-known member
קראת פעם את "מלחמת האדם הזקן"?

ומתוך סקרנות - מי בדיוק טוען ש-"אנחנו חושבים גם דרך הבטן"?
לא קראתי למעט הצצתי כעת, מדע בדיוני אבל לא בדיוק מתייחס לשאלה שלי
שבמהותה היצר המובנה הגנטי לשמור על גופנו מכל משמר מול המעבר לגוף שונה = פרדוקס קיומי

הטענה לגבי חושבים מהבטן הועלתה בתוכניות בוקר בערוץ 12 ע״י מומחה
יש בה ללא ספק הרבה מן האמת. ההחלטות שאנחנו מקבלים בבחינת ״תחושת בטן״
מבוססות על מחשב ביולוגי בבטן כשהמח רק מפרש את המאזן התחושתי.
יש כאבי בטן מחרדות ומתח או פרפרים בבטן וכד.. הם לא נוצרו במח אלא מתוך רפלקס.
אתה נתקל במישהו מיד יש לך תחושת בטן לגביו לפני שהספקת לחשוב באמת.

רעב לדוגמא הוא הרבה פחות רגשי משנדמה, אלא מיוצר מהלפטין והגרלין ורק כופה על המח לדרבן את האכילה.
כשאתה סובל מכאב או מנגד מתלהב, המח לא ממש מסוגל לקבל החלטות שאינן קשורות באוירה שנוצרה.

חזרה לשאלה שהעליתי, בניסוח מתוקן.. אם היו מזינים במחשב את כל תלאות וזכרונות המח שלך
היכולות התובנות, הזהות, דפוסי החשיבה וכד׳, אבל מנתקים אותם מהגוף לטובת משהו שונה..
סביר שלא היית מעז להסכים - כי כנראה השמירה על הקיים חזקה מהכל וה״נשמה״ לא היתה עוברת בשלמותה.

הסיבה שלא היינו מוכנים או חוששים מכך נובעת בדיוק מהעובדה שהגוף כמו הבטן
הם חלק מהותי מיכולת ההחלטה הרגש והקיומיות שלנו שהוטבעה ביצר החיים העמוק ביותר.

BravoMan

Active member
בסדרת הספרים שציינתי, אחד הנושאים המרכזיים הוא שלוקחים אנשים זקנים שלא נותר להם הרבה לחיות, ובתמורה לשרות צבאי מעבירים את התודעה שלהם לגוף חדש, צעיר ומשופר.

קשה לי לדון בתוכנית שלא צפיתי בה, ובלי לדעת מה באמת המומחה אמר, אבל על פניו אין פה שום חידוש:
הרבה מאוד זמן ידוע שהמוח שלנו מעבד אותות מהגוף ופועל לפי הם.
זה לא חדש, ולא ייחודי לבני אדם, ובלי זה גם לא היינו יכולים להתקיים.

כאב הוא מנגנון חיוני שנועד להתריע על בעיות בגוף.
יש אנשים שסובלים ממחלה נירולוגית נדירה שמונעת מהם להרגיש כאב, והם צריכים להיזהר מאוד כי הם יכולים למות בקלות מפציעות שאנשים רגילים היום שמים לב ומטפלים בהן מיד.

מנגד, גילו לפני כמה עשורים שגם למוח יש יכולת מסוימת להשפיע על הגוף, ומצבי חרדה גורמים להפרשת כל מיני הורמונים וכימיכלים אחרים (אני לא בדיוק מומחה לעניין), אשר משבשים את הפעילות של הגוף ועלולים ליצור סימפטומים פיזיים לבעיות נפשיות.

לשאלה הספציפית שלך, האם הייתי מוכן שיעבירו את התודעה שלי לגוף אחר, התשובה האישית שלי היא:
לא סתם ככה, אבל אם הייתי במצב שהגוף שלי לא משהו - מחלה סופנית, פגיעה שתהפוך אותי לנכה, או סתם זקנה, בוודאי שלא הייתי מתנגד לקבל גוף חדש, בריא ואיכותי.

לגבי מעבר לקיום דיגיטלי, כאן יש בעיה של שליטה.
אם אתה רק תודעה בתוך עולם ווירטואלי במחשב יכולים להיות לזה יתרונות, כי תוכל לחוות דברים שמעולם לא היית חווה בגוף פיזי, וגם על זה נכתב לא מעט מד"ב והגיגים פילוסופיים, אבל מצד שני מישהו בעולם הפיזי הולך לשלוט במחשב שמריץ את העולם הדיגיטלי, וזה אומר שהוא יכול לעשות כל דבר, החל מלקרוא את המחשבות שלך, ועד ללשנות אותך ללא הסכמתך.

יש סדרה מאוד מצחיקה שעוסקת בדיוק בנושא הזה:

אני אישית לא מאמין בקיומה של "נשמה" בתור דבר מה "על טבעי" כפי שדתות שונות מנסות לדמיין אותה.
יחד עם זאת, אני לא חושב שאנחנו יודעים היום מספיק על התודעה האנושית כדי לדעת אם אפשר, ומה יהיו ההשלכות של העברת תודעה שכזו מהמוח בו היא התפתחה למקום אחר (בין אם אורגני ובין אם דיגיטלי).

R 1 3

Well-known member
נשמה בהגדרות של המאמינים אינה מציאותית כי המציאו אותה.
אבל ניתן להאחז בהשראה שמותירים אנשים סביבם ועוד בעודם בחיים.
העובדה שאתה זוכר אדם על כל המהות שלו מותירה חלק מההוויה שלו ״הנשמה״ ההילה וכד׳ במח שלך ואחרים.
ניתן לדמיין מהזכרון שהוא המראה של מהותו, לחוות חושית ריחות מגע קולות מראה, לחקות, לצפות כיצד יגיב וכד׳.
אם איש לא זכה להתוודע אליו ולא הותיר רישומים, גם המהות / הנשמה שלו חסרת ערך.
לכן יש לרבים יצר להטביע משהו ביקום אחריהם כשריד לזהותם או נשמתם באופן ציורי.

אני אישית מפקפק אם הייתי מוכן לעבור מימד לגוף שונה שכן לא מדובר על תחזוקה של אברי גוף
שכבר עושים היום הלכה למעשה, אלא של הכל כולל הכל ולמעשה הגוף הנוכחי עובר מוות סופי - מרתיע.
כדי להמחיש נסה לחשוב שהכל לא קורה בחפיפה ויש למעשה פרק זמן שהישות שלנו נודדת לגוף אחר..
עוד אפשרות היא שיבוט מושלם..בו אתה נותר והשכפול המוחי שלך חי בזכות עצמו.. מי אתה? האם השיבוט ידאג למקור?
אפילו מי שעברו שינוי דרסטי ללא שום כרוגיה, חווים לעיתים משבר זהות כי הגוף מהווה חלק מהמשמעות הקיומית שלנו.

פחות מתחבר לסדרות סרטים סיפורים שהם בכוונת מכוון דמיון ללא יומרה רצינית לתחזית ריאליסטית.
מנגד תחושות בטן כפי שהעבירו בסקירה הקצרה היא מעבר לקשר החושי שהגוף מעביר למח וחזרה.
שים לב שגם לך היתה תחושת בטן סוג של ספק לגבי תוכנית שלא ראית כפי שאני מבטא ספקות לגבי סדרות
אלו לא מחשבות רציונליות גרידא יש בהן שקלול ביולוגי של חשיבה מהבטן ולא רק במח.
בתוכנית העלו דוגמאות של התאהבות ממבט ראשון שנוצרת לא מתוך הכרה או שקלול אלא ספונטנית
אנחנו קשובים וחשים כל הזמן למה שמשדרת לנו הבטן שלטענה יש בה מחשב ביולוגי (כולל מיני חיידקים) שלם לכל נושא ועניין.
גם לגבי המח כבר חילקו את ההכרעות בין האונות השונות ומשקל מכריע לחלק הקדמי
בלעדיו קשה לאדם לקבל החלטות. בהקשר שקראתי משהו.. הספר: השגיאה של דקארט. ד״ר אנטוניו דה מסיו
לפיה אני חושב משמע אני קיים צ״ל אני חושב ומרגיש משמע אני קיים. יש בו ניתוח של מקרים אמיתיים.

BravoMan

Active member
באופן אישי אני אוהב מאוד מד"ב, לא רק בגלל הערך הבידורי, אלא גם משום שהסופרים הטובים בתחום, כמו אסימוב, לא פעם משחילים רעיונות פילוסופיים מרתקים לתוך הסיפורים שלהם, מבלי להעיק על הקורא שלא מעוניין בפילוסופיה.
בנוסף, לא מעט דברים שהיו בדיוניים ונכתבו רק בספרי מד"ב לפני 50 עד 100 שנה התגשמו והפכו למציאות.

להערכתי יש כאן פוטנציאל ענק, אבל לא אתווכח איתך על טעם ספרותי.

כן אציין ששום "תחושת בטן" לא השפיע על תגובתי בשרשור הזה.

זה היה הגיון פשוט לא לנסות לסתור כתבה שלא ראיתי, ושהמידע היחיד שיש לי עליה זה הפירוש שלך.

ככל שידוע לי, ה-"תחושות" שאנו חווים בבטן פיזית נובעות מפעילות כמו הפרשת חומצה, שנשלטת ע"י המוח בצורה לא מודעת.
לכן, כשאנו מפחדים או דואגים אנו יכולים לחוות כל מיני תחושות בתוך הבטן, אבל המקור בפועל תמיד יהיה המוח.

ובטח שבטח אין שום קשר למושבות החיידקים שעוזרות לנו בעיקול!
הן אומנם חיוניות לתפקוד הגוף, אבל הן ממש לא משתתפות בתהליכי החשיבה שלנו, ולהערכתי אם יש מישהו שטוען שהן כן, אז זה יותר קרוב לפוסודו מדע, מאשר למחקר אמתי...

יש לא מעט קשקושים פסודו-מדעיים היום, החל מאלה שטוענים שלמים יש זיכרון, ועד כאלה שטוענים שיש לנו חושים נוספים שלא ידענו עליהם.
בפועל, רוב הטענות האלה או שמופרכות במחקר אמתי, או שלא מבוססות אם רק מתבוננים מקרוב.

איני פוסל ששרלטן כלשהו הצליח לגרום לתוכנית טלוויזיה להתייחס אליו כמאין מומחה.
זה קרה פעמים רבות בעבר, ואין שום סיבה שזה לא ימשיך לקרות.

לגבי הדברים שהזכרת ב-"מעבר גוף":
כפי שאני רואה זאת, ה-"עצמי" הוא לא רק החלק הפיזיולוגי, אלא גם כל החוויות והזיכרונות שיש לנו.

אם ההעברה היא למעשה העתקה, כמו שקורה בהעברת מידע דיגיטלי, וה-"אני" המקורי ימשיך להיות בהכרה - "לפעול" בזמן שהעותק החדש מתחיל לפעול, הרי ככל ששני ההעתקים יישארו פעילים יותר זמן, כך הם יצברו הבדלים ויתרחקו אחד מהשני.
כל אחד יהפוך ל-"אני" עצמאי.

אבל אם תחשוב על זה - האם אתה מלפני 5 שנים, ואתה כפי שאתה היום זה בדיוק אותו בן אדם?
הרי וודאי השתנת עם מעבר הזמן, אז מה זה בכלל ה-"אני" הזה?

R 1 3

Well-known member
באופן אישי אני אוהב מאוד מד"ב, לא רק בגלל הערך הבידורי, אלא גם משום שהסופרים הטובים בתחום, כמו אסימוב, לא פעם משחילים רעיונות פילוסופיים מרתקים לתוך הסיפורים שלהם, מבלי להעיק על הקורא שלא מעוניין בפילוסופיה.
בנוסף, לא מעט דברים שהיו בדיוניים ונכתבו רק בספרי מד"ב לפני 50 עד 100 שנה התגשמו והפכו למציאות.

להערכתי יש כאן פוטנציאל ענק, אבל לא אתווכח איתך על טעם ספרותי.

כן אציין ששום "תחושת בטן" לא השפיע על תגובתי בשרשור הזה.

זה היה הגיון פשוט לא לנסות לסתור כתבה שלא ראיתי, ושהמידע היחיד שיש לי עליה זה הפירוש שלך.

ככל שידוע לי, ה-"תחושות" שאנו חווים בבטן פיזית נובעות מפעילות כמו הפרשת חומצה, שנשלטת ע"י המוח בצורה לא מודעת.
לכן, כשאנו מפחדים או דואגים אנו יכולים לחוות כל מיני תחושות בתוך הבטן, אבל המקור בפועל תמיד יהיה המוח.

ובטח שבטח אין שום קשר למושבות החיידקים שעוזרות לנו בעיקול!
הן אומנם חיוניות לתפקוד הגוף, אבל הן ממש לא משתתפות בתהליכי החשיבה שלנו, ולהערכתי אם יש מישהו שטוען שהן כן, אז זה יותר קרוב לפוסודו מדע, מאשר למחקר אמתי...

יש לא מעט קשקושים פסודו-מדעיים היום, החל מאלה שטוענים שלמים יש זיכרון, ועד כאלה שטוענים שיש לנו חושים נוספים שלא ידענו עליהם.
בפועל, רוב הטענות האלה או שמופרכות במחקר אמתי, או שלא מבוססות אם רק מתבוננים מקרוב.

איני פוסל ששרלטן כלשהו הצליח לגרום לתוכנית טלוויזיה להתייחס אליו כמאין מומחה.
זה קרה פעמים רבות בעבר, ואין שום סיבה שזה לא ימשיך לקרות.

לגבי הדברים שהזכרת ב-"מעבר גוף":
כפי שאני רואה זאת, ה-"עצמי" הוא לא רק החלק הפיזיולוגי, אלא גם כל החוויות והזיכרונות שיש לנו.

אם ההעברה היא למעשה העתקה, כמו שקורה בהעברת מידע דיגיטלי, וה-"אני" המקורי ימשיך להיות בהכרה - "לפעול" בזמן שהעותק החדש מתחיל לפעול, הרי ככל ששני ההעתקים יישארו פעילים יותר זמן, כך הם יצברו הבדלים ויתרחקו אחד מהשני.
כל אחד יהפוך ל-"אני" עצמאי.

אבל אם תחשוב על זה - האם אתה מלפני 5 שנים, ואתה כפי שאתה היום זה בדיוק אותו בן אדם?
הרי וודאי השתנת עם מעבר הזמן, אז מה זה בכלל ה-"אני" הזה?
אולי לא היה דיוק בניסוח, לא מדובר בתחושת בטן אלא בהחלטה מהבטן.
התגובות שלנו בין מה שקרוי רפלקס לתגובה מהירה מושפעות בדרך
שאנחנו לא מרגישים מהבטן, אבל היא מוכתבת משם באופן עקיף.
שנויים קטנים באיזון הביולוגי משפיעים על ההחלטות שלך ואין לך דרך
לדעת איך נבעה ההחלטה שלך - לפחות אני מודע לכך שמתעורר בי חשק להגיב
הוא לא משיקול ענייני אלא רגשי - קרא לזה רגש - הוא מגיע מהגוף כולו לא רק מהמח
אפילו יש בטוי לחשיבה קרה שמנותקת מרגשות / אינטואיציה - היא תחושת בטן מובהקת.
אתה נוטה לחשוב שמדובר בשרלטן - זו חשיבה מהבטן - כי אין לך שום ביסוס.
מושבות החיידקים מסייעות לא רק בעיכול אלא באיזונים שונים כפי שעושים היום השתלות צואה
ותרופות ביולוגיות - לא רק לעיכול. למידת החומציות דלקתיות ועוד.
דוגמא מוכרת היא במכירות.. מציפים חנויות במפזרי בישום, מוזיקה, עיצוב נעים, אנשי מכירות מצודדים
וההחלטה שלך לרכוש היא מהבטן אפילו יותר משטיפת מח של פרסומות.

בכל מקרה לחושים על טבעיים הנושא נחקר באופן רציני מדעי ולו כדי לשלול שרלטנים.

מעבר גוף מבחינתי כולל סיום חיים של גוף אחד שהוא עניין מרתיע ביותר.
נגיד הגוף החדש מתעורר לחיים בהצלחה, הוא מביט מהצד בגלגול הקודם שלו ומה בדיוק חש?
כמו בגד ישן שזורקים או אריזות למחזור? יש לפחות פרק זמן שלא מועתק לשכפול הכולל את הפסקת החיים.
אולי זה דומה לרתיעה מהרדמה פשוטה שעושים בניתוח - לפחות ממנו חוזרים..

האני נותר בול אותו דבר בקטע שניתן להזכר בתחושה שחשת בריגוש ובחוויות שחווית
לא רק מבחינת נתונים יבשים אלא לחזור לחוויה. מה שנוצר הן תוספות לקיים. דוגמא אחת היא טראומות
הגוף מסוגל לשחזר חוויות בעיקר בעלות ריגוש גבוה. יש הרבה זכרונות מודחקים בניגוד למחשב הקלאסי
המודחקים הם יכולת מרתקת לא להפריע להחלטות ולשיקולים העכשווים.
אם ינסו להנדס מחשב אנושי כנראה ירתמו גם את מנגנון ההדחקה לתת הירארכיה יעילה ואנושית.

האני הוא שילוב של מחשבות הרגשות ותחושות. האדם בעקרון חיה כפי שחיות לא חושבות
הן פועלות יותר מרגש ואינסטינקט חייתי - גופי.

במחשבה מהבטן גיגלתי בנושא ( למה שאחשוב בכלל בכוון? )

נערך לאחרונה ב:

BravoMan

Active member
זו חשיבה מהבטן - כי אין לך שום ביסוס.
בוודאי שיש לי בסיס - הניסיון והידע שצברתי.

ראה איזה תרגיל אתה עושה פה:
אתה מספר לי על משהו שראית, במילים שלך, בלי קישור או הכוונה לחומר המקור.

ואז, לא משנה מה אני אומר על חומר המקור, אתה אומר שהתגובה שלי תואמת בדיוק לתאוריה שלך.

זה בערך כמו שדתיים נוהגים לטעון שהכל בא מאלוהים...

אתה מדבר על ריחות וכו', אבל מה זה קשור לבטן?
מן הסתם, המוח שלנו מושפע מכימיקלים שונים.

ריחות וצלילים יכולים להיות "טריגר" חזק יותר ממראות או ממילים, זה ידוע מזמן.

אבל שוב - מה הקשר לבטן?
בסופו של יום המוח הוא שמעבד את האותות ומגיע להחלטה.
בין אם זה אות מהעף שלך, או מהאוזן שלך, או ממאזן כימיקלים בכיבה שלך.

האני נותר בול אותו דבר בקטע שניתן להזכר בתחושה שחשת בריגוש ובחוויות שחווית
אה, אבל האם כל חוויה נראית תמיד באותו אור כשאתה נזכר בה שנים מאוחר יותר?
האם אף פעם לא קרה לך שחווית משהו בצורה אחת, נגיד בתור ילד, ואז כשבאת להיזכר בזה שנים אחרי בתור מבוגר, התחושות שהזיכרון עורר בך היו שונות?

אתקשה מאוד להאמין לך אם תאמר לא...

במחשבה מהבטן גיגלתי בנושא ( למה שאחשוב בכלל בכוון? )
האם קראת את המאמר או רק הסתפקת בכותרת?

הוא לא ארוך במיוחד, והוא לא מתאר משהו חדש במיוחד.
ידוע שבגופנו יש מערכות אוטונומיות, כמו למשל קוצב הלב, שפועל ללא הוראות ישירות מהמוח.

ידוע גם שמערכות אלה מדווחות למוח, ומן הסתם המוח המודע והלא מודע שלנו מקבלים החלטות על סמך הדיווחים האלה.
ולפי המאמר יש מערכת שכזו בכיבה, אבל הרופאה שכתבה את המאמר מבהירה באופן שלא משתמע לשתי פנים שלא מדבר בתהליך מחשבה כפי שקורה במוח, אלה במשהו שונה לגמרי.

בעוד שאם הבנתי נכון - אתה מנסה לטעון שהבטן שלנו מעצבת את האישיות שלנו...
אולי תנסה למצוא את התוכנית המדוברת ב-youtube או משהו?

להערכתי יהיה יותר קל להבין את נושא הדיון אם אוכל לצפות במה שאתה צפית.
עד אז, אשאר עם הניחושים שלי על סמך ניסיוני, והתובנות ממה שכתבת.

ולא, הבטן שלי אינה שותפה לשום דבר שנכתב בהודעה זו! :-P:

R 1 3

Well-known member
אתה מספר לי על משהו שראית,
ולמה נדמה לך שההתרשמות שלי פחות ביקורתית משלך? כי יש לך תחושת בטן
זה התרגיל שלך - אני כותב ללא שום מטרה להונות או לצבור רושם - חשבת על זה?
צברת ידע ונסיון? עשית עלי מחקר? בדקת תכתובות שלי באתר? ומה מעבר ל 200 מליון תאי העצב במעיים?
אני לא פחות סקפטי ממך אלא שיש לך תחושות שאין לי שליטה עליהן וגם לך לא ממש כי הן לא בתחום הקוגניטיבי.
אני לא מנסה לטעון אלא הוכחתי לך שיש מאות מליוני תאי עצב עם זכרון ויש מהלכים שקשה להסביר רציונלית
למה חלק מהציבור תומך פוליטית בנאשם פלילי - עד למה נדחקים להשתטח על קברים - זו תחושת בטן
שום קשר לרציונאל.
הבטן שלך שותפה בריבוע - אתה עקשן אולי אבל זו בדיוק דוגמא להשפעה של הכתיבה הנפוחה...
סליחה אם פגעתי לך בבטן - הבטויים השגורים מבליטים כמה הפעולות מהבטן הן הרבה מעבר למטאפורה.
הראתי לך מאמר שכנראה לא קראת על 40% מהאוכלוסיה שבעיות מעיים משנות להן את הפסיכולוגיה
וזהו רק קצה קרחון... הדוגמא שלך והתגובה מוכיחה כאלף עדים שאתה כותב מהבטן !
אפילו לא ניסית לבדוק ברשת את צרוף המילים - זו במילה אחת שטנה לרעיון מצד מי שמתחזה לאינטליגנטי.
וזה כבר גם לא אני אלא הבטן שלי.. מתנצל בשמה איבכא דריתחא שמעת? מה רותח המח או הבטן?
תמשיך מצידי אני אהפוך לך את המעיים..

נערך לאחרונה ב:

R 1 3

Well-known member
ריחות וצלילים יכולים להיות "טריגר" חזק יותר ממראות או ממילים, זה ידוע מזמן.
מה בדיוק ידוע מזמן אם אתה לא חושב על הריחות והצלילים מי מביא את הטריגר?
תקשה מאוד להאמין לך אם תאמר לא.
מצטער אין לך נסיון חווייתי לפי הבטן שלך - כל חוויה שחוזרת מגיעה נטו אחד לאחד. מה שמשתנה אולי הפרשנות לגביה.
כשאני נזכר בחוויה אני מסוגל לשמוע את הקולות להרגיש את האוירה הכוללת להזכר בריחות בנשימות בכל מצמוץ שפתיים
בכבדות או בהתלהבות.. אין לך את זה?
איך זה אמור להשתנות כדי לרצות את התפיסה שלך? ממציאים? משתילים זכרונות?
- אתה דוגמא קלאסית לכתיבה מהבטן ברמה שהיא משתלטת על האמת.

BravoMan

Active member
ולמה נדמה לך שההתרשמות שלי פחות ביקורתית משלך? כי יש לך תחושת בטן
יש לך סוג של טלפתיה?
כי לא כ"כ ברור לי איך אתה יכול לדעת שיש לי "תחושת בטן", אחרי שפעמיים אמרתי לך במפורש שאין לי...

בכל מקרה, לא כתבתי בשום מקום שההתרשמות שלך פחות ביקורתית.
מה שרשמתי הוא, שאיני יכול ליצור התרשמות משלי מחומר המקור, כי לא שיתפת את חומר המקור.

אני יכול לבקר רק את ההתרשמות שלך אותה שיתפת...

אני כותב ללא שום מטרה להונות או לצבור רושם - חשבת על זה?
אפה בדיוק טענתי שאתה רוצה להונות או לצבור רושם?
הנחתי שאתה רוצה לקיים דיון, אבל נראה שלא משנה מה הגבתי, עוותת את דברי כדי להתאים אותם לדעה שלך.

חשבת על כך שזו לא דרך לנהל דיון?

צברת ידע ונסיון? עשית עלי מחקר? בדקת תכתובות שלי באתר? ומה מעבר ל 200 מליון תאי העצב במעיים?
אני חושב שיש לך בעיה בהבנת הנקרא חבוב!
לא דיברתי עליך. דיברתי על הכתבה, ומדוע אני נוטה לחשוב שמדובר בשרלטן או פסודו מדע.
אין לי מושג מי אתה, וגם לא מעניין אותי מה אתה כותב בפורום מחוץ לדיונים שכאן.

הצגת משהו, והבאתי עת דעתי על מה שהצגת.

בכל מקום בגוף יש תאי עצב, ככה אנחנו מרגישים כל מגע, גם הכי זעיר.
לשיטתך אנחנו חושבים גם עם העור שלנו?

אני לא מנסה לטעון אלא הוכחתי לך שיש מאות מליוני תאי עצב עם זכרון ויש מהלכים שקשה להסביר רציונלית
אפה בדיוק הוכחת את זה?
למיטב זכרוני זו הפעם הראשונה בשרשור אתה מדבר בכלל על "מאות מליוני תאי עצב עם זכרון".

בכל מקרה, "רציונל" זה מה שאנחנו יודעים להסביר.
אף אחד לא מתווכח שלא ניתן להסביר את כל ההתנהגות האנושית, ידוע עוד מלפני פרויד שיש לנו תת מודע, ושהמוח שלנו מגיב לדברים שאנחנו לא מודעים להם.

אבל מפה, ועד לטענה שחלק מהפעילות המוחית מתבצעת בבטן ולא במוח, זו חתיכת תהום שלא הצגת שום "הוכחה" שיכולה לגשר עליו!

למה חלק מהציבור תומך פוליטית בנאשם פלילי - עד למה נדחקים להשתטח על קברים - זו תחושת בטן
שום קשר לרציונאל.
זה שאתה לא מבין משהו, לא אומר שהוא לא רציונלי!
אתה שוב מזכיר לי את כל הדתיים הלא מחונכים האלה שבאים לפה ומספרים איך "אבולוציה לא נראית להם הגיונית".

במקרה, יש לי חברים מהצד הימני של המפה, והם תומכים בנאשם בפלילים לא מתחושת בטן, אלא כי מבחינתם אין ראיות מספיקות לאשמתו, ויש ראיות מספיקות לכך שכל ההאשמות נגדו זויפו בניסיון להזיז אותו מכס השלטון.
זו לא תחושת בטן - זו נקודת מבט מבוססת על מידע מסוים.

למרות שאני לא שותף לעמדה הזו, איני יכול לפסול אותה לחלוטין, כי גם לי אין מספיק ראיות.
נראה יותר שאתה החלטת, אולי באמת לפי איזו "תחושת בטן", שהבן אדם אשם חד משמעית עוד לפני שבתי המשפט סיימו את עבודתם.

אבל זו לא באמת "תחושת בטן". זה יותר confirmation bias. (אתה מוזמן לגגל את המונח אם אתה לא מכיר אותו).

שיטוח על קברים הוא תוצאה של שטיפת מוח מגיל צעיר שנועדה לאפשר שליטה בציבור.

הראתי לך מאמר שכנראה לא קראת על 40% מהאוכלוסיה שבעיות מעיים משנות להן את הפסיכולוגיה
זה לא מה שכתוב במאמר!

כתוב שם שאחוז גבוהה יותר מאלה שסובלים מבעיות מעיים סובלים גם מדיכאון, כנראה שיש מתאם סטטיסטי משמעותי.
כתוב גם שחשוב להבין את הקשר (אם הוא אכן קיים) כי בין 30% ל-40% אחוז מהאוכלוסייה סובלים מסוג מסוים של בעיות מעיים.

אבל המספר 40% הובא כדי להסביר את החשיבות - זה לא אחוז של אנשים שבעיות מעיים שינו את החשיבה שלהם.
ושוב - המאמר רק מצביע על קשר אפשרי בין בעיות מעיים לדיכאון.

לטעון שזה אומר "אנחנו חושבים דרך הבטן" זה כמו שיש דתיים שאומרים שהמפץ הגדול זה אלוהים שאמר "ויהיה אור"...

וזה כבר גם לא אני אלא הבטן שלי.. מתנצל בשמה איבכא דריתחא שמעת? מה רותח המח או הבטן?
תמשיך מצידי אני אהפוך לך את המעיים..
אתה בטוח שאתה לא הופך לעצמך את הבטן?
באתי לכאן לקיים דיון על טענה כביכול מדעית שנשמע לי מעניינת, אבל אני רואה שאתה לוקח את זה קשה שאתה לא מצליח לשכנע אותי...

הכל בסדר אצלך?

מה בדיוק ידוע מזמן אם אתה לא חושב על הריחות והצלילים מי מביא את הטריגר?
הנה כתבה שעל פניו מסבירה את העניין בצורה סבירה:

לפי מה שכתבת, נראה שאתה כבר יודע שהמוח שלנו לא מאחסן מידע כמו שמחשבים עושים זאת, ולכן גם השליפה של הזיכרונות שלנו מתנהלת באופן שונה מהותית משליפת נתונים מזיכרון מחשב.

קלט חושי חשוב מאוד לתהליך השמירה והשליפה הזה!

כל חוויה שחוזרת מגיעה נטו אחד לאחד. מה שמשתנה אולי הפרשנות לגביה.
או, אבל למה שהפרשנות שלך תשתנה פתאום?
אם אתה עדיין בדיוק אותו האדם שהיית אז, למה שתפרשן את מה שחווית בצורה שונה?

תקרא לזה איך שאתה רוצה - "פרשנות", "רגשות", "דעה" - אתה אולי נזכר במדויקת במידע העובדתי - מראות, ריחות, וכו' (גם זה לא בהכרח נכון, אבל אין לך דרך לדעת).
אבל מה לגבי איך המראות, הצלילים, והריחות גורמים לך להרגיש?

בוא ניקח דוגמה פשוטה יותר, אזוב זיכרון:
אם תיקח סדרת טלוויזיה שלא ראית מגיל צעיר, ופעם היית מתלהב ממנה, ותראה אותה בתור מבוגר, האם היא עדיין תהיה כ"כ מעניינת ומבדרת?

אם אתה לא השתנת, למה הסדרה, שבוודאי לא השתנת כי היא קבועה ומוחלטת, משפיע עליך באופן שונה?

למעלה