סקר מיומנויות לבני 3

סקר מיומנויות לבני 3../images/Emo260.gif../images/Emo126.gif../images/Emo263.gif

חזרנו מיום הורים בגן בעקבות שיחה עם הגננת צצו לי כמה תהיות אשמח לשמוע איך זה אצלכם, הורים לבני 3 איזה דברים בבית הילדים שלכם עושים לבד/חצי לבד? (אשמח אם תרחיבו בסעיפים הבאים) מתרחצים? מתלבשים? מצחצחים שיניים? סידור החדר? אכילה? עזרה בבית כמו לסדר/לשים במקום כל מיני דברים? מבחינת מיומניות יצירה, איזה מהדברים הילד אוהב/לא אוהב לעשות, טוב בזה/לא טוב? ובאיזו רמה הוא לדעתכם? גזירה? ציור? צביעה? פאזלים? באיזו רמה הילד משתף אתכם במה שקורה אצלו בגן?

אצלנו כשהבכור היה בגיל שלוש לא עשה לבד כמעט כלום - לא התרחץ, לא התלבש, לא צחצח. כן אכל לבד, עזר קצת לסדר את החדר (בעיקר לאסוף אחריו), קצת עזר בבית אבל בעיקר כמשחק (להכניס בגדים למכונת כביסה, למשל). לא ידע עדיין לגזור, לא צייר דברים ברורים, צבע אבל לא נשאר בקווים בכלל, פאזלים לא זוכרת להגיד. שיתף בגדול, בעיקר מה אכלו בגן בבוקר ובצהריים, מעט לגבי מה שקרה בחצר (עם מי שיחק). לא שיתף לגבי מפגשים. יכולה להגיד לך שעכשיו, בגיל חמש וחצי, חלק השתנה מאוד וחלק בכלל לא.. היום מתלבש ומתרחץ לבד (אנחנו איתו בחדר אמבטיה אבל). לצחצח מצחצח לבד רק בבוקר - בערב אני מצחצחת (בהוראת רופא השיניים). כמובן שאוכל לבד, מסדר את החדר בערך. עוזר בבית כשמתבקש - מפנה את הכלים שלו למשל, דברים מהסוג הזה. משתף מעט מאוד לגבי מה שהיה בגן (המשפט "לא זוכר" חוזר על עצמו המון ../images/Emo6.gif) מבחינת מיומנויות מוטוריות זה כבר עולם אחר לגמרי - גוזר ללא כל קושי, מצייר יפה ומגוון, צובע הכי מדויק שרק אפשר עם סבלנות של פיל, אבל לפאזלים כבר מזמן אין לו סבלנות. אם אני זוכרת נכון, שיא תקופת הפאזלים בבית שלנו הייתה בגיל 4 (פאזלים עד 70 חלקים), ומאז אין התעניינות בנושא. מה מטריד אותך? ../images/Emo13.gif

מנסה

איזה דברים בבית הילדים שלכם עושים לבד/חצי לבד? (אשמח אם תרחיבו בסעיפים הבאים) מתרחצים? - שוטף ידיים אחרי שירותים (לפעמים צריך תזכורת, אבל עושה את זה בעצמו בלי עזרה), שוטף פנים, לא מתקלח לבד, לא ניסינו ללמד. נראה לנו מוקדם בגיל הזה. מתלבשים? - יודע להתלבש לגמרי לבד כולל גרביים ונעליים. האם הוא עושה את זה? לפעמים. אבל מסוגל. :) מצחצחים שיניים? כן, אבל לא טוב מספיק. הבנתי שהנחיות רופאי שיניים הן לצחצח לילד עד גיל 9 או משהו כזה. סידור החדר? כן. לפעמים צריך לשכנע כמובן. אכילה? כן, באופן מלא. עזרה בבית כמו לסדר/לשים במקום כל מיני דברים? כן. הרבה מיוזמתו וגם כשמבקשים כמובן. לא יודעת איך לענות לשלאת המיומנויות. בהשוואה למה?

UmaGuza

New member
עונה

מנסה לשחזר חצי שנה אחורה. איזה דברים בבית הילדים שלכם עושים לבד/חצי לבד? (אשמח אם תרחיבו בסעיפים הבאים) מתרחצים? ידיים היא יודעת בעקרון לרחוץ לבד, לפעמים מבקשת עזרה. מקלחת לא, נראה לי מוקדם מדי ולא נחוץ. מתלבשים? יודעת להתפשט ולהתלבש לבד, גם גרביים ונעליים, לפעמים היא עוש האת זה לבד, אבל לרוב נוח יותר להלביש אותה (בעיקר כשלחוצים בזמן). מצחצחים שיניים? מצחצחת לבד אבל יותר בשביל ההרגשה שלה, אנחנו תמיד מצחצחים אחריה/לפניה (גם בבוקר) סידור החדר? פחחח אכילה? נושא כאוב... בהחלט יכולה לאכול לבד אך לפעמים דורשת עזרה ועידוד ובד"כ גם מקבלת (פולנים שכמונו, מנסים עכשיו להיגמל מההרגל). עזרה בבית כמו לסדר/לשים במקום כל מיני דברים? לפעמים כשבא לה. מבחינת מיומניות יצירה, איזה מהדברים הילד אוהב/לא אוהב לעשות, טוב בזה/לא טוב? ובאיזו רמה הוא לדעתכם? גזירה? לא כל כך אוהבת, לא כל כך טובה בזה אבל התקדמה מאוד בחודשים האחרונים. ציור? אוהבת מאוד, טובה בזה מאוד, לדעתי היא ברמה מעבר לגילה. צביעה? אוהבת, טובה, נראה לי ברמה טובה. פאזלים? בגיל 3 היתה תקופה שאהבה מאוד והגיע לפאזלים של 24 בלי עזרה ופאזל של 48 עם עזרה (אני חושבת שזו רמה טובה). אבל בחודשים האחרונים היא בכלל לא בעניין. באיזו רמה הילד משתף אתכם במה שקורה אצלו בגן? משתפת מאוד, אבל בד"כ לא כששואלים אותה אלא רק כשהיא מרגישה צורך לספר. אני אשמח לשמוע מה היה בשיחה שהוביל אותך לתהיות האלה

חצי תשובה, חצי שני הגרוש שלי...

השוודית שלי כבר בת 4 וחצי, כך שאני קצת רחוקה ולא רוצה להטעות. לעומת זאת, לבן בדיוק כשהיה בן 3 ערכנו אבחון אצל מרפאה בעיסוק והתחלנו טיפול, אז יש לי כמה תובנות בעניין הזה:
הרבה מהדברים השוודית למשל א עשתה אצלי בגיל 3, לא בגלל שהיא לא יכלה, אלא משום שלא נדרש ממנה. אני לא חושבת שילד בן 3 צריך להתרחץ לבד, הוא כן צריך להיות מסוגל לסבן את עצמו, אם תלמדי אותו איך. לצחצח שיניים, בכל מקרה, עד גיל 6 רופאי השיניים ממליצים שההורה יעבור אחרי הילד בצחצוח כך שזה לא רלוונטי. בוודאות אכלו אצלי לבד בגיל הזה, די מסודר. ואם הבית מאורגן כמו שצריך מבחינת מקומות קבועים למשחקים / ספרים / חפצים של הילדים, ילד בגיל הזה כבר אמור לעזור לסדר, למרות שיהיו תמיד ילדים שיעשו את זה בחשק רב, וכאלו שבפחות. ממה שאני רואה עם ילדי, ומסביבם, הרבה ילדים בגילאים הללו, לא עושים דברים משום שהם לא יכולים, אלא פשוט משום שלא נדרש מהם (הרי יותר מהר להלביש את הילד בבוקר, או אחרי המקלחת כשקר...) באשר למיומנויות יצירה, יש לי תובנה מאוד חשובה. הבן שלי בגיל שנתיים וחצי, צייר (אם נדרש ממנו), גזר (ואהב לגזור) אבל, עשה הכל בצורה לא נכונה, וללא הפרדת תנועה, וזה דבר שרק הגננת שמה לב אליו (ובגלל זה גם הפתיע אותי הרעיון שהוא זקוק לריפוי בעיסוק). פאזלים - הגדולה בגיל 3 הרכיבה לבד פאזלים של 100 חלקים, הסנדויצ'ית לעומת זאת לא נגעה בפאזלים. היום - מי שעושה איתי את הפאזלים המטורפים שאנחנו עושים (2500, 3000 חלקים) זו הסנדויצ'ית - היא טובה בזה ואוהבת את זה מאוד. כך שמה שאני מנסה להגיד הוא שהשאלות שלך מאוד כלליות, וקצת יהיה לך קשה להסיק מהם באופן ספציפי לגבי הילד שלך.

UmaGuza

New member
../images/Emo207.gif שאלת פאזלים

מעבר למיומנות הבסיסית הנחוצה של לחבר כמה חתיכות ביחד, זה בכלל חשוב למשהו לעשות פאזלים של הרבה חלקים? הרי יש ילדים שאוהבים ויש שלא אוהבים, כמו בכל דבר, אז למה דווקא פאזלים נראה שחייבים לעשות? מה זה מפתח? סתם שואלת אותך כי בד"כ יש לך תשובות לכל הדברים האלה

../images/Emo46.gif מקוממת אותי העובדה שאת מתייחסת

"לפאזל כאל מיומנות בסיסית הנחוצה של לחבר כמה חתיכות ביחד"
(נראה אותך מחברת את חתיכות האפור, אפור בהיר, אפור כהה, לבן ושחור שיש לי בבית עכשיו
) נכון שפאזל נהיה מעין עניין כזה של משהו שחייבים לעשות. אולי זה אחד המיתוסים בגידול ילדים (נתת לי רעיון לשרשור עכשיו
) אבל מה שפאזל כן מפתח זה עניין של ראייה מרחבית, מחשבה מסודרת ומובנית, התאמה של צבעים וצורות, יכולת ריכוז, דחיית סיפוקים, התמדה... מין הסתם אפשר את כל הדברים הללו לפתח גם באמצעות משחקים אחרים, אבל פאזלים זה כיף

UmaGuza

New member
לרגע הבהלת אותי ../images/Emo3.gif

אפורים זה בקטנה, הסיוט שלי מפאזלים זה שמים אין סופיים... או קי, אז נרגעתי. בתור אחת ששנאה פאזלים מאז ומעולם (נראה לי שהפאזל היחיד שעשיתי בחיי היה בכתה ג', 70 חתיכות עם צילום של גורי גולדן רטריוור) ובכ"ז הצלחתי לצלוח לא רע אי אילו תארים ועיסוקים הדורשים את כל המיומנויות הנ"ל, נראה לי שאני אחיה מעכשיו יפה גם עם זה שהילדה שלי לא תעשה פאזלים
רק חבל שהפאזלים שבכ"ז שטרחתי לקנות (בשבועיים וחצי שהיא התלהבה), תופסים כל כך הרבה מקום על המדף

A b b e y

New member
כמעט שלוש

מתרחצים- שוטפת פנים וידיים לבד, לפעמים צריך להזכיר. באמבטיה- בהשגחה. מתלבשת- אממ. לא ממש. תחתונים ונעליים וזהו. וגם עם זה היא מעדיפה להתפנק. מצחצחת שיניים- לבד (בהשגחה) סדור החדר- אוספת משחקים "מקפלת" בגדים ושמיכות. אכילה- לבד לגמרי. כולל שימוש בסכין (אבל שוב, לפעמים מתפנקת) עזרה בבית- אוהבת מאד לשטוף כלים
לערוך שולחן, מפנה את הכלים שלה, עוזרת בבשולים ואפיות. שמה דברים במקום. גזירה- היא יודעת לגזור אבל ברמה די בסיסית (כזאת שמספיקה לבלגן את כל האזור) ציור- מציירת יפה מאד צביעה- תלוי שעה. לפעמים היא צובעת ממש יפה אבל לרב היא לא מתיחסת לגבולות. פאזלים- רמה בסיסית נראה לי. לצערי אין לנו כ"כ הרבה בבית להתאמן. ע ם עזרה צמודה היא מצליחה 12-18 חלקים. היא לא בגן. היא משתפת בחוויות שלה כל מי שמוכן לשמוע.

יחידה2

New member
עונה

תמר בת שלוש. היא לוקחת את הספוג ומסבנת את הבטן והרגליים.. התלבשות:כבר רוצה לנעול נעליים לבד. צחצוח שיניים:היא רוצה לבד אבל אני לא כ"כ מתלהבת אז אנחנו מצחצחות ביחד.. לשים דברים במקום:אני רוצה שהיא תסדר את הדברים אחרי שמשחקת..והא עושה זאת אם אני מזכירה לה..יודעת שאיני מרשה לפזר,אלא רק בשטיח הפרוס על הרצפה. תמר עדיין לא גוזרת..למען האמת לא לימדתי.. ציור:לא יודעת לצבוע בתוך הציור. פאזלים:אני לא יודעת איך ללמד אותה להרכיב פאזל.. לגבי הגן..היא לא ממש משתפת..אני מצידי שואלת..היא שרה הרבה שירים מהגן...

מיקמיק21

New member
עונה...

איזה דברים בבית הילדים שלכם עושים לבד/חצי לבד? (אשמח אם תרחיבו בסעיפים הבאים) מתרחצים? שוטף ידיים לבד, לא נדרש ממנו להתקלח לבד אבל יודע לסבן עצמו למשל. מתלבשים?מתפשט לבד לפני מקלחת ,יודע להתלבש לבד, גם היתה תקופה שעשה זאת, כרגע לא ואני לא לוחצת. נועל נעליים לבד. מצחצחים שיניים? מצחצח לבד ואנחנו משלימים, לפעמים מתפנק ואנחנו מצחצחים הכל. סידור החדר?יודע לסדר את החדר, אוהב לעזור במטלות הבית, להכניס כביסה למכונה, לטאטא, לחתוך סלט, כאלה. אכילה? בהחלט יודע לאכול לבד אבל הרבה פעמים נדרשת עזרה כי הוא אכלן גרוע. עזרה בבית כמו לסדר/לשים במקום כל מיני דברים? אני משתדלת ללמד אותו עכשיו לתלות את המעיל,לפנות את כלי האוכל שלו, לשים נעליים בחדר אחרי שחלץ אותם. מבחינת מיומניות יצירה, איזה מהדברים הילד אוהב/לא אוהב לעשות, טוב בזה/לא טוב? ובאיזו רמה הוא לדעתכם? גזירה?אוהב לגזור, לא עושה זאת בצורה ישרה. ציור?אוהב לצייר, בעיקר קשקושים, היו אולי שני ציורים שאפשר היה לראות משהו ברור בציור, עכשיו יותר יודע לצייר פרצופים. צביעה? אוהב לצבוע יותר מאשר לצייר, גם צובע הרבה יותר מדויק היום מבעבר. פאזלים?אוהב מאוד טוב בזה. באיזו רמה הילד משתף אתכם במה שקורה אצלו בגן? מעט מאוד. בעיקר כששואלים הוא עונה, לא מרבה לשתף.

dasi9

New member
עונה

בן שלוש אצלנו: רחצה - תחת השגחה לבוש - מתלבש לבד שיניים - מצחצח תחת השגחה סידור חדר - מסדר לבד לפי בקשה למרות שלא תמיד מעוניין. אכילה - אוכל לבד עזרה בבית - כל מה שנבקש לעזור, יעזור. הוא ממש אוהב לתלות כביסה, לטאטא, לשים בגדים במכונת כביסה, לנגב אבק ולעשות לנו קפה (בכאילו). יצירה: גזירה - לא. עוזרים לו לגזור או שגוזרים בעבורו. ציור - לבדו. מאוד אוהב לצייר צביעה - צובע אבל בעיקר איתי, זה די משעמם אותו. אגב, צובע במשחק בפלייסטיישן גם. פאזל - מאד אוהב. עושה עד 20 ומשהו חלקים. רמת השיתוף במה שקורה לו בגן גבוהה. אנחנו שואלים והוא עונה או מספר מיוזמתו. אגב פאזלים, לא כל הילדים אוהבים פאזלים.

תשובות שלי

בן שלוש וחצי. לא מתרחץ לבד - כן יודע להסתבן, לשטוף ידיים אחרי ביקור בשירותים/לפני אוכל, לשטוף פנים בבוקר. לא מתלבש לבד חוץ מנעליים. כן מתפשט לבד... מצחצח שיניים - קודם הוא ואחר כך אני, כך ממליצים כל רופאי השיניים. סידור החדר - מתוך משחק ודירבון כן אכילה - אוכל לבד עזרה בבית - מאוד אוהב, לתלות כביסה, לשטוף כלים, לבשל...הכל איתי כמובן. בשוטף אחראי על עריכת השולחן וחותך לעצמו את הסלט בארוחת ערב וממלא לעצמו את האמבטיה. מיומנויות יצירה - לא מאוד מתעניין בתחום... גוזר - יכול, לא בהצטיינות
ציור - אוהב לקשקש, מצייר עיגול, קו, ממלא איברי פרצוף צביעה - אוהב אבל ממש לא בקווים פאזלים - יכול, אבל שוב, לא פעילות מועדפת ולא יותר מ-20 חלקים שיתוף בגן - מאוד דברן ואני מתמצאת במה שקורה בגן יותר מכל האמהות האחרות
. מספר מה אכל, מי ביקר בגן, עם מי שיחק, מי הרביץ למי ואם הייתה פעילות מיוחדת.

muga

New member
בת שלוש השבוע

איזה דברים בבית הילדים שלכם עושים לבד/חצי לבד? (אשמח אם תרחיבו בסעיפים הבאים) מתרחצים? --- לא ממש ניסינו. אני מניחה שהיא יכולה להסתבן לבד עם הספוג. לא נראה לי שהיא יכולה לשטוף את השיער עם הטוש. מתלבשים? --- יודעת להתלבש לבד, אבל לעיתים טועה בכיוונים. לא ממש מסתדרת עם הורדת חולצה. מצחצחים שיניים? --- לא באופן מספק. אנחנו מצחצחים לה. סידור החדר? --- צעצועים הכוונה? כן, יודעת וגם מסדרת. כשבא לה
אכילה? --- עצמאית לחלוטין עזרה בבית כמו לסדר/לשים במקום כל מיני דברים? --- מאוד מאוד אוהבת לעשות מבחינת מיומניות יצירה, איזה מהדברים הילד אוהב/לא אוהב לעשות, טוב בזה/לא טוב? ובאיזו רמה הוא לדעתכם? גזירה? --- יודעת לגזור, אבל בעיקר גזירה חופשית. ציור? --- מאוד אוהבת ומאוד טובה. לדעתי מתקדמת לגילה. צביעה? --- צובעת כמעט מושלם בתוך הקווים (צורות גדולות). פאזלים? --- ככה-ככה. לא המשחק האהוב עליה. מסתדרת עם 12 חלקים גג, וגם זה לא לגמרי. באיזו רמה הילד משתף אתכם במה שקורה אצלו בגן? --- משתפת המון, מקשקשת ומספרת הכל.

י ע ל י ש

New member
בן שלוש ושמונה

אבל אני אנסה לשער איך היה כשהיה בן שלוש מתרחץ? אני מקלחת אותו, אבל אחרי ששטפתי את החפיפה הוא יודע לשטוף את הגוף. כמובן שאני שם.. למרות שמודה שאני מעדיפה שלא כי אחרי זה כל המקלחת מלאה במים. מתלבש- רק בחודש האחרון לובש לבד מכנס ותחתון וגרביים, וחולצה אם היא לא צמודה מדי אבל אני מכניסה את הראש והוא את השרוולים. אבל גם פה, אם אני לא עסוקה בלהלביש את הקטנה אני מעדיפה להלביש כי זה לוקח לו הרבה זמן, למרות שכשהוא מתעקש אין ברירה.. אגב, נעליים/ סנדלים בגיל שלוש כבר נעל לבד. מצחצח שיניים- מצחצח מאוד יפה לבד גם בגיל שלוש. אבל בערב אני מצחצחת לו כדי שיהיה יותר יסודי ובבוקר הוא (עכשיו אני שמה לב שאני די מונעת ממנו לעשות לבד מטעמי נוחות שלי
) סידור החדר- הוא מסדר (אבל מעצמו לא יתנדב.. עצלן הקטן..) סידור הבית- את המשחקים שלו מסדר, והרבה פעמים כשאני מבקשת עזרה בלסדר הוא עוזר (לעזור לי לסדר את הבית אהוא אוהב, אבל לסדר את המשחקים שלו- לא) אכילה- מזתומרת? אם אוכל לבד? ברור.. נראה לי מגיל שנה וקצת. יצירה הוא מאוד אוהב- גזירה, הדבקה, ציור, צביעה פאזלים הוא אלוף! עד גיל שלוש עשה פזלים קטנים ומעץ, בגיל 3 קיבל הרבה פזלים ליומולדת ומאז הוא פשוט אלוף בזה. פזל חדש של 48 חלקים שלא מכיר מלפני- מהר מאוד משלים אותו. משתף- כרגע מאוד משתף. אני מנסה להזכר בגיל שלוש, נראה לי שפחות נידב פרטים מעצמו אלא אחרי דיבוב של שאלות ממני. כיום אי אפשר לעצור אותו מלספר..

סקר כלבבי../images/Emo9.gif

מתרחצת- כמעט לבד, בעיקר חופפת ומסתבנת. מתלבשת - עוד לא ממש השתלטה על העניין, נעזרת. מצחצחת שיניים - יודעת ומצחצחת אבל אני חוזרת אחריה כיוון שההנחיה לצחצח להם עד גיל 6 סידור חדר - מסדרת כשההורים עומדים על כך
אכילה- ברור שלבד? גזירה-מצויינת לגילה ציור- מדהימה, היום התמוגגנו מציור של המשפחה שהיא ציירה! צביעה- מעולה, אחותה הבכורה הדיקטטורית מצליחה בעבודתה. פאזלים- עד 30 חלקים שולטת, עם 48 צריכה עזרה.

בן שנתיים ו-9 חוד' אבל גאון ../images/Emo8.gif

מתרחצים?
ממש לא לבד (אבל מסתבן לבד) מתלבשים?
פושט/לובש מה שקשור בענייני שירותים. לא מתלבש לבד בבוקר מצחצחים שיניים?
לבד, ואז אנחנו מצחצחים לו כדי שיהיה אפקטיבי סידור החדר?
מסדר בעצמו אכילה?
בעצמו בסכין ומזלג עזרה בבית
המון
שם בגדים בכביסה, אוסף ומסדר צעצועים, עושה מטלות (לדוג' מחזיר מוצצים של הקטן למגירה שלהם בשידת ההחתלה). עוזר לערוך שולחן, מוריד את הכלים שלו (פלסטיק) מהשולחן אחרי האוכל ושם בכיור מיומניות יצירה גזירה?
לא מאוד טוב ציור?
אוהב מאוד. לא יודעת מה נחשב להיות טוב בזה בגיל הזה צביעה?
אוהב מאוד גואש וצבעי ידיים פאזלים?
אוהב מאוד ולהפתעתי הרכיב לבד פאזל רצפה של 22 חתיכות
באיזו רמה הילד משתף אתכם במה שקורה אצלו בגן? - מספר הכל לכל מי שרק מוכן לשמוע

sniela

New member
אוהבת סקרים../images/Emo13.gif

הבן שלי בן שלוש וחצי הבן שלי מתלבש לבד.יודע שהתווית מאחורה.אני מכינה לו בגדים והוא מתלבש לבד.תלוי בכמה זמן יש בבוקר מתרחץ-אני מקלחת אותו אבל הוא אוהב להסתבן לבד אז אנחנו עושים ביחד מצחצח שיניים-ביחד.מגרשים את קריוס ובקטוס כל יום... סידור החדר-מסדר אחריו צעצוע ששיחק בו לפני שעובר לצעצוע הבא מטלות הבית-אוהב לעזור לי עם הכביסה,לנקות אבק עם מגבונים אכילה-לבד למרות שאוהב שעוזרים לו מבחינת מיומניות יצירה- גזירה-בינוני נראה לי שעדיין לא קלט איך להחזיק טוב את המספריים צביעה-אוהב וצובע. פאזלים-אוהב ועושה.נגיד 24 חלקים משתף-אני שואלת או שהוא מספר על משהו שהיה.מדבר בלי הפסקה על אינסוף דברים...טוב שיש לילה אחרת הוא היה מדבר רצוף 24 שעות...

../images/Emo6.gif גם אנחנו התחלנו עכשיו את קריוס ובקטוס

(כיף לראות אותך
) לא את כל הסיפור כי זה עדיין משעמם אותה, אז בקיצור (ממש בקיצור
).

למעלה