עוד מעט - שרשור תמונות חמות מהתנור,

מצב
הנושא נעול.

אך תחילתו בשאלה: מה בתמונה?

לב המפרץ
אלה המעליות כדי לחבר את התחנה למרכזית החדשה ולתחנה של רכבת העמק.

המבנה הייחודי הזה

אך תחילתו בשאלה: מה בתמונה?
המבנה הייחודי הזה
הוא הרמפה של גשר הרכבת הארוך מאד של רכבת העמק החדשה. הכביש שממנו צולמה התמונה הוא קיצור הדרך הטרי שתעשה המטרונית בין לב המפרץ לגשר פז.

amit1270

New member
ידוע לך מה אורך הגשר (או ויאדוקט) הזה?

המבנה הייחודי הזה
הוא הרמפה של גשר הרכבת הארוך מאד של רכבת העמק החדשה. הכביש שממנו צולמה התמונה הוא קיצור הדרך הטרי שתעשה המטרונית בין לב המפרץ לגשר פז.
האם הוא מסכן את הבכורה של גשר 6 בקו A1 (כ-1,200 מטר)?

אינני יודע מה האורך, אך לדעתי התשובה היא כן.

האם הוא מסכן את הבכורה של גשר 6 בקו A1 (כ-1,200 מטר)?
אם אני לא טועה, אורך הגשר הזה הוא כשני קילומטר.
אגב, זה מעלה את השאלה האם קיים הבדל בין גשר לויאדוקט.

amit1270

New member
מכיוון שהוא גם יפעל לפני גשר 6 ככל הנראה

אם אני לא טועה, אורך הגשר הזה הוא כשני קילומטר.
אגב, זה מעלה את השאלה האם קיים הבדל בין גשר לויאדוקט.
גשר 6 שלנו כבר לא יזכה להיות גשר הרכבת הפעיל הארוך בארץ.

לגבי גשר/ויאדוקט - שאלה טובה. אפשר לומר שכל ויאדוקט הוא גם גשר, אבל זה לא נכון בכיוון ההפוך. לפי ההגדרה הלא מחייבת שלי ויאדוקט הוא "דרך מוגבהת" ופחות מעבר מעל מכשול יחיד.

טוב, לפחות הוא זכה להיות הפיל הלבן הארוך בארץ

לגבי גשר/ויאדוקט - שאלה טובה. אפשר לומר שכל ויאדוקט הוא גם גשר, אבל זה לא נכון בכיוון ההפוך. לפי ההגדרה הלא מחייבת שלי ויאדוקט הוא "דרך מוגבהת" ופחות מעבר מעל מכשול יחיד.

הפיל הלבן הארוך בארץ היה כביש 471 בין בר אילן

הפיל הלבן הארוך בארץ היה כביש 471 בין בר אילן
למקום שהיום הוא מחלף גת רימון. הכביש הזה שימש לא מעט שנים מגרש החלקה על סקייטבורד, סקטים, רכיבה על אופניים ואפילו שימש למירוצים בלתי חוקיים של כלי רכב, עד אשר נפתח בסוף שנת 2007.
מבחינה תחבורתית אפשר להתייחס לכביש 10 כפיל הלבן הארוך בארץ,

easylivin

New member
הפוך: כל גשר הוא ויאדוקט, אבל לא בהכרח להיפך.

ויאדוקט לפי ההגדרה המקובלת בחו"ל (בארץ קוראים לכל דבר "גשר", מה שכמובן לא נכון): כל מבנה דרך מוגבה. אם הוא עובר מעל מים (נחל, גם אם הוא עונתי בלבד ויבש במשך רוב ימי השנה; נהר, אגם, מפרץ) - קוראים לזה גשר. אבל אם לא, אז ויאדוקט.

alantan

New member
בנסיון שלי כל מבנה דרך מוגבה שחוצה רק

ויאדוקט לפי ההגדרה המקובלת בחו"ל (בארץ קוראים לכל דבר "גשר", מה שכמובן לא נכון): כל מבנה דרך מוגבה. אם הוא עובר מעל מים (נחל, גם אם הוא עונתי בלבד ויבש במשך רוב ימי השנה; נהר, אגם, מפרץ) - קוראים לזה גשר. אבל אם לא, אז ויאדוקט.
מכשול בודד, או למצער שנים שלושה מכשולים ברצף, קוראים לו גשר, כך באנגלית בכל אופן. רק כשמדובר בדרך מוגבהת שממשיכה מעל כמה מכשולים ברצף, אזי מדובר בוויאדוקט, אבל אין תמימות דעים, לפחות באינטרנט, לגבי הקריטריון המינימאלי שהופך גשר לויאדוקט.

עמית צודק שכל ויאדוקט הוא גשר אבל לא כל גשר הוא ויאדוקט.

easylivin

New member
מהנסיון שלי, אין בכלל דבר כזה "גשר מעל כביש".

מכשול בודד, או למצער שנים שלושה מכשולים ברצף, קוראים לו גשר, כך באנגלית בכל אופן. רק כשמדובר בדרך מוגבהת שממשיכה מעל כמה מכשולים ברצף, אזי מדובר בוויאדוקט, אבל אין תמימות דעים, לפחות באינטרנט, לגבי הקריטריון המינימאלי שהופך גשר לויאדוקט.

עמית צודק שכל ויאדוקט הוא גשר אבל לא כל גשר הוא ויאדוקט.
אולי באנגליה אין תמימי דעים לגבי זה, אבל... מבחינתי גשר יכול לעבור רק מעל גוף מים. מעל כביש עובר ויאדוקט, או באופן כללי מעל יבשה. קריטריון של "מספר המכשולים" לא קיים בכלל לפי מה שידוע לי, ולהמציא הגדרות חדשות בכל שפה שהיא, זה גדול על כל אחד מאיתנו. אבל כנראה שבסלנג העממי הלא נכון, קוראים לכל דבר "גשר" בהרבה שפות. זה לא אומר שככה זה צריך להיות...

במילים פשוטות: ויאדוקט זה כל "דרך על עמודים". זאת ההגדרה שאשתמש בה מעתה ואילך גם בעברית, כמו בשפת אמי (פשוט עד עכשיו בעברית לא היה לי צורך בכך).

נסגור את הנושא בהגדרה המילונית של "ויאדוקט":

http://he.wiktionary.org/wiki/ויאדוקט

easylivin

New member
אעתיק את ההגדרה לכאן ליתר נוחות:

אולי באנגליה אין תמימי דעים לגבי זה, אבל... מבחינתי גשר יכול לעבור רק מעל גוף מים. מעל כביש עובר ויאדוקט, או באופן כללי מעל יבשה. קריטריון של "מספר המכשולים" לא קיים בכלל לפי מה שידוע לי, ולהמציא הגדרות חדשות בכל שפה שהיא, זה גדול על כל אחד מאיתנו. אבל כנראה שבסלנג העממי הלא נכון, קוראים לכל דבר "גשר" בהרבה שפות. זה לא אומר שככה זה צריך להיות...

במילים פשוטות: ויאדוקט זה כל "דרך על עמודים". זאת ההגדרה שאשתמש בה מעתה ואילך גם בעברית, כמו בשפת אמי (פשוט עד עכשיו בעברית לא היה לי צורך בכך).

נסגור את הנושא בהגדרה המילונית של "ויאדוקט":

http://he.wiktionary.org/wiki/ויאדוקט
"ויאדוקט: גשר הבנוי מעמודים וקשתות המיועד להעברת כלי רכב מעל עמקים או כל מכשול אחר."

כל גשר הוא ויאדוקט, סוף פסוק.

amit1270

New member
לא בכולם יש עמודים

"ויאדוקט: גשר הבנוי מעמודים וקשתות המיועד להעברת כלי רכב מעל עמקים או כל מכשול אחר."

כל גשר הוא ויאדוקט, סוף פסוק.
לא בכולם יש עמודים

easylivin

New member
אבל לפחות "קשת" אחת קיימת תמיד.

לא בכולם יש עמודים
ומה שהכי חשוב: המילה "גשר" כלולה בהגדרה. כל גשר הוא ויאדוקט על פי הגדרה זו, שמצאתי בשנייה בגוגל למרות שזה בדיוק מה שידעתי מאז שאני זוכר.

amit1270

New member
באנגלית זה נשמע יותר טוב (ונכון):

ומה שהכי חשוב: המילה "גשר" כלולה בהגדרה. כל גשר הוא ויאדוקט על פי הגדרה זו, שמצאתי בשנייה בגוגל למרות שזה בדיוק מה שידעתי מאז שאני זוכר.
באנגלית זה נשמע יותר טוב (ונכון):
1.A bridge with several spans that carries road or rail traffic over a valley or other obstacles

http://en.wiktionary.org/wiki/viaduct

amit1270

New member
ואגב, "עמודים" ו"קשתות" זה ברבים

ואגב, "עמודים" ו"קשתות" זה ברבים
אחד לא מספיק.

מצב
הנושא נעול.
למעלה