עדכון תובנות

SupermanZW

Well-known member
אולי יכולה להיות שיחה כזאת:
"יש לך שקל?".
"תאמין לי שלא".
"אני לא מאמין לך".
"אתה אמור להאמין לי".
"אבל יש לך?".
"אני לא יכול לענות יותר".

אל תשכח שאני מנסה לשנות את העולם.
כשתהיה לך שיחה כזו עם נרקומן הקלט אותה. זה לא אמין.

וזו שיחה טיפוסית שלי עם חברים:
"שלום חבר, מה עשית בזמן האחרון בתחביב שלך?"
"עשיתי כך וכך".
"ומה עשית בזמן האחרון בתחביב האחר שלך?".
"כך וכך".
אני: "בתחביביי עשיתי דברים כאלה וכאלה בזמן האחרון".

קרה לפעמים שמישהו בא ברחוב ושאל אם יש לי כסף או סיגריה, ואמרתי לו "תאמין לי שלא", או "אתה יכול להאמין לי שלא" או "אתה אמור להאמין לי שלא", ועזב אותי. פעם היה בחור אחד פושטק צעיר שבא אליי בלילה וביקש סיגריה, ואמרתי לו: "תאמין לי שאין לי מה לתת לך", אז הוא הלך ומרחוק שאל "אבל יש לך?". אז לא ידעתי מה להגיד הלאה ולכן אמרתי: "לא". עקרונית יכולתי גם לא לענות.

SupermanZW

Well-known member
קרה לפעמים שמישהו בא ברחוב ושאל אם יש לי כסף או סיגריה, ואמרתי לו "תאמין לי שלא", או "אתה יכול להאמין לי שלא" או "אתה אמור להאמין לי שלא", ועזב אותי. פעם היה בחור אחד שבא אליי בלילה וביקש סיגריה, ואמרתי לו: "תאמין לי שאין לי מה לתת לך", אז הוא הלך ומרחוק שאל "אבל יש לך?". אז לא ידעתי מה להגיד הלאה ולכן אמרתי: "לא". עקרונית יכולתי גם לא לענות.
נכון. אתה יכול להיות בטוח שזה שביקש ממך סיגריה לא היה נרקומן. נרקומנים הם "מעורפלים".

נכון, הוא היה פושטק. לפני כן כתבת שאוכל לגבור על נרקומן בקלות כי הוא חלש. אבל אם אהדוף אותו הוא לא עלול לשלוף סכין?

אולי נסכם את זה ככה: מבחינה הגיונית לא צריך לשקר, כי למשל בבית המשפט אפשר להגיד: אני לא יכול לענות על השאלה, תבחר לפי שיקול דעתך למה להאמין. האמת בדרך כלל יותר יעילה משקר כי היא מאפשרת הבנה הדדית שמביאה לשיתוף פעולה. זה חלק מחוכמת הדיבור. עם אדם שלא יקשיב לך ולא מדברים אתו, מוטב לעשות כאילו האמת אחרת ולא לדבר אתו על דיבור ועל אמונה.

SupermanZW

Well-known member
אולי נסכם את זה ככה: מבחינה הגיונית לא צריך לשקר, כי למשל בבית המשפט אפשר להגיד: אני לא יכול לענות על השאלה, תבחר לפי שיקול דעתך למה להאמין. האמת בדרך כלל יותר יעילה משקר כי היא מאפשרת הבנה הדדית שמביאה לשיתוף פעולה. זה חלק מחוכמת הדיבור. עם אדם שלא יקשיב לך ולא מדברים אתו, מוטב לעשות כאילו האמת אחרת ולא לדבר אתו על דיבור ועל אמונה.
לגבי בית משפט אתה טועה, השופט יכול לדרוש ממך לענות על השאלה ואם תסרב תואשם בביזוי בית המשפט וזה יוסיף לך לעונש.

המורה הפרטי שלי עכשיו גם עורך דין, והוא אמר לי שמותר לסרב לענות ולשמור על זכות השתיקה ותפקיד השופט לחקור ולהחליט לפי ראיות.

SupermanZW

Well-known member
המורה הפרטי שלי עכשיו גם עורך דין, והוא אמר לי שמותר לסרב לענות ולשמור על זכות השתיקה ותפקיד השופט לחקור ולהחליט לפי ראיות.
בחקירה במשטרה מותר לשתוק, בבית המשפט רשאי השופט לחייב אותך לענות על שאלה ואם תסרב לענות לאחר דרישת השופט אתה עלול להיות מואשם בבזיון בית המשפט.

הוא אמר שאם השאלה לא נראית לי מותר לי לשמור על שתיקה ולא להשיב, כך גם במודיעין בשאלות שיש עליהן חיסיון.

SupermanZW

Well-known member
הוא אמר שאם השאלה לא נראית לי מותר לי לשמור על שתיקה ולא להשיב, כך גל במודיעין בשאלות שיש עליהן חיסיון.
בית המשפט הוא יוצא מן הכלל, אך ורק בבית המשפט רשאי שופט לחייב נאשם ואפילו עד לענות על שאלה ואין רשות לסרב לדרישת השופט לענות על השאלה. לשוטר מותר לסרב, לעו"ד מותר לסרב, לשופט בבית המשפט אסור לסרב.

אולי רק אם השאלה מעליבה אותי, אישית מדי או לא נעימה לי, מותר לי לשמור על זכות השתיקה ולא לענות.

תודה, אבל אני חושב שגישתי לחיים קצת מלאכותית מדי. צריך להיות יותר טבעי, לשוחח על דברים שאוהבים לעשות, לדבר מאד ברור ולעניין, להיות אמתי, שמח ועדין, לתת הרבה אהבה לחברים, ולהימנע ככל האפשר מלדבר רעות על אנשים.

שיר:
אני יכול להתחתן עם האישה מהעבודה.
אני יכול להתחיל אתך.
אני אוהב ליצור קשרים חומריים.
אתה אמור להאמין לי שלא גנבתי (שיאמין לי).
מה אתה אוהב לעשות בזמן הפנוי?
מקווה שיהיה לך טוב.

למעלה