עזרה בנושא שדרוג ספק כוח

zach ashkenazy

New member
עזרה בנושא שדרוג ספק כוח../images/Emo53.gif

שלום לכולם! אני צריר עיצה בנוגע לשדרוג ספק כוח חיצוני. בקרוב אהיה בעליו המאושר של PHONO STAGE שישלים סופית את מעברי הדרמאטי לתחום ה ANALOG. קראתי שהמכשיר המדובר מגיע עם ספק כוח מגוחך חיצוני (בסגנון מטען של סלולרי) כאשר כל ה REGULATION מתבצע במכשיר עצמו. בהתאם לזאת, מספר אנשים העידו שכאשר החליפו את הספק בספק TOROIDAL גדול, שופר הסאונד ללא היכר. שאלתי היא מהו הרקע הטכני לשיפור, אילו נתונים חשובים לי בספק החדש והאם מישהו מכיר מקור טוב לספקים מסוג זה (עדיפות באירופה). תודה, צח.

eyalpor

New member
מן הסתם המקור הטוב ביותר

שלך הם האנשים שביצעו שינוי זה - בדוק איתם מאיפה השיגו את הספק החדש. כדי לתכנן ספק למכשיר צריך בשלב ראשון לדעת את הנתונים הטכניים שלו, ובשלב שני להבין בתכנון שנאים למעגלים הספציפיים של המכשיר שלך. לא טריביאלי.

רון ו

New member
חבל על הכסף

בקר טוב צח אין משמעות לגודל פיזי או משקל של ספק וכמו כן לסוג השנאי, כשמדובר בספק חיצוני. אם אספקת המתח היא של מתח ישר ניתן לכל היותר להחליף את הספק במקור מתח מיוצב חיצוני וכך לקבל יצוב כפול וכן הגנה טובה על המיצב הפנימי + שמירה על התחממות קבועה. ספק כנ"ל בבניה עצמית יעלה 20$ לכל היותר. אם האספקה היא של מתח חילופין בלבד, והמכשיר לא סובל מתכנון לקוי שנאי חזק יותר(לאותו מתח), יספק מתח גבוה יותר בעומס נמוך ועלול לגרום להתחממות יתר של המיצב הפנימי. מיקום השנאי הרחק מן המגבר והחיווט הוא שיכול להשפיע יותר מכל. רון

oryw

New member
אני מאוד אוהב את ה"ודאות"

הטכנוקרטית היהירה - "לא יכולים להיות הבדלים" (אפילו יותר גרועה מהיהירות האודיופילית שלי) רון...בהקשר לשאלתו של צח.. השוותה פעם בין michelle iso עם הספק החיצוני hera ובלי??? אולי ביןear 859 עם הספק ובלי ?? הניחוש שלי הוא שלא.. אם כן ולא שמעת הבדלים אז השלילה הגורפת שלך היא ליגיטמית..(מבחינתך כמובן - לא מבחינת לח..) אבל אם אל ביצעת השוואה אז לא נייתי שולל בצורה כזאת.. אורי

רון ו

New member
מה זה קשור לשאלה?

השאלה לא היתה ספק פנימי או חיצוני אלא השוואה בין ספק חיצוני אחד למשהו חיצוני יותר גדול במקרה אני מיצר ספקי מתח עבור ערוצי קונסולה ( מגברי מיקרופון ) שמבחינת דרישות המתח דומים מאוד למגבר פונו לעולם לא בודקים ספק כזה ע"י בדיקות בשמיעה, אלא ע"י מדידת ביצועים ודרישות זרם של המודול הצרכן. במידה וקיימים הבדלים כפי שציינת - בוא נמשיך ונבדוק למה אתה מתכוון, ואני מקווה מאוד שלא מדובר בסאונד סטייג´ ואווריריות... בעיות של ספק מסתכמות ברעש hum או buz במידה והספק לא טוב ולכך הפתרון הוא לרוב פשוט מאוד לי לפחות יש קבלות על ספקים למודולים שעולים אלפי דולרים ( המודול לא הספק ) לכן יש לי אולי יהירות לקרוא את התגובות שלך בע"מ רון

oryw

New member
אני אנסח את עצמי מחדש -

השוותי בין שני ספקי כח שונים לפטיפון שלי וגם בין שני ספקי כח של קדם מגבר פונו של roksan והיו הבדלים בולטים - לא יום ולילה אבל קיימים.. וכן ההבדלים היו בכל התחומים שלא קיימים מבחינה חשמלית כמו הפרדה ודינמיות.. לא קריטי אני כנראה מדמיין.. -האמת הייתי מעדיף לשכנע את עצמי שאין הבדלים בין מכשירים - מנהל הבנק שלי היה מאוד מבסוט.. אורי

רפרפים

New member
באופן כללי

כיוון שלא ממש הבנתי איזה ספק זה ואני מניח שזה קצת יותר גדול ממטען של נוקיה. אגיד רק שזה לא מגוחך שספק כח ל PHONO STAGE יהיה חיצוני אלא שזה חייב להיות חיצוני.(השנאי). כללית שנאי יותר גדול עדיף אפילו אם אין צורך בהספק יותר גדול.

eyalpor

New member
ובהמשך לכך:

אחת החברות שאני מייצג מייצרת פונו סטייג הבא עם שתי גרסאות של ספק חיצוני (השנאי בלבד - הישור נעשה בתוך קופסת הפונו סטייג. הספק הקטן הוא 12VA, הגדול 100VA. ההבדל במחיר הוא קרוב ל-1000 ש"ח בין הגרסאות, ולדעתי ההבדל בצליל ניכר - יותר מהירות, יותר דינמיקה ויותק פירוט במכשיר היקר יותר. לדעתי זו שותפים כמה וכמה אנשים שהשוו ורכשו (או שידרגו) את המכשיר היקר יותר.

רון ו

New member
ודאי שההבדל במחיר משפר את הצליל

כשאין נימוק טכני ומנסים ליצור bias ע"י מה שמישהו חושב אפשר באותה מידה לנמק את ההנאה מהצליל מהמחיר הגבוה ללא סייג. גם מי שגר ליד שנאי גדול של חב´ חשמל נהנה מבצועי "סאונד" טובים יותר מה"שלמזל" שגר בסימטה שם השנאי קטן וזול :) זה לא שנחה עלי רוח צינית, להיפך אני מאוד מתענין בספקים של ציוד טוב. אך מעולם לא נטען ע"י יצרן ציוד מקצועי, קשר בין גודל ספק למאפיין סאונד. קיימות גישות שונות בספקים לציוד אודיו, החל בספקים חצוניים לגמרי עד מוכללים לגמרי וגם ספקים ממותגים - כמו ספקי מחשב, שלמרבה הפלא לא גורמים כל הפרעות. חברות משדרגות ספקים מסיבה עיקרית אחת - שיפור האמינות. אם שנאי קטן מתחמם מאוד (רותח) יש הגיון להחליף אותו בשנאי גדול או נציל יותר. אם חברה מיצרת שני דגמים לרוב הסיבה היא טכנולוגית - מודל חדיש אמין וחסכוני יותר.

eyalpor

New member
אני יכול להרגיע אותך בנקודה אחת:

רוב הלקוחות שקנו את הספק הגדול יותר, קיוו מאוד שהוא לא ישפר כלום. אלו לא אנשיפ שששים להוציא כסף, בייחוד במצב הכלכלי של היום. אם הם הוציאו את ההפרש, זה לא בגלל שבא להם צעצוע גדול יותר להרשים את החברה, אלא בגלל שהשיפור היה גדול כל כך שהם לא עמדו בפני האפשרות להסתפק באלטרנטיבה הזולה.

TORIODAL זה שנאי ולא ספק ../images/Emo39.gif

שלום ספק מכיל בד"כ שנאי, מישר ומיצב. TORIODAL הוא סוג של שנאי, מובנה סביב ליבה בצורת טבעת, יתרונו שכך שאין בליבה שלו חריצי אוויר אולם קשה יותר ללפף אותו. בהספקים הנמוכים שבהם מדובר, אין לדעתי יתרון בסוג השנאי (לראיה זה של פלאפון שבא עם המוצר). בנוגע ליצוב וישור ומשמעות הספק יש סוברים אחרת (מרון) ו-NAIM היא דוגמא טובה לכך. יש עוד חברות שעושות מזה עניין, ובהתאם המחיר... היות ומדובר ב-PHONO STAGE רעש ספק (רשת יכול להיות משמעותי (האות עובר הגברה פי-100 יחסית ל-CD). בכל מקרה, בבניה עצמית אתה יכול גם לקבל תוצאה פחות טובה מהספק המקורי שסופק, אם אינך מיומן.

רון ו

New member
בקר טוב שנה טובה מזל טוב מיכאל../images/Emo47.gif

הכל ביחד מטעמי חיסכון :) מקווה כמו הרוב שתכתוב הרבה גם בשנה החדשה ! רק רציתי להבהיר, שאני בהחלט מודע לחשיבות של יצוב מתח לדרגות קדם מגבר אך הכוונה כאן היא שנאי AC נטו - ועוד שנאי חיצוני. שנאי טורואיד מקרין פחות רעש לסביבה הקרובה, בגלל מבנהו העגול. אך כאמור בהתקנה חיצונית כשהוא מבודד מהמגבר פיסית ומגנטית אין לכך כל משמעות. יותר מכך שנאי טורואיד אינו יקר, אם תבדוק ברשתות מוצרים לבית, שנאי טורואיד למנורות הלוגן 24 וולט מחירם מגוכח. בכל מקרה, מדובר באפשרות לרעש שנשמע נטו(המהום/זמזום)ולא מאפיין סאונד. לגבי בניה עצמית של ספק מיוצב, אכן דרושה מידה של מיומנות וגם זהירות, אך לא מהווה "אתגר" גם לאלקטרונאי מתחיל. הבצועים המעולים של מייצבים שניתן לרכוש מהמדף בשניים וחצי ש"ח, מדהימים. כמו LM 78/9xx המדויקים בהרבה מהמוצהר בספרי הנתונים. יש לי אין ספור דוגמאות לגבי העלות האפסית של ספקי מתח לקדם מגברים. פרוססור יקר כמו Lexicon מסדרת DC-1 הכולל קדם מגברים ומפענחים משתמש בספק ממותג מסחרי (מודול) של חב´ ASTEC (מיוצג בארץ ע"י בורן.) כשניסיתי לתקן תקלה במודול כנ"ל, בררתי מי היבואן ואז התברר שמודול קומפלט כנ"ל שהוא ספק ממותג הכולל יציאות +/- 15 וולט ו 5 וולט עולה כ 45 דולר בלבד... בספקי מתח לקונסולות אותם תיקנתי וגם בניתי ( למודולים עצמאיים ) יש למעשה "צבא" של קדם מגברים וצריכת הזרם גבוהה יחסית, עד כ 10A הבעיות השכיחות נגרמות במקרים כאלה הם "נפילה" של הספק בהדלקה בגלל העומס הקיבולי הגבוה של המעגלים הרבים. בנוסף הם כוללים מעגלי הגנה שונים, אך המבנה מבחינת היצוב כנ"ל פשוט ביותר ומסתמך על מיצבים מסחריים דומים. בהצלחה ויום טוב רון

קצת תוספות ../images/Emo140.gif

שלום רון 1. מחירן הזול יחסית של שנאי טורואיד למנורות הלוגן (12V כמדומני) נובע בעיקר בגלל הכמויות המיוצרות, דבר המוזיל כל מוצר (מנהל עסקים...). 2. זרם ההתנעה של טעינת הקבלים בספק נקרא In-Rush Current והוא מגיע כדי פי 10 מזרם העבודה. בספק שהיצרן מכבד עצמו, הערך נתון וידוע. 3. מעבר למיצב (סדרת 78xx) ויש עוד אחרים וטובים ל-LINEAR ולחברות כמו National ו- Motorola, מסלולי האדמות ואופן הסינון חשובים לא פחות. בנוסף, יש נתון שנקרא PSRR שהוא Power Supply Rejection Ratio והוא מיצג את יחס הניחות של רעש הספק ברכיב (בד"כ במגברים וממירים) ונתון ב-dB. המספר מיוצג בד"כ בגרף והוא תלוי בתדר (ככל שהתדר עולה המספר קטן... יום טוב

zach ashkenazy

New member
בתגובה לתגובות ...

קודם כל תודה לאלו שניסו להסביר. לצערי עדיין לא הבנתי מהו הרקע התיאורטי לשיפור בסאונד (החלפאת השנאי בלבד) ומהם הנתונים החשובים בבחירת שנאי טוב.

למעלה