עזרה עבור תרגול לבתי בת ה-14

shuliki

New member
עזרה עבור תרגול לבתי בת ה-14

בתי היא ילדה חקרנית מטבעה וכנראה קצת חרדתית - היא מתלוננת שמחשבות טורדניות שקשורות לפחדים מסבים לה סבל רב.. לאחר שקראתי את העבודה של ביירון קיטי - התחושה שלי היא שדוקא תרגול פשוט יכול לעזור לה.. לדוגמא היא חזרה היום לאחר נסיעה באוטובוס - מרוב לחץ היא התלבלבה בתחנות וירדה בתחנה לא נכונה - הסיבה ללחץ הייתה שלאוטובוס עלו ערבים וכל הנסיעה היא גילגלה "סרטים" שבהם חוטפים אותה או שהאוטובוס מתפוצץ- מחבל מתפוצץ - ובכלל עובדים זרים וערבים גורמים לה לחרדה מוגזמת.. איך אני יכולה להתחיל במלאכת שאלת השאלות בעניין זה- אשמח להמלצתכם .. תודה

הוא היא

New member
הנחיות לביצוע העבודה והרצון לעזור לאחר...

לתשובה שלי יש שני חלקים.
ראשית אני מעתיקה לך הודעה מהשרשור למטה (שטל כתבה) על איך לעשות את העבודה ומוסיפה לה כמה הערות בנוגע למה ששאלת. מה זו 'העבודה' של ביירון קייטי? 'העבודה' הינה כלי פשוט ומאוד יעיל לחקר המחשבות אשר גורמות לנו סבל, כאב, תסכול, כעסים ופחדים. להלן מפת דרך כיצד לתרגל את 'העבודה' : שלב א' מילוי "דף שפוט את רעך". אפשר למלא למשל דף שיפוט על הפחדים של בתך, על הפחד. קראו את ההוראות בדף השיפוט והקפידו למלא את דף השיפוט במשפטים קצרים ומדוייקים (לא כסיפור ) הבהרות דף השיפוט מאפשר לנו לעבור דרך מחשבות שהן 1. עובדות שהמיינד מאמין בהם ללא עוררין 2.בדיקת הרצונות שלנו 3.בחינת המחשבות שמאמינות מה מישהו אמור /צריך לעשות /להיות - ולכן יוצרות פיורד כשזו לא המציאות 4. בחינת מה אני מאמינ/ה שיגרום לי אושר ואני חייב/ת לקבלו מהחוץ /מהאחר - שחרור מהתלות שיש בעצם בתוכנו מעצם האמונה במחשבות אלו 5. בדיקת התפיסה שלנו את האחר 6. התמודדות עם הפחדים שלנו שמנהלים אותנו ומונעים מאיתנו לחיות בכאן ועכשיו בשלום שלב ב' -תרגול ה'עבודה' על כל משפט 'העבודה' הינה 4 שאלות והיפוכים: 1. האם זו האמת? 2. האם את/ה יכול/ה לדעת בוודאות שזו האמת? 3. איך את/ה מגיב/ה כשאת/ה מאמינ/ה למחשבה זו? מה קורה לך? מה קורה בך? 4. מי היית / איך היית מתנהג/ת שונה באם לא היית מאמינ/ה למחשבה זו? היפוכים אל ההופכי /אל המנוגד אל עצמי אל האחר אל המחשבה שלי יש לקחת כל היפוך ולמצוא לו 3 דוגמאות ספציפיות מהחיים (דוגמאות להלן) הדגמת "העבודה" דגש חשוב - כשהינכם עונים על השאלות יש לענות תשובות ענייניות ומדוייקות שימו לב שאינכם מספרים סיפור שימו לב שאינכם מתעקשים להצדיק את המחשבה המקורית אלא רק לבחון את אמיתיות המחשבה שלכם באופן הוודאי שלה (שאלה 1+2) וכן את התנהגותכם וחווית החיים שלכם כשאתם מאמינים למחשבה (שאלה 3) או כשאינכם מאמינים למחשבה (שאלה 4) ברגע שאתם נכנסים להסברים / הצטדקויות /שכנועים /סיפורים וכד' נפסקת 'העבודה' ולכן וודאו כי הינכם חוזרים תמיד לדיוק ולענות על השאלות ללא "הסיפור" לדוגמא באם המשפט אני מתוסכל/ת כי... "משה לא מקשיב לי" 1. האם זו האמת ש"משה לא מקשיב לך"? 2. האם את/ה יכול/ה לדעת בוודאות שזו האמת שמשה לא מקשיב לך? האם יש מצבים שהוא כן? האם את/ה יכול/ה לדעת בוודאות שהוא לא מקשיב?- את/ה בתוכו? וכו' 3. איך את/ה מגיב/ה כשאת/ה מאמינ/ה למחשבה שהוא לא מקשיב לך? מה קורה בך? בראש ,בלב, בגוף? איך את/ה מתנהג/ת אל עצמך ? איך את/ה מתנהג/ת אל האחר /משה כשאת/ה מאמינ/ה למחשבה שהוא לא מקשיב לך? איך נראים חייך כשאת/ה מאפשר/ת למחשבה זו לנהל אותך? מה את/ה מרוויח/ה מלהמשיך ולהאמין במחשבה הזו? מה את/ה מפסיד/ה כשאת/ה מאמינ/ה למחשבה זו? היי/ה ספציפי/ת 4. מי היית אם לא היית מאמינ/ה למחשבה שהוא לא מקשיב לך? איך היית מרגיש/ה? מה קורה בך ללא מחשבה זו? איך היית מתנהג/ת שונה אל עצמך / אליו ללא האמונה במחשבה זו? איך היו נראים חייך שונה ללא האמונה במחשבה זו? היפוכים למחשבה המקורית - "משה לא מקשיב לי" אל ההופכי משה כן מקשיב לי ולתת דוגמאות ספציפיות על מצבים ומקרים שהוא כן מקשיב אל האחר אני לא מקשיב/ה למשה האם זה גם נכון? מתי ואיך את/ה לא מקשיב/ה למשה? 3 דוגמאות ספציפיות אל עצמי אני לא מקשיב/ה לעצמי למשל אני אומר/ת לי המון דברים ולא מקשיב/ה להם לתת 3 דוגמאות ספציפיות מתי אני לא בהקשבה לעצמי? אל המחשבה שלי המחשבה שלי לא מקשיבה לי למשל כשאני אומרת לי להפסיק לחשוב על משהו והמחשבה / החשיבה שלי ממשיכה ולא נותנת לי מנוח תראי/ה מה עולה בך ? תבחנ/י כל היפוך האם הוא נכון לפחות כמו המחשבה המקורית או אולי אף יותר ההיפוכים מאפשרים לנו לראות את המציאות בעוד מימד מלבד המחשבה המלחיצה.
החלק השני של התשובה שלי נוגע למתן עזרה למישהו. העבודה פועלת את פעולתה כשמישהו מוכן ופתוח לה. היכולת to open the mind היא מתנה. אפשר להציע לביתך את הכלי הזה ולזכור שהיא יכולה להגיד לא, היא יכולה לסרב ולא לצפות לדבר בעניין. אפשר להגיש כמתנה ולתת לה במתנה לבחור מה שנכון לה. מניסיון אישי שלי, העבודה עושה את פעולתה כשאני עובדת על עצמי. היו תקופות בהן חשבתי שלילד שלי קשה, שהוא צריך להתמודד אחרת וכו, ומשעשיתי את העבודה גיליתי שהרבה "צריכים" שהאמנתי בהם הלכו והתנדפו. היום הילד שלי נראה לי כ"כ שלם כמות שהוא. כך שלהציע ולהגיש זה נהדר, כשזוכרים שזה בגדר הצעה והאחראיות והדרך היא של הילדים שלנו. אני מאוד אשמח לקרוא על התהליך שלך ושל בתך, כיצד היא הגיבה לעניין ולאן התפתחו הדברים. בכל אופן, אני מאמינה שקודם כל מצאת מתנה עבורך

shuliki

New member
מודה לך על תשובתך המפורטת והכנה

אשמח לעדכן אותך והפורום בהתקדמות התהליך, תודה

התמודדות דרך 'העבודה' עם מחשבות חרדתיות../images/Emo42.gif

הי יקרה
וברוכה הבאה
זה נפלא שאת מוכנה לעבור עם הבת שלך את התהליך של חקר המחשבות דרך 'העבודה' אני מאמינה שיחד תוכלו לגדול המון אני מתחברת למה שנכתב שיש להציע את 'העבודה' בגדר הצעה ולזכור שתמיד הבת שלך יכולה לבחור ועדיין בחוויה שלי נפלא להציע
ארשום לך מחשבות שהייתי מציעה לך לתרגל יחד עם הבת שלך ואם היא לא תרצה תוכלי לעשות על זה את את 'העבודה' שלך ואז בפעם הבאה שהיא תגיע עם החרדה היא תפגוש אותך במקום שונה זה עובד כמו קסם
מחשבות לדוגמא שהייתי מציעה לחקור מתוך מה שרשמת הן: "הערבים האלו יחטפו אותי" "האוטובוס שאני נוסעת בו יתפוצץ" "הערבים האלו הם מחבלים" חקירה לדוגמא עם 'העבודה' עם המשפט- הערבים האלו יחטפו אותי (ניתן קצת להתגמש בדיאלוג ובאופן שאילת השאלות כל עוד הן מדוייקות) 1. אהובה, האם את יכולה לדעת שזו האמת שהערבים האלו יחטפו אותך? במידה והתשובה שעולה היא "כן!" נעבור לשאלה 2 במידה והתשובה היא "לא" נעבור לשאלה 3 2. אהובה, האם את יכולה לדעת בוודאות- מעל לכל ספק שהערבים הללו שעלו לאוטובוס יחטפו אותך? 3. מתוקה, מה קורה כשאת יושבת באוטובוס ומאמינה למחשבות האלו שהערבים האלו יחטפו אותך? מה זה גורם לך לעשות? איך זה גורם לך להתנהג? איך זה גורם לך להרגיש כל הנסיעה כשאת מאמינה למחשבות האלו (למשל נלחצת, מתבלבלת, יורדת מהאוטובוס קודם וכו') איך זה גורם לך להתייחס לערבים הספציפים הללו כשאת מאמינה למחשבה שהם יחטפו אותך? מה את משליכה עליהם? מה הרווח בלהאמין למחשבה הזו שהם יחטפו אותך? מה המחיר שאת משלמת כשאת מאמינה למחשבות האלו? 4. מי תהיי, מה יהיה שונה אם לא היית מאמינה למחשבה הזו שהערבים האלו יחטפו אותך? איך היתה עוברת עלייך הנסיעה באופן שונה? איך היית מתייחסת לערבים הספציפיים הללו אחרת אם לא היית מאמינה למחשבה? היפוכים: אל ההופכי: "הערבים הללו לא יחטפו אותי" תראי מה עולה למה היפוך זה יכול להיות נכון בתוך הרגע? (תאפשרי לה למצוא את התשובות בתוכה הן שם!) אל האחר אני אחטוף את הערבים האלו פה זה היפוך שמצריך קצת חשיבה יצירתית :) (למשל - אני "חוטפת" את הזהות האמיתית שלהם והופכת אותם "למחבלים") אל עצמי אני חוטפת את עצמי למשל -איך בעצם האמונה במחשבות האלו אני כבר הפסקתי להיות נוכחת בתוך עצמי? אל המחשבה המחשבות שלי יחטפו אותי איך המחשבות שלי "חוטפות" אותי למשל מהשלווה שהיתה בי כשאני מאמינה להן?
וניתן למלא דף שיפוט מלא על "ערבים" "עובדים זרים" כקבוצת אוכלוסיה שלמה ולחקור את המחשבות הללו לעניות דעתי זה ישחרר מהמון מחשבות וחרדה
בחוויה שלי כדי להורות דרך יש ללכת בה אולי תמצאי שנכון לך לחקור את המחשבות האלו קודם בעצמך ולראות מה עולה בך ואז להציע לה אותן
אני אשמח לקרוא מה גיליתן יחד את גם מוזמנת להזמין את ביתך לקרוא בעצמה אשמח ללוות גם אותה
ושבת שלום טל

shuliki

New member
תודה רבה רבה!

מודה לך מאוד על תשומת הלב והעזרה במיקוד השאלות - זה בדיוק מה שהייתי צריכה- בטח אעדכן אותך.. איזה כיף למצוא אנשים שמשקיעים מחשבה ללא מחשבה על תמורה מלבד לעשות טוב לאחרים.. תודה

OrlyAum

New member
במידה ויש בעיה עם האנגלית בהבנת הסרטים

אשמח לעזור.אורלי

למעלה