עונג@שבת, נומ' 47

חייםלוי

Member
מנהל
עונג@שבת, נומ' 47

לכבוד הפסח הממשמש ובא החלטתי להביא סיפור של שלום עליכם הנוגע לפסח ולחייו האישיים של המחבר עצמו. הוא כותב בסיפור שכל המסופר כאן הוא אמת לאמיתה. כמובן שאין הדבר כך אבל חלק מן האמת יש כאן. אוסיף על כך יותר מאוחר. קריאה נעימה

יישר כוייח ר' חיים ! ../images/Emo3.gif

מיט שלום עליכם'ס יידיש, איז מיר א ביסל שווער. אבער, ווי אזוי זאגט זיך ? "עברנו את פרעה..." א גרויסן דאנק !

חייםלוי

Member
מנהל
תיקנתי את הטקסט אבל העליתי

אותו לשרת אחר משום שמשום מה אני לא יכול להעלות את הקובץ לשרת בתפוז. עכשיו הסיפור נמצא כאן

הקישור המקורי תקין לגמרי.

ניסיתי שוב. לחיצתימין 'שמירת יעד בשם.' יורד גם יורד.

חייםלוי

Member
מנהל
הקישור תקין אך בטקסט יש שינויים

היו שם שגיאות שאחד המשתתפים בפורום הפנה אותי אליהן והן תוקנו. את הקובץ המתוקן לא הצלחתי להעלות לשרת של תפוז.

מה שרציתי לומר../images/Emo47.gif

לאחר הפוגה, שב להופיע ה"עונג שבת" היהלום שבכתר הפורום הזה. שוב אנו רואים את ההשקעה הרבה, שלך, הפעם, וכל העוסקים במלאכה. ולאיור המקסים של וורוש'קה, א קוש אין קעפעלע.

חייםלוי

Member
מנהל
הסתדר בשעה טובה.עכשיו גם הקישור

המקורי מוביל לטקסט המתוקן.

יפה מאוד

יש לי בבית הרבה סיפורים של שלום עליכם, הוא כותב סיפורים מצויינים.

yaely2

New member
מנהל
חיים דאס איז שטארק שיין../images/Emo141.gif../images/Emo42.gif

שלום עליכם, איך קען אויך זער א שיינע מעשה דאס הייסט "א פסחדיקער טאטע" איך ווייס נישט ווער עס האט דאס געשריבן צי שלום עליכם צי רייזען" האבר דאס לוינט זאך צו ליינען. יעלי

yaely2

New member
מנהל
חיים ווי אזוי קען איך דיר דאס שיקן?

הומינר

New member
האמת

ר' חיים קראתי את הסיפור של שלום עליכם, גם לדעתי אם הסיפור היה נכון, וסיומו כזה, משיח כבר היה כאן מזמן, נתארך לו לר' שלום עליכם הסיפור, והאפילוג נראה לי מאולץ ולא ריאלי, אבל קטונתי מלבקר את שלום עליכם

חייםלוי

Member
מנהל
הסיפור אכן קצת התארך לו אבל יש

ביסודו אמת. שלום עליכם הוזמן להיות מורה לרוסית לבתו של יהודי עשיר מאוד בשם אלימלך לוייב בעיירה סאָפיעווקע. כשהוא הגיע ללמד אותה היא היתה בת 13 והוא בן 18 או 19. שלוש שנים הם היו צמודים זה לזו וכמובן האהבה פרחה כשהיא התבגרה קצת. כשנודע לאביה שהם רוצים להתחתן קמה שערוריה גדולה אך בסופו של דבר הם התחתנו. אלימלך לוייב לא היה בדיוק אותו סולטאן אותו מתאר שלום עליכם. הוא היה יהודי משכיל בעל ספריה עשירה. שלום עליכם היה לא רק המורה של בתו כי אם גם מנסח המכתבים ברוסית של אביה.

למעלה