עדכון תובנות

SupermanZW

Well-known member
לא תמיד מספיקים לפנות למשטרה, לפעמים צריך לברוח מהאדם. נניח שאני נמצא בחוץ ואדם זר שלא הכרתי מימיי בא ומבקש ממני כמה שקלים באמתלה כלשהי כדי לקנות לעצמו סמים. האם עדיף לשקר לו שאין לי כסף או רק לא לענות אם יש לי או לא, ואולי להגיד שיעשה את שיקול דעתו ויחליט אם להאמין שיש לי כסף או לא.
אם אדם זר מבקש ממך כסף אתה תמיד יכול לומר שאין לך. אתה יכול גם להעמיד פנים שלא שמעת אותו ואפילו להתעלם ממנו לחלוטין. הבחירה בידך. בכל אופן, אם זה בשביל לקנות סמים, סביר להניח שאין לך סיבה לחשוש ממנו. סמים מחלישים מאוד את המשתמשים בהם. מי שנרקומן כבד, אתה עושה לו "פו" והוא נופל. הם בקושי יכולים לעמוד על רגליהם.

SupermanZW

Well-known member
לא תמיד מספיקים לפנות למשטרה, לפעמים צריך לברוח מהאדם. נניח שאני נמצא בחוץ ואדם זר שלא הכרתי מימיי בא ומבקש ממני כמה שקלים באמתלה כלשהי כדי לקנות לעצמו סמים. האם עדיף לשקר לו שאין לי כסף או רק לא לענות אם יש לי או לא, ואולי להגיד שיעשה את שיקול דעתו ויחליט אם להאמין שיש לי כסף או לא? הסתבכתי בעבר עם טיפוסים כאלה מפני שלא ידעתי איך כדאי לענות להם.
למה נרקומנים נטפלים דווקא אליך?

כי אז לא הבנתי את המשמעות של לעבוד על מישהו. חשבתי לתומי שאפשר להגיד רק דברים נכונים. אם כולם רואים את האמת, אי אפשר להסתיר אותה ולשקר. אם צד אחד רואה ויודע והאחר לא רואה ויודע, אפשר לעשות כאילו האמת שונה., את ההיגיון הזה לקח לי הרבה שנים להבין.

SupermanZW

Well-known member
כי אז לא הבנתי את המשמעות של לעבוד על מישהו. חשבתי לתומי שאפשר להגיד רק דברים נכונים. אם כולם רואים את האמת, אי אפשר להסתיר אותה ולשקר. אם צד אחד רואה ויודע והאחר לא רואה ויודע, אפשר לעשות כאילו האמת שונה., את ההיגיון הזה לקח לי הרבה שנים להבין.
מי שנרקומן יש לו "ערפל" במוח, אין לו את היכולת לבדוק אם אתה משקר או אומר את האמת, דקה אחרי שאמרת לו משהו הוא לא זוכר מה אמרת. אם נרקומן מבקש ממך כסף אמור "אין לי" ללא חשש, אם יכה אותך לא יקרה לך כלום כי הוא חלש, אתה תגבר עליו בקלות.

השאלה הייתה עקרונית. האם בהיגיון אפשר להגיד שאמורים להאמין לסיפור שלי, במקום לענות עובדתית על השאלה עצמה מה האמת? אני מניח שלא, כי אם אגיד לאדם שדבריי לא בהכרח אמת אלא סיפור שיאמין לו, יבין שאולי אני מנסה להטעות אותו וידרוש תשובה מלאה יותר. הוא יגיד לי: לא שאלתי למה אני "אמור להאמין" אלא מה האמת ואתה לא עונה לי על השאלה, אני רוצה לדעת אם כן או לא, תגיד לי כן או לא.

SupermanZW

Well-known member
השאלה הייתה עקרונית. האם בהיגיון אפשר להגיד שאמורים להאמין לסיפור שלי, במקום לענות עובדתית על השאלה עצמה מה האמת? אני מניח שלא, כי אם אגיד לאדם שדבריי לא בהכרח אמת אלא סיפור שיאמין לו, יבין שאולי אני מנסה להטעות אותו וידרוש תשובה מלאה יותר. הוא יגיד לי: לא שאלתי למה אני "אמור להאמין" אלא מה האמת ואתה לא עונה לי על השאלה, אני רוצה לדעת אם כן או לא, תגיד לי כן או לא.
עקרונית, האדם הסביר (לא נרקומן מעורפל מוח) תמיד יכול לבדוק, בין אם תאמר לו את האמת ובין אם תשקר לו, כמובן גם אם תאמר חלק מן האמת או סתם פרטים לא רלוונטים הוא יכול לבדוק גם כן. האדם הסביר יכול להתעקש אבל גם אתה יכול להתעקש. אם בחרת בגישת "אתה יכול להאמין לי" דבוק בה, אם מבקשים ממך לפרט אתה יכול לסרב ולומר "אמרתי מה שהיה לי לומר, אינני מעוניין לומר עוד", אם אינך מעוניין לענות "מה האמת" אתה יכול לומר "עניתי, אך אם לא הבנת את תשובתי זו בעיה שלך, לא שלי", כפי שהוא יכול להתעקש שלא ענית אתה יכול להתעקש שכן ענית. אם אומרים לך "אני רוצה לדעת כן או לא" ענה "אמרתי לך כבר", התכונן למלחמת התשה.

אולי אם האדם לא מאמין למה שאני מספר לו, אני לא חייב לענות לו עובדתית על השאלה. השאלה מה יותר כדאי. לפעמים שקר טוב מטעה את האויב לחשוב שהאמת אחרת וזה יהיה לטובתי. אם אגיד שאני לא רוצה להגיד לו מה האמת, הוא עלול לבדוק בעצמו כדי לדעת. חשוב לדעת איך נכון לדבר במצבים שונים בחיים.

SupermanZW

Well-known member
אולי אם האדם לא מאמין למה שאני מספר לו, אני לא חייב לענות לו עובדתית על השאלה. השאלה מה יותר כדאי. לפעמים שקר טוב מטעה את האויב לחשוב שהאמת אחרת וזה יהיה לטובתי. אם אגיד שאני לא רוצה להגיד לו מה האמת, הוא עלול לבדוק בעצמו כדי לדעת. חשוב לדעת איך נכון לדבר במצבים שונים בחיים.
זה נכון, אך עליך לזכור שמי שחושש שמטעים אותו, סביר להניח שירצה לבדוק בעצמו מה האמת ולכן מוטב בדרך כלל לא לענות כלל מאשר לשקר.

אגב, אם ניקח את דוגמת הנרקומן: נניח שיש לידי חבר או שוטר שיכולים לעזור לי להתגונן מפניו. כיוון שהחבר או השוטר לטובתי, עדיף שהם ידעו את האמת שיש לי כסף. אם אגיד לפושע שאין לי כסף, אולי הוא יניח לי אבל אלה שבצד שלי אולי גם כן יאמינו ויחשבו שאין מה להגן עליי ולא ישתפו פעולה נגדו. אם אגיד לו רק להאמין לי, זה ישתלם משני הצדדים: הוא יאמין ויניח לי, והשוטר או החבר לא יאמינו לי כי לא אמרתי להם להאמין ולכן יעזרו לי.

SupermanZW

Well-known member
אגב, אם ניקח את דוגמת הנרקומן: נניח שיש לידי חבר או שוטר שיכולים לעזור לי להתגונן מפניו. כיוון שהחבר או השוטר לטובתי, עדיף שהם ידעו את האמת שיש לי כסף. אם אגיד לפושע שאין לי כסף, אולי הוא יניח לי אבל אלה שבצד שלי אולי גם כן יאמינו ויחשבו שאין מה להגן עליי ולא ישתפו פעולה נגדו. אם אגיד לו רק להאמין לי, זה ישתלם משני הצדדים: הוא יאמין ויניח לי, והשוטר או החבר לא יאמינו לי כי לא אמרתי להם להאמין ולכן יעזרו לי.
אין חוק שמחייב אותך לתת כסף לנרקומן! שוטר לא יפעל נגדך אם תאמר לנרקומן שאין לך כסף אפילו אם יש לך! בכלל, אל תתווכח עם נרקומנים אלא פשוט הסתלק מהמקום מיד כאשר הנרקומן פונה אליך. שלא יאשימו אותך בטעות שאתה בא לקנות סמים. אם יחשבו שאתה הולך לתת כסף לנרקומן זה הופך אותך לחשוד. לך מהמקום, כך לא תסתבך.

זה בכלל לא קשור למה שטענתי. טענתי שאם השוטר יחשוב שאין לי כסף, הוא יחשוב שאין סיבה להגן עליי כי אין לי כסף לשמור עליו ולכן אין על מה להגן. לכן עדיף שהשוטר יחשוב שיש לי כסף, והנרקומן יחשוב שאין לי כסף. מבחינה תאורטית אמת יותר משתלמת כי אם יש צד שלישי שהוא לטובתי מוטב לי שידע את האמת מאשר שיאמין גם כן לשקר.

SupermanZW

Well-known member
זה בכלל לא קשור למה שטענתי. טענתי שאם השוטר יחשוב שאין לי כסף, הוא יחשוב שאין סיבה להגן עליי כי אין לי כסף לשמור עליו ולכן אין על מה להגן. לכן עדיף שהשוטר יחשוב שיש לי כסף, והנרקומן יחשוב שאין לי כסף.
אם מישהו מאיים לתקוף אותך מתפקידו של השוטר להגן עליך בין אם יש לך או אין לך כסף, זה כלל לא משנה! תפקידו של השוטר להילחם בפשיעה.

יש אפשרות שהשוטר לא ידע שבכוונת האדם לתקוף אותי. אם שוטר יחשוב שאין לי כסף לשמור עליו, זה יגדיל את הסיכוי שלא יחשוד שיתקפו אותי. אם אין מה לקחת ממני אין סיבה שירצו לתקוף אותי.

SupermanZW

Well-known member
יש אפשרות שהשוטר לא ידע שבכוונת האדם לתקוף אותי. אם שוטר יחשוב שאין לי כסף לשמור עליו, זה יגדיל את הסיכוי שלא יחשוד שיתקפו אותי. אם אין מה לקחת ממני אין סיבה שירצו לתקוף אותי.
תמיד יש מה לקחת ממך ולכן תמיד יכולה להיות סיבה שירצו לתקוף אותך. בכל מקרה אמור לנרקומן שאין לך כסף. טלפון נייד יש לך? הוא יכול לנסות לגנוב אותו. שעון יש לך? הוא יכול לנסות לגנוב אותו. ארנק יש לך? גם אם אין בו כסף, כרטיס אשראי כנראה יש בו, לכן תמיד יש מה לגנוב ממך או לקחת ממך בכוח. אם מישהו מחפש להוציא ממך כסף או רכוש הוא ימצא עילה לתקוף אותך, לכן אתה לא בטוח יותר אם תאמר שיש לך כסף. אתה צריך להתרחק מנרקומנים.

אני מנסה לשנות את העולם. אם אמצא דרך שבה אף פעם לא יצטרכו לשקר, זה ישפר את התקשורת בעולם ותהיה הבנה הדדית. אני מאמין בכוח הדיבור ואני מנסה בעזרת הדיבור לשפר את העולם, הן מבחינת חכמה פילוסופית והן מבחינת אהבה ויופי רוחניים. אני מתעניין בתחביבים של חברים כדי לשפר את הקשרים.

זה שהוא ידע אם יש לי כסף עדיין לא אומר אם ירצה לתקוף אותי. אני צריך לוודא שיחשוב שאין לי מה שהוא מבקש לקחת. ברור שלא כדאי להגיד את כל האמת, אבל אם אומרים שיאמין לי שאין לי מה לתת לו, הוא יאמין שאני לא יכול לתת ולא ייקח, והשוטר או החבר לא יאמין לי שאין מה לקחת ממני, אלא יבין שאולי יש לי ואני מנסה להטעות את האדם, ולכן יגן עליי מפני האדם. זה טוב בבית המשפט ובמקומות שצריך לסלף מידע. אמת מבחינה לוגית יותר כדאית.

SupermanZW

Well-known member
אני צריך לוודא שיחשוב שאין לי מה שהוא מבקש לקחת. ברור שלא כדאי להגיד את כל האמת, אבל אם אומרים שיאמין לי שאין לי מה לתת לו, הוא יאמין שאני לא יכול לתת ולא ייקח, והשוטר או החבר לא יאמין לי שאין מה לקחת ממני, אלא יבין שאולי יש לי ואני מנסה להטעות את האדם, ולכן יגן עליי מפני האדם. זה טוב בבית המשפט ובמקומות שצריך לסלף מידע. אמת מבחינה לוגית יותר כדאית.
אף שוטר או חבר לא יצפה ממך לומר לנרקומן שיש לך כסף. אתה לא צריך לחשוש לומר לנרקומן שאין לך כסף. למעשה אם תאמר לנרקומן שיש לך כסף גם החבר וגם השוטר יחשבו שאתה אידיוט.

לא אמרתי להגיד שיש לי כסף, אלא להגיד שהוא אמור להאמין למה שאני מספר שאין לי כסף אבל אני לא יכול להגיד אם יש לי כסף או לא. הסיבה שחשבתי שאפשר לענות כך היא שכשמשקרים לאדם, מה שאומרים אינו האמת אלא סיפור שאפשר להאמין לו.

SupermanZW

Well-known member
לא אמרתי להגיד שיש לי כסף, אלא להגיד שהוא אמור להאמין למה שאני מספר שאין לי כסף אבל אני לא יכול להגיד אם יש לי כסף או לא. הסיבה שחשבתי שאפשר לענות כך היא שכשמשקרים לאדם, מה שאומרים אינו האמת אלא סיפור שאפשר להאמין לו.
גם טוב, אך מה שלא נראה סביר בעיני הוא שתגיע לדיון כזה עם נרקומן, אל תשכח שלנרקומן יש "ערפל" במוח ואין לו יכולת להבין לעומק מה אתה אומר. אינטראקציה שכיחה עם נרקומן היא:
נרקומן: "יש'ך עשר שקל?"
אתה: "לא"
נרקומן: "לך, לך יא מניאק!"
ובזה זה נגמר.

אולי יכולה להיות שיחה כזאת:
"יש לך שקל?".
"תאמין לי שלא".
"אני לא מאמין לך".
"אתה אמור להאמין לי".
"אבל יש לך?".
"אני לא יכול לענות יותר".

אל תשכח שאני מנסה לשנות את העולם.