סתם מתוך סקרנות:

מצב
הנושא נעול.

down under

New member
down זה לא נמוך, אבל בסדר

נדרלנד - שם שמזכיר גם את הכינוי שלך.
down זה לא נמוך, אבל בסדר

הכוונה לאוסטרליה

נדרלנד - שם שמזכיר גם את הכינוי שלך.
הכוונה לאוסטרליה
ידידנו קובי חי במלבורן בשעתו.
הכינוי לאוסטרליה נובע מהמחשבה הילדותית שבחצי הכדור הדרומי אנשים הולכים "עם הראש למטה", כביכול הם עומדים "מתחת לעולם".

מיכי 10

Member
חמוד. זה כל כך ציורי
ואכן, כל כך ילדותי

הכוונה לאוסטרליה
הכינוי לאוסטרליה נובע מהמחשבה הילדותית שבחצי הכדור הדרומי אנשים הולכים "עם הראש למטה", כביכול הם עומדים "מתחת לעולם".
חמוד. זה כל כך ציורי
ואכן, כל כך ילדותי

נדמה לי שראיתי פעם ציור ילדים בסגנון כזה.

מיכי 10

Member
ועוד משהו: תודה שהסברת את הכינוי של קובי,

הכוונה לאוסטרליה
כי הוא באמת נשמע תמוה בעיני. חשבתי שזה על שם איזו להקת זמר, אולי.

ומה אִתך? חיית פעם בצרפת? בתוך או על יד פארק?

down under

New member
התבונני בחתימה שלי

התבונני בחתימה שלי
יש שם ציטוט של בית שלם מתוך השיר הכי מפורסם של הלהקה האוסטרלית הכי מפורסמת אי פעם.

השיר הוא down under והלהקה היא 'גברים בעבודה'.
השיר מתאר מסע הזוי של חברי הלהקה בכל מני מקומות בעולם (הודו, בלגיה) ואת הדימוי המפחיד משהו שהיה קיים בעולם לגבי האוסטרלים (בכל זאת מדינה שהוקמה כמדינת בית סוהר).

מיכי 10

Member
אהה. נחמד. קראתי את השיר

התבונני בחתימה שלי
יש שם ציטוט של בית שלם מתוך השיר הכי מפורסם של הלהקה האוסטרלית הכי מפורסמת אי פעם.

השיר הוא down under והלהקה היא 'גברים בעבודה'.
השיר מתאר מסע הזוי של חברי הלהקה בכל מני מקומות בעולם (הודו, בלגיה) ואת הדימוי המפחיד משהו שהיה קיים בעולם לגבי האוסטרלים (בכל זאת מדינה שהוקמה כמדינת בית סוהר).
אהה. נחמד. קראתי את השיר
כבר לפני כן, בלי לדעת זאת. עכשיו אני מבינה. והוא דווקא מתאים בעיני לנושא הבלשנות.

וכיום כבר קשה לזכור שזה מה שהיה באוסטרליה בעבר. :)

Ccyclist

Well-known member
הסיבה לכינוי: מיקומה של אוסטרליה בגלובוס

אהה. נחמד. קראתי את השיר
כבר לפני כן, בלי לדעת זאת. עכשיו אני מבינה. והוא דווקא מתאים בעיני לנושא הבלשנות.

וכיום כבר קשה לזכור שזה מה שהיה באוסטרליה בעבר. :)

יש השקה לא כל-כך מדוייקת בין איי סילי (הנקודה הכי דרומית-מערבית באיים הבריטים) לנקודה דמיונית כלשהי מדרום-מזרח לאי הדרומי של ניו-זילנד. הנה הוויקי: http://en.wikipedia.org/wiki/Antipodes

מהסיבה הזו האזור המורחב של אוסטרליה וניו-זילנד נמצא "למטה" (בדרום) ו"מתחת" (באופן שאינו מדוייק גאוגפית אך "נכון" בצורה מקורבת אם שמים שתי ידיים על הגלובוס) כשמסתכלים על העולם מנקודת מבט בריטית, או של חינוך בריטי מיסודו במושבות-לשעבר האלו.

דווקא ישראל וניוזילנד הם כמעט במקומות ההפוכים

יש השקה לא כל-כך מדוייקת בין איי סילי (הנקודה הכי דרומית-מערבית באיים הבריטים) לנקודה דמיונית כלשהי מדרום-מזרח לאי הדרומי של ניו-זילנד. הנה הוויקי: http://en.wikipedia.org/wiki/Antipodes

מהסיבה הזו האזור המורחב של אוסטרליה וניו-זילנד נמצא "למטה" (בדרום) ו"מתחת" (באופן שאינו מדוייק גאוגפית אך "נכון" בצורה מקורבת אם שמים שתי ידיים על הגלובוס) כשמסתכלים על העולם מנקודת מבט בריטית, או של חינוך בריטי מיסודו במושבות-לשעבר האלו.
בכדור הארץ, 500~ קמ הפרש.

אז אנחנו צריכים לקרוא לניו זילנד "שם למטה"?:-

בכדור הארץ, 500~ קמ הפרש.
אני זוכר שתמיד אמרו לנו שהוואי נמצאת בקצה המנוגד של כדור הארץ ולכן היה הביטוי "בהונולולו" כשרצו לומר שמישהו/משהו נמצא רחוק מאד. כמובן שזה בלתי אפשרי כי הוואי בחצי הכדור הצפוני ולא הדרומי.

בקירוב טוב, אם תחפור מנהרה ישרה

אני זוכר שתמיד אמרו לנו שהוואי נמצאת בקצה המנוגד של כדור הארץ ולכן היה הביטוי "בהונולולו" כשרצו לומר שמישהו/משהו נמצא רחוק מאד. כמובן שזה בלתי אפשרי כי הוואי בחצי הכדור הצפוני ולא הדרומי.
בקירוב טוב, אם תחפור מנהרה ישרה
תגיע 500~ ק"מ ממזרח לשפיץ הצפוני של ניוזילנד.
והוואי בכלל נמצאת בצפון כדור הארץ. לא הכי רחוק.

מיכי 10

Member
כן, "הכל בעיני המתבונן", והכל יחסי. :)

כן, "הכל בעיני המתבונן", והכל יחסי. :)

נו באמת מיכי...

נו באמת מיכי...

את רוצה להגיד לי שאת לא מזהה את הציטוט בחתימה שלי?
או את המקום בו התרחש הארוע הזה:

https://www.youtube.com/watch?v=pO2rWCI45PU

אגב, האצטדיון נקרא פארק דה פרנס בפ"א דגושה - הכוונה לנסיכים (כמו פרינס באנגלית) ולא למדינה. אם כי לגמרי במקרה הוא גם נמצא במדינת פראנס... ויש אצטדיון גדול יותר (שאז טרם נבנה) לא רחוק משם שנקרא סטאד דה פראנס (בפ"א רפויה)... אבל הוא לא מעניין אותנו כמובן!

עד היום לא ברור לי מה יותר טוב: זה שנבחרת ישראל ניצחה בחוץ אחרי 32 שנה - או זה שנבחרת צרפת הפסידה ולא הגיעה למונדיאל... אח, ליהנות מכל העולמות... איך אומר ליברמן? "הכל גן עדן"...

מיכי 10

Member
לישראל

נו באמת מיכי...

את רוצה להגיד לי שאת לא מזהה את הציטוט בחתימה שלי?
או את המקום בו התרחש הארוע הזה:

https://www.youtube.com/watch?v=pO2rWCI45PU

אגב, האצטדיון נקרא פארק דה פרנס בפ"א דגושה - הכוונה לנסיכים (כמו פרינס באנגלית) ולא למדינה. אם כי לגמרי במקרה הוא גם נמצא במדינת פראנס... ויש אצטדיון גדול יותר (שאז טרם נבנה) לא רחוק משם שנקרא סטאד דה פראנס (בפ"א רפויה)... אבל הוא לא מעניין אותנו כמובן!

עד היום לא ברור לי מה יותר טוב: זה שנבחרת ישראל ניצחה בחוץ אחרי 32 שנה - או זה שנבחרת צרפת הפסידה ולא הגיעה למונדיאל... אח, ליהנות מכל העולמות... איך אומר ליברמן? "הכל גן עדן"...
לישראל

כן וילי, זה בדיוק מה שרציתי לומר; שראיתי את החתימה שלך בלי להבין אותה. ועכשיו נסגר חור בהשכלה שלי. ראיתי את כל עשר הדקות, מההתחלה ועד הסוף, ואפילו נהניתי. וציינתי בסוף "אהבתי", כמובן!

האמת, בהתחלה תהיתי אם המשחק התקיים בארץ (באיצטדיון רמת גן), בגלל השלטים הרבים בעברית. אבל איזה דשא

ואז ראיתי כתוב שזה שידור ישיר מצרפת, וסוף סוף גם שמעתי שמזכירים את פארק דה פרנס.

תודה על החוויה הייחודית ועל כל ההסברים.

אז מה? מטיסים לכבוד משחק כזה שלטים כאלה ענקיים? כדי שהשחקנים ירגישו כמו בבית?

ברור שגם וגם, או כמו שאתה אומר "ליהנות מכל העולמות". איזו שאלה?

down under

New member
אם אינני טועה האוסטרלים עצמם הם

הכוונה לאוסטרליה
אלו שהמציאו את הכינוי הזה down uinder.

בכל מקרה, חד משמעי היה עיתון "רכבת" (מהחינמונים שחוקלו ברכבות הפרברים של מלבורן)
שאחד העמודים שלו היה עם מדור קבוע בשם down under
around australia in 5 minutes
כלומר ריכוז קצרצר של כל חדשות הפנים של שאר מדינות אוסטרליה, שכן החינמון הזה התרכז בעיקר במדינת ויקטוריה שמלבורן היא בירתה וגם העיר הגדולה בה,
בספורט, כלכלה וכן יחסי חוץ ובטחון.

האנגלים המציאו, האוסטרלים הפנימו

אלו שהמציאו את הכינוי הזה down uinder.

בכל מקרה, חד משמעי היה עיתון "רכבת" (מהחינמונים שחוקלו ברכבות הפרברים של מלבורן)
שאחד העמודים שלו היה עם מדור קבוע בשם down under
around australia in 5 minutes
כלומר ריכוז קצרצר של כל חדשות הפנים של שאר מדינות אוסטרליה, שכן החינמון הזה התרכז בעיקר במדינת ויקטוריה שמלבורן היא בירתה וגם העיר הגדולה בה,
בספורט, כלכלה וכן יחסי חוץ ובטחון.
לאחר מאות שנים האוסטרלים בוודאי גם אימצו את הכינוי הזה, כפי שמשתקף בשיר שבחתימתך. אבל כשהוא נטבע (הכינוי, לא השיר) עוד לא היתה ממש אוסטרליה כמדינה עצמאית וכמובן גם לא "עם אוסטרלי". היו רק אסירים שהממלכה שלחה לחור נידח "מתחת לעולם". הכינוי במקור יועד לארץ הכמעט ריקה ולא למדינה שאנו מכירים היום.

ד"א אתה לא צריך להסתמך על החינמון. ההוכחה הפשוטה ביותר להפנמה הזו היתה בטקס הסיום של האולימפיאדה בסידני, כאשר הלהקה ביצעה את השיר בליווי של כל שאר האמנים שהשתתפו בטקס, והפכה אותו להמנון לא רשמי של המדינה, לשיר שמייצג אותה כלפי העולם.

down under

New member
שמע, גם האדם הלבן קרא לשחורים בשם כושים או

לאחר מאות שנים האוסטרלים בוודאי גם אימצו את הכינוי הזה, כפי שמשתקף בשיר שבחתימתך. אבל כשהוא נטבע (הכינוי, לא השיר) עוד לא היתה ממש אוסטרליה כמדינה עצמאית וכמובן גם לא "עם אוסטרלי". היו רק אסירים שהממלכה שלחה לחור נידח "מתחת לעולם". הכינוי במקור יועד לארץ הכמעט ריקה ולא למדינה שאנו מכירים היום.

ד"א אתה לא צריך להסתמך על החינמון. ההוכחה הפשוטה ביותר להפנמה הזו היתה בטקס הסיום של האולימפיאדה בסידני, כאשר הלהקה ביצעה את השיר בליווי של כל שאר האמנים שהשתתפו בטקס, והפכה אותו להמנון לא רשמי של המדינה, לשיר שמייצג אותה כלפי העולם.
ניגר והם לא הסכימו והיום זה נחשב בין גסות לבין גזענות לבין (כמעט) עבירה על החוק.

אז זה שהבריטים או האנגלים המציאו להם את הכינוי דאון אנדר, האוסטרלים לא היו חייבים לאמץ והם דוקא אמצו בחום.

בהחלט! הם הפנימו לחלוטין את הכינוי והפכו אותו

ניגר והם לא הסכימו והיום זה נחשב בין גסות לבין גזענות לבין (כמעט) עבירה על החוק.

אז זה שהבריטים או האנגלים המציאו להם את הכינוי דאון אנדר, האוסטרלים לא היו חייבים לאמץ והם דוקא אמצו בחום.
בהחלט! הם הפנימו לחלוטין את הכינוי והפכו אותו
לחלק מהזהות שלהם.

התייחסתי לשם גרמני, כמו שם האוטובוס

למה להגיע למדינה שמרבית תושבי תבל
לא שמעו עליה, סקסוניה תחתית, לעומת זאת יכולת להשתמש בשם של מדינה שכמעט כל אדם בעולם שמע עליה, הולנד.
נידרלנד בשפתם וגם בגרמנית. ארץ נמוכה תרגום מילולי של ממש.
כמובן שהולנדית שהיא שפה אחות לגרמנית תכלול שורש דומה.
ובאנגלית nether.

אגב הולנד היא רק חלק (למעשה שני מחוזות) מתוך נדרלנד. לא ברור לי אם מתוך בורות או עצלנות קוראים בד"כ למדינה כולה הולנד.

down under

New member
בורות או עצלנות של ההולנדים?

כמובן שהולנדית שהיא שפה אחות לגרמנית תכלול שורש דומה.
ובאנגלית nether.

אגב הולנד היא רק חלק (למעשה שני מחוזות) מתוך נדרלנד. לא ברור לי אם מתוך בורות או עצלנות קוראים בד"כ למדינה כולה הולנד.
בורות או עצלנות של ההולנדים?
הרי הם כשהם מדברים אנגלית הם אומרים הולנד.

שני המחוזות בעלי השם הולנד במדינת נידרלנד הם שני המחוזות הכי מרכזיים/חשובים במדינה ומכאן היא קבלה את שמה בהמון שפות (אנגלית, עברית, ערבית, חלק מהשפות הסלאביות ועוד)
שלוש הערים המרכזיות של הממלכה הזו הן בשני המחוזות הללו. כלומר גם הבירה דה יורה (אמסטרדם) וגם הבירה למעשה (דן האך או האג) וגם עיר התעשיה והנמל רוטרדם.

מצב
הנושא נעול.
למעלה